Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-06, 01:03   #1
iosala

Stage 3
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 87
Default Fiat Punto HGT

Va salut.
Sunt un fan al italienelor si as vrea sa-mi achizitonez un Fiat Punto HGT si eram curios ce parere aveti despre aceasta masinuta.
iosala is offline   Reply With Quote
Old 15-03-06, 23:31   #2
car_manyac

Stage 3
 
car_manyac's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 76
Default Re: Fiat Punto HGT

Fiat Punto e o masinuta super.Cred ca e cea mai reusita din gama fiat ma refer la fiabilitate, calitate, pret.Nu o poti compara cu nici o masina din clasa ei adik corsa sau polo.E f f stabilta iar HGT tin sa spun ca rupe.A fost unu si la raliu si in cate stiu deabia il tineau fetele la raliu pe sosea mergea de rupea.Si eu am un Bravo din 2001 si sunt f multumit.E comfortabila spatioasa materiale de buna calitate stabila trage super si consuma si putin iar intretinerea pana acum nu a fost deloc costisitoare.Ce sa zic singura problema a fiatului e ca are tabla mai moale poate fi bine si poate fi rau depinde cum e ei adik la accidente se strica ea cam toata dar u scapi ca atenueaza mult din impact dar e nasol ca mai sunt dobitoci prin parcari care nu se uita si uite surpriza.In rest rugina nu o sa vezi pe ea pt ca are toata caroseria galvanizata iar fiat ofera chiar garantie la tabla.Ce sa mai zic vb sunt vb eu zic sa te convingi si nu vei regreta.P.S.Fara comentarii Fiat nu mai e ce a fost asa ca nu mai tot comentati aiurea fara sa stiti.
car_manyac is offline   Reply With Quote
Old 16-03-06, 18:04   #3
sandrei

Stage 5
 
sandrei's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,300
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Fiat Punto HGT

bun...contraargument: cu fapte concrete si daca dai pvm iti trimit si poze...fiat punto din 2001...plin de rugina la aripile interioare...chiar si la suportii de scaune din interior...AM POZE...la hgt cea mai mare problema este cutia de viteze...nu rezista mai mult de max 100.000 km...asta ca sa nu vb din auzite...per total merita...dar nu comparati punto cu lupo ca nu are sens..sincer...pana si pretul face diferenta :
__________________
Upgraded to CTR 11580 Type R
"GOD invented i-VTEC so that mortals can be closer to heaven!"
sandrei is offline   Reply With Quote
Old 19-03-06, 21:50   #4
uno

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 84
Default Re: Fiat Punto HGT

intr-adevar nici dimensiunile nu se compara; cred ca in lupo nici nu am loc sa intru...cat despre rugina la aripi sa fim seriosi...masina aia a fost lovita 100%....nu cred ca punto e mai proasta decat Fiat-ul meu Uno care e din '91 si nu are pic de rugina la aripi.
uno is offline   Reply With Quote
Old 19-03-06, 23:50   #5
car_manyac

Stage 3
 
car_manyac's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 76
Default Re: Fiat Punto HGT

sandrei din cate vad si la masina mea care tot fiat e, un bravo, sa sti ca toata caroseria e galvanizata si i-ti spun ca am chiar un prag un pic zgariat la un capat si nu am deloc rugina asa ca nu-mi spune de rugina poate a fost lovita cum am auzit de la uno.cat despre lupo nu exista comparatie eventual cu polo sau corsa.multi vb din auzite dar ce va recomand conduce-ti un fiat de preferat dupa 2000, fiat nu mai e ce a fost!
car_manyac is offline   Reply With Quote
Old 06-04-06, 01:11   #6
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Fiat Punto HGT

sandrei, hai sa-ti zic eu ce e lupo: pt fete si fetitze este super masina, pt mine este un *** !
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 07-04-06, 00:15   #7
GTI

Stage 5
 
GTI's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 579
Default Re: Fiat Punto HGT

iosala,eu am un Punto 1.2 16V 80CP din 2001 si te sfatuiestc cu draga inima sa-ti iei HGT din mai multe motive
1.motorul e de Alfa doar ca are 3 cai in minus deoarece e scris altcumva softu' de management
2.Punto II e modelul care a scos Fiat din r_h_tu' in care era datorita fiabilitatii
3.modelul la 3 usi (cel cu farurile inguste) arata super
4.masina e usoara (1000 KG)+motor de 1800cmc (cuplu mare chiar si la turatii joase)=reprize de invidiat
5.performante rezonabile: 0-100kmh in 8.5s , 207 km/h v-max
intra pe www.puntopower.com si convinge-te ca e o masina care isi merita banii
__________________
"Nothing in life is more exhilirating as to being shot at without result - W.Churchill"
GTI is offline   Reply With Quote
Old 27-04-06, 13:30   #8
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Fiat Punto HGT

sandrei am citit din nou ce ai scris si chiar m-am enervat unde draq ai vazut tu punto 2001 ruginit, am avut punto sport din '94 si nu avea punct de rugina. Bineinteles daca a fost busit sau a avut vreun vecin boala pe el asta e altceva. Eu Lupo il compar cu tico, mergea unu super sport in curbe de mai avea un pic si se rasturna, am trecut pe langa el cu punto de cred ca s-a invartit in loc. Am punto din 2002 cu 190 mii Km si merge cutia ca noua, nu am schimbat la el decat 2 amortizoare spate.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 14-07-06, 18:18   #9
brautomobile

Stage 4
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 287
Default Re: Fiat Punto HGT

Salutare desi vad ca subiectul e cam vechi vreau sa va spun ca am un punto hgt de o saptamana si sunt foarte multumit de performantele masinii.Nu stiu cum sta la capitolul fiabilitate dar voi vedea pe viitor.Asa ca daca vrei un hgt eu zic sa-ti cumperi ca vei fii surprins de ce poate.
brautomobile is offline   Reply With Quote
Old 28-08-06, 00:54   #10
05wnd

Stage 3
 
05wnd's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 153
Default Re: Fiat Punto HGT

....destul de grav in 2006 sa aud de Punto HGT 'plin de rugina' .......cat despre fiabilitatea masinilor italiene m-am iutat pe 'Troubleshooting-Mecanica....' si nu mi se pare deloc ca masinile italiene sunt pe primul loc.
05wnd is offline   Reply With Quote
Old 27-09-06, 01:02   #11
smoke
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
smoke's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 942
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Fiat Punto HGT

salutare in primul rand...
1) am fiat ritmo abarth din 85.. si inca nu am o pata de rugina(antifon original)... intretirea si cheltuilile sunt ff mici.. ff multumit
2) masinile italiene sunt printre cele mai tari ca fiabilitate...si ca performante.. (poate.. mai jos dupa japoneze)
3) problema e de mecanici in Romania... care tot ce stiu e masina germana


.. felicitari posesorilor de masini italiene , Punto HGT rupe mucii la masini cam pana in 150 de cai cam la orice ora/ ritmo abarth si acum dupa 20 de ani.. inca isi face treaba la liniute..

all the best from SmokeDesign
smoke is offline   Reply With Quote
Old 27-09-06, 10:47   #12
antonio74

Stage 5
 
antonio74's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,289
Member of:
[Fiat]
[FORD]
Default Re: Fiat Punto HGT

sal ...........depinde la ce service mergi ......mai sunt si oameni care se pricep la orice masina !!
antonio74 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 00:04   #13
smoke
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
smoke's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 942
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Fiat Punto HGT

true.. apoi inca la noi conceptia este : ''n-ai masina germana'' ... du-te la reprezentanta.. si acolo.. kinder cu surprize.. daca nu e masina noua
smoke is offline   Reply With Quote
Old 01-10-06, 14:47   #14
brautomobile

Stage 4
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 287
Default Re: Fiat Punto HGT

Smoke ar trebui sa-ti schimbi mecanicul!Intr-un fel e adevarat ce zici sunt alta conceptie decat cele germane.Neamtul a facut o masina fiabila si cu o performanta modesta pe cand italianul s-a uitat mai mult la partea de motor si performanta.Nu zic ca italienele nu sunt fiabile dar nu asta este punctul lor forte.Si referitor la ce zicea Sandrei mai sus,sunt foarte curios de unde are el informatia ca cutia de viteze cedeaza pana la 100000!?!Al meu are 117000 si nu da nici un fel de semne de oboseala.Cutia de la hgt e super deoarece e scurta si precisa.In rest fratilor bafta cu puntourile!
brautomobile is offline   Reply With Quote
Old 01-10-06, 19:20   #15
smoke
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
smoke's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 942
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Fiat Punto HGT

Quote:
Originally Posted by brautomobile View Post
Smoke ar trebui sa-ti schimbi mecanicul!Intr-un fel e adevarat ce zici sunt alta conceptie decat cele germane.Neamtul a facut o masina fiabila si cu o performanta modesta pe cand italianul s-a uitat mai mult la partea de motor si performanta.Nu zic ca italienele nu sunt fiabile dar nu asta este punctul lor forte.Si referitor la ce zicea Sandrei mai sus,sunt foarte curios de unde are el informatia ca cutia de viteze cedeaza pana la 100000!?!Al meu are 117000 si nu da nici un fel de semne de oboseala.Cutia de la hgt e super deoarece e scurta si precisa.In rest fratilor bafta cu puntourile!
mecanicul e schimbat de mult.. io imi repar solo masinile.. dar.. cand nu stiam.. cautam.. si normal ca nu prea rez nimic prin service-uri... d'cord cu tine.. iar Sandrei probabil stie el o masina din 1000 si.. crede ca se aplica regula la toate ( adevaru ca pica cutia la orice masina.. de o lasi fara ulei ) )
io unu nu am auzit de probleme de genu.. doar de pinionul de marsalier.. care de obicei.. se cam ducea.. la fiaturile mai vechi.. pe la 100 de mii.. so ???
all the best from SmokeDesign
smoke is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -