Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-08, 13:21   #1
valy_cool_16

Stage 2
 
valy_cool_16's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 59
Wink Turbina pe logan

As dori si eu sa stiu daca este posibil sa pun o turbina pe un logan 1,4 mpi de unde si cam cat ar fi costurile...va multumesc
valy_cool_16 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 17:08   #2
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,587
Member of:
[DACIA]
Default Re: Turbina pe logan

Nu se merita... si un sistem turbo costa mult
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 09:25   #3
Calin_UKU
Dacia Driver

Stage 5
 
Calin_UKU's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 972
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Racing Syndicate]
Default Re: Turbina pe logan

Prea mult de lucru si nu merita, plus ca nu cred ca rezista motorul.
Daca vrei sa ii maresti puterea punei un cip, evacuare, admisie sport,buji asta asa cu niste costuri rezonabile
Calin_UKU is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 14:38   #4
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Turbina pe logan

Mai greu sa pui turbina pe 1.4 ...poate un compresor dar si ala greu.
Mai bine te gandesti la o chiulasa de 16v(cu 4 supape/cilindru si 2 axe cu came in ea) si duci motorul la 100CP apoi evacuare complet schimbata(scos catalizator),adimisie si o remapare.
__________________
CT-82-PWR is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 21:30   #5
CristiRS
Dacia Driver

Stage 5
 
CristiRS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 943
Member of:
[DACIA]
Default Re: Turbina pe logan

Quote:
Originally Posted by CT-82-PWR View Post
Mai greu sa pui turbina pe 1.4 ...poate un compresor dar si ala greu.
Mai bine te gandesti la o chiulasa de 16v(cu 4 supape/cilindru si 2 axe cu came in ea) si duci motorul la 100CP apoi evacuare complet schimbata(scos catalizator),adimisie si o remapare.
oare ? motorul 16V (chiuloasa) ocupa mult spatiu in compartiment la logan, singurul spatiu util pentru o turbina mica ar fi intre in stanga langa tevile de la aer. eu ma uit si nu am unde, la varianta 16V singura varianta ar fi un turbo compresor montat din lipsa de spatiu ar trebuii scos/mutat compresorul de aer
__________________
Custom Garage Crew
CristiRS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -