Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Masina mea Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-07, 19:21   #16
alfa75

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 3
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

multumesc mult pt scheme....acum ma apuc de studiat sa vad dc gasesc modelu' meu pe acolo
alfa75 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-07, 22:10   #17
Calin Toni

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 9
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

salutare.am si eu la fel o 75.am bagat la bani in ea si tot cade.am blocul de lumini la pamant,scoate foarte mult fum si are consumul cam mare.da mi te rog un sfat.multumesc
Calin Toni is offline   Reply With Quote
Old 06-09-07, 23:40   #18
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Pai tu ai cu totul alta treaba....2.0 turbodiesel,e destul de diferita fata de benzinara mea diesel. Insa blocul de lumini e acelasi,Dar vad ca ai luat inca una de piese...e vorba cumva de cea gri metalizat din bucuresti de pe la bobocica (zona tg.Vitan)? Pai daca ai luat una de piese...si aia avea blocul de lumini defect?!...eu mi-am gasit in targul vitan comutator original cu 250mii si merge bine-merci.Insa inainte de a monta comutatorul,e bine sa verifici temeinic instalatia ,pentru ca are niste ani si poate si niste interventii nu foarte inspitrate ce ar trebui remediate inainte de schimbarea blocului de lumini.
Referitor la fum, la diesel poate fi negru sau albastru/alb. cauzele sunt foarte diferite.Cel negru este din amestec/pompa etc,iar cel alb poate insemna turbina/garnituri supape/segmenti.....garnitura chiulasa. Insa coreland cele doua probleme semnalate de tine legat de fum,tind sa cred ca e vb de amestec,fumul fiind negru,situatie ce provoaca si un consum cam mare (probabil vreo 10%).Ar trebui sa mergi la cineva pentru a-ti regla amestecul/verifica pompa/verifica returul, eventual schimbat 1-2 injectoare care pisha.
Ce am spus eu mai sus sunt numai pareri,TU trebuie sa mergi la un mecanic care stie de capul lui si eventual e in stare sa-ti explice in prealabil ce are de gand sa faca.Incearca sa eviti carpacii,pentru ca nu vei ajunge nicaieri.Mai bine apuca-te si fa cu mana ta.Mai ales daca cea de piese este aia ce-o banuiesc eu (e tot diesel si ai aproape orice reper in dublu exemplar). Este de preferat s-o faci BINE dar in cateva luni,decat sa ti-o fac altul PRAF imediat
Succes !
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 10-09-07, 19:17   #19
Calin Toni

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 9
Default

si eu la fel cred k pompa e de vina,dar de ce are putere pt k fuge fara probleme.turbo merge super cred eu.alfa aceea pe kre am cumparat o are motor de 2,5td.se potrivesc pompele?blocul de lumini la aia e varza. nu stiu ce sa fac.........dar consumul mixt la alfa mea nu sare de 8.aaaa si mai e ceva...knd e rece in special dimineatza ramane electromot cuplat.sau sa fie bendix de vina?merci mult pt sfat.te rog poate ai vreu manual de 75 td2.

alfa asta pe care am cumparat o e de la valcea, eu sunt din valcea.

Last edited by lascarica; 10-09-07 at 20:30.
Calin Toni is offline   Reply With Quote
Old 10-09-07, 20:29   #20
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Vezi ca ti-am facut un topic aici > https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/51206-lasat-rulmentul-intermediar-cardan-alfa75.html unde am raspuns si eu...vezi ce mai zic si altii .
Succes!

Last edited by lascarica; 10-09-07 at 20:44.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 18-10-07, 19:44   #21
Alfeitor

Stage 1
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 22
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Si eu sunt fan alfa....daca ai nevoie de vreo piesa....trimite un privat, lucrez la o firma de piese auto in Spania si pot sa ma interesez daca e
O sa ai de munca la ea dar satisfactia o sa fie maxima...
Alfeitor is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 13:34   #22
Prince_Igor

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 81
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Alfa 75 Turbo vs Ferrari Modena Spider
https://www.youtube.com/watch?v=DcDrUg0FfJw
Prince_Igor is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 20:30   #23
bacauanul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 36
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Tare masina. Cat se duce? )
bacauanul is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 22:00   #24
BULLETTT

Stage 5
 
BULLETTT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,332
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Mai ai masina?
BULLETTT is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 22:24   #25
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Eu?..da,o mai am..zace si acum cateva zile,mi-au si vanzalizat-o niste pusti..oglinzi rupte,sarit pe plafon cu picioarele,scris pe ea,gume sfartecate cu cutitul...d-astea dulci.....Nu am cum sa o tin la bloc,iar la curte nu locuiesc iarna...e cheltuiala in plus...bine,daca as fi stiut...deh.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 09:29   #26
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

o sa o mai refaci?
sa nu ramana asa ca ar fi pacat de ea...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 17:36   #27
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

uu imi pare rau pentru evenimentul neplacut ... mie acum vreo luna au vrut sa-mi salte fiatul.... avem cu totii o mare problema , traim in romania... si in rest acum ceva timp am avut plafonul indoit lol... trebuie sa le baricadam ca in razboi
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 10:57   #28
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Si eu am 75-ul tras pe dreapta din motive de nevasta/nunta/mutat/mobilat/etc. Insa anul asta am de gand sa-l termin. In Pantelimon, am vazut in fata unei case doua Alfe rosii, una dintre ele fiind turbo. Stii ceva despre ele Lascarica? Ma gandeam sa vizitez proprietarul, poate te vizitam pe tine Banuiam ca sunt ale tale masinile...
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 01:53   #29
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

No,alea nu-s ale mele. Si oricum...si mie mi-a fost reprosat la despartirea de anul trecut,ca ...tin un nr de X fiare,etc ...si pt alte treburi nu am bani...deh...
Eu am fiatul,alfa si lancia...si inca o vechitura si tractorasul. Oricum 75 doar una(e in nordul orasului,nu pantelimon),pe care imediat ce termin fiatul(in cateva zile) o bag la operatie pe cord. Am facut eu cate ceva,insa e greu fara un garaj f utilat...e f greu...si nici nu iese calumea,intrerupand lucrarea de 'spe ori ,ba ca e vreme nasoala,ba ca nu ai cu ce sa faci ceva,ba ca nu au venit piesele... .Asta ar fi PRIMUL avantaj pe care ar trebui sa-l ofere apartenta la un club ...fiecare membru,sa aiba dreptul a folosi un garaj f utilat,macar 1-2 zile pe luna...putandu-se discuta perioade mai lungi. ASA este intr-o tara vestica cu ai carei pasionati de domeniu mai comunic din cand in cand...asa cred ca ar fi firesc sa fie si aici
PS: ma va mai ajuta Alex cu know-how la ce am de aranjat dupa vandalizare......in timp ce se va lucra la motor,eu am sa ma ocup de electronica,evacuare,admisie si aspect
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 00:51   #30
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Azi am descoperit noutati de maxim 2zile: o zgarietura cu cuiul adanca rau,lunga de vreo 40cm si scris cu vopsea pe geamuri si un pic pe rama.....maine ma duc si fac panda incepand cu ora 18...o sa-i torn si am sa le explic ca nu au facut bine ,teoretizand situatia la o profunzime adecvata puterii dansilor de a intelege. Dupa care,lucrare de control !...

PS: o sa va anunt daca au luat note de trecere...
lascarica is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -