Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-10-12, 19:10   #136
Low Fiesta

Stage 4
 
Low Fiesta's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 287
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

Quote:
Originally Posted by catarsis View Post
de ce vrei sa faci alt traseu la evacuare?
Da as vrea sa fac cap coada,nu stiu voi ce parere ave'ti de inox?Cum suna?Eu vreu sa raman la diamentrul original nu vreu sa fac modicari,dooar ''teava goala'' fara cat fara nimic
Low Fiesta is offline  
Old 09-10-12, 19:43   #137
antonio_ultras

Stage 5
 
antonio_ultras's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 819
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

Inoxul se aude tare cand se incalzeste, intra in rezonanta, fata de alt material. Daca vrei sa pui teava pana in capat si ai o finala sport nu prea o sa mai poti sta in masina. Daca scoti catalizatorul ai probleme cu politia (teoretic) si nu iti mai ies nici noxele (daca iti ies cumva acum), iar daca dai jos intermediara sunetul o sa fie foarte mare pt ca ea reduce zgomotul. Sfatul meu este sa scoti catalizatorul (daca cumva nu iti ies noxele acum, daca iti ies sa-l lasi acolo) si sa iti iei o intermediara direct flow + o finala de inox daca nu ai acum. Sper ca te-am ajutat
__________________
Vand cateva piese FORD https://forum.4tuning.ro/502-anunturi...l#post5703010l


antonio_ultras is offline  
Old 09-10-12, 20:02   #138
Low Fiesta

Stage 4
 
Low Fiesta's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 287
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

Quote:
Originally Posted by antonio_ultras View Post
Inoxul se aude tare cand se incalzeste, intra in rezonanta, fata de alt material. Daca vrei sa pui teava pana in capat si ai o finala sport nu prea o sa mai poti sta in masina. Daca scoti catalizatorul ai probleme cu politia (teoretic) si nu iti mai ies nici noxele (daca iti ies cumva acum), iar daca dai jos intermediara sunetul o sa fie foarte mare pt ca ea reduce zgomotul. Sfatul meu este sa scoti catalizatorul (daca cumva nu iti ies noxele acum, daca iti ies sa-l lasi acolo) si sa iti iei o intermediara direct flow + o finala de inox daca nu ai acum. Sper ca te-am ajutat
Hai sa iti explic asa in mare ce as vrea.Evacuare de pe masina,e cea orginala dintr'o bucata tot tot,as vrea sa o dau pe asta jos,si sa fac alta separat doar sa fie de sunet,rateuri si alte chestii de genul,iar cand e de noxe de rezolva,si plus ca o am si pe cea orginala (cu cat cu tot tot) daca e o pun imeidat inapoi,dar vreu sa fie un sunet frumos,nu vreu sa fie un sunet dinaia de sa nu stau in masina,m'am dat cu un audi cap coada inox si dupa 3000 rpm chiar era insuportabil,deaia am zis sa intreb toate la altii e mai ok,deaia intreb ce as putea face (sa nu umblu la evacuare originala a masinii)ce material ,ca sa sune bine.Chiar sunt putin nedumerit ,multii spun ca nu suna prea bine inoxul,altii spun ca suna bine.chiar nu stiu,sa fie si sunet frumos,si nici sa nu ma omoare in masina.Si probabil ca finala va fi din inox+silent,Astept sa sugestiile voastre!
Low Fiesta is offline  
Old 09-10-12, 20:30   #139
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

eu unul te sfatuiesc sa-ti pastrezi banii pt altceva;eu am avut tot traseul cap coada schimbat(serpi,traseu,finala,renuntat la catalizator) si mare lucru nu pot spune ca rezolvi in afara de faptul ca nu prea o sa mai poti sta in masina;castigi si cativa ponei dar oricum banuiesc ca pe tine nu te intereseaza aspectul asta ci doar sunetul asa ca mai bine alege o finala mai de calitatte si ai rezolvat partea cu sunetul,rateurile etc
__________________
Dresaj Caini Ploiesti
catarsis is offline  
Old 09-10-12, 20:49   #140
Low Fiesta

Stage 4
 
Low Fiesta's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 287
Default

Quote:
Originally Posted by catarsis View Post
eu unul te sfatuiesc sa-ti pastrezi banii pt altceva;eu am avut tot traseul cap coada schimbat(serpi,traseu,finala,renuntat la catalizator) si mare lucru nu pot spune ca rezolvi in afara de faptul ca nu prea o sa mai poti sta in masina;castigi si cativa ponei dar oricum banuiesc ca pe tine nu te intereseaza aspectul asta ci doar sunetul asa ca mai bine alege o finala mai de calitatte si ai rezolvat partea cu sunetul,rateurile etc
Si da raterui doar asa cu finala sport?Bine cum spui tu ceva de calitate

Quote:
Originally Posted by Low Fiesta View Post
Si da raterui doar asa cu finala sport?Bine cum spui tu ceva de calitate
Ave'ti ceva sugestii pt.finale mai de calitate?

Last edited by NWZeu; 11-10-12 at 17:41.
Low Fiesta is offline  
Old 22-10-12, 17:25   #141
Low Fiesta

Stage 4
 
Low Fiesta's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 287
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

Caut o grila radiator pt. Ford Fiesa din 2001(pt modelul meu),daca ave'ti.sau sti'ti pe cineva(miezul grilei poate sa fie si saprt)am nevoie doar de rama sa fie in stare buna!
Low Fiesta is offline  
Old 24-10-12, 20:15   #142
Low Fiesta

Stage 4
 
Low Fiesta's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 287
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

Am spus sa mai schimb ,asa ca azi am pus folie galbena pe proiectoare +banda galbena pe rama de la masca(parte de sus).Si cat de curand grila va fi schimbata!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo1149.jpg
Views:	144
Size:	2.70 MB
ID:	2591674   Click image for larger version

Name:	Photo1150.jpg
Views:	174
Size:	2.68 MB
ID:	2591675  
Low Fiesta is offline  
Old 27-10-12, 13:21   #143
Low Fiesta

Stage 4
 
Low Fiesta's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 287
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

Dupa multe cautari,am gasit intr'un final grila pe care mi'o doream .In una dintre poze am vopsit emblema cu Ford in negru ca si plasa!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo1154.jpg
Views:	145
Size:	2.46 MB
ID:	2594464   Click image for larger version

Name:	Photo1155.jpg
Views:	116
Size:	2.61 MB
ID:	2594465   Click image for larger version

Name:	Photo1153.jpg
Views:	91
Size:	2.91 MB
ID:	2594466  

Low Fiesta is offline  
Old 29-10-12, 16:27   #144
Low Fiesta

Stage 4
 
Low Fiesta's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 287
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

2 poze cu ultimele modificari !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo1159-vert.jpg
Views:	217
Size:	5.50 MB
ID:	2596626  
Low Fiesta is offline  
Old 31-10-12, 20:11   #145
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

Nice and clean!
Devu is offline  
Old 02-11-12, 20:25   #146
Low Fiesta

Stage 4
 
Low Fiesta's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 287
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

Quote:
Originally Posted by Devu View Post
Nice and clean!
Mersi mult!
Low Fiesta is offline  
Old 04-11-12, 19:47   #147
TM93AVO

Stage 1
 
TM93AVO's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 18
Thumbs up Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

Quote:
Originally Posted by Low Fiesta View Post
Salut tuturor pasionatilor de masini,in special Ford.Am un Ford Fiesta mk5 Zetec's ,un model mai rar gasit pe la noi.Am achizitionat masina in vara lui 2010,masina neavand nici o modificare.Masina are un motor de 1.6 16v ,motor stock are 105 cp,dar din cate am inteles s'a mai umblat prin softul masinii si s'a ajuns la mai multi cp, avand destul de multi cp raportat la greutatea ei,930kg.
Incep sa regret ca nu am deschis acest topit la achizitionare masinii pt a va arata pas cu pas modifcarile masinii.Am sa postez fotografii cu masina asa cum arata in prezent.Pentru mai multe detalii va rog sa nu ezitati sa ma intrebati.
frumos domnu CAF ! respectele mele ...masina ii bestiala...ce o fost ..si ce ii acuma <3 FELICITARILE MELE de la Grupul Audi si va dorim multi km cu aceasta masinuta si sa fie mereu curata si ingrijita pentru ca sunteti cel mai tare din TIMISOARA
TM93AVO is offline  
Old 04-11-12, 19:50   #148
Low Fiesta

Stage 4
 
Low Fiesta's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 287
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

Quote:
Originally Posted by TM93AVO View Post
frumos domnu CAF ! respectele mele ...masina ii bestiala...ce o fost ..si ce ii acuma <3 FELICITARILE MELE de la Grupul Audi si va dorim multi km cu aceasta masinuta si sa fie mereu curata si ingrijita pentru ca sunteti cel mai tare din TIMISOARA
Mersi mult Vlad pt. aprecieri,incerc sa fac tot posibilul sa fie bine,mai cel mai tare nu sunt.dar incerc sa fiu si eu printre cei cu masini ''mai altfel'' .Mersi inca odata si multe bafta si tie in continaure!
Low Fiesta is offline  
Old 04-11-12, 19:59   #149
TM93AVO

Stage 1
 
TM93AVO's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 18
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

Quote:
Originally Posted by Low Fiesta View Post
Mersi mult Vlad pt. aprecieri,incerc sa fac tot posibilul sa fie bine,mai cel mai tare nu sunt.dar incerc sa fiu si eu printre cei cu masini ''mai altfel'' .Mersi inca odata si multe bafta si tie in continaure!
AMIN !! ):*
TM93AVO is offline  
Old 19-11-12, 15:43   #150
Low Fiesta

Stage 4
 
Low Fiesta's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 287
Default Re: Ford Fiesta mk5 Zetec' - Low Fiesta

2 poze inainte de a trece la modul de iarna
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_4722.jpg
Views:	91
Size:	109.2 KB
ID:	2615359   Click image for larger version

Name:	IMG_4724.jpg
Views:	94
Size:	306.8 KB
ID:	2615360  
Low Fiesta is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -