Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Daciile vechi de raliu... niste poze... (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/3554-daciile-vechi-raliu-poze.html)

Gti_Turbo 05-02-05 18:29

Daciile vechi de raliu... niste poze...
 
1 Attachment(s)
am postat niste poze cu aceste dacii batrane care participau la raliuri.. si mai si castigau cate ceva :)) ... poate are cineva idee despre ce modificari aveau aceste dacii...sau poze cu motorul acestor dacii... am inteles ca a existat si un proiect despre o dacie turbo.. o sa pun si niste poze.. prima este dacia turbo proiectata din cate styu eu de N.Grigoras !!

Gti_Turbo 05-02-05 18:30

...
 
1 Attachment(s)
alta poza...

Gti_Turbo 05-02-05 18:31

...
 
1 Attachment(s)
poza

Gti_Turbo 05-02-05 18:33

.
 
1 Attachment(s)
dacia la raliu

Gti_Turbo 05-02-05 18:34

.
 
1 Attachment(s)
ultima poza

DnI 05-02-05 20:27

mai baga cateva poze cu prima dacie a lu` Grigoras !
nu cred ca mai ai altele dar fac o intrebare...

UniculSGM 05-02-05 22:50

1 Attachment(s)
Nicu Grigoras si a lui Dacie turbo. Avea in jur de 300 cai

dj05dpx 05-02-05 23:49

3 Attachment(s)
Cateva poze cu vechile Dacii :D

dj05dpx 06-02-05 00:51

2 Attachment(s)
:arrow:

dj05dpx 06-02-05 00:52

2 Attachment(s)
:arrow:

mutzu 06-02-05 03:59

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B-34-SGM\"
Nicu Grigoras si a lui Dacie turbo. Avea in jur de 300 cai

Hai ma?
Chiar 300 ?:)
Nu prea imi vine sa cred.. adica, a fost de mult chestia asta.. ce putea sa aibe ala facut la motor sa ajunga la 300 cp ?

Gti_Turbo 06-02-05 08:57

nu mai am poze cu acea dacie turbo..
 
1 Attachment(s)
poze cu dacia turbo nu cred ca sunt decat cele 2 atat...

Gti_Turbo 06-02-05 08:58

poze
 
1 Attachment(s)
alte poze

UniculSGM 06-02-05 10:42

Re:
 
3 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by \"mutzu\"
Quote:

Originally Posted by \"B-34-SGM\"
Nicu Grigoras si a lui Dacie turbo. Avea in jur de 300 cai

Hai ma?
Chiar 300 ?:)
Nu prea imi vine sa cred.. adica, a fost de mult chestia asta.. ce putea sa aibe ala facut la motor sa ajunga la 300 cp ?

1 la mana, nu ne cunoastem deloc, sa imi vorbesti cu ma.

2 la mana, avea un motor similar cu cel care a fost montat pe Renault 5 Turbo Maxi, care a fost urcat pana la 380 CP. Motorul era de 1.4.
Cauta pe net data despre Renault 5 Turbo Maxi, informeaza-te apoi vorbim.

Daca suntem romani nu inseamna ca suntem prosti si nu stim sa facem masini competitive cu motoare purnice. Grigoras a fost un inginer foarte bun, si un pilot foarte bun. Masina lui inca mai exista undeva in Pitesti, dar motorul nu se stie ce s-a intamplat cu el. A disparut dupa plecarea lui Grigoras din tara.

Cand Dacia Nova noastra de 400 CP a batut Clio RS la raliu, s-au gandit francezii sa inchida Setcar Racing, sa nu fim noi mai destepti ca ei.
Acum nu am avem sectie de competitie la fabrica. Jucam cum canta francezii, mare pacat...

Exista o Nova in Pitesti care alerga la raliu, cu motor de 1.9 aspirat, care are \"numai\" 280 CP.

bogdan350cid 14-02-05 19:16

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B-34-SGM\"
Quote:

Originally Posted by \"mutzu\"
Quote:

Originally Posted by \"B-34-SGM\"
Nicu Grigoras si a lui Dacie turbo. Avea in jur de 300 cai

Hai ma?
Chiar 300 ?:)
Nu prea imi vine sa cred.. adica, a fost de mult chestia asta.. ce putea sa aibe ala facut la motor sa ajunga la 300 cp ?

1 la mana, nu ne cunoastem deloc, sa imi vorbesti cu ma.

2 la mana, avea un motor similar cu cel care a fost montat pe Renault 5 Turbo Maxi, care a fost urcat pana la 380 CP. Motorul era de 1.4.
Cauta pe net data despre Renault 5 Turbo Maxi, informeaza-te apoi vorbim.

Daca suntem romani nu inseamna ca suntem prosti si nu stim sa facem masini competitive cu motoare purnice. Grigoras a fost un inginer foarte bun, si un pilot foarte bun. Masina lui inca mai exista undeva in Pitesti, dar motorul nu se stie ce s-a intamplat cu el. A disparut dupa plecarea lui Grigoras din tara.

Cand Dacia Nova noastra de 400 CP a batut Clio RS la raliu, s-au gandit francezii sa inchida Setcar Racing, sa nu fim noi mai destepti ca ei.
Acum nu am avem sectie de competitie la fabrica. Jucam cum canta francezii, mare pacat...

Exista o Nova in Pitesti care alerga la raliu, cu motor de 1.9 aspirat, care are \"numai\" 280 CP.

da sunt foarte puternice daciile aste, atat doar ca aia de la bmw si ferrari nu vor sa recunoasca , ar fi rusinos sa se afle ca in ceva garaje obscure din romania s-au fabricat motoare mult mai puternice decat ala lor.
Inseamna ca SUPERnovele de la raliu sunt asa penibile dintr-un singur motiv: nu vor sa isi arate adevaratul potential si sa-au montat pe ele limitatoare de toate felurile, dar fiti linistiti , de fapt au vreo 500 de cai la motoare de 1100. Asa sunt romanii , mai modesti... :lol: :lol: :lol: :lol:


All times are GMT +2. The time now is 20:37.

- Copyright 2024 4Tuning