Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-08, 21:31   #1
tu_marus

Stage 2
 
tu_marus's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 47
Default Tuning VECTRA B 2000 Dti...??ceva idei??:(

sal...am un opel vectra b din 2001,2000 cc DTI am facut 20 de mii km cu masina de cand am luat-o...ceva idei ot un tunig la motor aveti??mi se pare cam puturoasa...ceva mai multi caluti??e cineva,sau a fost in situatia mea???ms..
tu_marus is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 10:16   #2
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Tuning VECTRA B 2000 Dti...??ceva idei??:(

O remapare la chip!

Daca ai 2.0 DTL de 82 de cai, cu un chip il ridici la 105. Daca ai 2.0 DTH de 100 de cai, cu un chip il ridici la 126 de cai. Mai poti opta pentru un filtru sport, evacuare cap coada inox si cam atat as zice eu

Pune si niste poze cu masina!
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 19:39   #3
tu_marus

Stage 2
 
tu_marus's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 47
Default Re: Tuning VECTRA B 2000 Dti...??ceva idei??:(

Quote:
Originally Posted by Sonny View Post
O remapare la chip!

Daca ai 2.0 DTL de 82 de cai, cu un chip il ridici la 105. Daca ai 2.0 DTH de 100 de cai, cu un chip il ridici la 126 de cai. Mai poti opta pentru un filtru sport, evacuare cap coada inox si cam atat as zice eu

Pune si niste poze cu masina!
cu evacuarea asta cap coada...scoate fum ceva????asa am auzit..unii zic ca da..unii k nu...da si me niste preturi pt un cip ceva...
tu_marus is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 23:37   #4
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Wink Re: Tuning VECTRA B 2000 Dti...??ceva idei??:(

Quote:
Originally Posted by tu_marus View Post
cu evacuarea asta cap coada...scoate fum ceva????asa am auzit..unii zic ca da..unii k nu...da si me niste preturi pt un cip ceva...
cu cat puterea este mai mare asa si "debitul" de fum este mai intens, pt ca se arde mai mult combustibil! dar nu o sa fie o crestere semnificativa, ci doar mai vizibila.

poti sa faci ciptuning, flash-tuning sau sa ii umble in ecu>care este cea mai buna operatie, dupa parerea mea. operatia pe "cord" o sa se situeze undeva pe la +/+ ~300 euro, depinde unde o faci. ai grija ca unii cer niste sume pe care nu le merita(nu vreau sa dau nume), sume nesimtite de mari...

diferentele de soft sunt nesimnificative de mici la o masina cu soft nou+filtru+tobe sport.unii scot mai mult sau mai putin untul din motor, dar nu trebuie exploatat motorul, pt a se scoate toti cp, ci sa fie in zona safe, pt ca mot sa aibe o viata cat mai lunga si frumoasa!

avantaje: putere marita, scade consumul(de la 0.5l pana la 1l>cel mai fericit caz), motorul merge mai lin..etc..

devavantaje: daca te dai la ea>automat consumul o sa fie mai mare, pt ca ai putere marita, un lucru normal; sa nu fortezi motorul la top speed( de ex daca in taln scrie 208 km/h vit max sa nu incerci sa treci peste 210 km/h) si cam atat!

succes in proiectul tau si sa dai detalii asupra decizie tale
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -