Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Oltcit tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-11, 22:20   #136
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

Quote:
Originally Posted by valib View Post
...i se spunea "OLDA"





alta poza nu mai am din pacate....
si mai am 2 poze cu o copie dupa Olda....
tot prin cluj...
Replica aia de culoare alba cu jante de Mercedes si 2gauri mari in fata capotei?
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 19:51   #137
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

oltciturile deja nu mai sunt masini de raliu ...da ca au potential ... ca erau inaintea daciilor .. e adevarat ..dar erau alte vremuri ... multe erau ale uzinei ..deci fiecare masina avea 2-3 mecanici dupa ea .. mecanici care intr-o noapte o dezmembrau pe toata si o faceau la loc daca era cazul + o gramada de piese de schimb inclusiv motoare intregi noi tocmai bune de pus pe masina ... in zilele de azi cam greu ... piese bune se gasesc din ce in ce mai greu .. + ca iulica stie el ce stie ... din dedesubturile echipelor de raliu si din neajunsurile cu care s-au confruntat pana anul trecut ..
P.s.
in alta ordine de idei fazele cu alte motoare pe oltcit pentru raliu niciodata nu au fost reusite... raliul nu e locul unde sa faci experimente si teste ... acolo masina trebuie sa tina o cursa de mers la extrem ... asa ca poate fi loterie ..ori nu tine si abandonezi..ori tine si scoti un timp mai bun
lancer is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 21:17   #138
DeejayB

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Member of:
[FORD]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

Oltcitul era superior Daciei la partea mecanica.Si mult mai fiabila.Tata a avut un Oltcit 11 de Cehoslovacia si in afara de tabla nu i-a facut nimic.Si ar merge indesat un motor de Saxo in el si sa-i pui puntile fata-spate de pe C3.
DeejayB is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 21:46   #139
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

Din vorbe merge sa faci orice oltcitului pune osu la treaba si sa vedem motorul ala de saxo si puntile...
desi puntile n-ar fi nevoie,dar motorul l-ai masurat vreodata pe verticala sa vezi daca intra sub capota macar?
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 22:38   #140
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

Povesti fara sfarsit si vorbe-n vant.
Iulica sunt sigur ca tu lai masurat si rezultatul este cel pe care il cred si eu.........
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 22:52   #141
DeejayB

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Member of:
[FORD]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Din vorbe merge sa faci orice oltcitului pune osu la treaba si sa vedem motorul ala de saxo si puntile...
desi puntile n-ar fi nevoie,dar motorul l-ai masurat vreodata pe verticala sa vezi daca intra sub capota macar?
Momentan nu am $ ca sa ma ocup de asa ceva Era doar o pura idee.Si puntile ar fi bune pentru ca mi se pare ca au discuri de frana fata-spate.Si motorul de Saxo daca nu intra, il facem sa intre.2-3 ciocane pe aici pe acolo si intra total.
DeejayB is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 22:54   #142
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

te-ai gandit si ce faci cu cutia,planetare,anexe etc? .... deja facem gargara caci de fapte nu poate fi vorba...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 22:56   #143
DeejayB

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Member of:
[FORD]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
te-ai gandit si ce faci cu cutia,planetare,anexe etc? .... deja facem gargara caci de fapte nu poate fi vorba...
Aici vorbim despre mecanica.Putem sa modificam piese ca sa se potriveasca cu masina.
DeejayB is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 22:58   #144
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default

zau?vorbim despre mecanica?

pai spune cum vrei tu sa modifici piese sa se potriveasca motorul de saxo pe oltcit?cum modifici cutia,suspensia ?nu mai zic de altele...sa spui ca modifici piesele e usor,sa gasesti si o solutie pentru asta e deja mai greu si cum am spus,vorbe si cam atat nimic concret...pana una alta suntem offtopic iti doresc spor la facutul oricarei masini de raliu,dupa aia putem vorbi mecanica

Last edited by Danutz Bratosin; 27-06-11 at 21:02.
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 23:11   #145
DeejayB

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Member of:
[FORD]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
pai spune cum vrei tu sa modifici piese sa se potriveasca motorul de saxo pe oltcit?cum modifici cutia,suspensia ?nu mai zic de altele...sa spui ca modifici piesele e usor,sa gasesti si o solutie pentru asta e deja mai greu si cum am spus,vorbe si cam atat nimic concret...pana una alta suntem offtopic iti doresc spor la facutul oricarei masini de raliu,dupa aia putem vorbi mecanica
Vorbim prin iarna.Sa dau de fonduri si ma apuc de ea.
DeejayB is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 23:12   #146
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

Quote:
Originally Posted by DeejayB View Post
Momentan nu am $ ca sa ma ocup de asa ceva Era doar o pura idee.Si puntile ar fi bune pentru ca mi se pare ca au discuri de frana fata-spate.Si motorul de Saxo daca nu intra, il facem sa intre.2-3 ciocane pe aici pe acolo si intra total.
Daca ti se pare ca Saxo are discuri de frana fata spate atunci iti spun eu ca Oltcitul SIGUR are discuri fata spate (basca unele au si discuri ventilate chiar)
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 23:14   #147
DeejayB

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Member of:
[FORD]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Daca ti se pare ca Saxo are discuri de frana fata spate atunci iti spun eu ca Oltcitul SIGUR are discuri fata spate (basca unele au si discuri ventilate chiar)
Am zis cumva ca Saxo are discuri fata-spate?
DeejayB is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 14:29   #148
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

Quote:
Originally Posted by DeejayB View Post
Am zis cumva ca Saxo are discuri fata-spate?
Nu, ai zis ca ti se pare ca are discuri fata-spate. asa atunci...de ce sa pun puntile de pe o masina care ''mi se pare ca are discuri fata spate'' cand pot sa le pastrez pe alea de oltcit care AU deja discuri atat pe fata cat si pe spate
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 22:01   #149
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

ufff ... copii din ziua de azi ... dar de ce sa ne limitam la motorul de saxo ... hai sa punem unul de impreza .. nu de altceva dar macar daca nu e firma citroen macar e tot boxer ... se rezolva cu 2-3 ciocane acolo ... lungim lonjeroanele latim masina ... aducem si un elefent ca in reclama aia de la peugeot .. totul se rezolva ...

si acum serios ... pustiu cate motoare de oltcit, cate cutii ai schimbat pana acum ... ca sa faci totul batand din palme si cu 2-3 ciocane ... si oricum orienteaza-te spre alt motor pt oltcit ..s-au adaptat ... motoare de alfa (sincer nici nu stiu cat a tinut), s-au modificat motoarele de au ajuns la cilindree de 1,6 ..s-a pus turbo .. chiar biturbo ... dar de motor de saxo nu cred ... cat despre iulica degeaba te contrezi cu el are dreptate ... + ca are niste atuuri ... pe care tu sincer nu le stii + asa ca fa-ti tu oltcit de raliu cu motor de saxo si punti de c3 (desi nu vad inconvenientul puntilor de oltcit.. vad numai avantajele) ...dar sa nu te miri de ce o sa iesi pe ultimul loc ... sau poate abandoneaza altii cu vechituri inaintea ta )

+ ca saxo are motor transversal .. ca sa iti intre cu tot cu, cutie sa iti pice si planetarele pe axul rotilor nu prea e loc ... trebuie sa faci varza structura de rezistenta a masinii cu totul ... nu 2-3 ciocane ... ca e prea inalt si nu intra sub capota nu e bai .. se modifica capota o sa aiba o gogoasa cam mare poate nu e sa vada drumul de ea dar se descurca altii cu ditamai compresoarele scoase prin capota ...

Last edited by lancer; 27-06-11 at 22:16.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 23:08   #150
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit-urile De Raliu

cat despre punti ..de ce sa pun de saxo sau chiar de c3 ...daca ti se pare ca sunt pe discuri ..atunci inseamna ca nu stii daca sunt pe bari de torsiune sau pe arcuri elicoidale (pentru ca, conteaza si suspensia)... + ca modificari de acest gen poate ar renta pentru un sistem ABS ..dar cu conditia sa fie bine pus la punct si sa isi faca treaba cum trebuie si mai eficient decat franarea oltcitului standard, parerea mea sa pui un sistem care franeaza doar mai puternic decat al oltcitului nu prea are rost si cu sistemul standard franarea e destul de puternica daca reuseste sa blocheze roata la 130 - 140 km/h pe asfalt uscat ... ceea ce oricum nu e recomandabil
lancer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -