Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-10, 18:29   #31
ufo89

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1
Default Re: Bravo - Bellissimo

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
masina e superba, da nu cred ca alegeam rosu si cutie automata, dar e amsina ta, bafta cu ea, ador modelul
Rosu am ales ca era pe stoc si in plus e o culoare italieneasca asa cum e Ferrari
p.s.:misto mustata
Merci nu o mai am e istorie
Quote:
Originally Posted by MR.STILO View Post
salut! bine ai venit prinre noi! alegerea facuta e super! acum este era dezvoltarii motoarelor de cilindree mica turbo,puteri mari si consumuri mici!
s-a dus era dezvoltarii motoarelor turbo-diesel.
sa o stapanesti sanatos si pe viitor iti doresc sa ajungi sa o tunezi!
Frumos si stiloul tau ,singurul tunning dorit ar fi pedaliere de aluminiu Abarth dar inca nu exista

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Sa o stapanesti sanatos ca ai o jucarie frumoasa, mai ciudat mi se pare cu chestia ca e automata ... in fine gusturile fiecaruia.

2 lucruri nu am inteles :
- care e faza ca nu are inca 1000 km ?!?! Banuiesc ca ti'au vandut gogoasa aia cu rodatu motorului ... la masinile astea chestia asta cu rodaju e facuta in fabrica.
- ai afirmat mai sus urmatoarele "e cutie automata cu ambreiaj si prinde repede viteza" , tu ai vazut cutie de viteze fara ambreiaj ?!?!?! Eu unul n'am vazut pana acuma .

in rest toate cele bune si fara incindente.
Exista automate pe convertor de cuplu http://en.wikipedia.org/wiki/Automat...smission_modes
ufo89 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 16:24   #32
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Bravo - Bellissimo

Daca taceai filozof ramaneai ! Asa zisele cutii automate de viteze care folosesc principiu convertorului de cuplu , au 2 randuri de ambreiaje , care la randul lor in majoritatea cazurilor folosesc 2 tipuri diferite de ambreiaje ... pana si mopedu are ambreiaj !
Termenul de ambreiaj descrie un mecanism si un principiu mecanic , nu este o denumire care o are fix o singura piesa ...
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 10:01   #33
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Bravo - Bellissimo

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
care e faza ca nu are inca 1000 km ?!?! Banuiesc ca ti'au vandut gogoasa aia cu rodatu motorului ... la masinile astea chestia asta cu rodaju e facuta in fabrica.
De fapt ce spui tu este o "gogoasa".
Ai vazut un motor nou, pana in 3-4000km cum se comporta? Cum miroase de multe ori a incins, cum poate uneori sa consume putin mai mult ulei si cum consumul de benzina/motorina este crescut? Ti se pare comportament de motor rodat?
Orice masina noua are nevoie de rodaj, si nu 1000 ci 3000km. Compara 2 motoare la fel, unul rodat si alteul nerodat si iti garantez ca ai sa vezi diferenta.
De fapt, vezi cum merge o masina de test drive, care a fost fortata inca de la primul km, apoi vezi cum merge una intretinuta corect.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 16:04   #34
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Bravo - Bellissimo

Eu am cumparat FIAT din magazin cu 2km la bord si dupa primi 30 de km a vazut numai talpa si pana acuma in 57.000 de KM facuti intr'un an cred , nu s'a defectat nimic , nu are consum de ulei , nu bate , nu tacane , merge normal , urca frumos in ture si consuma aproape cat in carte cu vreo 500g mai mult poate sa zicem .

Si am si intrebat de rodaj si a zis cum ies cu masina de la iei sa merg normal cu ea !!!!!!!!!!

Si spre exemplu sunt unele masini care le cumperii noi si prima revizie este la 10.000 sau la 15.000 km ... cum faci tu rodaju ca practic daca ar fi ca tine dupa aia 1000 de km te cheama sa schimbi uleiul cel putin .... ?!?!?!

Mama si'a luat Yaris D-4D nou avea 3km la bord in magazin si a chemato la prima revizie la 15.000 de km ... unde este rodajul ala ?!?!? Ai auzit tu pana acuma sa faci rodaj cu un ulei care il tii 15.000 de km ?!?!?


ON TOPIC . La cati KM te'a chemat la prima revizie ?!?!

Last edited by TheEnZo; 03-03-10 at 16:07.
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 20:43   #35
MR.STILO

Stage 5
 
MR.STILO's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 396
Member of:
[Fiat]
[Colectionar Machete]
Default Re: Bravo - Bellissimo

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Eu am cumparat FIAT din magazin cu 2km la bord si dupa primi 30 de km a vazut numai talpa si pana acuma in 57.000 de KM facuti intr'un an cred , nu s'a defectat nimic , nu are consum de ulei , nu bate , nu tacane , merge normal , urca frumos in ture si consuma aproape cat in carte cu vreo 500g mai mult poate sa zicem .

Si am si intrebat de rodaj si a zis cum ies cu masina de la iei sa merg normal cu ea !!!!!!!!!!

Si spre exemplu sunt unele masini care le cumperii noi si prima revizie este la 10.000 sau la 15.000 km ... cum faci tu rodaju ca practic daca ar fi ca tine dupa aia 1000 de km te cheama sa schimbi uleiul cel putin .... ?!?!?!

Mama si'a luat Yaris D-4D nou avea 3km la bord in magazin si a chemato la prima revizie la 15.000 de km ... unde este rodajul ala ?!?!? Ai auzit tu pana acuma sa faci rodaj cu un ulei care il tii 15.000 de km ?!?!?


ON TOPIC . La cati KM te'a chemat la prima revizie ?!?!

salut! nu vreau sa va tin lectii,dar niciun motor nu iese din fabrica rodat.
cei care vand masini de regula nu sunt profesionisti(motoristi). doar agenti de vanzare si ei spun ce vor sa auda cumparatorii(fac cursuri pentru asta).orice motor are din prim-montaj un ulei special care de regula se schimba la 15.000(s-a dus epoca daciei cand se schimba la 2500 km) cand exploatezi o masina rational de la 0 km o simti cum "se lasa" dupa 5000 km. la modelele super-sport exista limitatoare la clapetele de acceleratia impotriva sarcinilor mari de turatii care se debriteaza la prima revizie.
__________________
Stilo 1,8 16V,8X17" Azev type C wheels, red calipers, black front grill, borla exaust, custom made footrest+alloy pedals, painted plastics,carbon look covers ,painted cylinderhead cover, sport suspension,black mirror roof
MR.STILO is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 11:01   #36
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Bravo - Bellissimo

Eu la 10 000 km o duc la revizie sa ii schimbe tot,e si mult praf in tara asta,si da am mers ca la un rodaj cu ea.
Joi revin cu poze noi merg intro excursie nu am mai folosito de o luna are cam 5600 km acuma
__________________


viata e plina de suisuri si coborasuri pentru mine ce e important e sa ma simt bine si sa imi traiesc viata la maxim
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 23:47   #37
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Bravo - Bellissimo

Felicitari pentru achizitie, masina este frumoasa si avand in vedere traficul actual e binevenita in orice conditii o cutie automata, consuma mai putin, accelereaza de fiecare data mai bine ca o manuala, mult mai practica, etc.
__________________

Last edited by vlad_VSV; 05-05-10 at 21:16.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 23:53   #38
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Bravo - Bellissimo

e mai practica insa uneori duci lipsa pedalei de ambreiaj de asta si conduc manuala mai mult,e o cutie mai mult folosita in SUA si da accelereaza mai repede,insa in europa parca nu e asa de folosita,nu am inteles de ce in SUA e mai folosita
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -