Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Masina mea Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-08, 21:46   #31
Liviu_TheOne

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 8
Default Re: alfa 166

Am si am avut Alfa romeo 166
Prima a fost fabricata in 1999, 2.5 V6 180 cp timp de 2 ani - Fara probleme majore
- cutie automata sporttronic 4 viteze
- consum in oras ziua 16-17l (cine da un consum mai mic in bucuresti minte)
- costuri intretinere 250$ la 10 000km
(am acelasi mecanic de 10 ani este un mare avantaj !!! cand este vorba de alfa 166)

PROBLEME pe care le-am avut cu ea:
- sensibila la articulatii pe spate (in special cele doua bucse de la bara stabilizatoare)
- amortizoare spate
- catalizator infundat la 40 000Km (nu i-am mai pus - dar erori in sonda lambda 2 nu sunt grave)
- jante aliaj fata sparte (drumurile din bucuresti nu suporta 17" pe talon de 40) de evitat aceasta combinatie

Apoi a urmat Masina care m-a dus la extaz !!!
Alfa Romeo (2002) 166 3.2 V6 240 cp, cutie sporttronic dar cu 6 viteze
- bixenon
- masaj lombar
si multe altele... chiar multe

Alfa Romeo 166 3.2 V6 dupa parerea mea este o masina cu stil in care traiesti senzatii de neimaginat, nu vreau sa vorbesc despre minusuri (putine dupa parerea mea), ci despre cum ma simt in ea oriunde ma aflu; are un sunet grav de motor mare si nervos (accentuat de lipsa katalizatorului pe care l-am scos, respira mai bine dar are aceleasi erori de sonda lambda 2); cutia de viteze foarte rapida in modul sport, schimba vitezele la 7000 de rotatii adica la rosu, in mod normal cind apesi acceleratia are un raspuns intarziat de 1 secunda (cam mult fata de alte marci) foarte neplacut la depasiri in scurt (dupa ce m-am obisnuit treceam pe modul sport cand depasam, este senzationala, se aude un muget si te lipeste de scaun efectiv), pe autostrada este in elementul ei se simte si la consum (240km/h-18l/100km) de specificat: in bucuresti am avut si 22 chiar 24L/100km... dar nu aste este important pentru mine, (daca am vrut consum mic mi-am luat un focus tdci)... nu mai lungesc acest post

Cine vrea o Alfa Romeo trebuie sa fie un pasionat de masini altfel o sa aiba numai probleme cu ea, este o masina pretentioasa dar cu stil, in Alfa simt ca fac parte din masina, este ca o completare am mea...

PS...
Urmeaza o Alfa 166 2.4_20v 175 cp (sunt curios ce poate un Diesel de la Alfa)
poate o Alfa 159 sau 169 (cand o sa apara !!!???)
Liviu_TheOne is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 23:04   #32
ilario

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 54
Default Re: alfa 166

Quote:
Originally Posted by Liviu_TheOne View Post
Am si am avut Alfa romeo 166
Prima a fost fabricata in 1999, 2.5 V6 180 cp timp de 2 ani - Fara probleme majore
- cutie automata sporttronic 4 viteze
- consum in oras ziua 16-17l (cine da un consum mai mic in bucuresti minte)
- costuri intretinere 250$ la 10 000km
(am acelasi mecanic de 10 ani este un mare avantaj !!! cand este vorba de alfa 166)

PROBLEME pe care le-am avut cu ea:
- sensibila la articulatii pe spate (in special cele doua bucse de la bara stabilizatoare)
- amortizoare spate
- catalizator infundat la 40 000Km (nu i-am mai pus - dar erori in sonda lambda 2 nu sunt grave)
- jante aliaj fata sparte (drumurile din bucuresti nu suporta 17" pe talon de 40) de evitat aceasta combinatie

Apoi a urmat Masina care m-a dus la extaz !!!
Alfa Romeo (2002) 166 3.2 V6 240 cp, cutie sporttronic dar cu 6 viteze
- bixenon
- masaj lombar
si multe altele... chiar multe

Alfa Romeo 166 3.2 V6 dupa parerea mea este o masina cu stil in care traiesti senzatii de neimaginat, nu vreau sa vorbesc despre minusuri (putine dupa parerea mea), ci despre cum ma simt in ea oriunde ma aflu; are un sunet grav de motor mare si nervos (accentuat de lipsa katalizatorului pe care l-am scos, respira mai bine dar are aceleasi erori de sonda lambda 2); cutia de viteze foarte rapida in modul sport, schimba vitezele la 7000 de rotatii adica la rosu, in mod normal cind apesi acceleratia are un raspuns intarziat de 1 secunda (cam mult fata de alte marci) foarte neplacut la depasiri in scurt (dupa ce m-am obisnuit treceam pe modul sport cand depasam, este senzationala, se aude un muget si te lipeste de scaun efectiv), pe autostrada este in elementul ei se simte si la consum (240km/h-18l/100km) de specificat: in bucuresti am avut si 22 chiar 24L/100km... dar nu aste este important pentru mine, (daca am vrut consum mic mi-am luat un focus tdci)... nu mai lungesc acest post

Cine vrea o Alfa Romeo trebuie sa fie un pasionat de masini altfel o sa aiba numai probleme cu ea, este o masina pretentioasa dar cu stil, in Alfa simt ca fac parte din masina, este ca o completare am mea...

PS...
Urmeaza o Alfa 166 2.4_20v 175 cp (sunt curios ce poate un Diesel de la Alfa)
poate o Alfa 159 sau 169 (cand o sa apara !!!???)
alfa 159 este dar 169 anul viitor va aparea
ilario is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 10:37   #33
Liviu_TheOne

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 8
Default Re: alfa 166

Da stiu ca a aparut 159, m-am exprimat gresit. Scuze!
Liviu_TheOne is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 17:29   #34
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: alfa 166

Quote:
Originally Posted by Liviu_TheOne View Post
Am si am avut Alfa romeo 166
Prima a fost fabricata in 1999, 2.5 V6 180 cp timp de 2 ani - Fara probleme majore
- cutie automata sporttronic 4 viteze
- consum in oras ziua 16-17l (cine da un consum mai mic in bucuresti minte)
- costuri intretinere 250$ la 10 000km
(am acelasi mecanic de 10 ani este un mare avantaj !!! cand este vorba de alfa 166)

PROBLEME pe care le-am avut cu ea:
- sensibila la articulatii pe spate (in special cele doua bucse de la bara stabilizatoare)
- amortizoare spate
- catalizator infundat la 40 000Km (nu i-am mai pus - dar erori in sonda lambda 2 nu sunt grave)
- jante aliaj fata sparte (drumurile din bucuresti nu suporta 17" pe talon de 40) de evitat aceasta combinatie

Apoi a urmat Masina care m-a dus la extaz !!!
Alfa Romeo (2002) 166 3.2 V6 240 cp, cutie sporttronic dar cu 6 viteze
- bixenon
- masaj lombar
si multe altele... chiar multe

Alfa Romeo 166 3.2 V6 dupa parerea mea este o masina cu stil in care traiesti senzatii de neimaginat, nu vreau sa vorbesc despre minusuri (putine dupa parerea mea), ci despre cum ma simt in ea oriunde ma aflu; are un sunet grav de motor mare si nervos (accentuat de lipsa katalizatorului pe care l-am scos, respira mai bine dar are aceleasi erori de sonda lambda 2); cutia de viteze foarte rapida in modul sport, schimba vitezele la 7000 de rotatii adica la rosu, in mod normal cind apesi acceleratia are un raspuns intarziat de 1 secunda (cam mult fata de alte marci) foarte neplacut la depasiri in scurt (dupa ce m-am obisnuit treceam pe modul sport cand depasam, este senzationala, se aude un muget si te lipeste de scaun efectiv), pe autostrada este in elementul ei se simte si la consum (240km/h-18l/100km) de specificat: in bucuresti am avut si 22 chiar 24L/100km... dar nu aste este important pentru mine, (daca am vrut consum mic mi-am luat un focus tdci)... nu mai lungesc acest post

Cine vrea o Alfa Romeo trebuie sa fie un pasionat de masini altfel o sa aiba numai probleme cu ea, este o masina pretentioasa dar cu stil, in Alfa simt ca fac parte din masina, este ca o completare am mea...

PS...
Urmeaza o Alfa 166 2.4_20v 175 cp (sunt curios ce poate un Diesel de la Alfa)
poate o Alfa 159 sau 169 (cand o sa apara !!!???)


pe asa motor nu exista cutie mai buna decat cutia manuala , sunt bucuros sa vad ca din ce in ce mai multi oameni descopera spiritul italienesc , felicitari si mult succes cu masinutele in continuare
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 21:01   #35
alfa166

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1
Thumbs up Re: alfa 166

sal all unde vad si eu niste poze cu alfele voastre si dak puteti sa imi spuneti unde gasesc o magazie de cd pt ea........msms
alfa166 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 09:21   #36
Liviu_TheOne

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 8
Default Re: alfa 166

Quote:
Originally Posted by alfa166 View Post
sal all unde vad si eu niste poze cu alfele voastre si dak puteti sa imi spuneti unde gasesc o magazie de cd pt ea........msms
cauta pe ebay.de

sigur o sa gasesti
Liviu_TheOne is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 10:01   #37
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: alfa 166

Quote:
Originally Posted by mafiotu_zerozero7 View Post
merci mult,eu is mare fan alfa(italiencele in general is frumoase )si majoritatea care spun ca alfaurile nu sunt fiabile nici macar nu s-au suit in asa ceva.
Eu oricum vreau sa vad daca nu cumva se poate sa o pun pe gaz,daca nu imi voi lu-a una pe 2.0 v6 turbo care are consumu relativ mic 9.7% si care are 205 caluti,acum sa vad ce si cum ca masina din poza pot sa io dau proprietarului inapoi pt.ca ii o cunostinta din germania si el vine sapt viitoare in tara si atunci vad daca se poate pe gaz ca altfel papa prea mult undeva creca pe la 20% in oras si nu merita
are 17 in oras, chiar 18, am eu una deci nu vorbesc aiurea, masina este SENZATIONALA , motorul ala se aude de mai rar si fuge de rupe. piesele cam scumpe dar sunt baieti care aduc mai ieftin in bucuresti. probleme la service, nu se pricepe lumea la alfe, in rest este exceptionala masina. suspensi f tare si e joasa, trebuie avut grija.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 10:03   #38
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: alfa 166

Quote:
Originally Posted by mafiotu_zerozero7 View Post
pei undeva la 1000 mii cu tot cu inscris iti iei un 166 frumos foc cu toate cele (piele momo, mahon memorie scaune etc.jenti 19 si sportronic la ala de 3.0)
Da gasesti si mai ieftin pe la 8000-9000,mai ieftine deja ii clar ca are ceva bulit la ea vorbesc despre masinile de la 2001 in sus, din 98 pana prin 2000 le iei lejer cu aprox 5000-7000 da is euro 2 si platesti la vama cat ai dat pe masina
alea cu mahon arata penal, ia interior argintiu.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 01:24   #39
fabrizzio_19

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6
Default Re: alfa 166

salutare tuturor! Am un alfa 166 2,0 i si sunt tare multumit de ea.De fapt..sincer sa fiu am tot incercat mai tot felul de masini, de la Nissan Almera pana la Bmw sau Ford Focus...dar parca nimic nu se compara cu Alfa. As avea totusi o intrebare pentru voi care sunteti mai experimentati decat mine la Alfite.....De ce la viteza mare (cam 160 - 170) se simte un puternic miros de pneuri incinse? Poate fi oare de la ambreiaj? Masina are zvac si scartaie rotile pana chiar si in viteza a III-a dar totusi la viteza mare simt in habitaclu un miros de pneuri incinse...Precizez ca am verificat masina si nu are nimic....Please astept comentarii si sugestii de orice natura..
Multa bafta tuturor!
fabrizzio_19 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 17:41   #40
georgeonea

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 5
Default Re: alfa 166

eu ma gandesc undeva intre alfa 166 de 2.5l V6 sau un 147 de 2.0 , care ce imi recomanda.... sincer ...nu am avut pana acum numa bmw... un 325tds('96) un 520d('01) si ultimu care il am si acum si vreau sa il vand este un 730i('02) si sincer vreua o alfa.... care ce imi recomanda....?????//
astept si eu un rasp....
georgeonea is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 00:31   #41
carrera

Stock
 
carrera's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 2
Default Re: alfa 166

Quote:
Originally Posted by fabrizzio_19 View Post
salutare tuturor! Am un alfa 166 2,0 i si sunt tare multumit de ea.De fapt..sincer sa fiu am tot incercat mai tot felul de masini, de la Nissan Almera pana la Bmw sau Ford Focus...dar parca nimic nu se compara cu Alfa. As avea totusi o intrebare pentru voi care sunteti mai experimentati decat mine la Alfite.....De ce la viteza mare (cam 160 - 170) se simte un puternic miros de pneuri incinse? Poate fi oare de la ambreiaj? Masina are zvac si scartaie rotile pana chiar si in viteza a III-a dar totusi la viteza mare simt in habitaclu un miros de pneuri incinse...Precizez ca am verificat masina si nu are nimic....Please astept comentarii si sugestii de orice natura..
Multa bafta tuturor!
Acelasi lucru mi se intampal si mie!Ai aflat de la ce e?
carrera is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 08:26   #42
marian_alfa166

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1
Thumbs up Re: alfa 166

Baietzi nu va certatzi ca oricum alfa ramane aproape de varf....adica deasupra la e class la ce confort are cuplu smecher si sta bine pe sosea,normal ca daca nu ai grija de ia te lasa s-au depinde in ce stare ai apucat sa o iei daca ai luato tramvai normal ca spunetzi verzi si uscate...
marian_alfa166 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 18:20   #43
haky01
Opel Driver

 
haky01's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 231
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Re: alfa 166

Quote:
Originally Posted by georgeonea View Post
eu ma gandesc undeva intre alfa 166 de 2.5l V6 sau un 147 de 2.0 , care ce imi recomanda.... sincer ...nu am avut pana acum numa bmw... un 325tds('96) un 520d('01) si ultimu care il am si acum si vreau sa il vand este un 730i('02) si sincer vreua o alfa.... care ce imi recomanda....?????//
astept si eu un rasp....
gandeste logic:
daca ai avu 730i nu o sa te poti obisnui cu un 147 pentru ca o sa te simpti ca un purice pe sosea
deci eu iti propun 166-lea
bafta
__________________
haky01 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -