Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 30-09-04, 22:59   #46
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

Foliile care le-am pus nu sunt omologate, sunt constien ca or sa fie probleme cu garda, dar sper sa le \"intarzii\" cat mai mult!
Misto Nova ta fredtga, pacat ca nu e supernova! Am vazut o supernova supermisto facuta (din punctul meu de vedere) parcata pe langa Depozitul de Calculatoare, ala dintre Armata Poporului si Gorjului!
In legatura cu acel filtru de are pe care l-am pus, este luat din targ, cu 500.000, l-am pus pt sunet nu pentru putere, si am inteles ca datorita filtrului de aer scade consumul, nu cine-stie-cat, dar oricum, pt ca la amestec, in carburator, va fi mai mult oxigen deci mai putina benzina (aceasta explicatie au dat-o cineva care lucreaza la K&N) Deocamdata nu vreau sa ma apuc sa fac modificari la motor pt ca nu am de gand sa raman cu aceasta Dacie prea mult timp, sper ca in primavara-vara sa o schimb!
Bestie is offline  
Old 30-09-04, 23:16   #47
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

n-am inteles exact ce spuneai tu ca a zis cel ce lucreaza la KN, dar parca n-as crede... ca prin montarea filtrului nu intra mai mult oxigen.. va intra aceeasi cantitate, cu exceptia cazului in care este montat intr-o pozitite in care sa traga aer mult mai rece care la acelasi volum, este mai bogat in molecule de oxigen.
Iar volum de aer in carburator va intra cat este reglat sa intre.. cu sau fara vreun filtru pus pe el.. (atat timp cat nu este filtrul infundat, sau ceva de genul asta)

ce am vrut sa zic: nu cred ca simpla inlocuire a filtrului in cutie duce la scadearea consumului...
RoSonic is offline  
Old 30-09-04, 23:26   #48
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Ala de la K&N e dus cu pluta...
 
Old 01-10-04, 00:17   #49
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

Nu am zis ca e asa sau nu, dar m-am gandit, ca daca asa zice omu', lucrand acolo, probabil ca stie ce vorbeste!
Bestie is offline  
Old 01-10-04, 16:52   #50
HalbaSus

Stage 3
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 104
Default

Chestia cu scazutul consumului e o aberatie... dar cred ca va dati seama si voi... la cele pe injectie e normal sa creasca (intra mai mult aer, din cauza asta va intra si mai multa benzina) la cele cu carburator nu stiu...

Bestie, sa nu-ti pui GPL ca nu merita... ce dreaqu ? esti taximetrist ? si daca in primavara vrei sa o schimbi nu cred ca ti-ai recupera banii.

off-topic: apropo de taximetristi, ati observat ca mai nou au prins (cel putin in oradea) taximetristii gustul tuningului... cu ouale kinder si cu ledurile pe spritzuitoare (kitchuri oribile) eram obisnuit dar mai nou incepe sa se umple orasul de solnitze galbene cu spoilere si eleroane de F1 si evacuari remus, passaturi combi spoilerite si cu viniluri pe ele, supernove cu jenti OZ, aproape toti au discurile de frana vopsite culoarea caroseriei (majoritatea galbene), etc etc... o sa fie distractiv cand toate taxi-urile vor arata ca in 2fast2furious
__________________
My car is slow but I still love it - Opel Vectra B 2.0 DTL
HalbaSus is offline  
Old 01-10-04, 19:13   #51
Calindcm

Stage 2
 
Join Date: May 2004
Posts: 60
Default

Bestie , bafta in continuare si asteptam niste poze .
Off topic : HalbaSus , da , am remarcat si prin Baia Mare cateva taxiuri 'tunarite' Poate ca se cred in Taxi cu vreun 406 !
__________________
There is no replacement for displacement. If you don\'t agree with this you go against the fundamentals of engine dynamics. Doesnt matter what continent you\'re on.
Calindcm is offline  
Old 01-10-04, 19:16   #52
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Poate ca se cred in Taxi cu vreun 406 !
Ala da taxi!!!!!!!! Cu asa taxi, sa tot fi taximetrist!!!

Apropo, GPL nu inseamna tuning...
 
Old 01-10-04, 19:23   #53
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

da ce mah.. ati pus voi monopol pe tuning... taximetristii nu au voie sa-si umble la masini? sunteti hilari... ca au gust sau nu asta e valabil la orice posesor de masina....
RoSonic is offline  
Old 01-10-04, 20:06   #54
Calindcm

Stage 2
 
Join Date: May 2004
Posts: 60
Default

RoSonic , nu am vrut sa suparam pe nimeni da cand vb de masinile de taxi te gandesti la masini fiabile , cu consum mic , mai degraba utilitare , pe cand prin tuning se da o alura mai sportiva la masina , ma rog mai bine hai s-o lasam balta ca o dam prea mult in offtopic .
Calindcm is offline  
Old 04-10-04, 01:20   #55
HalbaSus

Stage 3
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 104
Default

Rosonic, am zis eu ca e ceva rau in tuningul taxiurilor ? crede-ma ca mi-ar place sa se schimbe toate daciile din taximetrie cu masini \"tunate\"... asa poate as mai umbla si eu cu taxi-ul... nu de alta dar sa ii intreb ce si cum si-au pus pe masina . Am zis doar ca e ciudat... dupa cum a remarcat si Catalindcm, mai degraba te astepti la un taxi sa-si puna GPL, sau motor diesel, sau mai stiu eu ce decat un spoiler fatza sau un eleron...

Singurul lucru care nu vreau sa-si puna taximetristii pe masini sunt instalatii audio performante... pt ca am intalnit vreo 2 taximetristi care au refuzat sa schimbe caseta cu manele (ce-i drept au zis ca daca vreau o schimba cu \"manele-house\")... si daca tot trebuie sa ascult asa ceva nu vreau sa ascult la 500 de wati...

Ok, hai ca prea am dat-o in off-topic... Bestie vrem poze cu \"bestia\" ta...
HalbaSus is offline  
Old 04-10-04, 02:04   #56
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

Astept sa fac rost de un aparat digital... cum fac, cum le pun,... sper sa gasesc zilele astea...! Sau, aveti vreunu dintre voi, cei care ati postat aici, aparat digital, si nu stat ff departe de Dristor, si puteti sa ma ajutati?
Bestie is offline  
Old 05-10-04, 21:08   #57
Calindcm

Stage 2
 
Join Date: May 2004
Posts: 60
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"HalbaSus\"
Am zis doar ca e ciudat... dupa cum a remarcat si Catalindcm, mai degraba te astepti la un taxi sa-si puna GPL, sau motor diesel, sau mai stiu eu ce decat un spoiler fatza sau un eleron...
Heeey !!! E Calindcm nu Catalindcm
Bestie , te-as ajuta eu cu placere , da nu stau chiar 'in zona' .
Calindcm is offline  
Old 05-10-04, 21:48   #58
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

Vad, thx anyway! So... nu sta nimeni cu un aparat foto digital cat de cat pe langa mine, si care sa ma poata ajuta si pe mine? Eu stau in Dristor!
Bestie is offline  
Old 10-10-04, 22:02   #59
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

Sunt gata si pozele! Modificarile fata de cum era masina initial sunt: folii, filtru de aer conic, \"buzele\" acelea pt spoilere, un tips, capace... si cam atat! Iata si minunata masina! Sa-mi spune-ti si mie cum vi se pare si daca dupa parerea voastra mai trebuie ceva facut la ea!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	imag0028_202.jpg
Views:	284
Size:	52.1 KB
ID:	10838   Click image for larger version

Name:	imag0026.jpg
Views:	536
Size:	172.5 KB
ID:	10839   Click image for larger version

Name:	imag0025_287.jpg
Views:	491
Size:	127.3 KB
ID:	10840  

Click image for larger version

Name:	imag0022_249.jpg
Views:	431
Size:	59.6 KB
ID:	10841   Click image for larger version

Name:	imag0021_235.jpg
Views:	444
Size:	59.6 KB
ID:	10842   Click image for larger version

Name:	imag0020_315.jpg
Views:	473
Size:	62.8 KB
ID:	10843  

Click image for larger version

Name:	imag0019_325.jpg
Views:	421
Size:	61.0 KB
ID:	10844   Click image for larger version

Name:	imag0011_239.jpg
Views:	458
Size:	64.6 KB
ID:	10845  
Bestie is offline  
Old 10-10-04, 22:19   #60
amadeus_and
Honda Driver

Stage 5
 
amadeus_and's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 730
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Honda]
Default

Pot sa-ti dau si eu o sugestie de reducere a greutatii???
Vezi ca exista o substanta denumita generic \"apa\", care in combinatie cu detergentul i-ti reduce drastic greutatea compartimentului motor...
E pacat ca luceste asa pe dinafara, si cand ridici capota motorului dai de imagini de cosmar...
__________________
amadeus_and is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -