Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-15, 20:33   #1
smihai013

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 9
Post Faruri Cu Lupa Pentru Logan

Salutare sunt nou pe aici si as dori sa stiu de la cei care au deja faruri cu lupa pentru logan daca au avut probleme cu politia, rar.
Multumesc anticipat si scuze daca s-a mai postat !
smihai013 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-15, 10:02   #2
YuccA

Stage 2
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 25
Default Re: Faruri Cu Lupa Pentru Logan

Quote:
Originally Posted by smihai013 View Post
Salutare sunt nou pe aici si as dori sa stiu de la cei care au deja faruri cu lupa pentru logan daca au avut probleme cu politia, rar.
Multumesc anticipat si scuze daca s-a mai postat !
Nu, nu ai probleme cu politia si RAR-ul.
Xenonul e interzis pe halogen si accesibil pe lupa. Te duci le omologhezi si gata smecheria!
YuccA is offline   Reply With Quote
Old 25-02-15, 15:41   #3
smihai013

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 9
Default Re: Faruri Cu Lupa Pentru Logan

Quote:
Originally Posted by YuccA View Post
Nu, nu ai probleme cu politia si RAR-ul.
Xenonul e interzis pe halogen si accesibil pe lupa. Te duci le omologhezi si gata smecheria!
Si daca gasesc sa cumpar farul stock in care s-a montat lupa mai trebuie omologat?
smihai013 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-15, 16:20   #4
smihai013

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 9
Thumbs up Re: Faruri Cu Lupa Pentru Logan

Pana la urma ce ziceti sa cumpar faruri cu lupa ? Care ati avut poate puneti si ceva poze noaptea daca aveti !
smihai013 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-15, 17:40   #5
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Faruri Cu Lupa Pentru Logan

Quote:
Originally Posted by YuccA View Post
Nu, nu ai probleme cu politia si RAR-ul.
Xenonul e interzis pe halogen si accesibil pe lupa. Te duci le omologhezi si gata smecheria!
A?

Nu ai ce cauta cu Xenon. Ai spalatoare? Ca Xenonul sa fie permis iti trebuie luba si spalatoare.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 22-03-15, 15:24   #6
smihai013

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 9
Question Re: Faruri Cu Lupa Pentru Logan

Pana la urma am voie xenon daca da ce trebuie indeplinit?
smihai013 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-15, 17:35   #7
al3x_leonard

Stage 4
 
al3x_leonard's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 241
Member of:
[DACIA]
Default Re: Faruri Cu Lupa Pentru Logan

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
A?

Nu ai ce cauta cu Xenon. Ai spalatoare? Ca Xenonul sa fie permis iti trebuie luba si spalatoare.
sunt foarte multe masini care din fabrica vin cu lupe si xenon si nu au spalator la faruri....


iar ca sa revin la subiect,atata timp cat ai lupe,poti sa iti pui si xenon linistit!nu o sa ai nici o problema...poti pune lupe in farurile care le ai sau poti cumpara faruri cu tot cu ele!

Last edited by al3x_leonard; 22-03-15 at 17:40.
al3x_leonard is offline   Reply With Quote
Old 22-03-15, 21:04   #8
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Faruri Cu Lupa Pentru Logan

Quote:
Originally Posted by al3x_leonard View Post
sunt foarte multe masini care din fabrica vin cu lupe si xenon si nu au spalator la faruri....


iar ca sa revin la subiect,atata timp cat ai lupe,poti sa iti pui si xenon linistit!nu o sa ai nici o problema...poti pune lupe in farurile care le ai sau poti cumpara faruri cu tot cu ele!
Ia arata-mi si mie masinile alea, ca eu nu stiu nici una.
Nu mai vorbiti in necunostinta de cauza, lasa-ti oamenii fara taloane cu prostiile voastre. Mai cititi si din legislatie inainte sa aberati.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 23-03-15, 06:00   #9
smihai013

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 9
Exclamation Re: Faruri Cu Lupa Pentru Logan

Eu am vazut pe internet faruri cu lupa si ma gandeam sa cumpar dar nu stiu daca vin si cu omologare. Mai astept cateva pareri!
smihai013 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-15, 07:57   #10
al3x_leonard

Stage 4
 
al3x_leonard's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 241
Member of:
[DACIA]
Default Re: Faruri Cu Lupa Pentru Logan

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Ia arata-mi si mie masinile alea, ca eu nu stiu nici una.
Nu mai vorbiti in necunostinta de cauza, lasa-ti oamenii fara taloane cu prostiile voastre. Mai cititi si din legislatie inainte sa aberati.
o sa iti spun doar de e36....nu stau sa listez mai multe masini

sa vina sa ne spuna si noua cineva ca a avut talonul luat pentru asa ceva...si nu am vazut in nici un certificat sa scrie la observatii ca masina este prevazuta cu lupe in faruri...
al3x_leonard is offline   Reply With Quote
Old 23-03-15, 10:03   #11
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Faruri Cu Lupa Pentru Logan

Quote:
In ceea ce priveste reglementarile privind circulatia pe drumurile publice.....va rugam sa cititi Legea 49/08.03.2006, art.103, si Hotararea 1391/04.10.2006 art.148, pct.11, articole ce interzic aplicarea de folii ce restrang sau estompeaza vizibilitatea atat din interior cat si din exterior cu exceptia celor omologate si certificate.

Modificarea/inlocuirea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa se accepta numai cu elemente care poarta marcaj de omologare specific si daca verificarea efectuata evidentiaza faptul ca noile dispozitive isi indeplinesc rolul functional. Inlocuirea farurilor initiale cu altele cu surse de lumina cu descarcare in gaz (tip Xenon) este acceptata numai daca vehiculul este echipat cu tot kit-ul necesar, asa dupa cum producatorul acestuia a prevazut in fabricatia curenta pentru respectivul tip de vehicul: faruri, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitivul care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistemul automat de reglaj în func?ie de sarcin?, spalator. Daca aceste componente sunt cele originale, pe care producatorul le monteaza in fabricatia curenta, acestea trebuie montate in ateliere autorizate ale reprezentantei constructorului in Romania, fapt dovedit prin emiterea unei adrese in care se enumera elementele montate si se mentioneaza ca acestea sunt originale (de prim montaj).
In cazul in care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricatiei (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizata in cadrul atelierelor autorizate pt modificari constructive. In acest caz se va solicita declaratia de conformitate in care se vor enumera elementele montate, specificandu-se dupa caz, nr. de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse.
In ambele cazuri, dupa reomologarea vehiculului se va mentiona in CIV textul "Echipare retrofit cu surse de lumina cu descarcare in gaz".
http://www.unofficialbmw.com/e36/mis...ild_codes.html
1. Nu scrie nicaieri de Xenon.
2. Exista spalatoare.
3. Pentru Xenon ai nevoie si de functia de auto-reglare.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 11-04-15, 08:35   #12
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Faruri Cu Lupa Pentru Logan

4. Nu ti le omologheaza nimeni daca piesele montate (spalator , auto-level , xenon ) nu sunt omologate rar si daca nu sunt montate in service autorizat rar pentru montare xenon (ceva de genu ) . Cel putin la noi...
Geko is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -