Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-07-10, 00:05   #451
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Sistemu original
Ori schimbi semi-etrieru (cel mai recomandat) ori faci alt filet mai mare...dar asa n-o sa-ti mai intre surubu mai mare in bucsa de vine in parghia de la frana de mana...si asa tre' sa faci si alta bucsa

A mea a tinut...la limita da a tinut noxele nu ma asteptam sa iasa dar a trecut la frane ma asteptam sa tina o roata mai mult si una mai putin...dar au iesit toata ok mi-a dat revenit pt 1 burduf de planetara care era rupt, 1 bec de semnalizare de pe aripa, rulmentii pe fata aveau joc si pt aerisitoarele la etrieri care erau rupte. le-am rezolvat pe toate mai putin rulmentii si am trecut
Tu ma sperii...sper sa nu dau peste o statie ITP ca cea descrisa de tine! Daca ma gandesc mai bine fac cum fac si sigur nu o sa dau...

Asa am si facut din cate imi amintesc dar am largit bucsa parca si l`am strans rau pana nu mai misca parghia aia pentru ca se misca rau acolo si se auzea urat dupa mine.
__________________
bobocu91 is offline  
Old 12-07-10, 00:11   #452
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by bobocu91 View Post
Tu ma sperii...sper sa nu dau peste o statie ITP ca cea descrisa de tine! Daca ma gandesc mai bine fac cum fac si sigur nu o sa dau...

Asa am si facut din cate imi amintesc dar am largit bucsa parca si l`am strans rau pana nu mai misca parghia aia pentru ca se misca rau acolo si se auzea urat dupa mine.
Depinde de la statie la statie...ori dai si nu-i mai faci nimic, ori nu dai si o faci functionala eu cum n-am avut multe de facut si nu era greu, am preferat sa le fac...1 bec l-am miscat putin de s-a aprins, burdufu il aveam pe acilea doar a trebuit sa-l schimb (treaba de 3-4 ore max), etrieru pe stanga l-am rezolvat cu aerisitoru..ala pe dreapta l-am schimbat cu totu si aia e
I-am zis lu' ala ca n-am facut rulmentii si cu 50 ron m-a scapat m-a costat 1 mil taxa, 200 mii revenirea + 500 lu' nenea zic eu ca e destul de ieftin...

ps: surubu ala nu trebe strans tare tare...strans in asa fel incat sa se poate misca parghia respectiva!
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline  
Old 12-07-10, 00:16   #453
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Depinde de la statie la statie...ori dai si nu-i mai faci nimic, ori nu dai si o faci functionala eu cum n-am avut multe de facut si nu era greu, am preferat sa le fac...1 bec l-am miscat putin de s-a aprins, burdufu il aveam pe acilea doar a trebuit sa-l schimb (treaba de 3-4 ore max), etrieru pe stanga l-am rezolvat cu aerisitoru..ala pe dreapta l-am schimbat cu totu si aia e
I-am zis lu' ala ca n-am facut rulmentii si cu 50 ron m-a scapat m-a costat 1 mil taxa, 200 mii revenirea + 500 lu' nenea zic eu ca e destul de ieftin...

ps: surubu ala nu trebe strans tare tare...strans in asa fel incat sa se poate misca parghia respectiva!
Cu bani se rezolva problema e ca eu duc mare lipsa de ei si nevoia este si mai mare...

Da, stiu cum trebuie doar ca la mine ramanea prea slab asa cam l`am strans cat sa nu se mai miste...oricum, m`am obisnuit fara frana de mana si cand merg cu alte masini m`am obisnuit sa plec cu frana de mana trasa...

Sper sa o fac pe viitor ca am si alti etrieri dar planurile sunt altele.
bobocu91 is offline  
Old 25-08-10, 20:14   #454
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Am visat azi noapte ca dadeam motoru jos la masina si azi...chiar l-am dat
Motivul? sa largesc suportu unde se prinde cutia de viteze sa o pot da mai in spate.
Cu ceva chinuiala ca deh...mi-am pierdut indemanarea de cand n-am mai dat un motor jos am reusit sa-l dau, si cutia am curatat putin compartimentu motor pe acolo...am spalat motoru cu niste benzina, in special uleiu de pe baie ca era stradu de 2 degete...am etansat a 15-a oare capacu de la chiulasa fara sa ma mai chinui si sa speram ca nu mai picura ulei, ca la iarna nu mai vreau sa am miros de ulei in masina
Per-total a fost ok...m-am chinuit cu o pila sa largesc suportu la cutie dar in 2 minute m-am lasat pagubas astept ceva sfaturi in legatura cu ce as putea sa largesc gaurica aia acolo.

ps: mult'am tazzy e30 pentru sprijinu si ''cārca'' acordata pentru a cara motoru
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC03828.JPG
Views:	97
Size:	229.8 KB
ID:	1625725   Click image for larger version

Name:	DSC03829.JPG
Views:	91
Size:	254.1 KB
ID:	1625726   Click image for larger version

Name:	DSC03830.JPG
Views:	88
Size:	198.7 KB
ID:	1625727  

Click image for larger version

Name:	DSC03831.JPG
Views:	88
Size:	238.7 KB
ID:	1625728   Click image for larger version

Name:	DSC03832.JPG
Views:	106
Size:	223.7 KB
ID:	1625729  
Danutz Bratosin is offline  
Old 26-08-10, 11:53   #455
meryn
Renault Driver

Stage 5
 
meryn's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 309
Member of:
[Speed Daemons]
[Oltcit]
[RENAULT]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Am visat azi noapte ca dadeam motoru jos la masina si azi...chiar l-am dat
Motivul? sa largesc suportu unde se prinde cutia de viteze sa o pot da mai in spate.
Cu ceva chinuiala ca deh...mi-am pierdut indemanarea de cand n-am mai dat un motor jos am reusit sa-l dau, si cutia am curatat putin compartimentu motor pe acolo...am spalat motoru cu niste benzina, in special uleiu de pe baie ca era stradu de 2 degete...am etansat a 15-a oare capacu de la chiulasa fara sa ma mai chinui si sa speram ca nu mai picura ulei, ca la iarna nu mai vreau sa am miros de ulei in masina
Per-total a fost ok...m-am chinuit cu o pila sa largesc suportu la cutie dar in 2 minute m-am lasat pagubas astept ceva sfaturi in legatura cu ce as putea sa largesc gaurica aia acolo.

ps: mult'am tazzy e30 pentru sprijinu si ''cārca'' acordata pentru a cara motoru
esti pus pe fapte mari ma
meryn is offline  
Old 02-09-10, 01:15   #456
TaZzY E30
Renault Driver

Stage 5
 
TaZzY E30's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 821
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

N-ai pt ce.l-ai pus la loc....merge ok?
TaZzY E30 is offline  
Old 02-09-10, 11:53   #457
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Quote:
Originally Posted by TaZzY E30 View Post
N-ai pt ce.l-ai pus la loc....merge ok?
L-am pus ma basca am facut si o plimbare pana in ghencea cu ea de mers...merge la fel ca inainte l-am dat jos doar ca sa largesc suportu ala la cutie sa nu fiu nevoit sa schimb iar suportii la motor
Danutz Bratosin is offline  
Old 09-09-11, 00:39   #458
GeorgeFZR

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Ce se mai aude cu Oltcitu'?
GeorgeFZR is offline  
Old 09-09-11, 01:19   #459
TaZzY E30
Renault Driver

Stage 5
 
TaZzY E30's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 821
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

iti spun eu,e in viata,e in spatele blocului,merge....proprietarul(Danutz) e plecat din bucuresti
TaZzY E30 is offline  
Old 11-09-11, 19:44   #460
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 25 XDN

Corect, eu am fost plecat cateva zile din oras si din cauza conditiilor(AC..) am preferat sa merg cu cealalta masina.

Oltcitu' merge perfect...i-am refacut asigurarea de cateva zile, i-am luat si o baterie noua ca aia veche isi daduse duhul si cam atat. benzina si km aproape in fiecare zii
Danutz Bratosin is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -