Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 13-09-03, 15:45   #1
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default

oltcit cu geamuri electrice? , faruri xenon? , si piele? glumesti nu?
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 13-09-03, 21:05   #2
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

ESPinoza: nu. In curand o sa pun pozele pe pagina la mine si o sa vezi pielea si geamurile, ca xenonu' nu se vede
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 13-09-03, 22:23   #3
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default

aham.. nasol ca nu se vede.. xenonu ma interesa cel mai mult.. sa vad ce fatza are
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 14-09-03, 00:26   #4
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default

da da e nasoala de tot pielea aia.. si xenonu tot nu l`am vazut
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 15-09-03, 02:29   #5
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

Salut,
Sunt nou pe acest forum si nou oltcitar. De curand am cumparat de la un prieten (aprope pe gratis) un Oltcit si am tot citit pe forumuri cum ca ar consuma mult, daca nu sti sa reglezi carburatoru', sau ca Oltcit-ul bate Dacia pana la Supernova etc.

Cunostinte de mecanica nu am dar vreau sa fac din Oltcit-ul meu o masina buna, motor+design.

Pana acum (il am de vreo 5 zile) sunt mutumit pentru ca am facut vreo 450 km si nu am avut nici o problema - am umflat rotile si am pus ulei. Am plecat la drum, nici macar nu am stiut ca are motor cu racire pe aer, ma gandeam sa-i verific apa sa nu fiarba radiatorul.
La o Vulcanizre am descoperit si roata de rezerva din fata...

Azi am vazut cum se regleaza relantiul si ca daca-i dai blana merge destul de tare.
Am mers pe ploaie (300Km zilele astea ploioase) cu faruri slabute, noaptea, (noroc ca fostul proprietar a pus un bec mai tare pe dreapta si am vazut linia alba din dreapta), veneau vreo 3 tiruri unul dupa altul si eu franam pana treceau pentru ca nu vedeam nimic.

In fine, vreau sa fac o masina buna din el si astept sfaturile voastre, intretinere, piese pe care trebuie sa le cumpar (telescoape, bari, spoilere, reglaje carburator) - care-i faza cu alfa33.
Am facut si o pagina web redoltcit.3x.ro pe care voi afisa poze cu oltcit-ul rosu numai sa am toate piesele cumparate plus mesterul sau indicatiile de montare si sper sa iasa ceva fain.

Numai bine si spor la vanzare (daca sunt offtopic sucazti-ma pentru ca e primul meu post)
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 15-09-03, 11:33   #6
mike.omega

Stage 3
 
mike.omega's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 156
Default

Gabi pe alt forum nu spui nimik de xenon!
Iar acea piele
mike.omega is offline   Reply With Quote
Old 15-09-03, 14:01   #7
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default oltcit...

dintr-un oltcit se poate face mai mult decat ce e la redoltcit.3x.ro....

primu lucru ce ash face yo la un oltcit: ash cauta un volan in 3 bratze ca ala intr-unu singur ma omoara apoi coamele spate rotunjite ca sa incapa ceva gume mai late... de acolo in colo.... tot ce te lasa imaginatzia shi buzunaru' (shi bunu' gust)... shi yo luru la un oltcit... da' din pacate deocamdata nu o sa-l modificam... poate eshapamentu

bafta...
__________________
tekno is offline   Reply With Quote
Old 15-09-03, 18:30   #8
cecilia

Stage 5
 
cecilia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 372
Default oltcit

sfatul meu pritenesc este sa lasi motorul asa cum este... in cel mai bun caz unul de 1300 cu o cutie in 5 si aprindere electronica( orice modificare aduce dupa sine mult mai multe probleme)...
primul lucru pe ar trebui sa il faci este un spoiler(fata, spate si praguri si eventual un eleron). apoi niste geamuri fumurii( dar si asta implica riscuri). interiorul ar trebui facut in principal. nu implica multi bani, face din masina un loc comod in care petreci timpul cu placere. urmeaza apoi exteriorul: vopsea, genti late( in 4 prezoane), cauciucuri potrivite. un sfat ar fii sa nu pui jenti mai mari de 13 . inaltza masina si esti obligat sa micsorezi garda la cauciucuri, urmarile fiind schimbarea suspensiei foarte des.
cam atat.... bineinteles si muzica, cea mai scumpa
daca eshti din craiova itzi pot da detalii de unde sa iei tot ce itzi trebuie! oricum cand ai nevoie de un sfat e de ajuns sa scrii si te voi ajuta cu placere
__________________
Speedline is the best line
cecilia is offline   Reply With Quote
Old 15-09-03, 18:51   #9
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Quote:
Originally Posted by \"Anonymous\"
Salut,
Sunt nou pe acest forum si nou oltcitar. De curand am cumparat de la un prieten (aprope pe gratis) un Oltcit si am tot citit pe forumuri cum ca ar consuma mult, daca nu sti sa reglezi carburatoru', sau ca Oltcit-ul bate Dacia pana la Supernova etc.

Cunostinte de mecanica nu am dar vreau sa fac din Oltcit-ul meu o masina buna, motor+design.

Pana acum (il am de vreo 5 zile) sunt mutumit pentru ca am facut vreo 450 km si nu am avut nici o problema - am umflat rotile si am pus ulei. Am plecat la drum, nici macar nu am stiut ca are motor cu racire pe aer, ma gandeam sa-i verific apa sa nu fiarba radiatorul.
La o Vulcanizre am descoperit si roata de rezerva din fata...

Azi am vazut cum se regleaza relantiul si ca daca-i dai blana merge destul de tare.
Am mers pe ploaie (300Km zilele astea ploioase) cu faruri slabute, noaptea, (noroc ca fostul proprietar a pus un bec mai tare pe dreapta si am vazut linia alba din dreapta), veneau vreo 3 tiruri unul dupa altul si eu franam pana treceau pentru ca nu vedeam nimic.

In fine, vreau sa fac o masina buna din el si astept sfaturile voastre, intretinere, piese pe care trebuie sa le cumpar (telescoape, bari, spoilere, reglaje carburator) - care-i faza cu alfa33.
Am facut si o pagina web redoltcit.3x.ro pe care voi afisa poze cu oltcit-ul rosu numai sa am toate piesele cumparate plus mesterul sau indicatiile de montare si sper sa iasa ceva fain.

Numai bine si spor la vanzare (daca sunt offtopic sucazti-ma pentru ca e primul meu post)
D-le vizitator: nici o problema in privinta offtopicului. Merci pentru link-ul facut la pagina mea
PS: bafta cu masina.

Quote:
Originally Posted by \"mike.omega\"
Gabi pe alt forum nu spui nimik de xenon!
Iar acea piele
Mike: care forum?
PS: ce e cu pielea?
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 15-09-03, 23:38   #10
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default oltcit tuning...

gabi...
nu shti? cat o costat farurile cu xenon cu tot cu instalare?
tekno is offline   Reply With Quote
Old 16-09-03, 07:10   #11
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

arata interesant masina........cam colorata pt gustul meu dar macar culorile se potrivesc una cu alat....

io personal as schimba acele scaune pt unele sport.........
cat despre faruri, au becuri cu \"xenon\".....probabil ca arat destul de cool seara dar sa nu se confunde cu faruri cum sunt pe BMW, Benz etc....
jentile ce sant, 13 sau 14\"?

oricum, succes cu vanzarea
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 16-09-03, 09:36   #12
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

\" KICKER AMP+SUB\" that's gonna hurt!....
mishto treaba...
bafta in continuare...
ar trei modificata shi partea tehnica...

PS
da-i o vopsea neagra... sau ceva inchis la culoare...
tekno is offline   Reply With Quote
Old 16-09-03, 11:16   #13
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default

da.. ii sta bine negru.. si cu folii.. da scoate draqului scaunele alea.. ca mai bine fara scaune decat cu asa ceva parerea mea :P
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 16-09-03, 15:32   #14
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

ok...
oooooooooooooof tooooooooooooooooooooooopic!!!!!! :P
asta ar trei sa discutam la \"mashina mea\"
tekno is offline   Reply With Quote
Old 16-09-03, 17:00   #15
mike.omega

Stage 3
 
mike.omega's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 156
Default

Pe autoshow aceeasi masina o vinde cecilia, care de altfel s-a inscris si aici
Pielea pur si simplu nu-mi place, acum sa nu credeti ca nu-mi place in general ci doar in acel caz!

O instalare de faruri cu descarcare in xenon costa vreo 500 de euroi si nu stiu daca se poate la oltcit

A si de ce sunt riscante foliile, cat timp sunt omologate RAR nu vad problema, am prieten cu folii pana in fatza si are omega break
Link: http://www.autoshow.ro/forum/viewthread.php?tid=3360
Nu te uita la tinny, deoarece aceeasi persoana si-a facut doua conturi din care unul a fost inchis
__________________
Just ME!
mike.omega is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -