Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 21-09-07, 12:37   #1
Haky

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Smile Project 2Duo in One Black Shadow

Salutare la toata lumea! Am si eu doua Oltcituri Club 12 intr-o stare foarte proasta si as dori sa-mi dati si mie cateva sfaturi cum as putea sa fac din cele doua unul bun care mai apoi sa-l tunez. Vreau sa stiti k sunt un novice in ale tuning-ului. In curand o sa postez si cateva poze cu cele doua Oltcit-uri.
Haky is offline  
Old 21-09-07, 12:56   #2
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

cand zici in stare proasta la ce te referi? e ruginit la aripi lonjeroane sau sta prost cu motoru....stiu si eu da si u mai multe detalii
Danutz Bratosin is offline  
Old 21-09-07, 13:21   #3
Haky

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

pai in primu rand sasiu e cam ruginit iar sub capota e cam mancat rau are cateva lovituri mici unul dintre motoare e cam in pioneze calalalt e in stare buna una dintre cutii e in stare buna iar interiorul e rupt mancat etc spune-mi cu ce sa ma apuc te rog
Haky is offline  
Old 21-09-07, 13:21   #4
Haky

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

a da si pe la aripi sta cam rau
Haky is offline  
Old 21-09-07, 13:29   #5
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

poi apuca-te cu cel care are sasiu bun...adik motoru dak iei o groapa cu el sa nu cada...pe dedesubt sa nu fie riginita...cat despre aripi...lasa-le....alea se pot schimba...se pot repara....lonjeronu de la motor sa fie bun pragurile lonjeroanele de sub ea...compartimentu motor...astea trebe sa fie perfecte pt un proiect bafta!
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline  
Old 21-09-07, 14:30   #6
Haky

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

cine poate sa ma indrume cum si cu ce sa incep si cateva indicatii tehnice va rog k nu prea ma pricep ms anticipat
Haky is offline  
Old 21-09-07, 14:32   #7
Haky

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

ms mult treaba e ca una are sasiu mai bun iar cealalta are motoru mai bun
Haky is offline  
Old 21-09-07, 14:32   #8
Haky

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

ma gandeam sa dau tot jos de pe sasiu ala bun si sa-l fac cum trebuie
Haky is offline  
Old 21-09-07, 14:33   #9
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

pai pentru inceput incepe sa dai tot din interior. tapiserie,banchete,plastice,mocheta. sa ramana doar tabla ca sa poti vedea unde e mancata tabla podelei. apoi pune-o intr-o parte si uita-te atent sub ea. dupa sudura si grunduire dai apoi cu antifon. vezi unde e amncata de rugina. apoi incepi sa o mentezi la loc. cauta un thinichigiu bun si va iesi treaba buna.
__________________
GR-02-ZMN Oltcit Club Rally Car
OT-56-MAG Opel Vectra A SFI Stance edition
DJ-10-BID VW GOLF III Daily driven
gbry_el_05-RSG is offline  
Old 21-09-07, 15:07   #10
Haky

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

ce ar fi mai potrivit pt sasiu isonorizant, antifon, grund, etc in afara de vopsea?
Haky is offline  
Old 21-09-07, 15:08   #11
Haky

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

ms mult pt sfat PS: bordu cum se tapiteaza sau se vopseste?
Haky is offline  
Old 21-09-07, 15:14   #12
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

bordul daca nu e carpat se vopseste. daca e crapat de retapiseaza. pt sasiu mai intai trebuie frecat cu peria de sirma rotativa pana la fier. apoi grunduit de 2 ori bine de tot apoi un strat de antifon suntire dupa care inca un strat gros. io asa am afcut. asta daca vrei sa ti masina. daca nu merge si lucru de mantuiala. dar daca faci ceva,ori faci ceva bun ori nu te apuci. trebuie bani,timp,rabdare si pasine. asa ca....spor la treaba!
gbry_el_05-RSG is offline  
Old 23-09-07, 12:08   #13
Haky

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

ms mult pt incurajari oricum vreau sa fac ceva special si nu o sa renunt. pe dedesubt mai sunt locuri unde e mancata tabla; ar fi mai bine sa sudez cu autogenu sau cu electricu? PS: bordu e crapat, se retapiseaza peste ala vechi sau se da jos tapiseria veche a bordului?
Haky is offline  
Old 23-09-07, 12:13   #14
Haky

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

Cine poate sa-mi spuna si mie o chestie. Am auzit k se potriveste motorul de alfa 33 150 CP pe oltcit Este adevarat? Daca da are cineva idee cam la ce bani il pot procura si de unde si daca mai este nevoie de modificari pt a-l adapta.
Haky is offline  
Old 23-09-07, 13:56   #15
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Project 2Duo in One Black Shadow

Quote:
Originally Posted by Haky View Post
ms mult pt incurajari oricum vreau sa fac ceva special si nu o sa renunt. pe dedesubt mai sunt locuri unde e mancata tabla; ar fi mai bine sa sudez cu autogenu sau cu electricu? PS: bordu e crapat, se retapiseaza peste ala vechi sau se da jos tapiseria veche a bordului?
de sudat merge si cu electricu si cu autogenu...eu am avut probleme la lonjeroane si am sudat cu electricu da e mai bun ala cu autogen oricum amandoua merg cat despre bord nush sigur dar cred k se retapiseaza peste ala vechi bafta!
Danutz Bratosin is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -