Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-08, 07:45   #1
McChrysT

Stage 2
 
McChrysT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 25
Default Ford Fusion 1.4 TDCi - tuning project

# Ford Fusion 1.4 TDCi tunning project #

Am in plan sa obtin mai multa putere de la masinuta mea, implicit un cuplu motor mai mare. Motivele sunt prezentate aici: https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/66150-trebuie-faci-intereseaza-primul-rand-marirea-cuplului-roata.html

Am nevoie de pareri, sfaturi (in special tehnice) de la cunoscatorii in domeniu. Ma intereseaza mijloacele prin care se poate obtine mai multa putere (cuplu) la aceasta masinuta, avantaje si dezavantaje in cadrul fiecarei metode. Cum aceasta operatie nu poate fi separata de contextul prezentat in link-ul de mai sus, va rog sa va exprimati vis a vis de aceasta problema acolo!
McChrysT is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 14:01   #2
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Fusion 1.4 TDCi tunning project

In primul rand la ce folosesti masina:
- familie
- personal (distractie, etc)
Intrebarea e simpla deoarece in functie de raspuns se pot gasi mai multe solutii.
Prima este electronica, in speta o resoftare la una din firmele specializate (preferabil sa vii in Bucuresti pentru ea). Ulterior se pot schimba pistoane, biele, injectoare, pompa, turbina, intercooler, tubulaturi, inca o resoftare, lista e lunga si destul de scumpa la care se va adauga manopera .... insa la componentele de la motor va trebui sa iei in calcul: ambreiajul, franele, suspensia, rotile (in special gumele).
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 15-11-08, 13:49   #3
Dannyromdan

Stage 5
 
Dannyromdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 632
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ford Fusion 1.4 TDCi tunning project

Si tata are un ford fusion .... da la turbina existenta nu se puiate face un fel de upgrade ca sa scoata mai multi cai ?? Presiune mai mare ceva ceva ... ?
Dannyromdan is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 14:59   #4
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Fusion 1.4 TDCi tunning project

Quote:
Originally Posted by Dannyromdan View Post
Si tata are un ford fusion .... da la turbina existenta nu se puiate face un fel de upgrade ca sa scoata mai multi cai ?? Presiune mai mare ceva ceva ... ?
Chiptuning. Sunt multe firme care iti urca puterea la 90 de hp.
UNLORD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -