Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-03-09, 18:30   #301
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Vreau sa imi pun si eu toba sport pe masina,si daca as pune toba ar veni pe dreapta si eu am spoilerul exact ca in imagine si nu vreau sa mai dau alta gaura in dreapta si sa o astup pe cea veche.Cum fac sa mut toba pe stanga,daca as intoarce intermediara invers ar merge,a mai incercat cineva?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	img0003oc4.jpg
Views:	340
Size:	703.2 KB
ID:	818647  
Andutu TZH is offline  
Old 05-03-09, 19:00   #302
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

intermediara are un cot in sus unde se uneste cu Y-ul,daca o intorci cotul o sa atarne pe sub masina
mai bine decupezi gaura din spoiler de pe stanga,si o bucata asemanatoare de pe partea dreapta,si faci schimb de bucati,gaura o sa vina pe dreapta,si pe stanga o sa astupi cu ceallata bucata;e putin de munca dar cred ca iese
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline  
Old 05-03-09, 19:04   #303
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
intermediara are un cot in sus unde se uneste cu Y-ul,daca o intorci cotul o sa atarne pe sub masina
mai bine decupezi gaura din spoiler de pe stanga,si o bucata asemanatoare de pe partea dreapta,si faci schimb de bucati,gaura o sa vina pe dreapta,si pe stanga o sa astupi cu ceallata bucata;e putin de munca dar cred ca iese
Imi este frica sa nu stric spoilerul,asa daca puteam sa o fac cumva pe stanga nu ma mai complicam cu decupaje si vopsea etc.El cum o fi reusit

Last edited by manu_96xls; 05-03-09 at 21:24.
Andutu TZH is offline  
Old 05-03-09, 19:23   #304
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

o sa-l intreb,dar cred ca avea ornament nu si toba sport
julaikos is offline  
Old 05-03-09, 19:26   #305
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
o sa-l intreb,dar cred ca avea ornament nu si toba sport
La asta m-am gandit si eu,dar mi se pare ca vine toba drept,nu cum vine toba normal iesita asa oblic si de asta ziceam,Ar fi bine daca ai putea sa il intrebi as ramane dator,oricum ms mult

Last edited by manu_96xls; 05-03-09 at 21:25.
Andutu TZH is offline  
Old 05-03-09, 20:03   #306
B-22-GIL

Stage 5
 
B-22-GIL's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 329
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

eu la masina aia de o vezi tu in poza am facut in felul urmator... am taiat din teava aia de iese din toba finala, aia ''stramba'', am pastrat aproximativ 5-7 cm, am luat o teava de legatura de pe o dacia papuc cu motor pe benzina(ca la diesel e altfel) si am inceput da modific la ea.. am taiat in diferite unghiuri, am strambat, am sudat si am prins pe ea capatul ala de evacuare. toata chestia asta se mufeaza pe bucata aia de teava de am pastrat'o, de iese din toba. uite o poza ca sa iti dai seama cum arata. cu toba sport... nu prea ai cum sa pui pe partea aia ca vine cotul ala de la rezervor, pe unde bagi benzina... si asa toata chestia asta de o facusem eu era destul de aproape de cotul ala... sper ca ai inteles ceva.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	poza.JPG
Views:	231
Size:	11.3 KB
ID:	818744  
B-22-GIL is offline  
Old 05-03-09, 20:28   #307
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Quote:
Originally Posted by B-22-GIL View Post
eu la masina aia de o vezi tu in poza am facut in felul urmator... am taiat din teava aia de iese din toba finala, aia ''stramba'', am pastrat aproximativ 5-7 cm, am luat o teava de legatura de pe o dacia papuc cu motor pe benzina(ca la diesel e altfel) si am inceput da modific la ea.. am taiat in diferite unghiuri, am strambat, am sudat si am prins pe ea capatul ala de evacuare. toata chestia asta se mufeaza pe bucata aia de teava de am pastrat'o, de iese din toba. uite o poza ca sa iti dai seama cum arata. cu toba sport... nu prea ai cum sa pui pe partea aia ca vine cotul ala de la rezervor, pe unde bagi benzina... si asa toata chestia asta de o facusem eu era destul de aproape de cotul ala... sper ca ai inteles ceva.
Chiar am inteles,deci tu nu ai toba sport pe ea,ai o teava pur si simplu indreptata sau ceva de genu,ms mult de tot,sa vina caldura si ma apuc de treaba
Andutu TZH is offline  
Old 05-03-09, 20:43   #308
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Am si eu o intrebare,pentru ce ai facut cotul ala,nu era mai simplu sa o faci asa ??
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.JPG
Views:	222
Size:	10.5 KB
ID:	818786  
eMH is offline  
Old 05-03-09, 20:53   #309
giny

Stage 5
 
giny's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 601
Member of:
[Oltcit]
[Honda]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

mai bine lasi toba pe dreapta cum ar veni si decupezi din partea dreapta putin si astupi in stanga sau ii pui alt spoiler,ori stock,ori unu cu prize care poti scoate si toba prin el...
giny is offline  
Old 05-03-09, 20:57   #310
B-22-GIL

Stage 5
 
B-22-GIL's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 329
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Am si eu o intrebare,pentru ce ai facut cotul ala,nu era mai simplu sa o faci asa ??
daca faceam cum ai desenat tu iesea mult in afara ornamentul si se vedea oribil.
B-22-GIL is offline  
Old 05-03-09, 21:26   #311
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Nu inteleg. Da-mi un PM cu ID de mess,sa vorbim acolo,ca sa nu spoim topicul omului.
Tu ai facut esapamentul cu un ocol. Daca nu faceai ocolul ala,si o faceai direct,unde iesea in afara ??
eMH is offline  
Old 05-03-09, 21:37   #312
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

nu spoiesti deloc topicul,abia o sa priceapa toata lumea de ce a facut asa
toba finala de oltcit are iesirea pe lateral nu pe mijloc,si e foarte aproape de spoiler,daca faci direct cot la 90 de grade si pui ornament,ornamentul ala o sa iasa prea in spate pentru ca are si el o anumita lungime(15-20cm)
julaikos is offline  
Old 05-03-09, 21:39   #313
B-22-GIL

Stage 5
 
B-22-GIL's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 329
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

nu ti-am spus de spoilerul de pe masina ca era taiat si apropiat de caroserie cu 5 cm si din motivul asta am facut exact cum am desenat. mai era si lungimea ornamentului... baga-te cu capul sub masina si ai sa vezi de ce spatiu ai nevoie si cum trebuie sa faci, eventual ia-ti si ornamentul de vrei sa-l pui ca sa vezi cum vine fata de toba masinii.
B-22-GIL is offline  
Old 07-03-09, 21:19   #314
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

ar mai merge putin lasata. da lasa ca e bine si asa. jante ii mai trebuie..
gbry_el_05-RSG is offline  
Old 08-03-09, 11:35   #315
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
ar mai merge putin lasata. da lasa ca e bine si asa. jante ii mai trebuie..
Dap,chiar are nevoie de jante.Poate fac rost de jante de dacie intoarse cu buza ca sunt mai ieftine.Sa vedem
Andutu TZH is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -