Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MAZDA > Masina mea Mazda

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-10, 15:13   #16
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
JDM ramane, acum legat de motor nu stiu inca exact ce va fi, depinde si la ce bani voi gasi ceva comvenabil.
Am sa pun imediat si cateva poze la unde vreau sa ajung cu ea pe partea de exterior.
__________________

The winner ain't the one with the fastest car it's the one who refuses to lose! Pinky
Ford Probe (Pinky)
Mazda MX5 (Mia)
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 15:24   #17
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

Quote:
Originally Posted by dragos1989 View Post
Keep it Mazda! Tranteste-i un 13B rotativ de pe RX7 si o sa ai o miata Unicat!! Not that many around! Uite aici:
https://www.youtube.com/watch?v=kPyZ-_v9BmQ
Si uite ceva pentru inspiratie
http://forum.jdmstyletuning.com/showthread.php?t=3016
Cat despre Wankel, dupa cate stiu eu nu este un motor pe care sa il pot solicita pentru ce vreau eu + ca este ceva foarte rar, nici nu stiu unde l-as putea gasi.
Videul acela...ma uit de ceva vreme la el, japonezii astea
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 15:30   #18
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

Cateva poze cu dorinta mea privind exeriorul ... dar cine stie de cate ori am sa o julesc, pana o invat cat de cat nu ii fac prea multe.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	MIATA_LM16_01.jpg
Views:	354
Size:	403.7 KB
ID:	1278168   Click image for larger version

Name:	MIATA_LM16_05.jpg
Views:	209
Size:	378.2 KB
ID:	1278169   Click image for larger version

Name:	MIATA_LM16_06.jpg
Views:	257
Size:	429.4 KB
ID:	1278170  

PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 15:37   #19
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

Quote:
Originally Posted by milad View Post
ce bine arata miata asta din poze...ii sade bine cu camber-uri....!
@xedos: nu are rollbar miata Ramonei...!
Milad , cred ca se refera la Roll Bar nu la roll cage. Si am ceva roll bar cromat acolo in spate.
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 20:52   #20
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

Quote:
Originally Posted by PinkProbeLady View Post
Multumesc mult pentru site!
M-ai dat de lucru si iar cateva nopti nedormite!
pai mai uite ceva material didactic ,daca vrei sa te mai documentezi
http://www.importperformanceparts.net/
http://www.speedyperformanceparts.co...m-gears_z.html
http://www.corksport.com/90-97-miata/
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 23:33   #21
xedos6

Stage 4
 
xedos6's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 263
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

arata super si pe albastru. dar nu vad nici o diferenta majora intre cea albastra si a ta...folie pe stopuri se pune usor si probabil amortizoarele sport cu arcuri mai scurte.
daca ajungi prin brasov, da un semn.
cand voi avea bani o sa imi adaug si un mx5 la colectia de mazda.
suuces cu modificarile...adica...sa ai bani sa ai poti cheltui pe modificari.
__________________
xedos 6 . V6 .2000cc .doar 140 CP . 1190 kg .
schimb la 7000 ca mai incolo e rosu si...
FIESTA violet
xedos6 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 18:42   #22
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

Quote:
Originally Posted by madicioco View Post
Multumesc mult.

Quote:
Originally Posted by xedos6 View Post
arata super si pe albastru. dar nu vad nici o diferenta majora intre cea albastra si a ta...folie pe stopuri se pune usor si probabil amortizoarele sport cu arcuri mai scurte.
daca ajungi prin brasov, da un semn.
cand voi avea bani o sa imi adaug si un mx5 la colectia de mazda.
suuces cu modificarile...adica...sa ai bani sa ai poti cheltui pe modificari.
Este diferenta ... care costa destul de mult
Suspensia asa cum ai spus, hardtop, stouri, faruri, semnalizari, front lip, jante asa mai departe.
Intradevar la masina s-a mers clean, mai mult nici eu nu vreau, body kit si extreme. Sper sa reusesc sa o duc gen pozele de mai sus si sa o pot si pastra asa
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 00:30   #23
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

Quote:
Originally Posted by PinkProbeLady View Post
Thanks!
Legat de motor, imi dai ceva indicii?
Sincer nu prea am gasit multe variante convenabile si la pret inafara de 1.8T (passat) 150 HP + soft RBN iar dupa, pe viitor, cateva modificari. Motorasul asta de 1,6 am sa il termin repede si nu stiu daca merita sa investesc in el.
Am nevoie de un motor cu baza.
) Doar nu te-ai gandit sa pui inima de nemtia pe japan!Nu se pupa deloc,mai bine cat de cat ar fi fost inima de U.S.!
Anyway ... Daca tot vrei sa-i schimbi motorul ti-as recomanda 1.8 V6 24valve de pe MX3 sau 2.5 V6 stii tu care,de pe Probe
Despre MX5 nu am prea mari cunostinte .. dar chiar si motorul asta daca il pastrezi poti sa scoti ceva din el,nu iti trebuie prea mult stors datorita greutatii foarte scazute
Axe cu came sport,admisie,evacuarea o ai facuta si soft .. eu softul la fosta mea MX3 il facusem la MasterTuner,ei au fost cam singurii care au putut sa-l faca .. costul pe masura,dar satisfactia .. hmm .. infinita!
Cica ar fi scos 14cp pe 1.8 V6 .. cand am plecat de la ei sa simtit doar ff putin un "zvac" ... dar puterea si-a aratat-o la START .. si chiar au meritat aia 350e
In fine .. bafta cu masinuta,iar cu diferentialul sudat,sfatul meu prietenesc este NU

P.S.: Tot stau de mai bine de 1 luna si citesc pe forum,ma uit pe mobile.de,autovitul il stiu de la A la Z,si imi cam pare rau de Mazda mea .. as vrea s-o iau iar de la capat tot cu un MX3 de Germania(adica tipla si stock) si sa bag nu 2000e ci 4000 in ea,numai s`o fac unica cum mi-am dorit!
Am ajuns la concluzia ca MX3 V6 ar fi o masina extrem de potenta la curse cu ceva "minciuni" si bani bagati
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare

Last edited by kidu2006; 27-01-10 at 00:37.
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 10:17   #24
milad

Stage 5
 
milad's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 602
Member of:
[Honda]
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

nu sunt de acord cu tine man....nu sunt chiar asa de potente motoarele de mazda..putini caluti! cat despre 2.5 v6-le de pe probe am rezervari! chiar ma gandeam zilele trecute , de ce nu iti trantesti un motor de honda pe ea....ar intra de minune un B16a2 de 160Hp cum am eu, sau b18C de pe integra 190 Hp! la kg ei ar fi o jucarie priceless! cat despre diferential..a spus fata ca e o solutie de moment! isi va lua si ceva lsd smeker! bafta in continuare!
milad is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 10:25   #25
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

Gogule,intradevar si Honda este o masina "smechera",tu ai asa ceva si stii despre ce e vorba,si eu as vrea o Honda din 1995 coupe cu motorul tau de 160hp pe ea
Dar,cauta motorul ala care il ai tu la vanzare si spune-mi daca il gasesti la noi in tara,apoi cauta-l si afara si spune-mi daca il gasesti .. afara s-ar putea dar sa vezi si pretul
Iar despre motoarele de Mazda,eu am avut si stiu,la fel k si tine cum stii despre ce ai:P
Eu am avut 1.8 V6 24valve cu 133(in talon 136cp),i-am facut evacuare,admisie,short-shifter,soft,ambreaj sport,volanta usurata si crede-ma ca era nemaipomenita masina!Nu am avut timp sa-i mai pun si "blocantu" ca ar fi fost MAXIM)
In fine,sa mai stranga pareri si o sa vada ea ce-si pune pana la urma
Numai bine si felicitari pt masinuta ta,si a ei!
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 10:35   #26
milad

Stage 5
 
milad's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 602
Member of:
[Honda]
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

bine gogule :P...cat despre masina ta nu contest ca a ta nu mergea tare...dar cu investitie! ....motorul de honda are deja cai din fabrica..si spre uimirea ta gasesti b16 pt swap complet pe la 1000 si ceva de euro! sunt oameni care aduc in Romania! vede ea ce si cum! bafta man!
LE: b16 b de japonia complet pt swap...1700 e..mai mere negociat! http://hondafan.ro/forum/showthread.php?t=9111

Last edited by milad; 27-01-10 at 10:55.
milad is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 10:46   #27
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

Foarte dragutza masina
Sa o stapanesti sanatoasa si grija mare cu sideways La motor, banuti sa fie ca solutii se gasesc o gramada Vrei sa lasi Passat-ul fara motor?

off topic: kidu tu aveai mx3 ala cu exteriorul ala no comment?

Last edited by NEo007; 27-01-10 at 10:49.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 11:43   #28
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

Quote:
Originally Posted by milad View Post
bine gogule :P...cat despre masina ta nu contest ca a ta nu mergea tare...dar cu investitie! ....motorul de honda are deja cai din fabrica..si spre uimirea ta gasesti b16 pt swap complet pe la 1000 si ceva de euro! sunt oameni care aduc in Romania! vede ea ce si cum! bafta man!
LE: b16 b de japonia complet pt swap...1700 e..mai mere negociat! http://hondafan.ro/forum/showthread.php?t=9111
Iti dau dreptate,nu te contrazic,cum a zis si domnisoara tre sa stranga pareri,noi ne-am facut datoria fiecare din punctul lui de vedere!As fi vrut sa ma dau cu tine daca aveam sansa sa vedem cum stau pe langa tine,stiu ca m-ai fi batutInca sunt impresionat de greutatea scazuta a masinii tale si caii din fabrica
Iti urez succes cu Honda si sa ai grija de ea!
Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
Foarte dragutza masina
Sa o stapanesti sanatoasa si grija mare cu sideways La motor, banuti sa fie ca solutii se gasesc o gramada Vrei sa lasi Passat-ul fara motor?

off topic: kidu tu aveai mx3 ala cu exteriorul ala no comment?
Da,dar nu o facusem eu asa la exteriornici eu nu am fost incantat de acel "tuning"),la un momentdat ii schimbasem bara pe fatza cu una stock cu buza jos si ii voopsisem capota negru mat .. era ok
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 01:53   #29
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

Legat de motoarele pe care mi le-ati descris, sunt bune si cat despre japan nu contest, dar la banii aia nu mi le permit.

Acum legat de motorul asta 1.8Turbo (motorul ANB cu 5 supape pe cilindru, fara recirculare de gaze care pleaca de la 1800 rpm si duce pana la 7500 rpm cu un soft facut de x care asigura un minim de 190HP si un cuplu deosebit, mergand pe internele stoc mult peste 200HP. Sunt persoane care cunosc destul de bine acest motor l-au dus la aproape 300hp fara sa schimbe pistoane, biele si alte interne (solicitandul la VTM si alte competitii), doar schimband, turbina (GT28R,GT30R), injectoare (440-500), Intercooler, alimentarea de benzina (pompa , regulator de benz) si softul potrivit (RBN in cazul de fata). Motorul asta are o baza destul de solida. Intradevar pe un MX5 japan sa pui un VW este ciudat in ochii lumii dar aici se pune problema si de bani (la 500 euro l-am luat, l-am pus sus cu tot cu ECU, i-am facut un soft cu maxim 300 euro si dau in el!)
Acest 1.8T ar putea fi modificat cu un Stroker Kit de la 1.8l la 2.0l cu pistoane, biele forjate, arbore cotit putand fi usor trecut de 400CP cu electronica programabila.
Motorul deja exista pe masina, cum spunea si NEo007 (ca las passatul fara motor!?!) deci stiu ce spun. Doar ca in momentul de fata inca imi adun banii pentru el.
Mi-as dorii si eu un SR20DET (cunoscatorii stiu) dar nu imi permit. Si pentru ce am eu nevoie (FUN) raportul KG - CP este mai mult decat suficient acest 1.8T + ca gasesc piese (chiar si in dezmebrari)!

Dar daca stie cineva un JAPAN pe masura la un pret comvenabil, I'm IN !!!

P.S. Cat despre motorul de 2,5 de pe probe, ma abtin, sincer. Am Probe este IUBIREA mea aceasta masina si am invatat sa o cunosc destul de bine in decursul multor ani sunt motoare mazda pe ele intradevar, dar nu e pentru asa ceva

Si despre LSD, nici nu ma gandesc la un LSD (este o groaza de bani) poate pe viitor un auto blocant care este cu totul altceva decat un LSD. Sa nu le incurcam.

Last edited by PinkProbeLady; 28-01-10 at 02:09.
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 02:07   #30
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Mazda MX5 1.6l 16V 116 HP (My Mia)

[QUOTE=NEo007;3020046]Foarte dragutza masina
Sa o stapanesti sanatoasa si grija mare cu sideways La motor, banuti sa fie ca solutii se gasesc o gramada Vrei sa lasi Passat-ul fara motor[QUOTE]

Multumesc.
Legat de slideways, inca sunt la partea de rupt degete si maini ... nu ma pot abtine sa nu bag mainile prin volan la viraje (obisnuinta) si inca este Slide asa cum ai spus, drift inca nu se poate numii.

Last edited by PinkProbeLady; 28-01-10 at 02:12.
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -