Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-10, 19:22   #31
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

Quote:
Originally Posted by Heaven^ View Post
1.6 16v? Crezi ca are vreo sansa sa gaseasca un oettinger? ) Eu i-am recomandat 1.6 8v gti(110cai) sau 1.8 8v gti(112cai) pentru o mai usoara montare, fara prea multe improvizatii. Daca are putine cunostinte de mecanica si electrica, s-ar putea baga si la un 1.8 16v(CIS) sau 2.0 16v(CIS). Eu nu i-am recomandat 2.0 16v(ABF) din singurul motiv ca s-ar complica la electrica.

On topic:
1.6 8v - Golf 1 GTI - 110cai
1.8 8v - Golf 1 GTI - 112cai

1.8 16v(CIS=Pe Romana injectia mecanica)- Golf 2 GTI - 139cai(KR) / 129cai(PL)
2.0 16v(CIS) - Golf 2 - 134cai(9A)
1.8 8v G60 (G-ladder=compresor) - Golf 2 - 160cai(1H/PG)

2.0 16v(Injectie electronica) - Golf 3 GTI - 150cai(ABF)

Ti-am enumerat mai sus optiunile tale in perspectiva mea, in caz ca te hotarasti sa schimbi motorul cu ceva mai puternic. Pana una alta daca vrei ceva puternic, asigura-te ca si caroseria ta e "de acord" cu planul tau. Bafta!
multumesc. cel mai clar sfat pana acum si de care am sa tin cont. multumesc
golf.gti75 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 13:40   #32
ct37www

Stage 2
 
ct37www's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 45
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

felicitari pentru golf... sa iti raspund la prima intrebare: primu lucru la masina asta trebuie sa fie motoru dupaia tabla sistemu audio si ultimu rand interioru ...asa motorul de pe masina ta cred (am zis cred) ca esti mai mult ca sigur un 1.6 diesel (nu TD)... asa sfatu meu ia tot motorul acela si vinde daca ai ce din el daca nu aruncal si pune pe ea un 1.6 benzinar....si dupaia sugi din ala tot ce poti la un motor cum ar fii 2000 sau 16 16V treb sa faci multe modificari si inventii ...etc...si dupa cum ai zis nu prea esti in putere de buget nelimitat ca multi dintre noi desigur ... dupa ce faci asta o sa revin ...spor la treaba (si sa nu te intereseze gentile deocamdata sau altele, cea mai mare greseala e sa incepi la masina sa le faci pe toate o data stai la motor si nu fa altceva pana nu termini)
ct37www is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 15:33   #33
Heaven^
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 337
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

Quote:
Originally Posted by ct37www View Post
felicitari pentru golf... sa iti raspund la prima intrebare: primu lucru la masina asta trebuie sa fie motoru dupaia tabla sistemu audio si ultimu rand interioru ...asa motorul de pe masina ta cred (am zis cred) ca esti mai mult ca sigur un 1.6 diesel (nu TD)... asa sfatu meu ia tot motorul acela si vinde daca ai ce din el daca nu aruncal si pune pe ea un 1.6 benzinar....si dupaia sugi din ala tot ce poti la un motor cum ar fii 2000 sau 16 16V treb sa faci multe modificari si inventii ...etc...si dupa cum ai zis nu prea esti in putere de buget nelimitat ca multi dintre noi desigur ... dupa ce faci asta o sa revin ...spor la treaba (si sa nu te intereseze gentile deocamdata sau altele, cea mai mare greseala e sa incepi la masina sa le faci pe toate o data stai la motor si nu fa altceva pana nu termini)
Orice schimb de motor implica anumite costuri si modificari. Daca tu consideri ca motorul e mai important decat tabla masinii... atunci sa zicem ca nu gandim la fel. Eu unu as prefera sa am o masina fara punct de rugina si motor mic, decat una cu sute de cai si rugina la praguri sau lonjeroane.
Nu stiu de ce tot pomeniti de acest 1.6 16v... Nu a existat decat pe o editie limitata de golf 1 numita Oettinger (136 cai) si sincer nu prea ai sanse sa mai gasesti asa ceva.

On topic: Daca vreodata ai in gand un motor gen 1.8 16v sau mai mari, ar trebui sa te gandesti serios si la sistemul de franare.

Last edited by Heaven^; 29-03-10 at 15:42.
Heaven^ is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 20:09   #34
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

Quote:
Originally Posted by ct37www View Post
felicitari pentru golf... sa iti raspund la prima intrebare: primu lucru la masina asta trebuie sa fie motoru dupaia tabla sistemu audio si ultimu rand interioru ...asa motorul de pe masina ta cred (am zis cred) ca esti mai mult ca sigur un 1.6 diesel (nu TD)... asa sfatu meu ia tot motorul acela si vinde daca ai ce din el daca nu aruncal si pune pe ea un 1.6 benzinar....si dupaia sugi din ala tot ce poti la un motor cum ar fii 2000 sau 16 16V treb sa faci multe modificari si inventii ...etc...si dupa cum ai zis nu prea esti in putere de buget nelimitat ca multi dintre noi desigur ... dupa ce faci asta o sa revin ...spor la treaba (si sa nu te intereseze gentile deocamdata sau altele, cea mai mare greseala e sa incepi la masina sa le faci pe toate o data stai la motor si nu fa altceva pana nu termini)
pai cam asta am si eu de gand. asa am si zis. motorul ca sa pot sa merg cu ia, dupa care tabla si la sfarsit mofturile.
golf.gti75 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 20:14   #35
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

Quote:
Originally Posted by Heaven^ View Post
Orice schimb de motor implica anumite costuri si modificari. Daca tu consideri ca motorul e mai important decat tabla masinii... atunci sa zicem ca nu gandim la fel. Eu unu as prefera sa am o masina fara punct de rugina si motor mic, decat una cu sute de cai si rugina la praguri sau lonjeroane.
Nu stiu de ce tot pomeniti de acest 1.6 16v... Nu a existat decat pe o editie limitata de golf 1 numita Oettinger (136 cai) si sincer nu prea ai sanse sa mai gasesti asa ceva.

On topic: Daca vreodata ai in gand un motor gen 1.8 16v sau mai mari, ar trebui sa te gandesti serios si la sistemul de franare.
exact aia ma ingrijora cel mai tare cand ma gandeam la un motor mare, franele. m-am uitat si din ce am vazut cam zboara puntile cu discuri, azi sunt maine nu mai sunt.
__________________
golf.gti75 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 21:36   #36
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

heaven: am eu bloc de oettinger de pe singurul oettinger din ro si il tin pe post de piesa de muzeu

oamenii cred ca se refera la 1.8 16v
__________________
dezmembrez golf 1 gti

Quote:
Originally Posted by sharky-vw View Post
....inainte sa comentezi..invata sa scri.....
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 01:35   #37
Heaven^
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 337
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

Quote:
Originally Posted by o_kh3 View Post
heaven: am eu bloc de oettinger de pe singurul oettinger din ro si il tin pe post de piesa de muzeu

oamenii cred ca se refera la 1.8 16v
Fa-i o poza cu ziarul de azi langa el... ) Ma indoiesc ca ar fi existat la noi o astfel de "piesa"...
Heaven^ is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 07:51   #38
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

are cineva idee de carburile astea? care e tb cu ele? unde se gasesc? si daca sunt bune de ceva...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DELLORTO dhla.jpg
Views:	83
Size:	7.5 KB
ID:	1395362  
golf.gti75 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 09:34   #39
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

a existat si inca exista la noi uita-te pe vwforum... are si poze cu talonul unde
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 13:47   #40
marty88

Stage 5
 
marty88's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

iti poti pune si carburatoare de motocicleta de honda cbr de f1 de gsx etc
marty88 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 15:54   #41
dmo.mihai
VW Driver

Stage 5
 
dmo.mihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,999
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

acelea nu sunt carburatoare delorto?
dmo.mihai is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 19:20   #42
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

da sunt delorto. par interesante dar nu stiu ce rezultat dau...
golf.gti75 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 21:45   #43
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

Defapt sunt Dellorto DHLA 40 si se gasesc greu la noi si sunt foarte foarte bune pt motoare mai maricele merg si pe 1,1 1,3 dar dupa parerea mea cu axa cu grade mult mai mari decat stock
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 22:51   #44
Teroarea

Stage 5
 
Teroarea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,245
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

gasesti ceva asemanator aici
https://forum.4tuning.ro/497-anunturi...-ydf-40-a.html
sau de motocicleta am eu la vanzare.
bafta
Teroarea is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 06:35   #45
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: Golf 1 - masina mult dorita

Quote:
Originally Posted by Teroarea View Post
gasesti ceva asemanator aici
https://forum.4tuning.ro/497-anunturi...-ydf-40-a.html
sau de motocicleta am eu la vanzare.
bafta
nu multam. ma intereseaza daca ar fi DHLA nu DRLA
golf.gti75 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -