Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-11, 12:55   #3316
Ovy_D

Stock
 
Ovy_D's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 3
Default Re: Club Astra Bertone

Quote:
Originally Posted by AB-04-ASS View Post
Probleme pot sa apara, dar in orice caz iarna cand e frig nu decapotezi masina. Adica, de toamna pana primavara o tii inchisa...

Probleme iarna o sa ai si de la geamurile usilor, care ca la orice coupe coboara 1 cm la deschiderea portierei. Daca ingheata bine e cam cu cantec.
Quote:
Originally Posted by Shorty83 View Post
@Ovy_d -da la intretinerea softop-ului trebuie putina atentie. De exemplu iarna teebuie curatata de zapada trebuie sa fie curata cat de cat. Nu e obligatoriu sa iti iei detergent special pentru softop poti da cu orice dar sa cureti usor cu un burete si nu cu peria sau ceva abraziv. Se mai poate defecta ca na are piese in miscare si posibil destui ani in spate, dar nu e o regula. In rest cum s-a zis mai sus iarna ingheata destul de repede si e dificil sa o deschizi. Putina apa calduta rezolva rapid treaba. Eu am cabrio de 3 ani si sunt multumit de ea si am mers cu ea nu am tinut-o de bibelou, dar am ingrijit-o.
Nu ma gandeam sa o deschid,dar ma gandeam tocmai la ce ati spus cu intretinerea pe timp de iarna a soft top-ului(auzisem de sampon)si deschiderea usilor,multumesc pentru sfaturi. Urmeaza acum sa ma decid in final pe care din cele doua variante merg.

Last edited by Ovy_D; 23-05-11 at 13:01.
Ovy_D is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 10:19   #3317
madalin555

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 40
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by CT-99-RUF View Post
poate sa puna cineva poze cu kitul complet de la Lexmaul (spoilere, praguri,pleoape,etc) si cu preturile aferente ca sincer nu inteleg o boaba germana.
sal sunt din constanta ,am inteles ca ai vrea sa vinzi masina.daca am auzit bine si nu te superi imi zici si mie cam la ce pret ?sau sa imi lasi un numar de telefon sa vb .multumesc
madalin555 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 18:30   #3318
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Club Astra Bertone

buna baieti sunt fericitul posesor al unui Bertone Cabrio G din 2005(ultima aparitie)...cum se intretin iarna? ma ajutati daca se poate?
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 12:47   #3319
swampie

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 2
Default Re: Club Astra Bertone

am si eu o intrebare....am luat masina cu geam lateral schimbat cu o copie de la pilklington...
nu se potrivea deloc ...intra aer intra apa suiera la viteze mai mari si iesea mai spre exterior ..
am incercat reglare pana cand fiind aproape de perfect a puscat geamu mam trezit cu bucatele mici pe toata masina norocu fiind deschisa usa interioru ramasese curat...am comandat una originala este alta viata lam montat personal se potriveste aproape la perfect dereglari avand de la geamu anterior fiind iesit partea de jos mai exterior cu maxim un centimetru...sincer apelez la voi poate cineva a mai patit a reusit sal regleze si imi da niste sfaturi ca nu asi dori sa puste si acest geam original sansele sunt mai mici considerand grosimea si duritatea geamului totusi nu as risca

in geam exista o sina cu doua rulmenti care coborand tine geamul drept,in aceasta sina este prinsa cu 2 suruburi in geam si 2 suruburi pe sistemul de rulmenti avand gauri mai late ...aicia am reusit sa pusc geamul pilklington regland....daca stie cineva daca de aicia se face reglarea sau de la sina in sine avand suruburi pe care eu nu leam gasit

astept raspunsuri scuzati daca e off topic cu am gasit alt loc de postare
swampie is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 15:34   #3320
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Club Astra Bertone

cine are de aicea ceva cabrio dezmembrat? si vinde piese de pe el?
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 16:27   #3321
aurel_gherman

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Default Re: Club Astra Bertone

salut. ma numesc aurel.
am si eu un bertone si imi oscila relantiu(scadea si crestea) cand o scoteam pe liber. i'am curatat clapeta si de cand am montat clapeta inapoi masina nu mai merge bine. oscileaza f tare acum si cand sta pe relanti parca merge in 3 pistoane. va rog ajutati'ma cu un sfat care stiti.
aurel_gherman is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 17:06   #3322
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

motorizare? diagnoza ai facut?
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 29-07-11, 07:29   #3323
alex_bertone

Stage 1
 
alex_bertone's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 19
Default Re: Club Astra Bertone

salutare.am si eu o rugaminte...am un bertone z20let ...vreau sa montez un ceas de boost si un blowoff...unde ma intep cu furtunele?.am vazut o schema de pe forum dar era pt ceasu de boost,blowoff-ul tot acolo ma intep...undeva in spatele motorului?....m-ar fi interesat si o bara fata de opc,dar nu de fibra....are careva?multumesc
alex_bertone is offline   Reply With Quote
Old 29-07-11, 08:08   #3324
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

din clapeta in fpr si apoi in bov restul de furtunase le pui dop
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	270229405_o.jpg
Views:	91
Size:	41.7 KB
ID:	2100591  
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 30-07-11, 12:30   #3325
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

Quote:
Originally Posted by aurel_gherman View Post
salut. ma numesc aurel.
am si eu un bertone si imi oscila relantiu(scadea si crestea) cand o scoteam pe liber. i'am curatat clapeta si de cand am montat clapeta inapoi masina nu mai merge bine. oscileaza f tare acum si cand sta pe relanti parca merge in 3 pistoane. va rog ajutati'ma cu un sfat care stiti.
Verifica:
- debitmetrul
- furtunele de la clapeta, sa nu traga aer fals
- garnitura clapeta (daca zici ca ai dat-o jos de tot)
- fa o diagnoza sa vezi ce coduri de eroare iti da

Daca nu ai Op-Com sau altceva, poti face testul cu pedalele de frana + acc apasate in timp ce pui contactul.
__________________
Ex: Seicento Sporting Abarth

My Opel Astra MKIV Coupe
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 21:50   #3326
bobica15

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
Default Re: Club Astra Bertone

Salut baieti! Sper sa nu va deranjez cu postul meu dar am ceva pentru posesorii de bertone! 2 capace de oglinzi in carbon Hidrotransfer! Daca va intereseaza astept un telefon: 0751 186 606 !
Am atasat poza si sper sa se vada. Daca nu, cei interesati pot vedea si prin alte metode.



link : http://imageshack.us/photo/my-images/822/mg0027g.jpg/

Last edited by bobica15; 25-09-11 at 21:52.
bobica15 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 22:03   #3327
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Club Astra Bertone

Quote:
Originally Posted by bobica15 View Post
Salut baieti! Sper sa nu va deranjez cu postul meu dar am ceva pentru posesorii de bertone! 2 capace de oglinzi in carbon Hidrotransfer! Daca va intereseaza astept un telefon: 0751 186 606 !
Am atasat poza si sper sa se vada. Daca nu, cei interesati pot vedea si prin alte metode.



link : http://imageshack.us/photo/my-images/822/mg0027g.jpg/
la ce pret?
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 22:06   #3328
bobica15

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
Default Re: Club Astra Bertone

150 cu capace la schimb 250 fara! (evident ron)
bobica15 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 00:38   #3329
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Club Astra Bertone

Quote:
Originally Posted by bobica15 View Post
150 cu capace la schimb 250 fara! (evident ron)
sunt infoliate sau chiar sunt de carbon?
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 09:40   #3330
bobica15

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
Default Re: Club Astra Bertone

Nu sunt infoliate! Sunt facute prin Hidrotransfer! Sunt lacuite cu lac auto!

Last edited by GJ 64 GAB; 27-09-11 at 08:05.
bobica15 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -