Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-07-10, 23:16   #436
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
daca vrei sa faci o treaba,acum cand schimbi teava aia de evacuare,schimb-o si pe cea din dreapta,si y-ul,verifica bine si intermediara...ca finala se schimba usor...
Pana la urma nu era aia care pleaca de la motor...e bucata aia de teava de pleaca de la carburator. jumatatea din dreapta a ''caracatitei'' pe care sta carburiciu, era ruginita si am tot zgarmat la ea pana s-a facut o gaura de vreo 3 cmam cumparat-o deja de la dan alexandru...maine iar ma murdaresc
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline  
Old 09-07-10, 16:11   #437
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

apai aia se schimba usor,si nici nu costa mult,basca se gaseste noua! :P ai scapat usor
julaikos is offline  
Old 10-07-10, 17:43   #438
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
apai aia se schimba usor,si nici nu costa mult,basca se gaseste noua! :P ai scapat usor
Da...am cumparat totusi una ap noua de la dan alexandru cu 20 lei...mai tarziu imi oferea unu mocca deh...m-am grabit am pierdut
Am schimbat-o si totul e ok...acu astept sa pice altceva
Danutz Bratosin is offline  
Old 10-07-10, 17:51   #439
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Asa rongiosa lasi masina?
Nu o vopsesti nu ii faci chiar nimic?
Alex_19Mig is offline  
Old 10-07-10, 21:57   #440
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by Alex_19Mig View Post
Asa rongiosa lasi masina?
Nu o vopsesti nu ii faci chiar nimic?
Momentan deabia am banii de benzina...da pai s-o mai si vopsesc
Sa mai vina soarele si pe strada mea si o sa o si vopsesc...ca pe langa vopseaua aia ma mai costa vreo 1,5 mil si aripile spate, vreo 500 mii alea pe fata(daca nu mai mult) poate schimb si usile..+ costul unei vopsele cu toate materialele eu zic ca depaseste cu mult bugetul meu
Danutz Bratosin is offline  
Old 11-07-10, 17:38   #441
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Asta inseamna ca o sa o folosesti pana vei pica din ea si apoi vei scapa de ea?
Sincer mie miar fi rusina sa umblu cu masina in halul ala...,dar totusi e doar parerea mea.
__________________
Oltcit 1.3 air-cooled boxer engine https://forum.4tuning.ro/647-masina-m...lub-12trs.html
Alex_19Mig is offline  
Old 11-07-10, 18:09   #442
manu_96xls

Stage 5
 
manu_96xls's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,465
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by Alex_19Mig View Post
Asta inseamna ca o sa o folosesti pana vei pica din ea si apoi vei scapa de ea?
Sincer mie miar fi rusina sa umblu cu masina in halul ala...,dar totusi e doar parerea mea.
Te cred, de aia n-o scoteai pe aia veche , nu?
Te găsişi tocmai tu să judeci.
Fiecare are priorităţile lui aşa că mai abţine-te!
__________________
Second to a hammer , a cable tie can fix anything!
manu_96xls is offline  
Old 11-07-10, 18:14   #443
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by manu_96xls View Post
Te cred, de aia n-o scoteai pe aia veche , nu?
Te găsişi tocmai tu să judeci.
Fiecare are priorităţile lui aşa că mai abţine-te!
Lasa-l bre ca nu ma deranjeaza e parerea lui si o tine doar pt el

Quote:
Originally Posted by Alex_19Mig View Post
Asta inseamna ca o sa o folosesti pana vei pica din ea si apoi vei scapa de ea?
Sincer mie miar fi rusina sa umblu cu masina in halul ala...,dar totusi e doar parerea mea.
Nu chiar! investesc destul de multi banii in ea lunar doar ca sa pot merge cu ea! ca deh, e veche si pica destul de des cate o piesa la ea sa nu mai zic de consumu de 20% ok?
Daca vroiam sa scap de ea...era la remat de mult. o am de noua (adica de 20 ani) si nu o s-o dau niciodata...oricat de lefter as ramane.
Rusine cu ea de ce sa-mi fie? ce are in - fata de un oltcit obisnuit? rugina vizibila nu are...nu scoate nori de fum, nu face ca un tractor...de ce sa-mi fie rusine???
Danutz Bratosin is offline  
Old 11-07-10, 18:25   #444
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by Alex_19Mig View Post
Asta inseamna ca o sa o folosesti pana vei pica din ea si apoi vei scapa de ea?
Sincer mie miar fi rusina sa umblu cu masina in halul ala...,dar totusi e doar parerea mea.
mie in locu tau mi-ar fi rusine sa comentez de masinile altora
Laure2fast is offline  
Old 11-07-10, 18:55   #445
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Lasa-l bre ca nu ma deranjeaza e parerea lui si o tine doar pt el



Nu chiar! investesc destul de multi banii in ea lunar doar ca sa pot merge cu ea! ca deh, e veche si pica destul de des cate o piesa la ea sa nu mai zic de consumu de 20% ok?
Daca vroiam sa scap de ea...era la remat de mult. o am de noua (adica de 20 ani) si nu o s-o dau niciodata...oricat de lefter as ramane.
Rusine cu ea de ce sa-mi fie? ce are in - fata de un oltcit obisnuit? rugina vizibila nu are...nu scoate nori de fum, nu face ca un tractor...de ce sa-mi fie rusine???
Da omule team inteles pui tehnicu in fata aspectului este ceva normal,dar tu cu cuvintele tale ai zis ca te vei ocupa si de aspect candva.
Toti bagam bani in fiecare luna,de fiecare data cand pica ceva din /de pe masina.
Legat de aspect:vopseaua cu ani sa matuit a iesit pe ici colo rugina,mici puncte de pietris una alta.
O vopsea nu tine 30ani,se matuieste,se arde la soare.
Cu acest post vreau sa inchei tot.

Quote:
Originally Posted by Laure2fast View Post
mie in locu tau mi-ar fi rusine sa comentez de masinile altora
Nu am de ce sami fie rusine absolut deloc!
NU am dat in cap nimanui,nu am jignit pe nimeni.
Doar mi-am spus punctul de vedere!

Mod edit:Īn primul rānd să-ţi fie ruşine că nu ştii să scrii!
Nu cred ca sunt singurul care nu stie scrie pe acest forum.NU am de ce sa-mi fie rusine!!!

Last edited by Alex_19Mig; 11-07-10 at 19:16.
Alex_19Mig is offline  
Old 11-07-10, 19:09   #446
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by Alex_19Mig View Post
Da omule team inteles pui tehnicu in fata aspectului este ceva normal,dar tu cu cuvintele tale ai zis ca te vei ocupa si de aspect candva.
Am zis ca o sa fac si partea de aspect candva, asta nu inseamna ca ma folosesc de ea si dupa o dau la remat.

Quote:
Originally Posted by Alex_19Mig View Post

Legat de aspect:vopseaua cu ani sa matuit a iesit pe ici colo rugina,mici puncte de pietris una alta.
O vopsea nu tine 30ani,se matuieste,se arde la soare.
30 de ani e mult, masina a fost vopsita prin 2000! si nu are rugina sa zici ca bagi degetu prin tabla! are ici colo 1-2 cm de rugina...da nu-i nimic grav! de aceea nici nu ma grabesc sa o vopsesc (nu ca as avea cu ce)

Last edited by manu_96xls; 11-07-10 at 19:12.
Danutz Bratosin is offline  
Old 11-07-10, 23:28   #447
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Nu stiu de ce ii tot da zor MIG`u cu vopsitu`, ma uitai inspre la pozele cu bolidul tau si arata foarte bine, cum sa investesti bani aiurea intr`un lucru care nu este necesar....

Acum ca tot vazui pozele cu ea, nu stiu daca te`a mai intrebat cineva asta dar totusi, o fac si eu...nu i`ar sta mai bine cu un spoiler trs? Sau iti place asa cat mai originala?

Multa bafta cu mesteritu la ea si sper sa o faci cat mai rar...cred ca suntem singurii care am mai ramas cu RM`uri p`aici.
__________________
bobocu91 is offline  
Old 11-07-10, 23:44   #448
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by bobocu91 View Post
Nu stiu de ce ii tot da zor MIG`u cu vopsitu`, ma uitai inspre la pozele cu bolidul tau si arata foarte bine, cum sa investesti bani aiurea intr`un lucru care nu este necesar....

Acum ca tot vazui pozele cu ea, nu stiu daca te`a mai intrebat cineva asta dar totusi, o fac si eu...nu i`ar sta mai bine cu un spoiler trs? Sau iti place asa cat mai originala?

Multa bafta cu mesteritu la ea si sper sa o faci cat mai rar...cred ca suntem singurii care am mai ramas cu RM`uri p`aici.
Nu e perfecta da e ok...zilele astea a luat itp-u si s-au mirat aia chiar la cat de bine arata mi-a tinut chiar si frana de mana
O sa urmeze si bara de trs..am cumparat una o data dar era putin crapata la un colt si la cat de perfectionist sunt, am dat-o astept sa-mi pice alta pe mana sa o montez
Danutz Bratosin is offline  
Old 11-07-10, 23:53   #449
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Nu e perfecta da e ok...zilele astea a luat itp-u si s-au mirat aia chiar la cat de bine arata mi-a tinut chiar si frana de mana
O sa urmeze si bara de trs..am cumparat una o data dar era putin crapata la un colt si la cat de perfectionist sunt, am dat-o astept sa-mi pice alta pe mana sa o montez
Si eu care credeam ca vrei sa o tii cum a venit de la mama ei...

Ti`a tinut frana de mana?! Zi`mi si mie care`i secretu...eu n`am nici o sansa sa o mai fac ca am probleme la una din roti mi s`a stricat filetul in etrier la frana de mana.

P.S. Si mie mi se apropie ITP`ul cu pasi repezi.
bobocu91 is offline  
Old 12-07-10, 00:01   #450
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by bobocu91 View Post
Si eu care credeam ca vrei sa o tii cum a venit de la mama ei...

Ti`a tinut frana de mana?! Zi`mi si mie care`i secretu...eu n`am nici o sansa sa o mai fac ca am probleme la una din roti mi s`a stricat filetul in etrier la frana de mana.

P.S. Si mie mi se apropie ITP`ul cu pasi repezi.
Sistemu original
Ori schimbi semi-etrieru (cel mai recomandat) ori faci alt filet mai mare...dar asa n-o sa-ti mai intre surubu mai mare in bucsa de vine in parghia de la frana de mana...si asa tre' sa faci si alta bucsa

A mea a tinut...la limita da a tinut noxele nu ma asteptam sa iasa dar a trecut la frane ma asteptam sa tina o roata mai mult si una mai putin...dar au iesit toata ok mi-a dat revenit pt 1 burduf de planetara care era rupt, 1 bec de semnalizare de pe aripa, rulmentii pe fata aveau joc si pt aerisitoarele la etrieri care erau rupte. le-am rezolvat pe toate mai putin rulmentii si am trecut
Danutz Bratosin is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -