Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-09, 23:50   #46
mariuslazarina

Stage 4
 
mariuslazarina's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 221
Member of:
[Old School Cars]
[FORD]
Default

Vad ca momentul meu de rautate a incins spiritele
Sincer, poze luminoase sunt puse in paginile anterioare.
Faptul ca am pus nu stiu ce prag sau nu stiu ce janta nu are legatura cu ce sa spus mai derveme cum ca avem probleme cu politia.
Stiu cati bani am bagat in masina, si cred ca stiu fara sa ma gandesc prea mult cat costa 90% din piesele componente ale acestei masini, 2 ani am redus la minim cheltuieleile familiare si am pompat in masina.
M-am dus si am facut identificarea si itp-ul in RAR si nu au fost probleme (doar ca a trebuit sa schimb un rahat de bucsa de cauciuc la bara stabilizatoare si sa strang colierul unei tobe si sa sterg stopurile ca erau date cu putin rosu si cateva maini de la) astea s-au facut in 2 ore.
Jantele sa le schimb pe cele originale, cele din poza de la RAR, era un vis, care nu avea cum sa se implineasca prea curand, dar spre norocul meu o cunostina a facut un accident urat de tot cu o sierra si asa m-am pricopsit cu un set de jante si cauciucurile dupa spate la un pret...de nerefuzat (cunoscuti m-au intrebat daca am primit si o lumanare la pomana pe care am primit-o). NU sunt poate cele mai potrivite, dar comparativ cu tabla pe 13 sunt "sooperi" tari

Chiar nu vreau sa mai supar pe nimeni, dar de sensibilitatea isi spune cuvantul atunci cand te legi de copilul meu.

Sincer am vazut ceva mai multe clasice cu acele oglinzi pe aripi, dar nu mai erau cele dupa usi si de aici trag concluzia ca au acelasi rol ca cele dupa usi.
__________________
masinuta mea de suflet...

Last edited by NWZeu; 10-10-09 at 10:29.
mariuslazarina is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 23:56   #47
Iulius Caesar

Stage 2
 
Iulius Caesar's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 31
Default Re: Ford Capri `78

nu va suparati pe mine, dar ala dupa al doilea capri, chiar e eleron ?
Iulius Caesar is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 00:07   #48
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default

Quote:
Originally Posted by Iulius Caesar View Post
nu va suparati pe mine, dar ala dupa al doilea capri, chiar e eleron ?
Nu, evident, cum sa arate asa un eleron?! Este o placinta de mere care urma sa fie bagata in portbagaj, dar a ramas acolo cand a fost facuta poza.

Quote:
Originally Posted by catarsis View Post
oameni buni dar eu tot n-am inteles care e rolul oglinzilor de pe aripi;poate ma mai luminez si eu;
Rolul oglinzilor este pentru a vedea daca se incalzeste motorul, bineinteles.
Si sa nu crezi ca fac misto!
Cu cat se incalzeste mai tare motorul, cu atat se aburesc mai mult oglinzile.

Last edited by NWZeu; 10-10-09 at 10:30.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 00:29   #49
mariuslazarina

Stage 4
 
mariuslazarina's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 221
Member of:
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

Silencer, cred ca iar vei fi greu de inteles si dai cursaltor discutii fara rost.
Am inteles, inca nu te-ai apucat de masina si tind sa cred ca acele elemente pe care se pune accent, nu sunt elemente ce vor ramane.

Dar chestia cu oglinzile e prea tare

Iti multumesc pentru faptul ca ti-ai spus parerea despre masina mea, aveam o problema cu felul in care ai facut-o. Ai spus bine cand ai spus ca tine de ales cuvintele si cred ca bil a gresit cand a facut referire la spus in fata, in fata ii spui unui om ca nu se potriveste, daca nu alegi bine cuvintele ii spui " ca nuca..."

Acum nu ma mai deranjeaza, dupa ultimile reply-uri am realizat ca te-am inteles gresit. Cred doar ca esti o persoana degajata si glumeata

Sper ca atunci cand voi face anumite modificari, sa fi la fel de sincer si sunt sigur ca nu vor mai exista astfel de discutii.

Am vazut la avatar Buc. asa ca poate ne intalnim la o bere si o discutie despre capre

O ultima RUGAMINTE pentru toata lumea, va rog sa nu mai discutam despre masina lui silencer (cel putin pana nu o termina.
mariuslazarina is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 00:54   #50
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Ford Capri `78

Englezii merg foarte mult pe combinatii de 13x, care arata intr-un mare fel.
Asa ca nu e nevoie de un 15 sau 16 ca sa arate bine, ca sa nu mai vorbesc de garda, care conteaza si ea foarte mult.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	13x8 copy.jpg
Views:	136
Size:	129.3 KB
ID:	1120612  

Last edited by Silencer Power; 10-10-09 at 00:58.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 06:06   #51
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

mda...merci pt raspuns;dar mai bine nu puneai o oglinda mare pe toata capota ? ca se vedea mai bine daca se abureste sau nu ? si era si unica masina;poate ti-am dat idei cine stie
__________________
Dresaj Caini Ploiesti
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 08:23   #52
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Ford Capri `78

Quote:
Originally Posted by catarsis View Post
mda...merci pt raspuns;dar mai bine nu puneai o oglinda mare pe toata capota ? ca se vedea mai bine daca se abureste sau nu ? si era si unica masina;poate ti-am dat idei cine stie
Cu foarte mare placere si... oricand mai ai nelamuriri de genul asteia iti stau cu placere la dispozitie cu niste explicatii pe masura!
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 08:40   #53
mariuslazarina

Stage 4
 
mariuslazarina's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 221
Member of:
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

Intradevar, arata intr-un mare fel, dar eu chiar aveam nevoie de o garda mai ridicata, ca de m-am mutat la 30 km de buc si fac naveta zilnic in bucuresti.
Drumurile pe aici sunt ireale, adica doar curajosii merg cu a III a (bineinteles la relanti ) asa ca pentru mine e un plus.
Si parca, erata un pic mai muscle, cel putin asta imi doream.
mariuslazarina is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 14:12   #54
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Ford Capri `78

Marius...nu am gresit deloc cand am spus ca e altceva atunci cand stai fata in fata (nu ti-o spune nimeni in bataie de joc....dar fata in fata poti intelege "nuanta" vorbelor).
Legat de politie si de jante, praguri etc....am spus-o pentru ca sunt persoane care au masini vechi....si cauta ...sau isi cumpara "elemente de tuning" (sa se vada frumos) in loc sa isi puna masina la punct....(chiar un "fordist" de pe aici (nu "caprar") intreba de ridicarea puterii la motor si lui i-a fost luat talonul pentru cauciucuri uzate si probleme la frane).
Pentru a intelege pefect ceea ce spun.....un exemplu destul de frumos este Taunus'ul tipului din Cluj (DRV, care acum este in Bucuresti....e buna ca material didactic)....aia este o masina aranjata frumos (are cateva minusuri...dar se vede ca a fost facuta cu bun gust).
Bafta
__________________
Ford Power

Last edited by bil1706; 10-10-09 at 14:18.
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 18:37   #55
mariuslazarina

Stage 4
 
mariuslazarina's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 221
Member of:
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

Bil, eu vreau sa cred ca am explicat destul de bine ce am spus, la partea de comunicare putem discuta si despre metode de comunicare si despre ce vrei tu, este domeniul meu de activitate, sunt trainer, asa ca iti spun din nou ca nu a ales cuvintele potrivite, decat daca a vrut sa jigneasca. Nu conteaza ca o spune fata in fata sau fata in spate, acele cuvinte, folosite in primul dialog pe care il poarta doua persoane ( care, logic, nu se cunosc ), JIGNESC.
Am spus ca nu ma mai deranjeaza din momentul in care am citit ce ai scris prima data, nu cred ca mai era nevoie sa incerci sa spui ca sinceritatea este confundata cu duritatea, depinde de modul (iar in scris tine doar de cuvinte), de abordarea pe care o folosesti.

Tonul face muzica

Sper sa intelegi si sa incepem sa discutam despre masini si nu altceva.

O seara buna iti doresc!
mariuslazarina is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 21:53   #56
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

Quote:
Originally Posted by mariuslazarina View Post
Merci Costi!

apropo de modificari, eleronul dupa capra ta de la ce masina e adaptat?
Vreau ceva asemanator, putin mai aproape de masina si mai inclinat in fata, dar vreau sa stiu de la ce masina provine.
Sau este universal?
Multumesc.
E facut "acasa", si eu ma gandesc sa-l modific putin, adica sa-l las putin mai jos, sau chiar sa renunt la el pt alt model, inca nu m-am hotarat...
Roti pe 15' au fost pe unele modele Capri inca din fabrica (2,8i si Mako) asa ca nu-ti face griji in privinta asta, altii au pus de 16 sau 17 si nu stirbeau deloc aspectul masinii. Cat despre garda la sol coborata m-i se pare o fitza de doi bani la ce drumuri avem noi acum, si in plus e mai practica si da o impresie mai musclecar daca e ceva mai ridicata de la asfalt, bun sau cu gropi cum o fi el.Eu am pe spate cauciucuri cu talon mai inalt decat pe fata (195/50/15 fata, 205/55/15 spate) si cu toate astea de fiecare data cand merg in parcare, masina mea e intotdeauna cea mai joasa (mai scunda adica) !

Last edited by capricosti; 10-10-09 at 22:03.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 22:24   #57
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

Unora le place ca masina sa fie foarte joasa chiar daca se pierde mult la impresia artistica ...
altora le place o masina mai 'ridicata' cu aspect mai agresiv. Eu prefer varianta din urma.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	capri005.jpg
Views:	121
Size:	121.8 KB
ID:	1121813   Click image for larger version

Name:	IMG_2252.jpg
Views:	128
Size:	257.9 KB
ID:	1121819  
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 08:42   #58
mariuslazarina

Stage 4
 
mariuslazarina's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 221
Member of:
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

sunt perfect de acord cu tine... prefer capri mai ridicat din cauza aspectului de muscle, cred ca se gasesc destule masini care dau destul de bine aproape de astfalt, dar capri parca da mai bine UP
Poate dai si tu detalii despre eleronul tau, o poza mai de aproape, poate renunti la el si ma fac cu eleron, poate si ceva detalii de fabricatie
mariuslazarina is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 10:30   #59
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Unora le place ca masina sa fie foarte joasa chiar daca se pierde mult la impresia artistica ...
altora le place o masina mai 'ridicata' cu aspect mai agresiv. Eu prefer varianta din urma.
Ai uitat sa mentionezi ca se pierde mult din impresia artistica din punctul tau de vedere...
A doua varianta postata de tine nu are legatura, nici macar 0.1%, nici cu cior... scuze, masina ta, si nici cu masina lui Marius. Acel Capri are jante pe 16 cu cel putin 8 latime si anvelope sunt pe masura, adica latime (peste 250..) si inaltime (~50). Prin urmare, a nu se confunda cu jante de 7 sau 7.5 si anvelope de 205/40/16. Ceea ce vreau sa spun este ca una spunem ca preferam si alta avem, una vedem si alta atingem.

Quote:
Originally Posted by mariuslazarina View Post
Bil, eu vreau sa cred ca am explicat destul de bine ce am spus, la partea de comunicare putem discuta si despre metode de comunicare si despre ce vrei tu, este domeniul meu de activitate, sunt trainer, asa ca iti spun din nou ca nu a ales cuvintele potrivite, decat daca a vrut sa jigneasca. Nu conteaza ca o spune fata in fata sau fata in spate, acele cuvinte, folosite in primul dialog pe care il poarta doua persoane ( care, logic, nu se cunosc ), JIGNESC.
Am spus ca nu ma mai deranjeaza din momentul in care am citit ce ai scris prima data, nu cred ca mai era nevoie sa incerci sa spui ca sinceritatea este confundata cu duritatea, depinde de modul (iar in scris tine doar de cuvinte), de abordarea pe care o folosesti.

Tonul face muzica

Sper sa intelegi si sa incepem sa discutam despre masini si nu altceva.

O seara buna iti doresc!
Nu am vrut sa intervin... In acel post ti-am spus sa nu o iei personal si ca cele spuse sunt doar parerea mea, asa ca nu poti/nu ai cum sa interpretezi "nuca in perete" peiorativ indiferent de ton, muzica sau mai stiu eu ce altceva.

Last edited by NWZeu; 11-10-09 at 16:46.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 16:04   #60
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default

Quote:
Originally Posted by Silencer Power View Post
Ai uitat sa mentionezi ca se pierde mult din impresia artistica din punctul tau de vedere...
A doua varianta postata de tine nu are legatura, nici macar 0.1%, nici cu cior... scuze, masina ta, si nici cu masina lui Marius. Acel Capri are jante pe 16 cu cel putin 8 latime si anvelope sunt pe masura, adica latime (peste 250..) si inaltime (~50). Prin urmare, a nu se confunda cu jante de 7 sau 7.5 si anvelope de 205/40/16. Ceea ce vreau sa spun este ca una spunem ca preferam si alta avem, una vedem si alta atingem.
Nu te contrazic, vroiam doar sa subliniez ca e vorba de gusturi, si prin urmare orice masina va avea admiratori sau opozanti, indiferent daca este mai mult sau mai putin reusita. Tu ai rabdare, esti meticulos cu ce faci la masina ta si in mod sigur vei obtine ceea ce vrei de la Capri tau. Altii-printre care si eu- finalizeaza mult mai repede o masina, lucreaza sub impulsul entuziasmului, nu incearca perfectiunea ci actioneaza la punerea in aplicare a unor idei de moment. Dar asta nu e o problema, se pot face interventii sau schimbari si pe parcurs, insa -repet-nu o sa multumeasca pe toata lumea oricum ar arata lucrarea respectiva. Principalul este ca 'tabara admiratorilor' sa fie mai mare decat cea a 'opozantilor'...

Quote:
Originally Posted by mariuslazarina View Post
Poate dai si tu detalii despre eleronul tau, o poza mai de aproape, poate renunti la el si ma fac cu eleron, poate si ceva detalii de fabricatie
Eleronul este din tabla, are incorporata lampa de STOP, este mai usor decat alte eleroane din spuma sau fibra, si a fost facut de fratele meu dupa ceva model dintr-o revista. Model asemanator am vazut ca au mai pus foarte multi altii pe mk2, 3 si chiar mk 1. Daca ma hotarasc sa renunt la el tu vei fi primul care va afla si pretul o sa-l stabilim impreuna, eventual o sa vorbesc cu fratele meu sa-l modifice cum vrei tu (sau modificarile o sa le faci tu ca sa iasa exact cum o sa vrei tu). Singurele poze cu eleronul sunt cele din albumul de la semnatura mea, dar cand vom ajunge la 'comercializarea' lui promit ca iti voi pune si poze mai detaliate.

Last edited by NWZeu; 11-10-09 at 16:45.
capricosti is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -