![]() |
Tuning VECTRA B 2000 Dti...??ceva idei??:(
sal...am un opel vectra b din 2001,2000 cc DTI am facut 20 de mii km cu masina de cand am luat-o...ceva idei ot un tunig la motor aveti??mi se pare cam puturoasa...ceva mai multi caluti??e cineva,sau a fost in situatia mea???ms..:shock:
|
Re: Tuning VECTRA B 2000 Dti...??ceva idei??:(
O remapare la chip!
Daca ai 2.0 DTL de 82 de cai, cu un chip il ridici la 105. Daca ai 2.0 DTH de 100 de cai, cu un chip il ridici la 126 de cai. Mai poti opta pentru un filtru sport, evacuare cap coada inox si cam atat as zice eu :) Pune si niste poze cu masina! |
Re: Tuning VECTRA B 2000 Dti...??ceva idei??:(
Quote:
|
Re: Tuning VECTRA B 2000 Dti...??ceva idei??:(
Quote:
poti sa faci ciptuning, flash-tuning sau sa ii umble in ecu>care este cea mai buna operatie, dupa parerea mea. operatia pe "cord" o sa se situeze undeva pe la +/+ ~300 euro, depinde unde o faci. ai grija ca unii cer niste sume pe care nu le merita(nu vreau sa dau nume), sume nesimtite de mari... diferentele de soft sunt nesimnificative de mici la o masina cu soft nou+filtru+tobe sport.unii scot mai mult sau mai putin untul din motor, dar nu trebuie exploatat motorul, pt a se scoate toti cp, ci sa fie in zona safe, pt ca mot sa aibe o viata cat mai lunga si frumoasa! avantaje: putere marita, scade consumul(de la 0.5l pana la 1l>cel mai fericit caz), motorul merge mai lin..etc.. devavantaje: daca te dai la ea>automat consumul o sa fie mai mare, pt ca ai putere marita, un lucru normal; sa nu fortezi motorul la top speed( de ex daca in taln scrie 208 km/h vit max sa nu incerci sa treci peste 210 km/h) si cam atat! succes in proiectul tau si sa dai detalii asupra decizie tale ;) |
| All times are GMT +2. The time now is 13:07. |
- Copyright 2026 4Tuning