Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 30-09-09, 22:00   #541
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

2-3 poze spion de azi
zic eu ca inca se tine bine...totusi, a avut si zile mai bune

ps: misto inscriptia de pe hayon, de deasupra stopului. ''putina pasiune si un gram de nebunie''
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00627.JPG
Views:	293
Size:	211.6 KB
ID:	1108023   Click image for larger version

Name:	DSC00628.JPG
Views:	385
Size:	209.2 KB
ID:	1108024   Click image for larger version

Name:	DSC00629.JPG
Views:	374
Size:	266.9 KB
ID:	1108025  

__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo

Last edited by Danutz Bratosin; 30-09-09 at 22:02.
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 30-09-09, 22:11   #542
Speed4U

Stage 5
 
Speed4U's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,103
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
[DACIA]
[DAEWOO]
[AirBrush]
[4Rally]
Default re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

inca arata bine ,pacat ca nu mai este intretinuta .
Speed4U is offline   Reply With Quote
Old 30-09-09, 22:15   #543
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

Arata bine.
Felicitari lui Ja_rule ca o tine si nu va ajunge fier vechi.
Multa munca ,pasiune si prietenie investita in masina asta.
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 23:29   #544
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

Si tot eu readuc la viata topicul...
Oltcit-u' lui Ja Rule e vedeta!!! a aparut si in ziar

stirea completa aici
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	thumb_612_x_0_4274-217829-7editiedacii.jpg
Views:	550
Size:	156.7 KB
ID:	1264190  

Last edited by Danutz Bratosin; 14-01-10 at 23:33.
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 23:41   #545
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

Am asistat la tot spectacolu`... initial am crezut ca vor sa ridice oltcitu` meu motiv pt care m`am decis sa`l vand unui pasionat .. cred ca e mai bine asa decat sa`l vad intr`un maldar de fiare vechi ... daca cineva este interesat de masina imi poate da un telefon pt detalii ... 0765.324.707
__________________
Berlină 1310 decocostârcită B 79 L E M ... Member of : Dacia Rally Team Motorsport ...
Regulamentul secţiunilor comerciale...Reguli generale pe forumul 4TuningRO...Feedback Dacia...Esenţial: scrieţi corect în limba română



"Suntem atât de răi incât ne ardem si intre noi"

Funerare auto (tractari)

0765.324.707 / 0765.948.147
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 01-01-11, 05:52   #546
Danniel
Oltcit Driver

Stage 3
 
Danniel's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 105
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

Deci a trecut aproape un an de la ultimul post dar am zis sa continui aici sa descriu ce s-a mai intamplat de atunci la masina. A fost destul de munca la masina, in principiu, am cumparat masina, am descoperit in mare problemele ei, le-am rezolvat, am facut itp si asigurare si am fost la munte cu ea, dupa aceea am zis sa o iau de la inceput cu masina. Dupa o "cercetare" mai amanuntita, asta vara am descoperit ca pragurile la exterior mai erau tinute de vopsea probabil deoarece s-au facut praf cand am pus un ciocanel pe ele si mai avea cateva gaurele de rugina la podeaua din dreapta fata. Acest lucru s-a rezolvat cu praguri noi si 2 petice sudate in autogen.
Am grunduit si terosonat toata podeaua si pragurile si interiorul aripilor etc.. In interior nu am facut mare lucru inafara de scaune de oltcit originale, (daca ati citit topicul ati observat ca avea de ursuletz dar erau atat de innalte incat stateam cocosat la volan si am renuntat la ele), huse si ceva muzica sa dardaie putin tabla pe ea, aaah si am umplut aripile spate de vata minerala, era available si am zis sa fac un test si intradevar e mult mai bine.
Mecanic vorbind am avut o adevarata aventura cu masina am schimbat toti 4 etrierii, cateva conducte, am "reinviat" frana de mana, in sensul ca acum blocheaza rotile pe spate si pe asfalt uscat!.
Motorul, multumita lui Ja_rule, are set nou etc.. dar problema este, la reniflard s-a facut praf o sita imprastiind prin motor aschii de aluminiu, una dintre ele a reusit sa blocheze pompa de ulei, si, totodata, tot motorul, am schimbat atunci pompa de ulei dar motorul deja luase bataie la ambielaj, in vara cand am facut tinichigeria, am decis sa desfac motorul, unde am descoperit cuzinetul central destul de dus, am pus alti cuzineti, am refacut motorul schimbat un simering si inca cateva chestii (nu era cine stie ce de schimbat in el), bine inteles, am curatat fiecare piesa in parte sa arate frumos dar in fine. aaa si am schimbat cutia cu una in 5 care e varza din pacate....
De la acea reparatie si pana acum se implinesc in jur de 3000 km de cand masina merge perfect, presiunea la ulei este buna, iese aproape saptamanal din bucuresti deci ma pot baza pe ea.
Ideea mea de cand am cumparat aceasta masina a fost sa ii pun mecanica de club dar nu am avut timp/chef/bani, acum in primavara sper sa mearga treaba, mi-am luat un rl din 94 pt piese de pe care voi lua cutia planetarele fuzetele si ce mai tre ca sa o transofrm pe a mea in club, singurul lucru care va ramane pe ea va fi frana de mana pe spate, iarna asta mi-a pus zambetul pe buze....
In paralel, din vara am inceput sa strang piese pt turbo, am aproape tot (mai lipseste galeria si poate un intercooler mai frumos, al meu e relativ patrat si nu vad unde l-as pune)





Nu am poze cu turbina deoarece este la un prieten unde mai lucrez la masina, este o turbina Mitsubishi luata de pe un Dodge Shadow, turbina este in stare foarte buna si este racita pe apa problema este ca e putin cam mare pt un motor de 1.3 dar pe net am gasit ca ar merge de la 1.4 la 2.x deci nu ar fi mare problema. In paralel incep sa lucrez la un motor de 1.3 facut de la 0, sper cam intr-o luna sa fie gata si sa ma apuc sa fac evacuarea, wish me luck. Aveti idee de vreun sudor prin bucuresti care s-ar ocupa de asa ceva si sa lucreze cat de cat ok, sau poate cineva care chiar a mai facut asa ceva inainte. Multumesc.
Danniel is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 10:46   #547
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

https://forum.4tuning.ro/501-anunturi...nd-tuning.html

uite incearca sa iei legatura cu el pentru evacuare

din ce vad acolo ti-ar trebui si o flansa pentru carb,o alta pompa de benzina,furtune,coliere o sa mai ai de bagat bani sa stii :P
intercoolerul il poti pune cum il are bogdan lascu sub capota si faci priza de aer
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 11:27   #548
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

Foarte tare!

Ja_Rule, chiar a reuşit să dea maşina unui adevărat pasionat!

Danniel, crezi că ne poţi arăta şi nouă nişte poze cu Olteanul?
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 12:47   #549
Danniel
Oltcit Driver

Stage 3
 
Danniel's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 105
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

pompa de benzina pot face rost de una de r5 gtt originala de la un prieten de unde am luat si carbul, flansa am deja. Ce nu am si nu stiu de unde as putea face rost separat este gatul de la carburator . poze cu masina voi pune zilele viitoare deoarece nu prea am nici o poza decenta, nu prea am obiceiul sa fac
Danniel is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 13:23   #550
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

gatul ala de lebada e putin mai greu de gasit dar nu imposibil,la fel cum nu e imposibil de facut
eu planui sa-mi fac unul metalic,daca il termin in timp utile ne intelegem noi si ti-l dau pe al meu
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 18:28   #551
alexgherna

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

bun asa danniel ai inceput sa postezi .....dak nu pui tu poze cu masina hai ca iti pun eu cateva.....oricum una peste alta cea mai tare chestie la masina asta mi se pare caldura...baga o caldura de te scoate din masina (la propriu vorbind) prima data cand am vazut am crezut ca a luat foc motoru ...bafta in continuare!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	_DSC1129.JPG
Views:	346
Size:	2.92 MB
ID:	1810449   Click image for larger version

Name:	_DSC1124.JPG
Views:	196
Size:	3.65 MB
ID:	1810450   Click image for larger version

Name:	_DSC1133.JPG
Views:	197
Size:	2.53 MB
ID:	1810451  

alexgherna is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 19:25   #552
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

ce bord misto are,cine l-o fi facut?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 21:21   #553
Danniel
Oltcit Driver

Stage 3
 
Danniel's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 105
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

oare cine? ) apropo de bord l-am desfacut astazi sa-i pun in sfarsit acele cum trebuie, la cum le pusesesi tu la rece aveam relanti de 100rpm si la 100 intr-a 5-a aveam in jur de 2000 si umpic . IN sfarsit am inteles si eu cum sunt luminate cadranele, stiam de ledurile uv de sus dar eu credeam ca sunt luminate si din spate in vreun fel si cand am vazut ca nu e nimic acolo eram gen what?! Oricum frumoasa treaba ai facut cu ceasurile astea, felicitari.
Danniel is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 01:15   #554
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Foarte tare!

Ja_Rule, chiar a reuşit să dea maşina unui adevărat pasionat!
Crezi ca degeaba am asteptat un client care sa nu care cartofi cu ea? ... eu zic ca a meritat

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
ce bord misto are,cine l-o fi facut?
Mai taci ma.. ai facut tu repede ... o mie de ani am asteptat sa le termini ... si mamaie se misca mai repede .. dupa cum se stie, lucrurile bune necesita timp

P.S.: chiar ma bucur sa vad ca masina e ok

P.P.S.: Daniel, sa treci intr`o zi sa`ti dau a doua telecomanda si niste placute pentru frana de mana
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 17:45   #555
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata

De pe ce motor provine carburatorul? am si eu unu' si nu stiu de pe ce motor este....era pe motor adaptat la cumparare...
Ms!
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -