Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Masina mea Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-12, 22:46   #16
casianoros

Stage 3
 
casianoros's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 141
Default Re: As dor un pic de sprijin daca va rog !!

Poi uite alfa aia la 1450 are 116 cai si are si piele deci e super ok
casianoros is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 14:55   #17
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: As dor un pic de sprijin daca va rog !!

Doar break ai gasit?
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 21:48   #18
casianoros

Stage 3
 
casianoros's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 141
Default Re: As dor un pic de sprijin daca va rog !!

Break vreau sa iau pentru ca e mai mare si mai spatioasa , pot sa pun una alta in ea si nu e urata break asta e parerea mea , atata doar ca are cu 55 de kg in plus
casianoros is offline   Reply With Quote
Old 30-12-12, 23:35   #19
Dannybau

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 6
Default Re: As dor un pic de sprijin daca va rog !!

Quote:
Originally Posted by casianoros View Post
Break vreau sa iau pentru ca e mai mare si mai spatioasa , pot sa pun una alta in ea si nu e urata break asta e parerea mea , atata doar ca are cu 55 de kg in plus


Salut! Dupa parerea mea proprie si personala daca alegi 156 break faci o alegere foarte buna... este spatioasa are un design foarte placut ,frumos.... eu detin o alfa 166 sunt extrem de multumit de ea si am un prieten care a avut o 156 si stiu cum merge, cum arata, ce satisfactii iti da ... daca iti plac masinile si nu o iei doar pentru simplu fapt ca ai nevoie, ai grija de ea eu zic ca o sa fi foarte multumit ...este adevarat ca pentru intretinere referindu-ma la consumabile este putin pretentioasa datorita suspensiei independente pe fiecare roata dar merita ... nu vreau sa te ingrijorez dar pretul mie unu mii se pare putin cam mic ... acum nu stiu iti spun sa fi atent la ce cumperi bafta si astept sa impartasesti ce decizie ai luat!
Dannybau is offline   Reply With Quote
Old 31-12-12, 13:27   #20
casianoros

Stage 3
 
casianoros's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 141
Default Re: As dor un pic de sprijin daca va rog !!

Mersi mersi
casianoros is offline   Reply With Quote
Old 31-12-12, 13:37   #21
casianoros

Stage 3
 
casianoros's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 141
Default Re: As dor un pic de sprijin daca va rog !!

Daca esti cum spui tu atuci putem constata urmatorul fapt :
- suspensie independenta = stabilitate foarte buna
Asta am citit si eu pe un forum ca alfa 156 are o suspensie " imprumutata de la F1 " spus asa ca o zicala deci aderenta ... avand in vedere suspenisile independente au un control mult mai bun al masini ... dar asta depinde si de cauciucuri si terenul de rulare (asfalt) , am observat ca honda civic ep3 are full independent suspension si are un handling excelent avand in vedere noul model care este un total dezastru din punct de vedere al suspensiei honda civic fn2 care are o bara de torsiune pusa pe spate , care inevitabil o oblica sa subvireze , dar bara de torsiune implica mai putine costuri , in schimb cele 4 suspensi independente slabesc subvirarea si adauga eventual o putina tendinta alunecare a spatelui oversteer , deci pe scurt
- E stabila
casianoros is offline   Reply With Quote
Old 31-12-12, 14:00   #22
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: As dor un pic de sprijin daca va rog !!

Pretenas,nici n-ai permis si vorbesti asa elevat de zici ca iei un wrc...tu crezi ca tot comportamentul masinii o sa-l descoperi sau exploatezi la maxim sau peste astfel incat sa conteze ca masina subvireaza putin sau are oaresce atitudine oversteering?adica supravirare....
Eu cred ca incepi sa te pierzi in detalii si deja incepe topicul sa devina un fel de ,am niste bani hai sa ma dau mare pe ce vreau sa-i cheltui...
Oricum e clar ca te-ai hotarat pe alfa,ia alfa
Cat despre suspensia aia gen f1,baga-te sub masina sa vezi ce si cum este pe acolo,chiar e ca la f1,adica destul de subtire,mie unul nu mi-a placut ce am vazut pe sub alfe,desi pe drum sunt intradevar stabile.
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 31-12-12, 15:02   #23
casianoros

Stage 3
 
casianoros's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 141
Default Re: As dor un pic de sprijin daca va rog !!

)) nu am bani inca :P si nu e vorba de cheltuit bani am cerut o parere ... Si multumesc pentru ca mi-ati dat la toti
casianoros is offline   Reply With Quote
Old 31-12-12, 15:07   #24
casianoros

Stage 3
 
casianoros's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 141
Default Re: As dor un pic de sprijin daca va rog !!

Mi-am facut o parere ... si am sa va anunt daca imi cumpar masina si mai vorbim in principiu

Thread inchis !
casianoros is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -