Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-12, 21:10   #196
Andreynyo

Stage 5
 
Andreynyo's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 592
Default Re: Dacii modificate...detalii...

Cei din Calarasi si din apropiere stiu ceva despre O.Z.N-ul asta?
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...-iadaciaa.html
Andreynyo is offline   Reply With Quote
Old 15-04-12, 21:16   #197
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacii modificate...detalii...

Quote:
Originally Posted by aditza579 View Post
Ba frate, dar puneti intrebari degeaba. Ia legatura cu userul Fauru' ca e masina lui. Ai sa afli multe despre ea. Ofofof, de ce postezi daca nu te interesezi/cauti mai intai?
are topic ceva?daca stiam nu mai intrebam.scz
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-12, 21:38   #198
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacii modificate...detalii...

Nu, n-are topic dar intreaba-l direct pe proprietar, adica dadea raspunsuri chiar si pe acest topic. Numai bine!
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 01:18   #199
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Dacii modificate...detalii...

Quote:
Originally Posted by aditza579 View Post
Nu, n-are topic dar intreaba-l direct pe proprietar, adica dadea raspunsuri chiar si pe acest topic. Numai bine!
ce te agiti ma asa...omu' nu e de pe aici ca sa stie ce si cum...a intrebat. e doar o "simpla" dacie...care care..are niste jante supebre gotti, si cand zic superbe nu ma refer la model...la refer la cum sunt pregatite,iar la motor nu pot sa zic cu ce va fi echipata din simplul motiv pentru care proprietarul poate vrea sa faca o urpriza..sau e unul din cei care merg "pe burta", adica e mai bine sa zica el daca doreste. la masina se lucreaza, presupun atunci cand exista timp, vreme si chef
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 14:38   #200
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: Dacii modificate...detalii...

Quote:
Originally Posted by Andreynyo View Post
Cei din Calarasi si din apropiere stiu ceva despre O.Z.N-ul asta?
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...-iadaciaa.html
Masina asta a fost la mine in oras pana acum cativa ani .Cand am vazut-o prima oara mi-a cazut fata la cat de bine arata ( cel putin mie mi-a placut enorm, mai putin bara pe spate si haionul ca era fara buza aia iesita) . Ultima oara cand am vazut-o era seara( a venit omu la mama la magazin sa umple sifoanele) ) si cand a deschis usa sa vazut un interior stock cu bord vechi si un ditamai ceasul .

Am citit si eu topicul pe care nu cred ca il descopeream dak nu il postai tu si multi radeau de eleron. E o "magaoaie" dar are un rol foarte important , la viteze mari, cu cat eleronul este mai inalt (nici exagerat) cu atat masina este mai presata de pamant si in curbe ii ofera o aderenta foarte buna.

Nu spun asta din capul meu , am vazut pe Discovery. De cand ma stiu ma uit pe Discovery la tot ce tine de masini.(in special "Rides"). Si in legatura cu pompa de frana cu un singur circuit pot sa spun k e mai buna.Eu am avut pompa cu un singur circuit pe breakul meu si cand am fost la rar prima orara nu a vrut sa mi-l faca deoarece masina ,la anul ei de fabricatie, trebuia sa aibe altfel de pompa asa ca a trebui sa o schimb si akum pot sa spun k cea veche era de 100 de ori mai buna decat asta cu dublu circuit.

Acum , baiatul cu "dacia verde" are un Bmw ursulet , alb perlat cu niste jante late cu buza(nush ce marca) si cu camber la roti.Intradevar el a facut dacia pentru curse si bmwul la fel. Rareori il vedeam cu dacia prin oras.Mereu am vrut sa ma opresc pe la el sa il intreb de dacie si niciodata nu am oprit, dar cu prima ocazie cand il vad "al meu e" . Sunt tare curios sa stiu la cine a ajuns masina si din cate am auzit , dacia s-a vandut cu multi bani.
__________________

[B]
Dezmembrez cielo+motor

LIVRARE GRATUITA LA BUCURESTI SAU CALARASI
kowally is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 15:32   #201
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacii modificate...detalii...

Quote:
Originally Posted by kowally View Post
Masina asta a fost la mine in oras pana acum cativa ani .Cand am vazut-o prima oara mi-a cazut fata la cat de bine arata ( cel putin mie mi-a placut enorm, mai putin bara pe spate si haionul ca era fara buza aia iesita) . Ultima oara cand am vazut-o era seara( a venit omu la mama la magazin sa umple sifoanele) ) si cand a deschis usa sa vazut un interior stock cu bord vechi si un ditamai ceasul .

Am citit si eu topicul pe care nu cred ca il descopeream dak nu il postai tu si multi radeau de eleron. E o "magaoaie" dar are un rol foarte important , la viteze mari, cu cat eleronul este mai inalt (nici exagerat) cu atat masina este mai presata de pamant si in curbe ii ofera o aderenta foarte buna.

Nu spun asta din capul meu , am vazut pe Discovery. De cand ma stiu ma uit pe Discovery la tot ce tine de masini.(in special "Rides"). Si in legatura cu pompa de frana cu un singur circuit pot sa spun k e mai buna.Eu am avut pompa cu un singur circuit pe breakul meu si cand am fost la rar prima orara nu a vrut sa mi-l faca deoarece masina ,la anul ei de fabricatie, trebuia sa aibe altfel de pompa asa ca a trebui sa o schimb si akum pot sa spun k cea veche era de 100 de ori mai buna decat asta cu dublu circuit.

Acum , baiatul cu "dacia verde" are un Bmw ursulet , alb perlat cu niste jante late cu buza(nush ce marca) si cu camber la roti.Intradevar el a facut dacia pentru curse si bmwul la fel. Rareori il vedeam cu dacia prin oras.Mereu am vrut sa ma opresc pe la el sa il intreb de dacie si niciodata nu am oprit, dar cu prima ocazie cand il vad "al meu e" . Sunt tare curios sa stiu la cine a ajuns masina si din cate am auzit , dacia s-a vandut cu multi bani.
Prietene trezeste-te cu dacia aia,era un gunoi pur si simplu,ai citit topicul ce aberatii scotea ? Daca tu crezi asa ceva inseamna ca ai minte de 2 ani.Cred ca te uiti la Discovery dar macar incearca sa pricepi exact la ce anume se foloseste eleronul si mai exact pe ce masini.Sa folosesti tu la tractiune fata un eleron cat mai mare pe spate sa vedem ce aderenta vei avea tu...
Masina aia trebuie sa apara la KITCH !!!!
__________________
REN-u' !
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 16:30   #202
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacii modificate...detalii...

Quote:
Originally Posted by BlueAngel View Post
Prietene trezeste-te cu dacia aia,era un gunoi pur si simplu,ai citit topicul ce aberatii scotea ? Daca tu crezi asa ceva inseamna ca ai minte de 2 ani.Cred ca te uiti la Discovery dar macar incearca sa pricepi exact la ce anume se foloseste eleronul si mai exact pe ce masini.Sa folosesti tu la tractiune fata un eleron cat mai mare pe spate sa vedem ce aderenta vei avea tu...
Masina aia trebuie sa apara la KITCH !!!!
Cat adevar ai grait! Se vede ca unii au citit cum trebuie si altii nici macar nu s-au uitat la poze sa vada ca avea flanse la roti si ca avea garda la sol de tractor si ei mai si credeau ca "ia suta in 6 secunde".
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 16:33   #203
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Dacii modificate...detalii...

Plin de cunoscători pe aici !
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 22:00   #204
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: Dacii modificate...detalii...

Quote:
Originally Posted by BlueAngel View Post
Prietene trezeste-te cu dacia aia,era un gunoi pur si simplu,ai citit topicul ce aberatii scotea ? Daca tu crezi asa ceva inseamna ca ai minte de 2 ani.Cred ca te uiti la Discovery dar macar incearca sa pricepi exact la ce anume se foloseste eleronul si mai exact pe ce masini.Sa folosesti tu la tractiune fata un eleron cat mai mare pe spate sa vedem ce aderenta vei avea tu...
Masina aia trebuie sa apara la KITCH !!!!
Gata nu te infuria ca stiu k nu avea cum sa scoata atatia cai cu un carburator in plus,radiator de racire si "nos") . Eu am zis ca mi-a palcut cand am vazut-o prima oara pentru ca nu mai vazusem o dacie tunata si in 2 culori si cu jante in 5 gauri . Nu aveam internet ca sa ma uit sa vad dacii modificate .Acum cand o vad , da, pot sa zik ca este nasoala ca a umflat-o naspa pe spate , pragurile sunt de cacat si bara pe spate e pusa asa cum a venit de pe alta masina.Eu am vorbit in general de eleron nu cel pus pe masina lui , eleronul preseaza masina de asfalt pentru o aderenta mai buna la rwd. m-am exprimat eu gresit prima oara.
kowally is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 21:48   #205
r3sp3c7

Stage 5
 
r3sp3c7's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 931
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacii modificate...detalii...

despre dacia YCE...ce sa va spun...anul trecut am vrut neaparat sa fac unele interventii la caroserie si la suspensii....dupa ce am lasat-o mai pe burta, si am cracanat toate 4 rotile (FIF si Graty17 va pot spune si confirma lucrul asta) am ajuns in punctul in care nu mai puteam vira si am decupat aripile pt un wide body.
dupa ce am paltit mai mult de jumatate din lucrare la un service, si am primit foarte multe promisiuni din partea mesterilor, s-a lungit treaba si masina a ramas la ei in curte, pe post de "closca" si pe post de pus lucruri pe ea de mi-o ondulat capotele si palfonul. +de asta , masina a fost descompletata, o gramada de piese lipsa: baterie, electromotor, fise, delocu, tlacson, butoanele de la cgeamurile electrice, modulul de deschidere al portbagajului, si multe alte suruburi si surubele care nu imi vin acuma in minte, dar lista continua, pe care nu le-am recuperat nici in ziua de azi..... masina a stat la ei 1 an si 2 luni fara ca sa faca nimik la ea, moment in care am hotarat sa o iau acasa, masina momentan se afla la mine in garaj, in vara asta sper sa iasa din nou pe strazi, mai frumoasa si mai LOW ca niciodata......sper ca am lamurit pe toata lumea.....
PROIECTUL NU A FOST ABANDONAT, doar pus in asteptare ....
stima,
sa ne auzim cu bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1010982.JPG
Views:	510
Size:	1.47 MB
ID:	2404246  
r3sp3c7 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 18:11   #206
3-DB4421

Stage 5
 
3-DB4421's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 429
Default Re: Dacii modificate...detalii...

Scuze de off topic.R3sp3c7 eu cred ca ai fost prea bun cu ei,eu daca eram in locul tau ii omoram la ce au facut la saraca masina,adica sa-mi vad masina eam si minca de distrusa de unii,pai inebuneam.Asteptam sa pui niste poze mai noi cu masina in starea actuala si sa redeschizi iar topicul.Spor la lucru.
__________________
Club Dacia Targoviste Member
Un 1310 lasat,ruginit si nespalat.
Dacia 1310 8v 1985
Delta 1310 8v 1988

3-DB4421 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 19:55   #207
r3sp3c7

Stage 5
 
r3sp3c7's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 931
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacii modificate...detalii...

ms, spor la munca va fi, acuma finalizez celalalt proiect, un vw MK3..... veti gasi topicul la sectiunea VW, peste vre-o 2-3 saptamani ma voi apuca din nou de batrana dacie, se va redeschide topicul
vom vedea ce va iesi numai bine
r3sp3c7 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-12, 17:55   #208
Dacia.turbo

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 31
Default Re: Dacii modificate...detalii...

Quote:
Originally Posted by r3sp3c7 View Post
ms, spor la munca va fi, acuma finalizez celalalt proiect, un vw MK3..... veti gasi topicul la sectiunea VW, peste vre-o 2-3 saptamani ma voi apuca din nou de batrana dacie, se va redeschide topicul
vom vedea ce va iesi numai bine
Ohoo r3sp3c7 revine in forta
Chiar ma intrebam ce mai era de batrana Dacie
Bafta si mult noroc
Dacia.turbo is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 06:49   #209
Puya_BSX

Stage 5
 
Puya_BSX's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 671
Default Re: Dacii modificate...detalii...

De asta ce se stie
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	539211_317928884929546_103151263073977_831692_1430604890_n.jpg
Views:	809
Size:	97.9 KB
ID:	2410417  
Puya_BSX is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 14:51   #210
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacii modificate...detalii...

Dupa cum o vad eu, este un Renault si sigur este pregatit prin strainatate. Si poza pare destul de vechiuta (2002-2003). Nu cred ca este cineva pe-aici sa stie ceva despre ea.
aditza579 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -