Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Masina mea Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-09, 00:54   #31
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea


plastic mod de a exprima lucrurile
asteptam deznodamantul
aleks is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 11:48   #32
nazca

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,089
Member of:
[DACIA]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

sa o stapanesti sanatos si sper sa nu mai ai neplaceri
am mers si eu cu un 2.0 ts care mananca asfalt,indreapta curbele
a ta cred ca e putin mai nervoasa fiind mai puternica
apropo niste faruri de 75 unde gasesc si eu
merci
nazca is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 12:57   #33
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Momentan nu fuge...e de lucru la motor,la timonerie,la evacuare..va fugi la primavara. Faruri ,cine detine 75,nu cred ca iti va vinde...vezi ca era una pe care o dezmembra ,pe la bobocica/vitan...a avut anunt si aici pe pe site(nu mai stiu daca si pe forum)
PS: intreaba-l si pe hondarul,posibil sa aiba si ceva repere "de rezerva"...
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 01-02-09 at 13:01.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 14:05   #34
nazca

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,089
Member of:
[DACIA]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Momentan nu fuge...e de lucru la motor,la timonerie,la evacuare..va fugi la primavara. Faruri ,cine detine 75,nu cred ca iti va vinde...vezi ca era una pe care o dezmembra ,pe la bobocica/vitan...a avut anunt si aici pe pe site(nu mai stiu daca si pe forum)
PS: intreaba-l si pe hondarul,posibil sa aiba si ceva repere "de rezerva"...
merci
sa vad ce fac poate gasesc
nazca is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 18:07   #35
XXL-X-

Stage 3
 
XXL-X-'s Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 139
Member of:
[SEAT]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Hai sa-ti pun ceva ce sigur iti va place, am mai discutat noi acum ceva timp pe marginea unor italience...

Mi-a placut enorm modelul asta, sa o stapanesti sanatos, refao si ai mare-mare grija cu ea, este f nervoasa in curbe
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00100.JPG
Views:	290
Size:	1,017.7 KB
ID:	889449   Click image for larger version

Name:	DSC00101.JPG
Views:	226
Size:	984.8 KB
ID:	889450   Click image for larger version

Name:	DSC00104.JPG
Views:	167
Size:	596.8 KB
ID:	889451  

Click image for larger version

Name:	DSC00102.JPG
Views:	238
Size:	473.5 KB
ID:	889452   Click image for larger version

Name:	DSC00103.JPG
Views:	178
Size:	555.0 KB
ID:	889453  
__________________
Swizz Beatz, it's me b........

Last edited by XXL-X-; 23-04-09 at 18:10.
XXL-X- is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 20:17   #36
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Merci..posibil sa fi schimbat pareri,sunt un om f sociabil,discut cu orice pasionat cu placere. Va fi chiar f nervoasa pe curbe(oricum tandemul punte~rigida+blocant+cutie pe spate+turbo...e de asteptat sa se poarte salbatic pe viraje)...si nu numai...in fapt,nu prea o voi face de curbe ci de accelerare. Voi scoate si macaralele electrice (care oricum nu prea isi fac treaba) si orice e in plus pe ea,pt a o duce pe la 1000kg
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 15:27   #37
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Are o configuratie foarte buna masinuta asta , la capitolul greutate sta foarte bine desi arata a masina grea , ai de gand sa o mai omologhezi sau o faci strict de curse ?
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 10:36   #38
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Daca permiteti cateva amendamente de la un fost posesor de Alfetta: puntea spate e De Dion, nu o simpla punte rigida, imbina avantajele masei nesuspendate reduse fata de o rigida "adevarata" cu avantajul de a mentine rotile perpendiculare pe sol, iar transmisia nu e "transaxle", aia ar fi insemnat un "tub" rigid intre motor si cutie - bine ar fi fost, flansele alea de pe cardan sunt punctele ei nevralgice dupa mine! Ca tinuta de drum e f misto, neutra pe viraje si chiar atunci cand pleaca e relativ usor de prins - repartitia maselor isi spune cuvantul. Sincroanele cutiei sunt cam lente pt utilizarea sportiva...
E f interesant proiectul, bafta si spor la treaba!
Pt a "economisi" blocul de lumini prind bine relee la faruri - pe ambele faze. In acest fel se imbunatateste sensibil si lumina (la a mea se pierdea >1V pe traseu inainte sa pun relee, diferenta a fost vizibila). Atentie si la reglajul etrierelor spate si nu exagerati cu frana de mana ca una-doua incep sa piarda lichid...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 00:33   #39
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Scuza-ma john17, cu tot respectul insa ai spus mai sus,niste ..lucruri nu tocmai ..exacte,ca sa ma exprim diplomat
Apreciez interesul pt alfa in general,dar la aspectele principale din postul tau si anume: transaxle si puntea de dion, exista cateva ..probleme
Te rog sa te informezi bine ce inseamna transaxle si cum poate fi folosit si este folosit acest mixaj de elemente,in aceeasi masura in care te rog sa-mi explici cum poate fi acea TEAVA curbata,o punte INDEPENDENTA sau considerata altfel decat rigida.In literatura de spec mai poate fi gasita si ca "de dion TUBE" si este incadrata la sisteme de suspensie cu punte rigida.Este doar o usoara evolutie a puntii clasice (rig) si atat,insa nicidecum nu poate fi bagata "in gradina" independetelor.Ai dreptate cu avantajul masei,chiar daca nu ai explicat prea nimerit acolo,ai dreptate si cu sincroanele alea,asta a vazut-o deja pe pielea lui orice proprietar de alfa a generatiei asteia,insa EXISTA solutii(proiecte) pro,cele folosite in motorsport pe vremea aceea.
Seara buna,
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 11:36   #40
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Eu zic ca ai "urcat in ture" cel putin aiurea, aproape imi pare rau ca am postat mai sus...
Sunt de acord ca dpdv categorisire De Dion e o punte rigida (nici nu vad sa fi scris ca e independenta asa cum ma iei la rost cu majuscule, nici macar deformabila nu e ca la mai toate masinile actuale ieftine care folosesc puntea "in H" - sau "ponte torcente" in limba italiana -, am scris doar ca nu e o "simpla punte rigida"). E o mare diferenta intre aceasta solutie si o rigida de tip "camion" ca sa zic asa care include diferentialul! E o solutie mult mai rafinata care reduce masele nesuspendate (avantaj al suspensiei independente in general) si de aceea zic ca nu ar trebui s-o faci pur si simplu rigida, e pacat! "Punte rigida" pot spune eu ca are Manta mea, mi-ar fi placut mie sa am De Dion la ea . Ce nu e clar din postul meu? Poate ca nu am precizat expres ca puntile rigide mentin rotile (aproape) perpendiculare pe sol in permanenta.
"Transaxle" e cum am spus un ansamblu care imbina tot ce inseamna motor si transmisie intr-un singur ansamblu - vezi de exemplu Porsche 924-944, si 968 daca nu ma insel, sau mai recent renascutul Maserati (mai putin noul Quattroporte cu cv automata si nu mecanica robotizata care a devenit "clasic"), asta ca sa ma refer la cateva dintre masinile care au aceasta dispunere motor fata/cutie spate. Modelele enumerate au un mare tub rigid care leaga motorul de cv, tub prin care trece cardanul (un simplu arbore, un "bat"). Nu aduc in discutie solutiile "totul fata" sau "totul spate" aici ca nu isi au rostul. Alfetta a fost prima masina de serie care a venit cu solutia motor fata/cv spate prin anii '70 si a avut recenzii f bune in ceea ce priveste tinuta de drum datorita acestei dispuneri (repartitia echilibrata a maselor) insa din pacate Alfa nu as incadra-o la transaxle (chiar daca se mai poarta pe net sa se vb de ea ca fiind transaxle), motorul si transmisia nu fac un "tot" ci sunt doar pozitionate separat si conectate numai prin cardanul de la care cred ca ii doare capul pe toti posesorii de Alfetta, 75, 90, Giulietta etc si care are 3 imbinari elastice...

Last edited by john17; 29-04-09 at 11:56.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 03:47   #41
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

..ai considerat neimportanta recomandarea mea...si iti mentii nastrusnicia ,conform careia,acel "transaxle" le care faci tu referire,e musai sa aiba "tub" intre motor si cutie...probabil si fara nici un racord mai mult sau mai putin flexibil la vreunul din capete(dat fiind acuzele aduse alfei la adresa "blasfemiei" asupra sistemului,prin utilizarea crucii cardanice)...Pai..1 la mana: Transaxle insemna nici mai mult nici mai putin decat un sistem ce reuneste diferentialul si cutia de viteze...Intr-adevar,de ceva timp s-a "impamantenit" expresia asta in mod special cand ne referim la sistemul motor fata-cutie spate,insa de aici pana la a considera definitorie pt sistem,conexiunea rigida intre cele doua ansable.....e cale luuuunga. Nu uita,ca la o masina de strada,motorul se MISCA chiar centimetri buni pe tampoane....se misca pe cel putin DOUA AXE...Asadar,CUM compensezi acele miscari avand asa-sustinutul TUB FIX prin care trece cardanul spre cutia aflata corp comun cu diferentialul spate ?!
Oricum,multumesc pentru interventie,este mult mai tehnica decat altele.Prin dialog putem evolua..toti.
PS: inainte sa continui,poate ar fi frumos sa-ti specifici varsta reala in profil,sa stiu si eu cui ma adresez.Merci.

Last edited by lascarica; 30-04-09 at 03:50.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 08:04   #42
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

42 - merci pt "multi inainte"!
Tubul ala chiar e rigid si fixat rigid, motorul si cutia "balanseaza" impreuna! Si chiar e pont! Altfel nu se intruneste conditia ca motorul sa formeze un ansamblu unitar cu transmisia si nu e transaxle. Ce sa-i faci, asa sunt eu, nastrusnic. Am sa fac poze cu unul daca nu e destul de clar sau plauzibil.
Cruce cardanica!?! La AR 75?!? Poate doar daca a pus-o vreun Minitehnicus acolo, sunt 3 flanse de cauciuc si basta! O articulatie de tip cruce ar balangani groaznic la cel mai mic joc cu motorul in functiune si cutia "pe liber" pt ca arborele ramane complet fara sarcina, au incercat multi sa "inventeze" ceva la cardanul ala buclucas...

Last edited by john17; 02-05-09 at 18:21.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 22:31   #43
rohades

Stage 1
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 14
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Complimentele mele pt acest minunat alfa 75 1750cc boxer engine banuiesc!!!!!

NOTA 10 pt achizitzie!!! Fao sa zboare shi sa arate de ce e in stare!!!!!!!!!!!!
rohades is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 23:18   #44
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Este un 4 in linie rohades , Alfa 75 nu a fost echipata cu motoare boxer , nu s-a mai auzit nimic despre micuta bestie ....
denver is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 21:12   #45
rohades

Stage 1
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 14
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

cred k am confundato cu alfa 33 deci tractziune fatza??
rohades is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -