Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Masina mea Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-12, 14:09   #1
mitroy

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 7
Default Alfa Romeo 147 1.6 TS

Salut si bine v-am gasit !
Recent am achizitionat o AR 147 1.6 ts 120 CP ( nou nouta 4500 km )..In afara de consumul putin piperat nu am ce sa ii reprosez..insa am o intrebare.. in afara de comenzi pe volan nu ma pot lauda cu prea multe optiuni.. insa am vazut pe maneta de la stergatoare butonul SET, insa nu am computer de bord, sau cel putin nu cred ca am decat un ecran mic in care arata ceasul si temperatura..intrebarea este: Oare pot sa ii montez un computer de bord? pt ca am auzit multi prieteni care au posibilitatea sa isi puna pe opel, logan, hyundai etc..
mitroy is offline   Reply With Quote
Old 15-09-12, 21:11   #2
CRSTN

Stage 2
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 33
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Asteptam poze .
CRSTN is offline   Reply With Quote
Old 15-09-12, 23:19   #3
mitroy

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 7
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Quote:
Originally Posted by CRSTN View Post
Asteptam poze .
http://imageshack.us/a/img51/3055/img2163fg.jpg
http://imageshack.us/a/img193/2971/img2150xu.jpg
In legatura cu computerul de bord stie cineva?
mitroy is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 14:40   #4
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Nu iti poti pune computer de bord, poti doar sa iti cumperi alte ceasuri cu computer de bord dar vei avea afisat kilometri de la masina de pe care ai luat computerul de bord.
Ceva imi spune ca masina ta nu are kilometri reali, volanul tau nu s-a pus pe 147 prefacelift, e un volan de 147 facelift si arata ca nou, mai mult 147 modelul tau s-a produs pana in 2004, prin urmare in 8 ani oricine face mai mult de 4000km.
Palpaie kilometri?
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 18:47   #5
mitroy

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 7
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Nu iti poti pune computer de bord, poti doar sa iti cumperi alte ceasuri cu computer de bord dar vei avea afisat kilometri de la masina de pe care ai luat computerul de bord.
Ceva imi spune ca masina ta nu are kilometri reali, volanul tau nu s-a pus pe 147 prefacelift, e un volan de 147 facelift si arata ca nou, mai mult 147 modelul tau s-a produs pana in 2004, prin urmare in 8 ani oricine face mai mult de 4000km.
Palpaie kilometri?
sunt kilometri reali se vede si din masina ca nu e deloc uzata..a fost a unei pr de familie, care prefera sa mearga pe jos la servici, mergea foarte putin cu ea, era gen de soferita care sta lipita de volan )..am cartea masinii si tot la ea nu e problema..din aprilie de cand o am tot ce pot reprosa e consumul cam maricel in rest sunt f multumit
mitroy is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 11:38   #6
cyborgcry

Stage 5
 
cyborgcry's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 785
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Ce consum ai ?
Ceva mai multe detalii despre consum,se poate ? (( testat/mediu/urban/oras))
Multumesc .
cyborgcry is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 12:57   #7
mitroy

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 7
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Quote:
Originally Posted by cyborgcry View Post
Ce consum ai ?
Ceva mai multe detalii despre consum,se poate ? (( testat/mediu/urban/oras))
Multumesc .
in oras imi ajunge undeva pe la 9-10 %, extra urban undeva pe la 6-7%.. in functie de cum mergi cu ea.. un consum mediu cred ca ar fi un 8%..
mitroy is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 14:03   #8
cyborgcry

Stage 5
 
cyborgcry's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 785
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Quote:
Originally Posted by mitroy View Post
in oras imi ajunge undeva pe la 9-10 %, extra urban undeva pe la 6-7%.. in functie de cum mergi cu ea.. un consum mediu cred ca ar fi un 8%..
Pai,e chiar ok,in Buc 11-12 % sigur ia.
Consumul extraurban este super la ce poate masina asta si capacitate cmc.
Sa inteleg ca aceste cote sunt testate personal,nu ?(plin pe plin sau computer)
Multumesc.
cyborgcry is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 14:31   #9
mitroy

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 7
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Quote:
Originally Posted by cyborgcry View Post
Pai,e chiar ok,in Buc 11-12 % sigur ia.
Consumul extraurban este super la ce poate masina asta si capacitate cmc.
Sa inteleg ca aceste cote sunt testate personal,nu ?(plin pe plin sau computer)
Multumesc.
plin pe plin, ca nu am computer, o alta frustrare de-a mea
mitroy is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 15:36   #10
cyborgcry

Stage 5
 
cyborgcry's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 785
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Quote:
Originally Posted by mitroy View Post
plin pe plin, ca nu am computer, o alta frustrare de-a mea
Stai linistit/a ca nu e relevant,e doar un moft oricum nu arata cu exactitate.(''struguri sunt acrii''-ar spune cineva)
De, e chestie ''Psihica''
Multumesc pt confirmare,abia ce am intrat in posesia acestei ''besti'''si doream sa stiu daca a avut cel care mi-a dat-o dreptate in cea ce priveste consumul.
Bafta si fara incidente .
cyborgcry is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 16:31   #11
mitroy

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 7
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Quote:
Originally Posted by cyborgcry View Post
Stai linistit/a ca nu e relevant,e doar un moft oricum nu arata cu exactitate.(''struguri sunt acrii''-ar spune cineva)
De, e chestie ''Psihica''
Multumesc pt confirmare,abia ce am intrat in posesia acestei ''besti'''si doream sa stiu daca a avut cel care mi-a dat-o dreptate in cea ce priveste consumul.
Bafta si fara incidente .
ms si tie si s-o stapanesti sanatos !
mitroy is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 16:35   #12
mitroy

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 7
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Nu iti poti pune computer de bord, poti doar sa iti cumperi alte ceasuri cu computer de bord dar vei avea afisat kilometri de la masina de pe care ai luat computerul de bord.
Ceva imi spune ca masina ta nu are kilometri reali, volanul tau nu s-a pus pe 147 prefacelift, e un volan de 147 facelift si arata ca nou, mai mult 147 modelul tau s-a produs pana in 2004, prin urmare in 8 ani oricine face mai mult de 4000km.
Palpaie kilometri?
daca ii pun alte ceasuri cu computer de bord si implicit un ecran care poate afisa consumul si etc. ( nu doar ceasul si temperatura cum am momentan) va functiona cu butonul set? adica voi putea vedea consumul si ce mai arata un computer de bord?
pare cam stupida intrebarea dar poate asta e o solutie
mitroy is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 02:07   #13
zaytz.cc

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 5
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Quote:
Originally Posted by mitroy View Post
daca ii pun alte ceasuri cu computer de bord si implicit un ecran care poate afisa consumul si etc. ( nu doar ceasul si temperatura cum am momentan) va functiona cu butonul set? adica voi putea vedea consumul si ce mai arata un computer de bord?
pare cam stupida intrebarea dar poate asta e o solutie

Iti trebuie si computerul masinii donatoare. Intra pe clubul celor de la Alfa, Romania, si vei gasi multe informatii si baieti care sa te ajute. Sa o stapanesti sanatos, am avut si eu una din 2001 la fel.
zaytz.cc is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 02:20   #14
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Nu iti poti pune computer de bord, poti doar sa iti cumperi alte ceasuri cu computer de bord dar vei avea afisat kilometri de la masina de pe care ai luat computerul de bord.
Ceva imi spune ca masina ta nu are kilometri reali, volanul tau nu s-a pus pe 147 prefacelift, e un volan de 147 facelift si arata ca nou, mai mult 147 modelul tau s-a produs pana in 2004, prin urmare in 8 ani oricine face mai mult de 4000km.
Palpaie kilometri?
care e problema daca palpaie km????
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 21:55   #15
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
care e problema daca palpaie km????
Nu e nici o problema, e doar un posibil semn ca a fost dat inapoi kilometrajul. Este valabil pentru modelul 147, uneori proxy alignment poate rezolva problema mai exact in cazul unei erori sau defectiuni la partea electrica, in cazul unei manevre la kilometraj nu tot timpul reprezentanta face minuni, din ce stiu doar la reprezentanta se poate rezolva aceasta problema pentru 147.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -