Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Masina mea Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-13, 14:22   #31
radu_mihai

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 19
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

Masinuta face bine, de cand n-am mai scris i-am facut schimbul de distributie + accesorii + pompa apa + fulia arbore cotit, am schimbat termostatul, am schimbat lichidul de servo + frani + uleiul la cutie, am schimbat senzorul MAP si o curatire a galeriei de admisie + EGR. Urmeaza sa-i fac schimbul de ulei + filtrele. Singurele "probleme" care ar mai fi de rezolvat sunt un suport de la motor(tremura la relanti ceva mai mult decat ar trebui) o bucsa la bara stabilizatoare pe fata si iarasi vreo bucsa la vre-un brat pe spate dar nu e nimic grav caci nu se simte foarte tare. Probleme serioase nu are si nici nu a avut(ceea ce am enumerat mai sus face parte din manutentiunea oricarei masini). Motorul este un mic "monstru" iar masina se comporta foarte bine.
radu_mihai is offline   Reply With Quote
Old 28-04-13, 09:23   #32
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

Quote:
Originally Posted by radu_mihai View Post
Masinuta face bine, de cand n-am mai scris i-am facut schimbul de distributie + accesorii + pompa apa + fulia arbore cotit, am schimbat termostatul, am schimbat lichidul de servo + frani + uleiul la cutie, am schimbat senzorul MAP si o curatire a galeriei de admisie + EGR. Urmeaza sa-i fac schimbul de ulei + filtrele. Singurele "probleme" care ar mai fi de rezolvat sunt un suport de la motor(tremura la relanti ceva mai mult decat ar trebui) o bucsa la bara stabilizatoare pe fata si iarasi vreo bucsa la vre-un brat pe spate dar nu e nimic grav caci nu se simte foarte tare. Probleme serioase nu are si nici nu a avut(ceea ce am enumerat mai sus face parte din manutentiunea oricarei masini). Motorul este un mic "monstru" iar masina se comporta foarte bine.
ma bucur sa aud ca nu ai probleme cu ea.
cati kilometri ai parcurs cu ea de la achizitie, si cati are in total?
sunt tare curios cam cat spatiu ramane pentru genunchii pasagerilor care stau pe scaunele din spate.
distributia la ce pret ajunge?
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-13, 22:45   #33
radu_mihai

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 19
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

Am facut cam 30k de km iar acum are 135k. Se sta bine pe locurile din spate, pentru un coupe se sta chiar foarte bine(unele coupe-uri au locurile din spate doar de forma) si mai are si un portbagaj destul de mare. Masina e la fel de practica ca un hatchback in doua usi. Pt distributie am cheltuit 250 euro pe toate piesele(pompa apa, distributie, accesorii si fulia) si 100 de manopera.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1483.jpg
Views:	254
Size:	1.27 MB
ID:	2761180  
radu_mihai is offline   Reply With Quote
Old 28-04-13, 23:05   #34
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

Quote:
Originally Posted by radu_mihai View Post
Am facut cam 30k de km iar acum are 135k. Se sta bine pe locurile din spate, pentru un coupe se sta chiar foarte bine(unele coupe-uri au locurile din spate doar de forma) si mai are si un portbagaj destul de mare. Masina e la fel de practica ca un hatchback in doua usi. Pt distributie am cheltuit 250 euro pe toate piesele(pompa apa, distributie, accesorii si fulia) si 100 de manopera.
multumesc de poza. e superba.

care consideri tu ca ar fi punctele ei slabe? ce ti place mai putin sau crezi ca trebuia sa fie altfel?
vreau sa mi fac o parere cu ajutorul tau , posesor de GT. inclin spre a achizitiona una dar inca nu sunt hotarat. consumul presupun ca e unul normal de diesel de 1.9.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-13, 23:28   #35
radu_mihai

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 19
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

Ce sa zic, suspensia e mai sensibila in sensul ca e mai tare si daca dai cu ea prin gropi la greu nu o sa te tina prea mult. Eu sincer sunt foarte multumit de masina. Ca sa ma intelegi, daca ar fi sa o schimb, as schimba-o tot cu un GT dar o versiune mai deosebita(Q2 sau Quadrifoglio). Consumul la mine e in jur de 7,5 8 la suta, nah nu merg mosnegeste ca sa scot consum de 6, cand ma urc in masina merg cum imi place mie si nu cu ochii pe indicator.
radu_mihai is offline   Reply With Quote
Old 28-04-13, 23:42   #36
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

Quote:
Originally Posted by radu_mihai View Post
Ce sa zic, suspensia e mai sensibila in sensul ca e mai tare si daca dai cu ea prin gropi la greu nu o sa te tina prea mult. Eu sincer sunt foarte multumit de masina. Ca sa ma intelegi, daca ar fi sa o schimb, as schimba-o tot cu un GT dar o versiune mai deosebita(Q2 sau Quadrifoglio). Consumul la mine e in jur de 7,5 8 la suta, nah nu merg mosnegeste ca sa scot consum de 6, cand ma urc in masina merg cum imi place mie si nu cu ochii pe indicator.
ce are q2 sau quadrifoglio in plus fata de varianta ta?
player1 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-13, 23:50   #37
radu_mihai

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 19
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

pai sunt niste versiuni mai deosebite si destul de rare. In primul rand au interioarele mai speciale(piele neagra si cusaturi rosii etc), la exterior cateva detalii in plus(farurile si niste ornamente cromate satinat), cea Q2 are diferential torsen pe puntea fata care imbunatateste manevrabilitatea iar cea QV are si diferentialul si motorul de 170 de cai(are butonul sport legat la o harta mai sportiva fata de modul normal cu 150 de cai).
radu_mihai is offline   Reply With Quote
Old 29-04-13, 00:13   #38
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

Quote:
Originally Posted by radu_mihai View Post
pai sunt niste versiuni mai deosebite si destul de rare. In primul rand au interioarele mai speciale(piele neagra si cusaturi rosii etc), la exterior cateva detalii in plus(farurile si niste ornamente cromate satinat), cea Q2 are diferential torsen pe puntea fata care imbunatateste manevrabilitatea iar cea QV are si diferentialul si motorul de 170 de cai(are butonul sport legat la o harta mai sportiva fata de modul normal cu 150 de cai).
inteleg.
multumesc tare mult pentru detalii.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 01:28   #39
CFICars

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 143
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

Foarte speciala o fac aceste jante, felicitari.
CFICars is offline   Reply With Quote
Old 04-03-15, 15:27   #40
Adi Jurca

Stock
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 3
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

Salut
Am achizitionat si eu o alfa GT din 2005,1.9 jtd 150 cp,varianta full.imi place masina si as vrea sa o pastrez.o singura problema si intrebare am insa,masina nu trage in turatii mici,mai exact sunb 2500 turatii,trebuie sa o calc bine din viteza 1 ca sa traga si in viteza a 2 respectiv a 3.Precizez ca am avut peste 10 masini(majoritatea diesel) si stiu cum se comporta o masina,mai ales la 150 cp.ce credeti ca ar putea fii?Click image for larger version

Name:	10991384_858159284243017_2344414683037518448_n.jpg
Views:	121
Size:	195.9 KB
ID:	3079025

Click image for larger version

Name:	1526178_858159340909678_3547379139784620608_n.jpg
Views:	159
Size:	115.5 KB
ID:	3079026
Adi Jurca is offline   Reply With Quote
Old 04-03-15, 15:49   #41
Adi Jurca

Stock
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 3
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

Salut
Am achizitionat si eu o alfa GT din 2005,1.9 jtd 150 cp,varianta full.imi place masina si as vrea sa o pastrez.o singura problema si intrebare am insa,masina nu trage in turatii mici,mai exact sunb 2500 turatii,trebuie sa o calc bine din viteza 1 ca sa traga si in viteza a 2 respectiv a 3.Precizez ca am avut peste 10 masini(majoritatea diesel) si stiu cum se comporta o masina,mai ales la 150 cp.ce credeti ca ar putea fii?
Adi Jurca is offline   Reply With Quote
Old 25-03-15, 11:25   #42
Cucotzu'

Stage 4
 
Cucotzu''s Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 180
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

Adi...dute cu ea la un tester. sunt destui in Tm cu asa ceva si sigur o sa ii dai de capat. probabil s-a mers subturata cu ea si e putin infundata
__________________
ALFA ROMEO 2.4 JTDm 169 IEPE SI 6 CAI FRUMOSI
Cucotzu' is offline   Reply With Quote
Old 28-03-15, 00:58   #43
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Alfa-Romeo GT ... my lady

Quote:
Originally Posted by Adi Jurca View Post
1.9 jtd 150 cp ... nu trage in turatii mici,mai exact sunb 2500 turatii
Pe langa faptul ca motorul cu 16 supape trage mai slab la turatii mici ar putea fi clapetele swirl (din galeria de admisie) blocate pe deschis. Ele ar trebui sa fie inchise la turatii mici pentru a crea turbulenta in cilindri si imbunatati prestatiile tocmai in gama de turatii la care te plangi tu ca nu trage.
Dar suntem off topic, trebuia sa postezi la zona tehnica.
john17 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -