Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Volkswagen tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-11, 18:28   #1
Seda

Stage 3
 
Seda's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default golf3 turbo

Salut , de ceva timp am achizitionat un golf 3 1.9 fara turbina (1,9sdi) , as putea pune turbo pe el ? Sa caut la dezmembrari un golf 3 td si sa iau turbo si galeria de evacuare de pe el si sa montez la mine . Se poate ?
Seda is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 03:01   #2
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: golf3 turbo

foarte pe scurt ; teoretic da , practic nu , pt ca nu e rentabil
e mult mai usor si mai ieftin sa cumperi un motor TDI si sa il schimbi.
PAK is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 16:41   #3
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: golf3 turbo

trebe schimbate : galerie, turbina, conducte ulei turbina (retur in baie unde ar trebui schimbata si baia), racitor de ulei, pompa de injectie, injectoare, ECU, pistoane, racitoare ulei bloc motor, ax came si sigur am mai uitat cateva
automat trebuie kit de garnituri, refacuta chiulasa (macar planata), ulei si filtre, distrib preferabil schimbata, etc.
asta ca sa faci treaba ca la carte.
personal, nu cred ca e afacere, sincer.
piese + manopera = motor cam "ilegal" pentru ca trebuie sa treci in carte orice modificari legate de sistemul de alimentare (vorbesc ce scrie legea, nu ce ce face, poate tii sa fii legal 100%) la un pret la care mai bine omologhezi un 1.9TDi sau daca e la limita cu puterea "legala" atunci un TD simplu si pe ala il poti usor transforma in TDi (sau m-TDi mai exact).

Cam asta e situatia.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 14:25   #4
Seda

Stage 3
 
Seda's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: golf3 turbo

va multumesc frumos , inspecial lui crywolf .
Seda is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 11:57   #5
niku_nd4spd

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 70
Default Re: golf3 turbo

Tot ce a zis crywolf e adevarat intr-adevar dar doar pentru motoarele de 1.6 diesel . Spun asta pt ca am si un diesel simplu de 1.9 si am avut ocazia sa le vad bucati pe ambele .

Toate internele pistoane biele ax cu came sunt la fel, racitoarele de bloc le are si racitorul de ulei(termoflotul) la fel se monteaza plug and play pe termoflot conducta de ulei de la turbina are gaurile necesare ce difera fata de motorul turbo sunt strict injectoarele, pompa de inj turbina + galeria evacuare si admisie si ecu pentru motoarele cu injectie directa. Legat de baia de ulei montezi foarte usor o baie de 1.6 td care are gaura de scurgere a uleiului din turbina. Cele de 1.9 td sau tdi au direct gaura in bloc pentru asta.
__________________
VW vento 1.9 AAZ

Last edited by niku_nd4spd; 22-02-12 at 12:25.
niku_nd4spd is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -