Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-12, 22:55   #526
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Quote:
Originally Posted by Andreynyo View Post
Am gasit un filmulet cu Dacia BUM, dar din pacate, nu este filmat si motorul:

https://www.youtube.com/watch?v=0O8UdjbyYsg
Este 1.4 de gtt
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 10:42   #527
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
Este 1.4 de gtt
Vad ca are si rollbar, daca nu ma insel este prelungit catre oale... mai multe detalii despre masina asta are cineva? Poze filmulete in actiune
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 11:23   #528
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Vad ca are si rollbar, daca nu ma insel este prelungit catre oale... mai multe detalii despre masina asta are cineva? Poze filmulete in actiune
Nu, dar stiu ca "Consuma atata benzina de-ti vine a f**e!"
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 15-12-12, 23:58   #529
Tecnosel

Stage 2
 
Tecnosel's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 41
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Quote:
Originally Posted by Speed4U View Post
o dacie sport care exista si in prezent in BV !

Attachment 1056498
Attachment 1056499
Care stie unde se ascunde??Poate e de vanzare!
Tecnosel is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 00:00   #530
Tecnosel

Stage 2
 
Tecnosel's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 41
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
1987 - VTM Brasov , vad ca oameni aveau de atunci 4 prezoane pe masinile lor superb sportul asta
A..si Werner avea 4 prezoane si motor de vw!Care stie mai multe detalii despre motor?
Tecnosel is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 11:31   #531
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Si pana la urma din toate daciile astea pregatite de raliu cate mai traiesc in toata Romania asta?.Eu caut la mine in oras de 4 zile o Dacia Sport motor cu axa in cap facuta pentrul raliu cu tot ce trebuie si sper sa o gasesc.Astept un raspuns sa vedem cate mai traiesc sau a mai ramas ceva din ele.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 12:16   #532
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Sportive cu axa in cap nu au fost facute de la mama lor. La raliu s-a mers cu sportivele pana prin '90-'91 cand au aparut Libertele. Pe alea s-a incercat experimentul cu OHC "de familie".
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-13, 07:31   #533
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Aditza de dacia asta ce am spus eu mai sus.Primul motor o avut de 1.4 cu set motor de 16 si multe modificari carburator si tot ce se putea facea pe vremea aceea,dupa care motor cu axa in cap si cand a fost vanduta la al doilea proprietar avea motor Alpine.Si ieri am aflat ca a apucat pe mana la 2 pustani de vreo 18 ani care o luat jos motorul de Alpine si o pus de Oltcit,saptamana viitoare pe luni marti ma duc cu un prieten sa o vad daca mai exista si daca nu se vinde masina ca ii pacat.Am mai aflat de o Dacie tot pregatita de la firma Turdeana SA si pe aceea o sa caut sa o vad daca mai este printr-o hala si daca nu se vinde.Eu eram curios cate mai traiesc prin tara ca la mine in oras o fost doar 2 dacii pregatite cu care sa concurat.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 19-01-13, 15:54   #534
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Pai vezi, poate le salvezi tu si cu tovarasii tai, daca aveti chef de coji d-astea vechi, ca sa nu ajunga pe mana pustanilor care sa le rupa si apoi sa le faca tabla de conserve pentru un voucher ca sa-si ia Logan 2. Eu unul sunt mandru ca am reusit sa salvez o baba cu putina istorie in spate. Iti urez bafta daca ai de gand sa te apuci de un asemenea proiect.
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-13, 16:42   #535
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

O sa iau topicul asta vechi de la capat,sa-mi fac o idee pentru Nova,ce-mi trebe ...
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 12:24   #536
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Eu chiar astazi ma duc sa vad daca mai traieste Dacia Sport si am sa fac niste poze si le pun aici pe forum.De acealalta dacie 1310 de la Turdeana numa dupa ce vin dinou in tara ca plec vinerea asta.Eu as face dinou masina daca ar fi bune lonjeroane,si tablaria pe care se prind unele piese importante(brate,suporti,etc.)
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 17:37   #537
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Ma uit si ma minunez.
Nu ma intelegeti gresit, nu zic ca motoarele de dacie nu sunt bune sau altceva, dar va luptati cu morile de vant sa aflati indicii despre motoare fabricate acum 2 decenii, care nu au mai nimic special fata de cele clasice Dacia, si care sunt mult sub orice motor fabricat azi.

Va minunati de motorul lui Grigoras 1.4 Turbo de 200 cp, care tinea cam un sezon, cand azi, varianta asta se foloseste pentru 500-1.000.000 km.
Sau, un alt exemplu, cu ce este mai presus acela fata de motorul lui Ferny (1.4 gtt fara crossflow) de 206 cp la 1.5 bar si 247 cp la 1.8?
Sau de cel al userului Ivan?

Pe vremea lui intr-adevar era o mare realizare, pentru ca tot ce gaseai pe piata era Dacia, Oltcit sau Lada (principalele care apareau in raliu), si toate piesele trebuiau gandite si facute de ei, dar azi ... Daca ai suficient cascaval in buzunar, iti faci motorul cum il visezi. Gasesti forjate fie de-a gata fie pe comanda, gasesti strungari/frezori/barbieri care sa-ti modifice chiulase dupa cum iti pofteste inima. Softuri si calculatoare pe care le modifici la 180 grade in 5 secunde.

Ceva asemanator americanilor, numai ei se bucura ca reusesc sa scoata dintr-un V8 de 6.000 cmc 400 cp si consum de locomotiva.
Cand altii (germani, japonezi) dintr-un 2.0 scot puterea aia cu consum mult mai mic, chiar si cu softuri adaptive.

Si mai este inca o chestie, pe vremea lui asta era un mod de a te afirma, acum toata treaba asta este cam egala cu 0.
Daca vrei sa faci masina pentru tine ca asa iti pofteste inima, s-a vorbit despre asta si gasesti ideile peste tot pe forum. Ma indoiesc ca a ajuns cineva la limita modificarilor discutate pe aici si acum cauta secrete ale batranilor, pentru a reusi sa mai scoata 2-3 cp din motor.

Numai bine tuturor si scuzati offtopic-ul.
__________________
A four dimension person trapped in a three dimension world

Last edited by cheluakame; 23-01-13 at 17:40.
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 13:38   #538
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

O aparitie foarte imbucuratoare. Detalii, linkuri, bagati!
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 15:14   #539
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Masina a fost la etapa I de Drag Race Transilvania la Jucu atunci nu avea decat cateva imbunatatiri.
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 10-02-13, 10:52   #540
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Daciile vechi de raliu... niste poze...

Cornellocco poate da toate detaliile. e masina lui.
bolidu' is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -