Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Oltcit tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-07, 00:21   #16
Maty_3

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 39
Default Re: Volanul

Da mai Cosmin ! Jos palaria in fatza ta ! Esti exact ca mine ! Nu imi plac deloc modificarile de genul asta care sa iti puna viata in pericol ! Ma mai gandesc ,poate am sa las tot volanul acesta daca e asa de complicata treaba ,doar ca am sa il imbrac in piele! apropo .....mi-am gasit niste fasii de piele subtire,cica de manusa si vreau sa imi imbrac tot interiorul in piele de aia ! totusi am o nesatisfactie......la treaba cu jentile ! imi aduce cineva din Germania niste jenti noi dar mai ieftine ca aici pe 16 si cu 5 gauri ! fac modificare si acolo,cu flanse ,dar vor veni niste gume pe 205 de late !probabil ca voi avea nevoie si de distantoare ! si ca sa nu atinga aripile si in spate si in fatza ,va veni decupate din ele ! si pt. ca automat ai un ecartament mai mare,cand ajung cu ea la imbracat in fibra de sticla,baietii o sa imi faca si niste prelungiri la aripi care sa acopere gumele ! Dar sincer sa zic sunt foarte nelinistit !vor rezista puntile la modificare?
Maty_3 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 00:21   #17
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Volanul

merci mult valib pt explicatii. cik nu ai cum dar tre' sa sudezi parte de ax de volan de dacie ca sa poti pune butc si volan sport. imi cer scuze laure. maty 3 cauta un sudor bun in argon si sudeaza capat de ax de dacia si pui butuc si volan sport. asta e ... am gresit si eu .... cel putin am invatat. sau poti taia volanul si sa dezbraci axul de materialul ala si sa sudezi un butuc de volan sport direct de ax daca nu vrei sa te complici cu 2 axuri sudate intre ele . dar va fi mai aproape de butoane volanul
__________________

Last edited by **COSMIN**; 12-08-07 at 00:26.
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 00:21   #18
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Volanul

apoi jupoi partea de ramane de cauciucu ala...masori cam la ce distanta vrei sa fie volanu..tai din axu de dacie...si sudezi de axu de oltcit...
ps se vede aici in poza unde am sudat eu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Copy of 000_0659.jpg
Views:	167
Size:	561.4 KB
ID:	321428  
__________________
DJ-63-CRO - Pinky
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 00:29   #19
Maty_3

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 39
Default Re: Volanul

poi bine mai Laure2fast si Cosmine si Valib, dar nu tot sudura e si asta? Ce zici Cosmin?
Maty_3 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 00:29   #20
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Volanul

Quote:
Originally Posted by **COSMIN** View Post
merci mult valib pt explicatii. cik nu ai cum dar tre' sa sudezi parte de ax de volan de dacie ca sa poti pune butc si volan sport. imi cer scuze laure. maty 3 cauta un sudor bun in argon si sudeaza capat de ax de dacia si pui butuc si volan sport. asta e ... am gresit si eu .... cel putin am invatat. sau poti taia volanul si sa dezbraci axul de materialul ala si sa sudezi un butuc de volan sport direct de ax daca nu vrei sa te complici cu 2 axuri sudate intre ele . dar va fi mai aproape de butoane volanul
nu tre sa iti ceri scuze..eu decat incercam sa explic ca nu se gasesc butuci pt oltcit...
mie imi place sa fie volanu mai aproape de butoane..sa nu se vada urat distanta aia..mai imi julesc deshtele prin butoane da asta e..riscu meseriei
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 00:30   #21
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Volanul

Quote:
Originally Posted by Maty_3 View Post
poi bine mai Laure2fast si Cosmine si Valib, dar nu tot sudura e si asta? Ce zici Cosmin?
poti sa zici la strungar sa faca ca un fel de bucsa unde sa se imbine cele 2 axe...daca intelegi ce vreau sa spun
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 00:37   #22
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Volanul

tot sudura e si asta..oricum ai da-o nu ai cum sa faci altfel...tot tre' sa sudezi...sau sa te apuci te cautat la alte modele de citroen(mai vechi) partea de ax de volan care vine de la articulatia in forma de U in sus si care sa se potriveasca...si sa aiba volan demontabil si de acolo dai volanul jos si pui altul. dar nu cred ca vei reusi. iti urez bafta la gasit un sudor bun (neaparat in argon sudura) si bafta la aliniat axurile inainte de sudura.


acum va urez noapte buna...:P eu ma duc afara sa fumez si dupa aia ma culc.... suparat ca maine imi pleca prietena in tabara 1 sapt ...dar asta e...o sa am o saptamana in care o sa pot lucra la proiectul meu de kart...sper

Last edited by **COSMIN**; 12-08-07 at 00:39.
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 00:50   #23
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: Volanul

acu` stau si ma intreb ... "neaaparat in argon" ... volane sport se pun pe oltcit de 15 ani ... atunci exista sudura in argon? hai ma fiti seriosi ... iti trebuie un strungar si un sudor ... sudor nu jucarie care a sudat de 3-4 ori ... asta in caz ca nu vrei sa ramai cu volanu`n mana la vre`o curba ...
P.S.: am sudat atat in argon cat si electric multi ani ...
__________________
Berlină 1310 decocostârcită B 79 L E M ... Member of : Dacia Rally Team Motorsport ...
Regulamentul secţiunilor comerciale...Reguli generale pe forumul 4TuningRO...Feedback Dacia...Esenţial: scrieţi corect în limba română



"Suntem atât de răi incât ne ardem si intre noi"

Funerare auto (tractari)

0765.324.707 / 0765.948.147
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 00:56   #24
Maty_3

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 39
Default Re: Volanul

Mah dar ce naiba,mah?! Toti astia ce au volane sport in oltcituri, toti au sudat?Vad niste modele de-mi pica ochii!Of, mama masii de tuning ca imi cade moralul pe zi ce trece!
Maty_3 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 10:32   #25
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Volanul

da, toti au sudat.
e metoda cea mai valabila, si cea mai simpla.

scoate si tu volanul cu ax cu tot, si vezi daca le poti separa(axul de volan).
e imposibil, caci volanul e turnat pe ax
valib is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 11:10   #26
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: Volanul

se poate separa doar cu flex, strung ... etc
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 00:21   #27
kncer

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 33
Default Re: Volanul

eu am taiat axul volan de unde incepe cu teava vreo 3 cm. am facut la strung alta bukta de ax pt kre se potrivea la volan la distanta potrivita cu kneluri cu filet si piulita am bagato in teava aproximativ 3 cm.pa cota de presare si am sudata in argon k asa am avut io pretentii k am avut mok si are super rezistenta din toate punctele si fortele !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00038.jpg
Views:	161
Size:	2.33 MB
ID:	323408  
kncer is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 00:52   #28
bogdanlascu

Stage 5
 
bogdanlascu's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
Default Re: Volanul

si volanul de oltcit este sudat pe axul de oltcit ,deci daca tai si sudezi alt volan nu vad unde este problema
bogdanlascu is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 10:54   #29
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Volanul

maty, pt modica suma de 250 ron ash putea sa ma despart de volanul meu, gata modificat, numai bun de pus pe mashina! il potzi vedea la sectziunea "mashina mea", thread-ul "farashelu' meu". e SPARCO original, de competitzie. SH a costat 150 euro. dk eshti interesat, dai un tel, sau un pm, ceva..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 16-08-07, 23:54   #30
Maty_3

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 39
Default Re: Volanul

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
maty, pt modica suma de 250 ron ash putea sa ma despart de volanul meu, gata modificat, numai bun de pus pe mashina! il potzi vedea la sectziunea "mashina mea", thread-ul "farashelu' meu". e SPARCO original, de competitzie. SH a costat 150 euro. dk eshti interesat, dai un tel, sau un pm, ceva..
hmmmm.....stiu masina !am admirat-o in foto de mai multe ori ! am salvat mai multe fotografii cu tot ce mi-a placut de aici ! a ta arata bine! spune-mi,te rog....cum l-ai modificat? ai sudat sau cum? hai ca m-ar interesa! as prefera sa vb. cu tine la telefon ! cum facem? cristimatei_77 e ID-ul meu pe yahoo messenger !
Maty_3 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -