Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Masina mea Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-07, 19:04   #16
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: alfa 166

Quote:
Originally Posted by mafiotu_zerozero7 View Post
re all vreau sa imi cumpar un alfa 166 de prin 2000 sau 2001 si vreau sa stiu daca are rost sa imi iau asa masina in romania(avand in vedere drumurile noastre bune si frumoase) sau daca o sa stau toata ziua prin serviceuri cu ea?
Si daca pe un motor de 3.0 24V se poate instala GPL sau daca nu as opta pe un 2.0 v6 turbo de 205 hp
NUUUU! Sa nu iti iei motorul turbo sub nici o forma. Erau d-astea garla la service cand aveam alfa. Si recomandarea mea e sa iti iei una din 2002-2003, primele au avut probleme. Eu am scris despre asta in alt thread. Threadul despre alfa 169.
Si o sa ai probleme cu service-ul in romania, cei de la autoitalia sunt niste jigodii. Si sunt cretini cu diploma!

Ia-ti diesel-ul de 2.4 daca vrei un motor mai fiabil. Eu am avut 2.6 V6 benzina si a fost un dezastru masina aia.

Sfatul meu sincer e sa te orientezi spre alta masina daca vrei sa mergi cu ea. O sa ai probleme cu tot ce tine de masina asta. Sunt foarte proaste.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 09:34   #17
Tupac

Stage 3
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 154
Default Re: alfa 166

Mai omule, mai taci din gura ca habar nu ai vad. Toate motoarele V6 de la Alfa (2.0 Turbo, 2.5, 3.0,3.2 ) sunt foarte fiabile! Nu faci decat sa aberezi. Apropos, ce Alfa cu motor 2.6 V6 ai avut tu???? Habar nu ai ce motor ai avut sub capota vad si sincer imi pari un fan "ursulet" sau "TeDeI" care la un moment dat si-a luat Alfa (din nu stiu ce motiv), caz in care este foarte bine ca in prezent nu mai posezi una.
Si inca ceva: mai au si Alfa 166 destule probleme poate (ca orice masina de altfel), dar ca sa spui ca sunt "foarte proaste" - esti pe langa total.
__________________
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v
Tupac is offline   Reply With Quote
Old 07-07-07, 23:05   #18
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: alfa 166

Quote:
Originally Posted by Tupac View Post
Mai omule, mai taci din gura ca habar nu ai vad. Toate motoarele V6 de la Alfa (2.0 Turbo, 2.5, 3.0,3.2 ) sunt foarte fiabile! Nu faci decat sa aberezi. Apropos, ce Alfa cu motor 2.6 V6 ai avut tu???? Habar nu ai ce motor ai avut sub capota vad si sincer imi pari un fan "ursulet" sau "TeDeI" care la un moment dat si-a luat Alfa (din nu stiu ce motiv), caz in care este foarte bine ca in prezent nu mai posezi una.
Si inca ceva: mai au si Alfa 166 destule probleme poate (ca orice masina de altfel), dar ca sa spui ca sunt "foarte proaste" - esti pe langa total.
am scris din greseal 2.6!!! Alea 20 turbo stateau numai prin service crede-ma am stat sieu pe acolo mult timp. Si inca ceva cand aveam eu alfa tu nu cred ca conduceai, relaxeaza-te cu remarcile tampite, ca mai ai tu pana sa conduci masinile pe care le conduc eu acum dragul meu. Am scris din greseala 2.6 in loc de 2.5 si cand am vrut sa modific deja trecusera cele 5 minute. Cate alfa ai avut tu sa zici daca sunt sau nu fiabile. Pana una alta vad ca ai un 1.9jtd
Si eu mi-am povestit experienta cu alfa romeo in alt thread. Experienta mea a fost foarte naspa si tin sa o impartasesc. NU ti-ai gasit persoana fan ursulet sau tdi aici prietene... eu nu conduc tractoare si vechituri... apropo de diesel-ul tau. Fa pe desteptu' cu altcineva nu cu mine. Parerea mea despre alfa e foarte proasta din niste motive foarte intemeiate. Nu vorbesc prostii, asa ca mai ia o pauza

Last edited by ameer; 07-07-07 at 23:10.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 19:36   #19
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: alfa 166

Dude, mai trage aer..
Poate iti deschizi un mic expo cu masinile tari pe care le conduci acuma..
Aaa.. apropo, Tupac ii mai mare ca tine Si a avut/condus/vazut destule Alfa Romeo. De fapt as baga mana in foc ca mai multe ca tine.

Baftalo
__________________
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 23:10   #20
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: alfa 166

Quote:
Originally Posted by Alex_Alfa View Post
Dude, mai trage aer..
Poate iti deschizi un mic expo cu masinile tari pe care le conduci acuma..
Aaa.. apropo, Tupac ii mai mare ca tine Si a avut/condus/vazut destule Alfa Romeo. De fapt as baga mana in foc ca mai multe ca tine.

Baftalo
F bine ca a avut mai multe alfe, nu e o mare realizare, dar nu se raspunde cum a raspuns el... Totusi am gresit o cifra (nu din nestiinta) si repede a sarit sa faca pe desteptul.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 23:21   #21
Tupac

Stage 3
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 154
Default Re: alfa 166

Tu ai gresit-o, nu eu, asa ca suporta consecintele. Cand spui ca 2.5 si 2.0 TB sunt proaste, imi pare rau, dar imi pun serioase semne de intrebare ori asupra ta, ori a masinilor pe care le-ai avut in sensul ca nu stiu de unde le-ai luat/cum s-a avut grija de ele si la randul tau cum ai avut tu grija de ele.
Si nu vad care-i problema ca eu am un jtd?! Te pomenesti ca tu ai un GTA
Tupac is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 23:30   #22
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: alfa 166

Quote:
Originally Posted by Tupac View Post
Tu ai gresit-o, nu eu, asa ca suporta consecintele. Cand spui ca 2.5 si 2.0 TB sunt proaste, imi pare rau, dar imi pun serioase semne de intrebare ori asupra ta, ori a masinilor pe care le-ai avut in sensul ca nu stiu de unde le-ai luat/cum s-a avut grija de ele si la randul tau cum ai avut tu grija de ele.
Si nu vad care-i problema ca eu am un jtd?! Te pomenesti ca tu ai un GTA
Nu nu am gta Da am condus una Pacat ca nu are tractiune spate Daca ar fi avut ar fi fost o masina f misto.
Apropo de 2.0 turbo. Banuiesc ca stii ca s-au scos din productie la inceputul seriei 166... Ghici de ce? Uite citeste threadul despre 169 ca am scris acolo ce probleme am avut cu alfa. Mi-e lene sa mai scriu inca o data. Cat am umblat eu prin service-uri, si ce i-am mai intrebat pe mecanici, toti au spus acelasi lucru despre 2.0 turbo, ca erau cele mai proaste si de asemenea spuneau despre 2.4 jtd ca erau cele mai bune. Si apropo sa zicem ca a fost la mine un caz izolat si am avut multe probleme, dar in acelasi timp cand aveam eu AR166 2.5 un prieten f apropiat avea 156 2.5, si problemele cu injectoarele si cu debitmetru si cu pompa de apa le-a avut si el. La acelasi motor. Bine eu am avut mai multe probleme ca el la masina. Deci ceva in neregula este cu primele serii de masini. 147 a fost probabil mai fiabila pentru ca a iesit mult mai tarziu decat 156 si 166. Si multe din probleme fusesera rezolvate. Aaa si era sa uit. In plina iarna mi s-a stricat climatizarea... Era vorba de o siguranta sau un contact o chestie de genul. Cat crezi ca le-a luat sa isi dea seama ce are masina? 2 saptamani!!!!!!!!!! Si asta cu certuri zilnice si nervi si etc. Cat de incompetent sa fi? Normal ca o parere proasta despre alfa... nu? Si asta e una din multele probleme

Last edited by ameer; 08-07-07 at 23:35.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 00:08   #23
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: alfa 166

Da, se stie ca e putin mai nasol la capitolul service in ceea ce priveste Alfa Romeo.. dar din cate am discutat cu prieteni de-ai mei (posesori de alte marci) nici pe la altii nu e mai stralucit, chiar deloc.
Orice model nou lansat pe piata are defecte.. asa numitele "boli ale copilariei" Si 156 si 166 sau chiar si 147 au avut asa ceva.. Si nu doar Alfa.
Tupac are dreptate cand spune ca depinde foarte mult de felul cum intretii masina. Motoarele voastre (al fostei tale masini si al masinii prietenului tau) erau motoare puternice, te tenteaza sa apesi pedala pana jos chiar foarte tare si des. Dar orice "forja" implica si anumite (sa zicem) riscuri. Depinde ce ulei foloseati, cat de des il schimbati, si multe altele.
Nu zic ca marca asta e marca sfanta dar de aici si pana la a spune ca sunt de-a dreptul pacatoase, e cale luuunga

Despre 2.0TB nu stiu nimic deci nu ma pronunt

Daca ar fi chiar asa nasoale masinile, toata lumea si-ar baga p**a-n ele si le-ar schimba pe altceva. Dar culmea ca sunt tot mai des intalnite la noi in tara..
Cred ca am dat-o usor in offtopic si ce am scris eu mai degraba ar merge la topicul "Mituri despre fiabilitatea Alfa Romeo"
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 00:25   #24
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: alfa 166

Quote:
Originally Posted by Alex_Alfa View Post
Da, se stie ca e putin mai nasol la capitolul service in ceea ce priveste Alfa Romeo.. dar din cate am discutat cu prieteni de-ai mei (posesori de alte marci) nici pe la altii nu e mai stralucit, chiar deloc.
Orice model nou lansat pe piata are defecte.. asa numitele "boli ale copilariei" Si 156 si 166 sau chiar si 147 au avut asa ceva.. Si nu doar Alfa.
Tupac are dreptate cand spune ca depinde foarte mult de felul cum intretii masina. Motoarele voastre (al fostei tale masini si al masinii prietenului tau) erau motoare puternice, te tenteaza sa apesi pedala pana jos chiar foarte tare si des. Dar orice "forja" implica si anumite (sa zicem) riscuri. Depinde ce ulei foloseati, cat de des il schimbati, si multe altele.
Nu zic ca marca asta e marca sfanta dar de aici si pana la a spune ca sunt de-a dreptul pacatoase, e cale luuunga

Despre 2.0TB nu stiu nimic deci nu ma pronunt

Daca ar fi chiar asa nasoale masinile, toata lumea si-ar baga p**a-n ele si le-ar schimba pe altceva. Dar culmea ca sunt tot mai des intalnite la noi in tara..
Cred ca am dat-o usor in offtopic si ce am scris eu mai degraba ar merge la topicul "Mituri despre fiabilitatea Alfa Romeo"
E adevarat ca am mers cu masina respectiva, dar am si avut grija de ea. Chiar am intretinut-o foarte bine. Dar scuza-ma nu pentru asta sunt facute? Am alergat-o dar nu ar trebui sa conteze. Asa ce fac daca imi iau masina si merg cu ea cu 50 km/h ca sa nu se strice? Si nici nu sunt chiar asa puternice. 156 era mai vioi, 166 lasa mult de dorit la capitolul "fugit".
Oricum pt cei care vor AR sa aiba grija ce cumpara. Si sa revenim ontopic, 166 cine vrea sa isi ia sa evite primii 2 ani de productie, asta implica si motorul 2.0 turbo care numai in primul an s-a pus pe 166. Si inca ceva, atentie motoarele V6 au un consum destul de mare pentru cat sunt ele. la 156 2.5 v6 consuma cam 17 in oras. 166 consuma cam 18-18.5 in oras. Consum mare zic eu pt un motor de 2.5

Last edited by ameer; 09-07-07 at 00:29.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 16-07-07, 01:12   #25
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: alfa 166

superba masina , mai ales rotile sunt super :d. ai grija de ea , si mai ales ai grija la gropi cu rotile alea
MARI_NSL is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 18:59   #26
mafiotu_zerozero7

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 10
Default Re: alfa 166

re. dupa mult timp va postez din nou...am avut alfa 166 3.0 superba...dar am tinut-o vreo 5 luni acum mi-am luat un nissan murano....o masina aproape perfecta...
mafiotu_zerozero7 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 14:32   #27
ilario

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 54
Default Re: alfa 166

Dar motoarele t.spark la alfa 166 sunt bune? la 150 de caluti cat are ...hmm
ilario is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 00:20   #28
mafiotu_zerozero7

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 10
Default Re: alfa 166

ce pot sa iti spun sunt destul de bune....sunt mai finutze dar is ok...mai ales cele de dupa 2002-2003
mafiotu_zerozero7 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 01:07   #29
mystify

Stage 1
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 23
Default Re: alfa 166

alfa nu sunt masina de romania iti spun din propria experienta , la motor aproape toate masiniile sunt fiabile daca au fost intretinute, dar alfa romeo are probleme foarte mari cu articulatile si restul pieselor in miscare
si problema cea mai mare o au mecanicii, sunt masini foarte greu de reparat ...la nivelul de pregatire profesionala al mecanicilor alfa romeo (romani sau rromi) (
mystify is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 14:00   #30
ilario

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 54
Default Re: alfa 166

Ai dreptate cu partea cu mecanici....le dai masina dupa un accident...tio dau inapoi jumatate moarta si daca mergi in fiecare zi la el ii zici cum trebe sa fie treaba dar degeaba, mecanici carpaci cuvantul potrivit
ilario is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -