Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-08, 22:06   #46
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

Quote:
Originally Posted by nxtaz View Post
Au ineput lucrarile la masina. Cam dezamagit de ce am gasit sub tabla. Masina vad ca nu refuza in totalitate sa isi arate varsta. Am adoptat o soloutie temporara si anume Rost Killer de la Henkel care ar trebui sa converteasca rugina in legatura stabila de fier. Sper sa reziste pana cand masina intra la sablat pentru ca acum finantele sunt cam limitate.

pai era si normal sa gasesti asa ceva... totul depinde de cum a fost ingrijita , acum ceva ani am dat peste multe fiaturi super ingrijite fara pic de rugina.. vezi ca nu faci tocmai bine... in jurul zonei unde dai cu rust killer rugineste tabla .... recomand sa tai cu totul in functie de zone si de ce poti tu sa ii faci , eu la 600 si la bot pe dreapta jos am o bucatica unde am taiat cu totul si am inlocuit , am sa-l rog si pe tata sa se uite putin la ce ai tu aici , poate-ti da macar un sfat mai bunicel :P
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 22:26   #47
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

la stalp acolo , dai usa jos tai si bagi altceva , e greu , tre meserias pentru chestia asta... haionul mai bine cauti la dezmembrari unul ok , iar alte zone de rugina asa cat de cat dai cu chit fibra , o sa te chinuie dar nu faci bine deloc cu solutia asta...
denver is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 23:22   #48
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

Sa stapanesti sanatos masina si fara probleme, e ceva rar si greu de gasit si eu am cautat una acelas model da nu am gasit.
Oricum un model foarte reusit si e Abarth ... eu in polonia am vazut cum pe autostrada la 180km/h se apropria ceva din spate furios si imi tot facea blitzurii ma dau la oparte si cand exact un fiat din asta negru cu un mosulica de vreo 50-55 de ani a trecut pe langa mine ziceai ca stau pe loc si eram intr'un BMW 325i si am incercat sa il ajung da n'am reusit.
Singurul lucru e ca mai greu cu piesele de Abarth ca's cam scumpe.
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 03:37   #49
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

desi motorul nu este reconditionat...merge incredibil. accelerare constanta 120-180....si nu am mai avut unde sa dau..dar mai merge.TheEnZo ma simt norocos cu masinuta asta.
denver....stiu ca nu e chiar cea mai buna solutie dar e mai buna decat deloc. Vreau sa inlocuiesc tot ce e ruginit si sa revopsesc..dar din pacate inca nu dispun de fondurile necesare. pot pune mai multe poze cu zonele afectate daca e vorba de un sfat

Last edited by nxtaz; 28-08-08 at 03:58.
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 15:02   #50
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

Quote:
Originally Posted by nxtaz View Post
desi motorul nu este reconditionat...merge incredibil. accelerare constanta 120-180....si nu am mai avut unde sa dau..dar mai merge.TheEnZo ma simt norocos cu masinuta asta.
denver....stiu ca nu e chiar cea mai buna solutie dar e mai buna decat deloc. Vreau sa inlocuiesc tot ce e ruginit si sa revopsesc..dar din pacate inca nu dispun de fondurile necesare. pot pune mai multe poze cu zonele afectate daca e vorba de un sfat

in mare parte din ce am vazut haionul mai bine il schimbi cu totul cum am si scris mai sus , dar la stalp acolo e complicat... te duce la mult si nu poti risca sa o tii asa , eu m-am grabit cu 600-le si acum imi pare tare rau , de data asta cu rabdare am sa-l refac complet , in rest ai zone mici asa unde merge cu chit fibra , mi-ar placea daca poti sa faci 2 3 poze in care sa se vada motorul mai bine , acelasi motor il avea si tata pe primul fiat numai ca era 1.6 TC , cel de 105 cai , are si ritmo abarth motorizare asa , in rest daca mai ai vreo zona ciudata pune poze si ii arat tatalui meu sa vad ce mai zice
denver is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 22:10   #51
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

motorul care l-ai avut este cel de pe 105TC, asa se numeste, nu 1.6 TC
Haionul este rau doar in partea de jos. Sub eleron sunt urme de cand a fost smuls. In tineretile ei a fost supusa unui control ..mai amanuntit si cei care au facut controlul l-au smuls ramand urmele de acolo. Este destul de greu de gasit elemente de caroserie de fiat vechi de 25-30 de ani in stare buna.Am gasit un motor cu 0 km de 125TC dar la un pret pe masura...3000 euro...inca sunt in dubii daca sa vand espero sa iau motorul asta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1010771.JPG
Views:	416
Size:	3.35 MB
ID:	627081   Click image for larger version

Name:	P1010794.JPG
Views:	511
Size:	3.30 MB
ID:	627082  
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 22:29   #52
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

1.6 TC scria pe 131 , pe ritmo scrie 105 TC , oricum e acelasi motor ) deci nu-i bai , stiu ca este greu sa gasesti dar merita sa incerci , chestia cu motoru e cam ciudata , cu 3000 faci multe alte chestii la ea , era misto dak gaseai un motor 130 TC , cel cu 2 carburatoare , mare putere nu aveai in plus dar rupe motorasu ala , e super misto ca ai avut noroc de asa masina , asa ceva mai rar , si motorasul asta duce ceva caluti , pe caroseria asta usoara... daca era dupa mine ii puneam direct un motor de delta turbo ) si aia era , costa mult dar rupe masinuta aia... am vazut una pe yt , avea demaraj la a 3 a cum au unele la plecare de pe loc ) , am vazut ca ai id-ul pe profil , iti dau add sa vorbim mai usor
denver is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 01:32   #53
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

Quote:
Originally Posted by denver View Post
1.6 TC scria pe 131 , pe ritmo scrie 105 TC , oricum e acelasi motor ) deci nu-i bai , stiu ca este greu sa gasesti dar merita sa incerci , chestia cu motoru e cam ciudata , cu 3000 faci multe alte chestii la ea , era misto dak gaseai un motor 130 TC , cel cu 2 carburatoare , mare putere nu aveai in plus dar rupe motorasu ala , e super misto ca ai avut noroc de asa masina , asa ceva mai rar , si motorasul asta duce ceva caluti , pe caroseria asta usoara... daca era dupa mine ii puneam direct un motor de delta turbo ) si aia era , costa mult dar rupe masinuta aia... am vazut una pe yt , avea demaraj la a 3 a cum au unele la plecare de pe loc ) , am vazut ca ai id-ul pe profil , iti dau add sa vorbim mai usor
130tc-ul are doar 2 carb in plus si axele cu came cu un profil usor modificat...se poate face foarte usor trecerea la motor de 130 din asta al meu. e pe lista o admisie pentru doua carburatoare orizontale de 130tc.
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 20:56   #54
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

update
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	01112008419.jpg
Views:	646
Size:	893.0 KB
ID:	691881  
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 13:31   #55
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

Ce frumos, porci dubli solex. )
Sa ii cureti si tu si sa le faci poze cand sunt montati...
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 17-12-08, 00:20   #56
Cosmin*

Stage 5
 
Cosmin*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 405
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

Salut, cand mi-ai zis asta seara despre masina, chiar nu stiam la ce sa ma astept.
Superba, la cum arata masina si la cate sunt in tara chiar ai motiv sa fii indragostit de ea.
Bafta cu planurile de viitor cat despre motor...chiar dak suna bine..eu sunt de parere ca nu merita sa dai un esspero pe un motor.
P.s da si u un pm cu id tau
Cosmin* is offline   Reply With Quote
Old 17-12-08, 11:35   #57
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

Quote:
Originally Posted by b0gDaN3l View Post
Ce frumos, porci dubli solex. )
Sa ii cureti si tu si sa le faci poze cand sunt montati...
Cu curatatul nu ar fi prea greu dar cu montatul o sa mai dureze ceva deoarece trebuie sa schimb si aprinderea si sa o pun pe cea de 130 TC. In configuratia actuala carburatoarele lovesc de delco; acesta trebuie mutat in capul axei cu came de pe evacuare si nu e usor. Cu alte cuvinte trebuie o aprindere de 130TC completa si multa munca dar ... se rezolva

Cosmin* am id-ul la profil.
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 03-04-09, 15:08   #58
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

Am facut rost si de aprindere de 130TC multumita lui smoke si ce mai era nevoie sa montez carburile.
Pacat ca nu am timp sa le montez dar pana in toamna sper ca masina va fi pe strazi cu alta vopsea si cu un motor intinerit
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 03-04-09, 23:46   #59
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

Speram sa o vad la 4tuning...
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 22:34   #60
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ritmo Abarth 125 TC

nu pot decat sa te felicit...Asa Ritmo Abarth...mai rar...de fapt nu cred ca am mai vazut in Romania. Am vrut si eu acum vreo 2 ani sa cumpar un Ritmo dar mi-a trecut, nu se merita pentru ca la interior era groaznic si multe piese de la motor fusesera inlocuite cu unele de Dacia.
Ai mai facut ceva la caroserie?
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -