Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-06, 10:24   #1
Mendex

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 415
Default Reconditionare opel

cat ma costa reconditionez un opel din 1975-1985?

ma refet la tablarie, vopsea, motor si interior?
Mendex is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 19:09   #2
MadMax

Stage 2
 
MadMax's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 51
Default Re: Reconditionare opel

Prietene, eu detin un Kadett din 82, cumparat cu 900 E si in buna stare de functionare. Mi s-a mai oferit unul neinmatriculat la 350E. Ce sa spun, nu prea mai merita sa bagi bani in asa ceva, tabla in mod sigur are bube cam peste tot si sigur nici motorul nu sta prea bine - la varsta asta. Anumite piese nu le mai gasesti decat la dezmembrari, unde arabetii (mafia din domeniu) iau si pielea de pe tine. La DiBas, Erebus sau alti dealeri Opel ti se spune sec ca ei nu mai aduc piese pt asa ceva, asa ca inebunesti cautand. Singura posibilitate de luat in calcul (financiar vorbind) este sa gasesti amici, pasionati sau meseriasi pe bani putini la care sa lasi masina si sa te rogi sa iasa cat mai bine. Daca vrei sa detii o masina de colectie, atunci se schimba treaba, poti sa apelezi la meseriasi adevarati, insa te va si costa pe masura trebii...
__________________
IN SPEEDO VERITAS...
MadMax is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 02:33   #3
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Reconditionare opel

Mendex..eu zic sa incerci sub 1975, acolo mai merita sa restaurezi..chiar ai ce restaura..sub anii 75 peste..cam nimic special..in afara de o Manta B, Rekord D sau Commodore...
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 02:37   #4
F3573R

Stock
 
F3573R's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8
Default Re: Reconditionare opel

am incercat si eu sa reconditionez acum ceva ani un manta si pana la urma m-am lasat pagubas,era mult de munca si nu stiu daca se merita
F3573R is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 14:32   #5
sonik89

Stage 3
 
sonik89's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 149
Default Re: Reconditionare opel

la mine pe strada este un opel rekord foarte frumos restaurat galben si barele negre , parca e un musle car varianta europeana , nu stiu ce zic , cred ca merita sa restaurezi o masina dar sa mai ai inca unu (de pref neinmatriculata) pt piese , e mult mai usor
sonik89 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 23:48   #6
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Reconditionare opel

eu mi-am luat azi un Rekord C 1.7S berlina 2 usi 1967. Ma gandesc ce sa fuck cu el...
am nevoie de unele piese totusi...dar mai astept sa strang buget..si dupa oi vedea ....
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 26-09-06, 13:30   #7
ascona b

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 4
Default Re: Reconditionare opel

mandru posesor al unei ascona b in doua usi din 1978, interesat despre cum o pot omologa ca V8 sau macar V6..,
stiu ca nu echiar muscle car, dar imi place foarte mult linia caroseriei...
ascona b is offline   Reply With Quote
Old 26-09-06, 21:05   #8
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Reconditionare opel

curios..cat te-a costat? baga si niste poze
pai...nu prea poti V6 sau V8 decat de OPEL...iar V6(longitudinal) de OPEL...este cel de 3.0L de pe Omega B
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 27-09-06, 08:38   #9
ascona b

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 4
Default Re: Reconditionare opel

pai exact la cel de 3.0 l de pe Omega B ma gandeam si eu sau la un 4.0 V8 de pe BMW 540
poze... nu prea este decat din perioada in care eram hotarat sa o vand... asa ca nu prea arata grozav.. oricum vopseaua e cam dusa, desi e revopsita de curand [din vina mea ca nu am rupt capul vopsitorului cand am vazut]
deci, pozele sunt cam mari... si nu stiu sa postez foto
asa in mare.. are jante pe 14 de pe Kadett F, oglinzi Engelmann [alea bombita de pe manta/Ascona 240i, scaune sport de pe un Kadett GSi
revenind.. ma poti lamuri cu omologarea motorului mai mare?
ascona b is offline   Reply With Quote
Old 27-09-06, 08:43   #10
ascona b

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 4
Default Re: Reconditionare opel

o varioanta mai usoara ar fi motorul de 2.4 de pe Omega A.. dar ala ar trebhui lucrat si nu stiu in romania cine stie sau s-ar baga la asa ceva...plus ca nu stiu cat de usor mi-ar fi sa obtin piesele necesare aici
ascona b is offline   Reply With Quote
Old 30-09-06, 17:36   #11
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Reconditionare opel

pai omologarea oricum RAR ti-o face, daca e aceeasi marca e mai usor, oricum trebuie adeverinta de la un service acreditat OPEL(precum k ti-au schimbat ei motorul), k de schimbat ei..nu cred k vrei...costa mult prea mult, asa dai o shpagutza..si obtii hartia, ti-l montezi tu si mergi la RAR pt omologare.
Ideal e k inainte sa vb la RAR, sa spui ce motor vrei sa pui si s avezi dk idiotii, il si accepta.
Eu am auzit ceva cam nasol.. k nu accepta motor mai puternic cu peste 20% din puterea motorului existent in acte, ceea ce ne cam pune capac...
oricum merita intrebat

Iar pt un motor..alta marca decat masina, trebuie trimise actele masinii cu ceva acte(date/model) la bucale la sediul RAR, se formeaza o comisie.ce analizeaza cererea ta..si dk dau acceptul esti in paine , dar tu cum stai in bucale..e mai usor..
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 09:09   #12
ascona b

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 4
Default Re: Reconditionare opel

ideea e ca eu pana acum am dat vreo 4 mailuri si ceva telefoane la numerele lor afisate pe site, si ori iti spun nu se poate ori te plimba de la unul la altul pana uiti ce voiai sa intrebi sau te plictisesti si inchizi. treburile astea ar trebuie scrise undeva si postate, sa poata fi citite de toti

Last edited by ascona b; 02-10-06 at 09:12.
ascona b is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 11:32   #13
bobex

Stock
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 4
Default Re: Reconditionare opel

sal'tare baietzi! am o nedumerire . ce inseamna catalizator exact (asa scrie in actele masinii, altceva nimic concret), pt ca am un opel astra(92kW) din '94, ....
bobex is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 13:23   #14
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Reconditionare opel

catalizator conform anumitor norme de poluare Euro.....2 ai tu din 94. Este k o toba...prima dupa galerie..care iti filtreaza gazele, BAU-BAU..CO2 si ti le mai calmeaza...asa mai babeste explicat

Last edited by florin_cars; 02-10-06 at 13:27.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-10-06, 18:35   #15
oana

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 4
Default Re: Reconditionare opel

Am si eu un Opel Kadett 1.6D din 1986 si mi s-a pus pata sa-l fac bucati ) mai exact as vrea sa-l fac decapotabil, etc. etc. Problema este ca nu stiu daca am nevoie de omologare pentru asa ceva. Oare cam cat ar costa toata bucuria? )
oana is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -