Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MITSUBISHI > Masina mea Mitsubishi

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-10, 08:10   #106
magnex265

Stage 5
 
magnex265's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,548
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: My dream car: EVO VIII

De la ce era pb cu becurile de la ACD?
eu am aceeasi pb si imi decupleaza spatele, iar pompa se opreste...
am schimbat 3 pompe, am schimbat ECU de ACD, cod de eroare imi da: 82 = pomp fail,... am verificat cablurile electrice, am tras alte fire de masa, am verificat senzorii de ABS, de acc gravitationala si de poz a volanului...am schimbat partea activa de la dif fatza (sigurul activ, spatele fiind mecanic)...de aerisit nici nu se mai pune pb...si degeaba [/QUOTE]

Salut!
La mine probabil a fost o cauza mai simpla! Am schimbat kitul de ambreiaj si retardatii aia nu au mai pus ulei in diferential, nici ATF in spate si nici nu au aerisit. Ca urmare dupa 100 de m s-au aprins ledurile de la bord. Am trecut pe la Colina motors si am vb cu George si mi-a zis de la ce e si ce trebuie facut. Exact acelasi lucru mi l-a zis seara si Bikss( Ionut) si el patind acelasi lucru odata. Am cumparat ATF ul /ulei de dif mai aveam si am mers cu masina la Colina. Mi-a completat / umplut cu atf si mi-a aerisit. Pret de vre-o ora( pune contactul, apasa acceleratia, ia contactul....stii tu cum se face)Asta a fost tot la mine. Merge f bine acum.
Te-as ajuta cu mare placere dar eu sunt total nepregatit tehnic ca sa zic asa. Daca il cunosti pe Ionut( am inteles ca s-a mutat in Craiova, el fiind din Targu Jiu) vb cu el, pt ca stie ff multe si e f amabil!
Am si eu o intrebare daca nu te superi. Cand invart de volan, intr-un anumit punct se intareste/ se misca un pic mai greu. Ai idee ce ar putea fi??

Mersi frumos!
O saptamana usoara!
magnex265 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 09:47   #107
bikks

Stage 5
 
bikks's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 870
Member of:
[Mitsubishi]
[Pole Position Racers]
Default Re: My dream car: EVO VIII

Quote:
Originally Posted by radu_lkv View Post
Salut!
De la ce era pb cu becurile de la ACD?
eu am aceeasi pb si imi decupleaza spatele, iar pompa se opreste...
am schimbat 3 pompe, am schimbat ECU de ACD, cod de eroare imi da: 82 = pomp fail,... am verificat cablurile electrice, am tras alte fire de masa, am verificat senzorii de ABS, de acc gravitationala si de poz a volanului...am schimbat partea activa de la dif fatza (sigurul activ, spatele fiind mecanic)...de aerisit nici nu se mai pune pb...si degeaba
Radu ultima varianta ar fi releul de la ACD, in rest vad ca le-ai incercat pe toate.
bikks is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 13:30   #108
sharpreloaded31

Stage 2
 
sharpreloaded31's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 55
Default Re: My dream car: EVO VIII

Va salut. Am si eu o intrebare pt voi si as aprecia daca mi-ati da cateva sfaturi. acum stiu ca sunteti toti fani mitsubishi si nu o sa criticati prea mult, dar am un BMW M3 CSL pus la vanzare si cineva m-a sunat in dimineata asta cu oferta de schimb plud diferenta de bani. eu stiu ca CSL-ul este o masina foarte rara si nu o se poate compara cu mitsubishi, dar cum sunt ele ca masini?
mie cel putin nu imi place aripa din spate de pe portbagaj, dar vroiam sa stiu despe problemele pe care aceste masini le au.

multumesc
__________________
__CURRENT_________________________
BMW M3 CSL || AUDI RS4 B7
___________________________________
owned&gone
BMW X6 35d || BMW X5 3.0d || BMW M5 E39, 5.0l V8
Bentley Arnage 6.7l V8 Turbo || Jaguar XKR supercharged convertible
___________________________________
Peugeot 407 2.1td || Peugeot 206 1.6l || Vauxhall Calibra 2.0l
sharpreloaded31 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 13:32   #109
sharpreloaded31

Stage 2
 
sharpreloaded31's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 55
Default Re: My dream car: EVO VIII

apropos,
asta este link-ul de la evo


http://cgi.ebay.co.uk/mitsubishi-evo...#ht_500wt_1154
sharpreloaded31 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 15:37   #110
EVOLUTION8

Stage 5
 
EVOLUTION8's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,057
Default Re: My dream car: EVO VIII

Asa este nu poti compara un BMW cu un Mitsubishi
Ca o paranteza :
In October of 1992 the EVO 1 went on sale with 2,500 examples being available to meet Group A Rally homologation rules. The first 2,500 cars sold out in 3 days which led to Mitsubishi making another 2.500 cars

Vreau sa vad si eu la BMW asa ceva @

Fq-ul se vinde numai in Anglia si este "tunat" acolo.Masina vine din japonia si ei mai adauga o admisie si un soft + elemente estetice.Depinde de care FQ , la FQ 400 sunt mai multe schimbate.

Probleme daca o lasi asa nu o sa ai, sa fi foarte atent la ambreiaj sa nu il patinezi.
Desi vad ca in anunt scrie ca are 400 de cai.Sa te astepti la cutia de viteze sa pice
__________________
EVO REDEFINES CORNERING !

Last edited by EVOLUTION8; 08-10-10 at 15:40.
EVOLUTION8 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 16:29   #111
sharpreloaded31

Stage 2
 
sharpreloaded31's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 55
Default Re: My dream car: EVO VIII

Quote:
Originally Posted by EVOLUTION8 View Post
Asa este nu poti compara un BMW cu un Mitsubishi
Ca o paranteza :
In October of 1992 the EVO 1 went on sale with 2,500 examples being available to meet Group A Rally homologation rules. The first 2,500 cars sold out in 3 days which led to Mitsubishi making another 2.500 cars

Vreau sa vad si eu la BMW asa ceva @

Fq-ul se vinde numai in Anglia si este "tunat" acolo.Masina vine din japonia si ei mai adauga o admisie si un soft + elemente estetice.Depinde de care FQ , la FQ 400 sunt mai multe schimbate.

Probleme daca o lasi asa nu o sa ai, sa fi foarte atent la ambreiaj sa nu il patinezi.
Desi vad ca in anunt scrie ca are 400 de cai.Sa te astepti la cutia de viteze sa pice

valeu colegu. eu nu vroiam sa compar nimic ci intrebam numai. masina mea este facuta intr-o linie de productie de numai 1400 in lume din care doar 427 pt UK, deci nu vad cum s-ar fi ajuns la 2500 de masini.
merci oricum pt sfat. am decis insa ca nu imi place evo. cel putin aripa aia ma face sa incep sa le urasc. par prea copilaresti. astazi am facut si un pic de research si am vazut si evolutia lor pe top gear cu feedback foarte prost. acum nu vreau si nu intentionez sa jignesc pe nimeni pt ca nu asta e rostul postarii mele.
sharpreloaded31 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 19:18   #112
EVOLUTION8

Stage 5
 
EVOLUTION8's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,057
Default Re: My dream car: EVO VIII

Nici eu nu vreau sa te jignesc dar daca tu imi spui ca Evo este copilaresc dar in schimb tu iti faci o parere despre masina asta uitandu-te la Top Gear , ai spus tot !
Masinile astea nu sunt pentru oricine ....
EVOLUTION8 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 19:20   #113
sharpreloaded31

Stage 2
 
sharpreloaded31's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 55
Default Re: My dream car: EVO VIII

Quote:
Originally Posted by EVOLUTION8 View Post
Nici eu nu vreau sa te jignesc dar daca tu imi spui ca Evo este copilaresc dar in schimb tu iti faci o parere despre masina asta uitandu-te la Top Gear , ai spus tot !
Masinile astea nu sunt pentru oricine ....
asta e un mesaj cat se poate de clar. pentru mine nu e
nu e nici o jignire pt ca fiecare cu gusturile sale. insa mi se pare ca un race boy's car. ceva pana in 23 de ani. nu ca as fi tare departe de varsta la 27, doar ca nu e pe gustul varstei mele
sharpreloaded31 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 19:23   #114
EVOLUTION8

Stage 5
 
EVOLUTION8's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,057
Default Re: My dream car: EVO VIII

OK.Eu iti recomand sa conduci una !
EVOLUTION8 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 19:27   #115
radu_lkv
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
Default Re: My dream car: EVO VIII

Quote:
Originally Posted by bikks View Post
Radu ultima varianta ar fi releul de la ACD, in rest vad ca le-ai incercat pe toate.
am uitat sa mentionez si 4 relee schimbate, din care 1 nou
radu_lkv is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 19:49   #116
sharpreloaded31

Stage 2
 
sharpreloaded31's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 55
Default Re: My dream car: EVO VIII

Quote:
Originally Posted by EVOLUTION8 View Post
OK.Eu iti recomand sa conduci una !
O sa vorbesc cu un prieten de-al meu ce e dealer si cu prima ocazie cand o sa aiba una, o sa conduc doar din curiozitate. sincer imi plac cele de culoare albastra, dar daca ar fi fara aripa de pe portbagaj, ar arata mult mai bine, in opinia mea. probabil sunt masini destul de rezistente pt ca nu de putine ori castiga multe curse de rally.
felicitari celor carora detin asa ceva, doar ca (din nou) , fiecare cu gusturile sale.
sharpreloaded31 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 20:19   #117
bikks

Stage 5
 
bikks's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 870
Member of:
[Mitsubishi]
[Pole Position Racers]
Default Re: My dream car: EVO VIII

Quote:
Originally Posted by bikks View Post
Radu ultima varianta ar fi releul de la ACD, in rest vad ca le-ai incercat pe toate.
nasol...
bikks is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 17:12   #118
claudiuCLR

Stage 1
 
claudiuCLR's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 21
Default Re: My dream car: EVO VIII

Salut. Frumoasa masina, cam cat consuma?
claudiuCLR is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 20:58   #119
magnex265

Stage 5
 
magnex265's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,548
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: My dream car: EVO VIII

Quote:
Originally Posted by claudiuCLR View Post
Salut. Frumoasa masina, cam cat consuma?
Multumesc frumos.
Incerc sa o tin cat mai aratoasa daca mai performanta nu am posibilitatea acum sa o fac.
Consumul nu l-am calculat niciodata exact. Nu are calculator la bord.E in functie de cum o conduci. Ca la jocuri( easy/ la consum - normal/ mai sprinten -hard/ racing).
Nu dau cifre pt ca nu vreau sa sperii pe nimeni). Apoi or sa ma injure toti cei ce vor sa vanda un EVO!

O seara buna!
magnex265 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 21:14   #120
magnex265

Stage 5
 
magnex265's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,548
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: My dream car: EVO VIII

Quote:
Originally Posted by sharpreloaded31 View Post
Va salut. Am si eu o intrebare pt voi si as aprecia daca mi-ati da cateva sfaturi. acum stiu ca sunteti toti fani mitsubishi si nu o sa criticati prea mult, dar am un BMW M3 CSL pus la vanzare si cineva m-a sunat in dimineata asta cu oferta de schimb plud diferenta de bani. eu stiu ca CSL-ul este o masina foarte rara si nu o se poate compara cu mitsubishi, dar cum sunt ele ca masini?
mie cel putin nu imi place aripa din spate de pe portbagaj, dar vroiam sa stiu despe problemele pe care aceste masini le au.

multumesc
Raspund si eu mai greu la postul asta doar din prisma faptului ca e postat aici la mine.
Am locuit si lucrat si eu cativa ani in Uk si stiu ca si CSL ul si Evoul nu le vedeai la tot pasul.
Ce ai zis tu acolo e cel putin vag si starneste o polemica si o intriga: ...... nu se compara cu mitsubishi....
Eu cred ca ai vrut sa zici ca vis a vis de performante CSl ul ala e dedicat unei altfel de utilizari decat EVo si ca nu prea ar trebui comparate.
Personal daca nu esti impatimit de rally, daca nu te deranjeaza prea mult adrenalina in vene cand intri in curbe fara sa mai franezi.... etc nu iti recomand sa iti cumperi asa ceva.
Masina asta e o legenda si va ramane o legenda. Puteau sa faca aia de la BMW 25 de CSL uri ca tot nu puteam sa le punem una langa alta.
Evo e o masina pe care destui o pot cumpara dar care nu o merita.

In fine. Mai bine i-ati ceva tot pe genul ala. Parerea mea. Sau cel mai bine mergi la un drive test cu EVO( ideal 8, 9)!

Numai bine!
magnex265 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -