Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Turbina pe logan (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/84700-turbina-logan.html)

valy_cool_16 17-07-08 13:21

Turbina pe logan
 
As dori si eu sa stiu daca este posibil sa pun o turbina pe un logan 1,4 mpi de unde si cam cat ar fi costurile...va multumesc

ynp_46 17-07-08 17:08

Re: Turbina pe logan
 
Nu se merita... si un sistem turbo costa mult

Calin_UKU 18-07-08 09:25

Re: Turbina pe logan
 
Prea mult de lucru si nu merita, plus ca nu cred ca rezista motorul.
Daca vrei sa ii maresti puterea punei un cip, evacuare, admisie sport,buji asta asa cu niste costuri rezonabile

CT-82-PWR 27-07-08 14:38

Re: Turbina pe logan
 
Mai greu sa pui turbina pe 1.4 ...poate un compresor dar si ala greu.
Mai bine te gandesti la o chiulasa de 16v(cu 4 supape/cilindru si 2 axe cu came in ea) si duci motorul la 100CP apoi evacuare complet schimbata(scos catalizator),adimisie si o remapare.

CristiRS 27-07-08 21:30

Re: Turbina pe logan
 
Quote:

Originally Posted by CT-82-PWR (Post 1664827)
Mai greu sa pui turbina pe 1.4 ...poate un compresor dar si ala greu.
Mai bine te gandesti la o chiulasa de 16v(cu 4 supape/cilindru si 2 axe cu came in ea) si duci motorul la 100CP apoi evacuare complet schimbata(scos catalizator),adimisie si o remapare.

oare ? motorul 16V (chiuloasa) ocupa mult spatiu in compartiment la logan, singurul spatiu util pentru o turbina mica ar fi intre in stanga langa tevile de la aer. eu ma uit si nu am unde, la varianta 16V singura varianta ar fi un turbo compresor montat din lipsa de spatiu ar trebuii scos/mutat compresorul de aer


All times are GMT +2. The time now is 00:02.

- Copyright 2026 4Tuning