Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-11, 10:40   #76
RUDY20140TDI
VW Driver

Stage 5
 
RUDY20140TDI's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,125
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

Sal.,
Frumos tanculetul .
Ce ai mai facut cu boxele de pe spate ?
Ca sa le vada H.U. trebuie codat acesta H.U. cu VAG-COM .

Iar legat de vopsirea prelungirilor trebuie date in prealabil cu primer de plastic si slefuit dar nu cred ca le poti scoate la neted la fel ca cele facute de fabrica.
Cel putin mie nu mi-a reusit vopsitorul sa mi le scoata pe cele de la baza usilor, si a dat 3 maini de primer.

Legat de arcurile sport eu zic sa vorbesti cu cei de la LOGTUNING care sunt importatorii celor de la KW si H&R si pe baza seriei de sasiu ei comanda arcurile compatibile cu amortizoarele care le ai pe masina pentru ca daca pui arcuri scurte asa la intamplare risti sa strici amortizorul care banuiesc ca este ala lung.
Cel putin din poze eu vad ca masina nu ar avea suspensie sport de fabrica cum am eu.

Evacuare cu split catre stanga si dreapta o poti face la PILOT TUNING Pitesti sau Bucuresti unde-ti vine tie mai aproape, dar va trebui sa renunti la toba finala .
Catalizatorul si DPF-ul sfatul meu este sa nu le scoti decat daca faci evacuarea cap-coada si pui in loc unele de performanta pentru ca anularea softului pentru DPF costa destul de mult (in jurula 500 eur).
BLOW OFF pe un motor diesel nu am auzit sa existe, si spun asta deoarece eu caut de 2-3 ani sa cumpar iar cei de la FORGE nu produc asa ceva pentru motoarele VAG - TDI.
Daca stii tu o firma care produce asa ceva te rog sa ma anunti.
Oricum nu se merita sa pui BOV decat daca pui o turbina mai mare si vrei sa scoti din motor peste 200 cp.

Atat am avut sa-ti zic.
O zi buna si spor la modificat.
__________________
De acum ma puteti contacta la urmatoarele adrese de GOOGLE MAIL
manea.rudolf76@gmail.com respectiv manea.adrian76@gmail.com
RUDY20140TDI is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 16:50   #77
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

Nu da 105 euro pe arcuri , cu maxim 250 euro iti aduc eu reglabila de afara
razak is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 16:58   #78
RUDY20140TDI
VW Driver

Stage 5
 
RUDY20140TDI's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,125
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

razak
Sal.,
Ce marca e suspensia reglabila?
Ca mi se pare pomana la banii astia.
Multumesc,
O seara buna.

Last edited by RUDY20140TDI; 14-11-11 at 17:00.
RUDY20140TDI is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 19:19   #79
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

Quote:
Originally Posted by razak View Post
Nu da 105 euro pe arcuri , cu maxim 250 euro iti aduc eu reglabila de afara
Quote:
Originally Posted by RUDY20140TDI View Post
razak
Sal.,
Ce marca e suspensia reglabila?
Ca mi se pare pomana la banii astia.
Multumesc,
O seara buna.

Da, e vorba de suspensii gen ta-technix , jom , fk , raceland si alte pocnitori de genul care in afara de drop , nu ofera nimic altceva [ iar daca rezista mai mult de 40 de mii de km e o minune ] , de asta un set de arcuri bune costa 100-150 de euro si un set de 4 amortizoare bune de la 300 de euro in sus.

gode locul tau as opta pentru eibach pro kit sau sportline + amortizoare bilstein b4/b6/b8 in functie de buget. Mai sunt si alte variante , gen AP , KW weitec [ depinde cat de confortabila doresti masina ]. In rest bafta cu masina .
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 19:31   #80
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

Evident ca daca te scalzi in bani optezi pentru ceva mai bun Bilstein , KW, H&R insa de la 700 euro in sus!
razak is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 19:52   #81
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

Quote:
Originally Posted by razak View Post
Evident ca daca te scalzi in bani optezi pentru ceva mai bun Bilstein , KW, H&R insa de la 700 euro in sus!
Exagerezi , poti face ceva si cu aprox 400 de euro nu de la 700 in sus. Iar pentru mine personal , calitatea si siguranta conteaza.

PS : si acele ta technix , raceland costa 150 + 20 de euro adusul , nu 250-300 sau chiar 350 cum am vazut eu
EX : http://www.ebay.de/itm/Raceland-Gewi...item336d6b4121

Inca un exemplu de ce calitatea costa : https://www.youtube.com/watch?v=GRu8O...eature=related o mica comparatie intre suspensie stock / arcuri eibach pro kit / eibach sport system plus. De asta consider ca arcurile alea care costa 100 de euro aprox pentru vw , merita luate in considerare.

Last edited by DEVIL's Style; 14-11-11 at 20:11.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 21:16   #82
Gode

Stage 5
 
Gode's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 470
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

RUDY20140TDI: cu boxele m-ai mai linistit putin pentru ca din cate auzisem intelesesem ca trebuie sa schimb cd playerul deoarece nu are iesiri pentru boxe spate insa din ce spui tu si mi-a mai spus un prieten care are softul respectiv trebuie doar decodat cd playerul si atat ... insa o intrebare mai am , cd playerul are iesiri si pentru boxele spate sau trebuie legate intr'un fel anume ?

pentru vopsit prelungiri am vorbit cu mike-fullspeed si mi-a zis ca ies foarte bine si cred ca spre sfarsitul saptamanii acesteia o sa le dau jos si o sa ajunga la el pentru vopsit . insa sper din tot sufletul ca in cel mai scurt viitor poate chiar de craciun sa primeasca si masina mea prelungirea de la votex pentru spoilerul fata si grila fara stema , macar una din ele daca nu ambele

suspensie sport , pe mine ma atrage ceva care sa arate cat de cat frumos , adica sa o mai coboare putin insa sa nu fie nici foarte rigida ci sa imi poata oferii si comfort dar asta cred ca o sa o las spre primavara vara deoarece vine iarna ... iar sincer sa fiu necesita resurse mai mari , si inca ceva despre suspensia de pe masina, am uitat sa mentionez desi in poze masina pare ridicata, in realitate mie mi se pare ca este mai joasa decat celelalte b6 la care m-am uitat special pentru acest lucru si nu sunt singurul caruia i se pare lucrul acesta, insa nu stiu nici eu ce sa cred si ce sa zic

despre evacuare , ma atragea foaaaaarte tare sunetul acela insa am renuntat complet cand am auzit ca trebuie anulate toate cele , insa o sa vreau sa vorbesc mai multe cu tine privind evacuarea ta pretul acesteia si ce modificari ai facut deoarece imi place foarte mult cum a iesit...

cel mai deranjant lucru pentru mine este la momentul de fata climaticul care de la un timp de vreme ma deranjeaaza foaarte tare si as vrea din suflet sa il schimb cu climatronic insa din cate m-am interesat este foaaaarte mult de munca si foarte multe de schimbat.... si cred ca ... nu am nicio sansa sa il schimb iar pe zii ce trece vad mai multe optiuni care ma tenteaza pentru masina mea ... o sa iti las un id ceva pe pm sa vb mai multe , tu esti de mai mult timp posesor de b6 si ai mai multa experienta

DEVIL's Style: evident ca daca o sa pun o suspensie pe masina si asta cum am spus si mai sus ...daca o sa vina , o sa vina inspre vara ..... o sa fie ceva calitativ si care sa imi ofere si comfort , ceva care sa fie bun si ca pret dar si calitate.

va multumesc mult tuturor de sfaturi si apreciez tot ce se scrie aici fie rau sau fie bun .
__________________
Jucaria mea pasiunea mea :X :https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...6-variant.html

Kituri xenon cu GARANTIE SI FARA GARANTIE PRETURI BUNE! 0785 780 548
https://forum.4tuning.ro/460-faruri-s...ml#post4767729

https://forum.4tuning.ro/466-tuning-i...uper-pret.html < < < AUTOCOLANT CARBON 3D SUPER PRET

Last edited by Gode; 14-11-11 at 21:31.
Gode is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 00:06   #83
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

@DEVIL's Style

Daca citeai ce-am scris vedeai ca pretul era PANA IN 250 euro si fara numele suspensiei, nu de alta dar am avut clienti care au insistat pe JOM, altii pe TA-Technix si asa mai departe.

Sa fie si LOW si Comfy cam greu cu cat vrei mai low cu atat mai greu cu comfy. Daca vrei un drop de maxim 40 mergi pe arcuri doar, daca vrei mai mult, suspensie.
__________________

Airbag-uri VW/Seat/Renault/Ford. ORICE MARCA! Daca nu am in stoc aduc la comanda! + Suspensii, faruri, stopuri, orice element tuning!

Telefon : 0731.200.767 - Razvan
razak is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 02:02   #84
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

Quote:
Originally Posted by razak View Post
@DEVIL's Style

Daca citeai ce-am scris vedeai ca pretul era PANA IN 250 euro si fara numele suspensiei, nu de alta dar am avut clienti care au insistat pe JOM, altii pe TA-Technix si asa mai departe.

Sa fie si LOW si Comfy cam greu cu cat vrei mai low cu atat mai greu cu comfy. Daca vrei un drop de maxim 40 mergi pe arcuri doar, daca vrei mai mult, suspensie.

Alea nu sunt suspensii , sunt crima curata pentru cei ca mine , pentru 150 de euro totul ce crezi ca primesti? sa fim sinceri acum, uite spre exemplu pentru un bmw 320d : arcuri eibach pro kit [ 150 de euro cu tot cu transport ]+ bilstein b4/b6 [ 200-250 euros aprox ] si deja ai o suspensie care iti coboara masina cu 30-35mm fata si 20-25 spate , cu o manevrabilitate imbunatatita si tot sau eventual poti alege din seria sportline cu un drop de 45mm fata si 30 mm spate.

PS : astea sunt preturi din afara cu transport inclus !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 12:55   #85
Gode

Stage 5
 
Gode's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 470
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

azi a fost o zii buna, cu surprize , mi-am facut comanda la grila fata fara stema , sper ca saptamana aceasta sa ajunga la fel ca a ta cred rudy .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	609148932285101787040066-1976147-700_700.jpg
Views:	117
Size:	18.5 KB
ID:	2224995  

Last edited by Gode; 15-11-11 at 12:58.
Gode is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 14:28   #86
mk3gti

Stage 5
 
mk3gti's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 736
Member of:
[Honda]
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Alea nu sunt suspensii , sunt crima curata pentru cei ca mine , pentru 150 de euro totul ce crezi ca primesti? sa fim sinceri acum, uite spre exemplu pentru un bmw 320d : arcuri eibach pro kit [ 150 de euro cu tot cu transport ]+ bilstein b4/b6 [ 200-250 euros aprox ] si deja ai o suspensie care iti coboara masina cu 30-35mm fata si 20-25 spate , cu o manevrabilitate imbunatatita si tot sau eventual poti alege din seria sportline cu un drop de 45mm fata si 30 mm spate.

PS : astea sunt preturi din afara cu transport inclus !
Domnule "crima" , fara sa vreau am observat ca tu tii neaparat sa explici la toata lumea ca suspensiile ieftine la 150 de euro sunt de cacao , te plateste cineva pentru anti-reclama ? Ai probat vreodata asa ceva ? Iti spun asta din prisma unuia care are ta-technix pe masina si vreau sa-ti spun ca se comporta destul de bine si dupa cum vezi traiesc . Inainte sa dai argumente negative gandeste-te ca nu toti sunt plini de bani ca tine si nu toti merg la curse sambata si duminica .
__________________

Haters gonna hate .

*VAND JANTE SI ANVELOPE* 0726278641 - ANDREI
mk3gti is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 15:25   #87
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

Quote:
Originally Posted by mk3gti View Post
Domnule "crima" , fara sa vreau am observat ca tu tii neaparat sa explici la toata lumea ca suspensiile ieftine la 150 de euro sunt de cacao , te plateste cineva pentru anti-reclama ? Ai probat vreodata asa ceva ? Iti spun asta din prisma unuia care are ta-technix pe masina si vreau sa-ti spun ca se comporta destul de bine si dupa cum vezi traiesc . Inainte sa dai argumente negative gandeste-te ca nu toti sunt plini de bani ca tine si nu toti merg la curse sambata si duminica .
ai pm.

Gode , buna alegere , o intrebare : de ce break si nu sedan , intreb pentru noi astia mai tineri alegem de obicei sedan uri , coupeuri etc , ce te a determinat sa alegi un passat variant?
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 15:45   #88
stefiPJJ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
stefiPJJ's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,979
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

Quote:
Originally Posted by Gode View Post
azi a fost o zii buna, cu surprize , mi-am facut comanda la grila fata fara stema , sper ca saptamana aceasta sa ajunga la fel ca a ta cred rudy .
Crom ?
stefiPJJ is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 19:55   #89
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

aceeasi stupore

cati bani te-a dus asta?
razak is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 20:51   #90
Gode

Stage 5
 
Gode's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 470
Default Re: Masina mea VW Passat B6 Variant

Devil : maşina am luato din Germania , in principal am plecat pentru Sedan dar cānd am ajuns acolo nu era ASA cum spune toată lumea si nu am găsit ce īmi doream eu ASA ca pe ultima Jumatate de ora cānd sa plec din Germania am găsit aceasta maşina si m-am hotărāt sa o cumpăr iar acum credema ca īmi place de i mie de ori mai mult ca una Sedan :d
Grila īmi place si mie foarte mult deabea astept sa o pun pe maşina :d

stefi: da e pe crom ca si cea originala doar ca e fără stema :d mor de ea !

Razak : am ajuns cu ea la un preţ zic eu rezonabil 2 mil 200 cu tot cu transport .
Gode is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -