Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 16-08-10, 21:24   #106
sica

Stage 2
 
sica's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 55
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
am un coupe MK I cu moaca de face-lift + jante Borbet de Sierra RS pe 14 cu gume f bune, vopsita vara trecuta.
Are de pe MK II puse piesele urmatoare:
-motor 2.0 DOHC omologat, se finalizeaza procedurile curand daca se gaseste cumparator
-frane fata ventilate/spate butuci mari
-diferential
-sistem inchidere usi cu cabluri nu cu tije inclusiv inchidere centralizata
-evacuare

Cheder bun la haion, schimbat tot anul trecut, polita spate facuta si imbracata in material.

800euro fix, cu ITP valabil, asta e de drift, sa o auzi cum urla NCR-ule
vin si poze curand, poate si un sound/film..
Astept cu interes pozele.
sica is offline  
Old 17-08-10, 02:01   #107
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
am un coupe MK I cu moaca de face-lift + jante Borbet de Sierra RS pe 14 cu gume f bune, vopsita vara trecuta.
Are de pe MK II puse piesele urmatoare:
-motor 2.0 DOHC omologat, se finalizeaza procedurile curand daca se gaseste cumparator
-frane fata ventilate/spate butuci mari
-diferential
-sistem inchidere usi cu cabluri nu cu tije inclusiv inchidere centralizata
-evacuare

Cheder bun la haion, schimbat tot anul trecut, polita spate facuta si imbracata in material.

800euro fix, cu ITP valabil, asta e de drift, sa o auzi cum urla NCR-ule
vin si poze curand, poate si un sound/film..
ia sa vedem...

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Inteleg ca nu prea ai apucat sa te bucuri de motorul tau... Eu te-am sfatuit de la inceput sa pui rezervor cu pompa interioara si neaparat cea originala de DOHC..

Si ca sa elimini alte necazuri in functionarea motorului iti sugerez sa schimbi filtrul de aer si bujiile actuale care e posibil sa fie cam 'kaput' , cu altele noi; dar ai grija sa fie neaparat cu codul indicat pt tipul asta de motor Ca si uleiul de motor si bujiile pot fi de la diferite firme, dar trebuie sa fie corespunzatoare pt diferite motoare...Asa ca -indiferent ca sunt Motocraft, Champion, Bosch, NKG, etc- daca pui ''de Sierra'' n-o sa ai performantele asteptate de la masina ta
Trebuie sa fie neaparat bujiile cu codul corect pt Sierra (Scorpio) 2.0 DOHC 8v, si vezi ca difera si astea in functie de codul motorului N9A, N9C, N9D (adica 125cp, 120 cp, 115 cp). La magazinele de piese auto au cataloage cu detaliile respective, e nevoie doar de 'putin efort' din partea vanzatorilor ca sa caute in ele Bujiile, chiar daca se potrivesc la filet, nu inseamna ca sunt ok pe orice motor (la fel ce spuneam si despre ulei).

Ziceai ca pui eleron de Sierra RS ( banuiesc ca era vorba de Sierra Cosworth), dar eleronul de pe masina ta e de alt tip Uite cum trebuie sa arate eleronul cu pricina
Bafta !
am apucat sa ma bucur de motor, am fost pana la tg-jiu, toate bune si frumoase. A mers super bine motoru, trage pe masura si consuma putin. Dar din pacate s-a intamplat si marele ghinion am sa pun poze si o sa va povestesc maine cu lux de amanunte, ca acuma se cam resimte impacutu cu parapetu...a explodat o roata si aia a fost. Pozele spun totu...Poze inainte si dupa...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1190138.JPG
Views:	72
Size:	1.89 MB
ID:	1613575   Click image for larger version

Name:	P1190143.JPG
Views:	67
Size:	1.64 MB
ID:	1613576   Click image for larger version

Name:	P1190141.JPG
Views:	57
Size:	2.16 MB
ID:	1613577  

Click image for larger version

Name:	P1190146.JPG
Views:	60
Size:	2.01 MB
ID:	1613578   Click image for larger version

Name:	P1190152.JPG
Views:	101
Size:	2.19 MB
ID:	1613579   Click image for larger version

Name:	P1190154.JPG
Views:	51
Size:	2.34 MB
ID:	1613580  

Click image for larger version

Name:	P1190156.JPG
Views:	49
Size:	2.34 MB
ID:	1613581   Click image for larger version

Name:	P1190634.JPG
Views:	101
Size:	1.45 MB
ID:	1613585   Click image for larger version

Name:	P1190635.JPG
Views:	126
Size:	1.89 MB
ID:	1613586  

Click image for larger version

Name:	P1190636.JPG
Views:	91
Size:	2.01 MB
ID:	1613587   Click image for larger version

Name:	P1190637.JPG
Views:	98
Size:	2.06 MB
ID:	1613588   Click image for larger version

Name:	P1190640.JPG
Views:	154
Size:	1.72 MB
ID:	1613589  

Click image for larger version

Name:	P1190639.JPG
Views:	126
Size:	1.89 MB
ID:	1613590  
__________________
DMX Custom's since 2005!
NightClubRacer is offline  
Old 17-08-10, 08:22   #108
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

Ba ce urat sa-mi trag palme... Presupun ca roata spate a explodat? Sau aia pe fata? Unde erai de ai nimerit in parapet? Viteza mare? Oricum nasol.... Ai adus-o acasa? Ba deci ce rau imi pare
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline  
Old 17-08-10, 10:50   #109
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Ba ce urat sa-mi trag palme... Presupun ca roata spate a explodat? Sau aia pe fata? Unde erai de ai nimerit in parapet? Viteza mare? Oricum nasol.... Ai adus-o acasa? Ba deci ce rau imi pare
roata stanga a explodat(desi nu prea cred asta, mai mult banuiesc ca a intrat ceva in ea si a taiat-o) Eram pe bucuresti pitesti la km 71, si e greu sa explic ce sa intamplat, sincer am trait clipe de groaza si nu eram singur ci cu inca 4 prieteni...am scapat usor, dar cu mici lovituri...viteza nu era mare, maxim 80-100, ca doar e autostrada. Masina e in parcare, unde va sta ceva timp, pana o sa fie bani sa gasesc o noua caroserie de sedan si sa mut totu pe ea, ce se mai poate. Oricum motoru e intact, nu a patit absolut nimika. Din cate am inteles de la politie, pompieri am avut mare noroc si masina a rezistat prea bine la impactu ala, in plus vreau sa ii multumesc soferului, care si-a pastrat calmul si a redresat cat a putut masina si s-a descurcat super bine...acuma sper ca uni sa isi pastreze comentariile absurde...
NightClubRacer is offline  
Old 17-08-10, 12:49   #110
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

Ce comentarii stupide??? La ce? Mare chestie, zici ca n-a mai facut omu accident... Lasa-i sa vorbeasca... Cand gasesti caroseria chiar vin sa te ajut, am chef de facut un transplant d-asta complex asa.

PS: Eu inca nu am banii pt masina mea, dar sper cat de curand sa se rezolve... (oricum te anunt cand e sa ne apucam)
B-99-SAA is offline  
Old 17-08-10, 13:21   #111
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Ce comentarii stupide??? La ce? Mare chestie, zici ca n-a mai facut omu accident... Lasa-i sa vorbeasca... Cand gasesti caroseria chiar vin sa te ajut, am chef de facut un transplant d-asta complex asa.

PS: Eu inca nu am banii pt masina mea, dar sper cat de curand sa se rezolve... (oricum te anunt cand e sa ne apucam)
pei lumea ma suna ieri sa afle ce sa intamplat din curiozitatea ca sa auzit ca am facut accident...nu ca sa sune sa vada cum e lumea...deci niste oameni de tot kkatu, pe care ii rodea curiozitatea de cum am facut masina, probabil uni se si bucura, dar asta e, poate le va veni si lor randu
Sa explic cum s-a intamplat totu, in timp ce mergeam si vroiam sa schimbam de pe banda 2 pe bandu 1, s-a auzit un mare poc(a bubuit roata spate stanga) masina a inceput s-a o ia spre dreapta, s-a intors a lovit parapetu cu spatele(stanga) s-a intors cu fata spre cei care veneau spre bucuresti(a mers cam 10m) dupa a lovit un damb de la drumu care da in autostrada din ghimpati, dupa lovitura a inceput sa se invarta de vreo 2 ori si a mai lovit odata parapetu si a ramas cu botu spre contrasens, ca si cum ar fi fost parcata lateral. Oricum soferu nu s-a pierdut si a tinut prea bine masina si uite ca am scapat usor. Oricum am iesit pe usile din dreapta ca cele de stanga nu s-au mai deschis, s-a umplut autostrada de benzina...bine ca nu a luat foc, si ca nu s-a spar vreun geam sa ne mai taiem si in ele.

Nu stiu cand am sa ma apuc de acel transplant, ca numai sunt bani, am dat o gramada de bani pe platforma si mai am ceva datorii. Deci va sta un mare timp in parcare, cand am sa ma apuc o sa te sun

Si ultimile poze cu masina, ca sa se vada cam tot ce s-a stricat o sa revin cu detalii cand o sa ma apuc de ea...pana atunci R.I.P B 11 NAL

P.S: lasa ca e timp sa faci bani si pentru masina ta si o facem
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1190641.JPG
Views:	133
Size:	2.04 MB
ID:	1613989   Click image for larger version

Name:	P1190642.JPG
Views:	133
Size:	2.11 MB
ID:	1613990   Click image for larger version

Name:	P1190643.JPG
Views:	121
Size:	2.18 MB
ID:	1613991  

Click image for larger version

Name:	P1190644.JPG
Views:	77
Size:	2.14 MB
ID:	1613992   Click image for larger version

Name:	P1190645.JPG
Views:	117
Size:	2.09 MB
ID:	1613993   Click image for larger version

Name:	P1190646.JPG
Views:	98
Size:	2.09 MB
ID:	1613994  

Click image for larger version

Name:	P1190648.JPG
Views:	100
Size:	2.14 MB
ID:	1613995   Click image for larger version

Name:	P1190651.JPG
Views:	96
Size:	2.17 MB
ID:	1613996   Click image for larger version

Name:	P1190650.JPG
Views:	67
Size:	2.07 MB
ID:	1613997  

Click image for larger version

Name:	P1190652.JPG
Views:	116
Size:	2.06 MB
ID:	1613998  
NightClubRacer is offline  
Old 17-08-10, 13:25   #112
Puya123123

Stage 5
 
Puya123123's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,047
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[CHEVROLET]
[Unknown Racers]
[SUBARU]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

ouch
Puya123123 is offline  
Old 17-08-10, 16:03   #113
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

Imi pare foarte rau de ce sa intamplat .Cel mai important lucru este ca voi sunteti bine si n-ati patit nimic grav..fiarele se fac ele..
NXdev is offline  
Old 17-08-10, 16:23   #114
Cristy

Stage 3
 
Cristy's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 102
Member of:
[Speed Daemons]
[DACIA]
Thumbs up Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

Lasa ma, bine ca sunteti voi OK. Zi mersi ca nu ti-a dat-o un Outlander cu 90 in lateral. Cunoscatorii stiu de ce
Cristy is offline  
Old 17-08-10, 17:52   #115
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

cine a sunat aseara a sunat sa vada daca sunteti bine...dar se pare ca esti prea orgolios...ma bucur ca apreciezi ca a fost cineva experimentat la volan totusi.
__________________
SUPAPA_Jr is offline  
Old 17-08-10, 18:49   #116
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

WOOOW...masina e terci....chiar ca ati avut noroc. Bine ca nu ati patit nimic.
bil1706 is offline  
Old 17-08-10, 19:15   #117
axxel4you

Stage 3
 
axxel4you's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 154
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

Bine ca nu ati patit nimic , fiare se mai gasesc .
axxel4you is offline  
Old 17-08-10, 22:34   #118
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

Quote:
Originally Posted by Puya123123 View Post
ouch
cum zici tu, un fleac...se repara

Quote:
Originally Posted by NXdev View Post
Imi pare foarte rau de ce sa intamplat .Cel mai important lucru este ca voi sunteti bine si n-ati patit nimic grav..fiarele se fac ele..
Quote:
Originally Posted by Cristy View Post
Lasa ma, bine ca sunteti voi OK. Zi mersi ca nu ti-a dat-o un Outlander cu 90 in lateral. Cunoscatorii stiu de ce
asta zic si eu, fieru se face.

Quote:
Originally Posted by SUPAPA_Jr View Post
cine a sunat aseara a sunat sa vada daca sunteti bine...dar se pare ca esti prea orgolios...ma bucur ca apreciezi ca a fost cineva experimentat la volan totusi.
nu am dat nume, se pare ca totusi te simti...chiar daca nu era vorba de tine, dar in fine nu vreau sa am polemici inutile. Si chiar daca astia din zona o sa zica orice despre sofer, eu am fost acolo, am fost martor ca nu s-a pierdut deloc si chiar nea ajutat sa nu ne rupem scufitza. Si nici nu vreau sa creada cineva ca dau vina pe el, dau vina pe autostrada si pe cei care se ocupa de ea si nu o curata cum trebuie. Si ce ma deranjat a fost ca doar cativa oameni s-au oprit sa ne ajute, un baiat mai tanar cu sotia, un tirist, si daca va vine sa credeti o sierra din 90 hatchback plina de romi, care s-au oferit sa o traga pana in bucuresti Si se pare ca politia e la pamat cu totu, a venit dupa 15-20min, si pompierii la fel...fara salvare, ne-au intrebat ulterior daca e nevoie de salvare...penibili! asta e romania...

Quote:
Originally Posted by bil1706 View Post
WOOOW...masina e terci....chiar ca ati avut noroc. Bine ca nu ati patit nimic.
Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Bine ca nu ati patit nimic , fiare se mai gasesc .
oricum masina se va reface, nu foarte curand dar e sigur ca se va reface...e o probalitatea sa devina hatchback, dar vreau sedan...acuma sa vad ce caroserie gasesc si cat de buna e. Acuma e invelita frumos, pusa la pastrat pana o sa am banuti sa o refac.
NightClubRacer is offline  
Old 18-08-10, 09:21   #119
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

ce e bine Madaline,e ca a-ti scapat teferi, eu am patit o faza asemanatoare cu Mondeo break 2002 cu platforma si taunusul pe ea cand l-am luat din Cluj prin 22 ianuarie, vreme nasoala, la vre-o 50+ km de CLuj spre Oradea, drum cu o banda pe sens si inca jumate pe fiecare parte pt oprire, ceva drum lat si perfect, putina panta, foarte mica, nimeni pe drum, la 75km/h(am mai patit fenomenul si il cunoasteam, dar nu aveam E-ul la acel moment si conducea un prieten cu permis OK) am simtit in somnolenta mea(toata noaptea am mers spre Cluj cu un Renault 5 Alpine pe platforma) ca incepe sa intre in balans masina foarte usor se simte in prima faza, dar foarte repede se accentueaza sentimentul daca nu iei masuri de corectie.
I-am zis soferului sa franeze, dar n-a franat brusc, a calcat-o fin sa zic asa dupa spusele lui, masina avea ABS, dar pe moment soferul nu cred ca s-a gandit la asta si vroia sa faca un lucru bun sa nu blocheze rotile, eu zic ca ar fi trebuit calcata HARDDD, dar nah, a luat-o spredreapta spre deal cu botul Mondeo, a tras stanga(deja ansamblul intrase foarta rau in balans) si din fata tocmai aparuse o masina care urca acea mica panta, in urmatorul moment a tras din nou dreapta, eram 3 in masina, cred ca toti simteam atunci ca ar fi ultimele clipe, am vazut masina din contrasens ca se afla langa geamul soferului cu botul, intr-un final pot spune ca masina s-a intors brusc de bot spre dreapta, platforma ne-a tras de fund spre exterior, adica spre stanga, si spre spate, incat ne-a intors cu tot ansamblul pe contrasens(asta a fost cel mai mare noroc ca a fost soseaua libera inclusiv pana ne-am dat jos din masina). Ne-am trezit pe contrasens cu ansamblul pozitionat perfect drept, ca si cum veneam dinspre Oradea spre Cluj, ceva spooky rau de tot.
Doar bara spate la Mondeo a iesit din locash, a sarit cam 3-4cm inspre afara, cred k socul, contorsionarea caroseriei a dus la acest rezultat. Taunusul n-a patit nimic, platforma asemenea, noi, Mondeo nimic(in afara de bara pe care am impins-o la loc, dar a doua zi a cazut de tot si acum e pe tusa inca).
Nu intelegem nici care cum a scapat masina de pe contrasens, care nici nu s-a mai oprit, ori a vazut ca ne-am oprit in siguranta si n-au mai avut chef de nimic, ori nu stiu , asa suntem noi romanii pana la urma sa inteleg

Toata problema are la baza incarcatura repartizata prost pe platforma, vina? Cam a fostul proprietar de taunus, care m-a asteptat cu rotile e pe stanga la pamant, le-am umflat putin pe frigu ala cat am putut si in cateva ore pana am plecat din Cluj, s-au dezumflat din nou, s-au slabit chingile in consecinta si masina a alunecat spre o parte, iar la viteza de peste 70km/h am patit de cateva ori cu alte masini cu platforma, incepe sa oscileze platforma si "te trage" daca nu franezi...

Deci, ai scapat cu bine, fieru e fier, banul e ban, ghinionul e ghinion, dar uneori soferul mai intoarce toate astea in favoarea lui


Poate o faci bucati, vinzi tot si te interesezi de Coupe-ul de care am zis eu in pagina anterioara, vin pozele curand
florin_cars is offline  
Old 18-08-10, 17:00   #120
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC Mk 2

Urat accident, la cum arata masina ati avut mare noroc, insa e si un semn de alarma referitor la masinile vechi, varsta isi spune cuvantul.
Explozia unui pneu spate la o masina RWD e foarte paguboasa, dupa cum ai simtit de fapt pe propria piele. Soferul se pare ca stia se face (din fericire pentru voi) si a oprit-o fara sa o rastoarne + norocul ca cei din spatele vostru din tafic nu v-au acrosat.
PS: aprindeti niste lumanari, v-ati cam nascut a doua oara!
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -