30-01-07, 20:33
|
#31
|
|
Oltcit Driver
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 842
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club] [Oltcit]
|
Re: Suspensii mai rigide
Quote:
Originally Posted by Dumitru Cristian
Salut, sunt mai nou pe aici.
Ar tebui recalculate pe cat trebuie in cazul unei masini modificate si dupa facute pe comanda  . Dar asta costaaaaaaaaaa.
|
recalculate ce?
|
|
|
30-01-07, 20:44
|
#32
|
|
Oltcit Driver
 Stage 5
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of: [DAEWOO] [Oltcit] [Old School Cars] [4Rally]
|
Re: Suspensii mai rigide
Pei daca faci un Oltcit tunat, cu motor de 100, 100 si ceva cai putere, cutie modificata cu care ajungi la 160 cu usurinta,cum te mai opresti, daca ai sistemul de franare nemodificat?? sau daca iei o groapa la viteza asta pe autostrada Soarelui de exemplu. Deci trebuiesc refacute calcule, puteri care vin pe amortizoare cat rezista sistemul de franare (cel stock), masina dupa ce o tunezi este mai grea ( sa nu mai vorbim ce drumuri avem). Dar asta costa ceva si nu cred ca o sa realizeze cineva asa ceva, din pacate.
__________________
Pasiunea nu are limite!
Last edited by Dumitru Cristian; 10-01-09 at 23:56.
|
|
|
30-01-07, 20:52
|
#33
|
|
Oltcit Driver
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 842
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club] [Oltcit]
|
Re: Suspensii mai rigide
Quote:
Originally Posted by Dumitru Cristian
Pei daca faci un Oltcit super adevarat full tunign, cu motor de 100, 100 si ceva cai putere, cutie modificata cu care ajungi la 160 cum te mai opresti, daca ai sistemul de franare stock?? sau daca iei o groapa la viteza asta pe autostrada Soarelui de exemplu. deci trebe refacute calcule, puteri care vin pe amortizoare cat rezista sistemul de franare (cel stock), masina dupa ce o tunezi este mai grea ( sa nu mai vorbim ce drumuri avem). Dar asta costa ceva shi nu cred ca o sa realizeze cineva asa ceva, din pacate.
|
ma frate eu nu va intzeleg
hai catzi tunezi masina da la ce naiba iti trebuie tzie sa o alergi siiiiii pe drumurile publice nu teai saturat cate accidente vezi din cauza vitezei
daca iti trebuie viteza te duci frumos la oradea intri in curse si calci pedala pana iti sar pistoanele
eu unul o sa-mi tunez masina din placere si nu ca sa ma dau mare si tare cum fac altzii care au masini stock si tot mor cu ele
__________________
your life it's boring???........... tuned up
|
|
|
30-01-07, 21:08
|
#34
|
|
Oltcit Driver
 Stage 5
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of: [DAEWOO] [Oltcit] [Old School Cars] [4Rally]
|
Re: Suspensii mai rigide
 Yo nu vreau sa va suparati pe mine de la inceput  . Yo decat am zis pt cei care alearga sau daca vrei sa te duci in europa acolo chiar trebe sa fugi cu cel putin 120 si va asigur ca si prin europa sunt gropi destul de mari si la viteza fac foarte urat (experienta proprie). Am vrut decat sa spun ca nu te mai tin toate cand il modifici.Si eu sunt inpotriva accidentelor si nu mai vreau sa se fuga asa prin orase sau .....
Last edited by Dumitru Cristian; 30-01-07 at 21:10.
|
|
|
30-01-07, 21:25
|
#35
|
|
Oltcit Driver
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 842
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club] [Oltcit]
|
Re: Suspensii mai rigide
stai linistit ca nu mam luat de tine dar imi dau seama ca puterea marita cere responsabilitatzi mai mari dar de aceia se modifica suspensii sisteme de franare si altele (hai c ala sistemul de franare deocamdata nu prea sau gasit solutzi dar cine stie poate pe viitor se va rezolva si chestia asta)
|
|
|
31-01-07, 13:48
|
#36
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of: [4 Speed Squad] [PARTICIPANT CURSE] [Oltcit]
|
Re: Suspensii mai rigide
deci la mine cu cei 100hp,cu supensia lasata cite un dinte fata si spate ,amortizoare noi made in ro si bare de cs pe spate este ok ,la frine este aproape ok ,de ex i-am dat talpa duminica pe trafic greu intre 13 sept si calea rahovei aveam 150/km/h si intradevar s-a oprit cam greu dar s-a oprit
__________________

oltcit 1.4 T
|
|
|
31-01-07, 17:09
|
#37
|
|
Oltcit Driver
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 842
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club] [Oltcit]
|
Re: Suspensii mai rigide
Quote:
Originally Posted by bogdanlascu
deci la mine cu cei 100hp,cu supensia lasata cite un dinte fata si spate ,amortizoare noi made in ro si bare de cs pe spate este ok ,la frine este aproape ok ,de ex i-am dat talpa duminica pe trafic greu intre 13 sept si calea rahovei aveam 150/km/h si intradevar s-a oprit cam greu dar s-a oprit
|
o sa ma duc introzi pe la un centru de dezmembrari cine stie poate am noroc si gasesc o pompa servo ceva mai mica in diametru
bogdane cand ai vrut tu sa incerci ai folosit cumva vreo una de dacie normala ?
|
|
|
31-01-07, 17:54
|
#38
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of: [4 Speed Squad] [PARTICIPANT CURSE] [Oltcit]
|
Re: Suspensii mai rigide
daca te uiti unde este amplasata pompa de frana de oltcit o sa vezi ca imediat este caseta de directie si nu are loc nici un fel de tulmba de servo
|
|
|
31-01-07, 18:11
|
#39
|
|
Oltcit Driver
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 842
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club] [Oltcit]
|
Re: Suspensii mai rigide
Quote:
Originally Posted by bogdanlascu
daca te uiti unde este amplasata pompa de frana de oltcit o sa vezi ca imediat este caseta de directie si nu are loc nici un fel de tulmba de servo
|
nici impinsa inspre botu masini vreo 2 cm?
cu vreun distantzier ceva si lungesti tija de lapedala ce apasa pompa ?
|
|
|
31-01-07, 18:48
|
#40
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of: [Extreme Racing]
|
Re: Suspensii mai rigide
Hai să vă dau şi eu cāteva sfaturi, ontopic din păcate:
Am avut 3 Oltcituri toate 3 cu modificări.
- pe faţă aveam lăsată suspensia cu un dinte din bara de torsiune, dar nu din faţă, ci din dreptul lamelei anti-ruliu.
- am avut şi 2 telescoape pe faţă, dar nu merită efortul. Cea mai bună soluţie este cea cu telescoape de Dacie, scurtate şi īntărite. Cele mai bune le făcea nea Mitică de la Braşov, cel care le pregătea şi pentru echipa de raliuri a fabricii din Craiova.
- pe spate amortizoare normale, noi, īn tandem cu bări de Oltcit papuc, aşa cum s-a mai spus.
- motor de TRS, de Franţa, inclusiv aprinderea să fie Ducellier. Este extraordinară.
- cutii de viteze am folosit 2, in funcţie de tipul probei din raliu:
- 5 viteze pentru probele cu multe paliere, unde evident că era nevoie de o viteză maximă mai mare
- 4 viteze, cutie de Oltcit Special, extrem de scurtă. Prindeam maxim 130 km/h, dar rupea pe demaraje şi probe virajate. Īncercaţi şi veţi fi uimiţi, doar că la 100km/h veţi avea muuulte ture sub capotă.
Ambele cutii de viteze erau de Franţa.
Īn rest, neapărat capotă şi aripi faţă din fibră de sticlă.
Cam atāt imi aduc aminte.
|
|
|
31-01-07, 19:04
|
#41
|
|
Oltcit Driver
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 842
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club] [Oltcit]
|
Re: Suspensii mai rigide
Quote:
Originally Posted by Lao
Hai să vă dau şi eu cāteva sfaturi, ontopic din păcate:
Am avut 3 Oltcituri toate 3 cu modificări.
- pe faţă aveam lăsată suspensia cu un dinte din bara de torsiune, dar nu din faţă, ci din dreptul lamelei anti-ruliu.
- am avut şi 2 telescoape pe faţă, dar nu merită efortul. Cea mai bună soluţie este cea cu telescoape de Dacie, scurtate şi īntărite. Cele mai bune le făcea nea Mitică de la Braşov, cel care le pregătea şi pentru echipa de raliuri a fabricii din Craiova.
- pe spate amortizoare normale, noi, īn tandem cu bări de Oltcit papuc, aşa cum s-a mai spus.
- motor de TRS, de Franţa, inclusiv aprinderea să fie Ducellier. Este extraordinară.
- cutii de viteze am folosit 2, in funcţie de tipul probei din raliu:
- 5 viteze pentru probele cu multe paliere, unde evident că era nevoie de o viteză maximă mai mare
- 4 viteze, cutie de Oltcit Special, extrem de scurtă. Prindeam maxim 130 km/h, dar rupea pe demaraje şi probe virajate. Īncercaţi şi veţi fi uimiţi, doar că la 100km/h veţi avea muuulte ture sub capotă.
Ambele cutii de viteze erau de Franţa.
Īn rest, neapărat capotă şi aripi faţă din fibră de sticlă.
Cam atāt imi aduc aminte.
|
ok ms Lao si te mai asteptam cu sugesti
|
|
|
01-02-07, 23:55
|
#42
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2007
Posts: 364
|
Re: Suspensii mai rigide
Quote:
Originally Posted by Lao
Īn rest, neapărat capotă şi aripi faţă din fibră de sticlă.
|
de unde aripi si capota fibra ?  capota stiu o singura persoana care are...
|
|
|
02-02-07, 00:07
|
#43
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of: [Moderators] [Midnight Racers] [Oltcit] [DACIA] [Echipa de sprijin] [Dacia Rally Team] [VW]
|
Re: Suspensii mai rigide
se poate face nu`i asta problema ..
|
|
|
02-02-07, 07:26
|
#44
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of: [Extreme Racing]
|
Re: Suspensii mai rigide
Le făceau cei de la AVI, erau pe toate drumurile. Acum nu ştiu dacă şi pe unde se mai găsesc, dar nu se fac greu.
Aripile de fapt nu au aşa mare diferenţă ca greutate faţă de cele de tablă, dar capotaa...
|
|
|
02-02-07, 17:17
|
#45
|
|
Oltcit Driver
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 842
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club] [Oltcit]
|
Re: Suspensii mai rigide
Quote:
Originally Posted by Lao
Le făceau cei de la AVI, erau pe toate drumurile. Acum nu ştiu dacă şi pe unde se mai găsesc, dar nu se fac greu.
Aripile de fapt nu au aşa mare diferenţă ca greutate faţă de cele de tablă, dar capotaa...
|
mai intreb inca odata firma asta AVI are sait pe net
?
|
|
|
|
|