Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Oltcit tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-07, 23:07   #1
Maty_3

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 39
Default Volanul

Salut baieti!Ma ajutati si pe mine si imi spuneti,va rog ce fel de volan pot sa pun pe Oltcit?As vrea unul sport ! Merge oricare ?nu cred ca se potriveste,nu?Cum sa procedez?
Maty_3 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 23:10   #2
Maty_3

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 39
Default Re: Volanul

Trebuie inlocuit totul?chiar si caseta de directie?habar n-am!
Maty_3 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 23:30   #3
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Volanul

te scap de o grija si iti zic k nu trebe sa schimbi caseta de directie...trebe doar 1 care sa se potriveasca...poate k baietii stiu mai multe
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 23:33   #4
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Volanul

trebuie sa tai axu de la volanu de oltcit..si sa cumperi un ax de dacie...masori cat vrei sa ai distanta..tai din axu de dacie si sudezi de cel de oltcit...
__________________
DJ-63-CRO - Pinky
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 23:35   #5
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Volanul

deci,nu doar la oltcit si in general la alta masina cand pui un volan sport trebuie sa pui si butuc pentru acesta . se ataseaza butucul pe axul volanului..se starnge cu piulita ca la volan...si dupa aceea se prinde volanul de acel butuc. cred ca butucul se poate face si la un strungar,dar cand cumperi volanul sport este indicat sa cumperi si butuc pt el .uite ceva poze cum arata un butuc .si o poza cu volan ca sa iti dai tu seama ce cum vine si sa le pui cap la cap in mintea ta . PS: pozele sunt luate dupa 4tuning de la bazar (pt ca nu imi venea in cap de unde sa fac rost de poze cu volan si butuc )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMGP0017(3).jpg
Views:	138
Size:	32.1 KB
ID:	321411   Click image for larger version

Name:	IMGP0018(2).jpg
Views:	118
Size:	32.2 KB
ID:	321412   Click image for larger version

Name:	IMGP0019(2).jpg
Views:	119
Size:	36.8 KB
ID:	321413  

Click image for larger version

Name:	3000-a-sportlrf1(2).jpg
Views:	124
Size:	32.9 KB
ID:	321414  
__________________
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 23:44   #6
Maty_3

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 39
Default Re: Volanul

Deci,Cosmine,inseamna ca nu mai tai nimic si nu mai sudez nimic,nu?Cumpar doar un volan cu butuc,cu tot si le arunc sus,nu? hmmm ar fi super asa,pt. ca sincer nu prea am incredere in suduri si adaugiri de genul acesta !
Maty_3 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 23:44   #7
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Volanul

Quote:
Originally Posted by Maty_3 View Post
Deci,Cosmine,inseamna ca nu mai tai nimic si nu mai sudez nimic,nu?Cumpar doar un volan cu butuc,cu tot si le arunc sus,nu? hmmm ar fi super asa,pt. ca sincer nu prea am incredere in suduri si adaugiri de genul acesta !
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 23:46   #8
Maty_3

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 39
Default Re: Volanul

de ce razi?
Maty_3 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 23:48   #9
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Volanul

uitete mai sus ca am explicat cum sta treaba...butuc special pt oltcit nu ai sa gasesti...gasesti de dacie..si daca nu ai incredere in sudura te poti duce linistit la un strungar...eu am axul sudat in argon de ceva vreme si nu am probleme..
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 23:57   #10
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Volanul

eu zic ca nu mai tai nimic ... dar ai grija cand cumperi butucul pt volan sa probezi daca se potriveste pe axul de oltcit,dar se poate face butuc si la un strungar. si sincer nu este indicat sa te apuci sa tai si sa sudezi mai ales la coloana de directe a masinii..ca daca ramai cu volanul in mana la 100 la ora ce faci ? cu modificari de acest gen pui in pericol si viata ta,a pasagerilor din masina si a celorlalti participati la trafic. este bine sa te gandesti foare mult inainte sa faci o modificare de acest gen , plus ca risti sa fisureti axul cand sudezi,si isi si pierde propietatile cand pui autogen,aparat de sudura pe ax, el este tratat termic si nu numai odata sudat decalesti acea portiune de ax si va fi mai fragila ca restul axului si risti sa nu il mai sudezi drept,conteaza chiar si o decala de 1 mm plus ca iti trebuie un sudor profesionist...ci chiar si profesionistii mai fac si greseli. (tata e sudor si intamplator ma cam joc si eu cu aparatul si am invat multe de la tata.) intra pe bazar pe 4tuning si vei gasi volane cu tot cu butuc la un pret convenabil. daca vrei te pot lamuri si care este treaba cu tratamentul ala termic ...calitul si decalitul. daca mai ai nevoie de un sfat posteaza...si daca stiu...iti dau un sfat. mult noroc cu volanul , gandeste-te bn ce solutie vei folosi...
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 23:59   #11
Maty_3

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 39
Default Re: Volanul

mai,nu ca nu am incredere in general in sudura! nu am incredere in sudura elementelor care tine de siguranta mea si a celor din jur! Deci implicit,o prefer pe aia cu strungarul ! ohh alta bataie de cap! de-abia am cazut de-acord cu mecanicul cum ne descurcam cu jantele si uite ca incepe alta cu domnul strungar ! asa e....! vrei sa ai?atunci taci si fa-ti ! oricum multumesc mult de sfaturi !
Maty_3 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 00:00   #12
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Volanul

Quote:
Originally Posted by **COSMIN** View Post
eu zic ca nu mai tai nimic ... dar ai grija cand cumperi butucul pt volan sa probezi daca se potriveste pe axul de oltcit,dar se poate face butuc si la un strungar. si sincer nu este indicat sa te apuci sa tai si sa sudezi mai ales la coloana de directe a masinii..ca daca ramai cu volanul in mana la 100 la ora ce faci ? cu modificari de acest gen pui in pericol si viata ta,a pasagerilor din masina si a celorlalti participati la trafic. este bine sa te gandesti foare mult inainte sa faci o modificare de acest gen , plus ca risti sa fisureti axul cand sudezi,si isi si pierde propietatile cand pui autogen,aparat de sudura pe ax, el este tratat termic si nu numai odata sudat decalesti acea portiune de ax si va fi mai fragila ca restul axului si risti sa nu il mai sudezi drept,conteaza chiar si o decala de 1 mm plus ca iti trebuie un sudor profesionist...ci chiar si profesionistii mai fac si greseli. (tata e sudor si intamplator ma cam joc si eu cu aparatul si am invat multe de la tata.) intra pe bazar pe 4tuning si vei gasi volane cu tot cu butuc la un pret convenabil. daca vrei te pot lamuri si care este treaba cu tratamentul ala termic ...calitul si decalitul. daca mai ai nevoie de un sfat posteaza...si daca stiu...iti dau un sfat. mult noroc cu volanul , gandeste-te bn ce solutie vei folosi...
sefule butuc care se potriveste la axu de oltcit nu ai sa gasesti...
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 00:04   #13
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Volanul

bai...ascultati acol` la laurentiu asta....

trebuie sa tai butucul....nu se poate da jos volanul separat.
dupa aia ii pui ce vrei, cum vrei...

P.s: daca poate careva sa demonteze volanul separat de ax, fara sa il taie.....io fac un cola (ia un volan, cioparteste-l, si vezi cum sta treaba)
valib is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 00:07   #14
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Volanul

atunci daca nu gasesti faci la strungar,nici nu am zis eu ca gasesti 100% . am dat doar cu parerea,dar la strungar tot tre' sa poti face. oricum nu mi-o lua in nume de rau pt treaba cu sudura. dar e un pic aiurea faza sa ramai cu volanul si cu bucata aia de ax in mana la 100 km/h , nici odata nu poti stii ce se intampla,daca ai sudat ai decalit axul si aia in fabrica nu de prosti l-au tratat ei . oricum iti dorec sa nu ai probleme cu volnaul laure. si Maty 3 : du-te la strungar si fa-ti butuc pt volan pe axul de oltcit si scapi de suduri,taieri si este si mai sigur parerea mea. acum tu faci cum te taie capul,dar gandeste-te inainte sa faci ceva care tine de siguranta ta. mult succes
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 00:20   #15
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Volanul

pun niste poze sa iti dai seama cam ce tre sa faci...te duci la un nene strungar sa tai volanu de oltcit unde am insemnat eu cu rosu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	apa olt.JPG
Views:	238
Size:	312.9 KB
ID:	321427  
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -