Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-13, 14:54   #46
TONYPSG
Daewoo Driver

Stage 5
 
TONYPSG's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 650
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

de a/c nu stiu ce sa zic,ca si a mea sta nefacuta de 2 ani de cand am masina.
TONYPSG is offline   Reply With Quote
Old 27-07-13, 15:00   #47
kippy90

Stage 4
 
kippy90's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 277
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

Am inteles.din ce m-am documentat eu poate fii senzorul de pe radiatorul de ac sau prea mult sau prea putin fren.dar daca era senzorul aveam masina cu cheita (sistemul electronic al masinii) aprins in bord.cel putin asa gandesc eu. Si mai stiu ca daca acel senzor nu functioneaza nu da drumul la compresor sa mearga.ceea ce la mine nu se intampla la mine functioneaza.deci raman la concluzia ca am presiunea in instalatia de ac prea mica sau prea mare.
kippy90 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 18:59   #48
kippy90

Stage 4
 
kippy90's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 277
Default

Salutare !Revin si eu cu cateva intrebari legate despre masina mea,mai precis despre sistemul electric.
Atasez cateva poze cu schema sigurantelor si o poza cu panoul meu de sigurante.
1.eu am masina precablata pentru geamuri electrice,dar in panoul de sigurante am 2 locasuri pentru geamuri electrice (sigurantele 17 si 20)la mine pe care din cele 2 ar trebui sa le folosesc?ambele au connectori metalici pt siguranta
2.in locasul cu nr 42 este liber la mine dar pe schema spune ca siguranta este folosita la plafoniere(plafonierele functioneaza la.mine)
3.daca puteti sa imi spuneti daca se pot monta oglinzi electrice la mine (am vazut ca locas de siguranta am ,cat si conectori pt ea)
4.Avand la dispozitie poza cu panoul de.sigurante spuneti-mi ce se mai poate adauga..
5.Cum se desface panoul de sigurante, adica daca se poate scoate de acolo pentru a adauga connectori metalici pe spatele panoului pentru sigurante sau relee.
6.daca poate pune cineva o poza cu semnificatia pinilor ai mufei rotunde de pe usa.
7.cum arata mufa pentru oglinzi si unde o gasesc daca masina este precablata.

Astept raspunsurile voastre.
Multumesc si o seara buna!

Poze cu panoul meu de sigurante si schema sigurantelor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CAM00358_2013-05-28_2014-01-11.jpg
Views:	198
Size:	58.9 KB
ID:	2922815   Click image for larger version

Name:	untitled_2014-01-11.JPG
Views:	218
Size:	56.1 KB
ID:	2922816   Click image for larger version

Name:	untitled2_2014-01-11-2.JPG
Views:	152
Size:	53.9 KB
ID:	2922817  


Last edited by GJ 64 GAB; 13-01-14 at 19:25.
kippy90 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 09:58   #49
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

Dacă nu ai geamuri electrice, mai mult ca sigur nu este precablată pentru oglinzi electrice.
Cel mai uşor mod de a vedea dacă vine precablată pentru oglinzi electrice, ar fi să dai jos triunghiul de plastic (cel cu tweeter-ul şi joystick-ul) şi să tragi un pic de fată de uşă (satoză), să vezi dacă mai există vreo mufă pe acolo.

Opel a avut nişte configuraţii ciudate rău.

Exemplu.
Model Comfort: Eu am 6 air-bag-uri (stālpi sunt "pluşaţi" - īmbrăcaţi īn "puf") , comenzi volan, cd-player, reglaj volan (īnălţime + adāncime) dar nu am AC şi n-am avut nici oglinzi electrice (comandă Belgia), nici volan de piele dar am avut precablaj pentru oglinzi şi am chiar şi pentru īncălzire īn scaune.

Un prieten are modelul N'Joy şi nu are volan reglabil, nu are 6 air-bag-uri şi nici stālpii "pluşaţi", nu are īncălzire īn scaune (nici precablaj), nu are comenzi pe volan dar are volan de piele, dar are AC şi oglinzi electrice.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 10:40   #50
alonso01

Stage 4
 
alonso01's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 271
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Dacă nu ai geamuri electrice, mai mult ca sigur nu este precablată pentru oglinzi electrice.
Cel mai uşor mod de a vedea dacă vine precablată pentru oglinzi electrice, ar fi să dai jos triunghiul de plastic (cel cu tweeter-ul şi joystick-ul) şi să tragi un pic de fată de uşă (satoză), să vezi dacă mai există vreo mufă pe acolo.

Opel a avut nişte configuraţii ciudate rău.

Exemplu.
Model Comfort: Eu am 6 air-bag-uri (stālpi sunt "pluşaţi" - īmbrăcaţi īn "puf") , comenzi volan, cd-player, reglaj volan (īnălţime + adāncime) dar nu am AC şi n-am avut nici oglinzi electrice (comandă Belgia), nici volan de piele dar am avut precablaj pentru oglinzi şi am chiar şi pentru īncălzire īn scaune.

Un prieten are modelul N'Joy şi nu are volan reglabil, nu are 6 air-bag-uri şi nici stālpii "pluşaţi", nu are īncălzire īn scaune (nici precablaj), nu are comenzi pe volan dar are volan de piele, dar are AC şi oglinzi electrice.
Intr-adevar sunt cam ciudate configuratiile...eu n-am geamuri\oglinzi electrice, volan reglabil(nici de piele nu e), 6 airbag-uri, nici precablaj pentru incalzire in scaune, stalpi "plusati", dar are AC )...la mine e model Selection
alonso01 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 11:48   #51
kippy90

Stage 4
 
kippy90's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 277
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

precablata pentru geamuri electrice este pentru ca am conectori pentru sigurante in panou .....altfel stau si ma gandesc ca nu ar mai fi trebui sa ii puna si din ce am vazut eu in tis 2000 in mufa de pe stalp cea rotunda , am si pini pentru geamuri electrice in schimb in mufa de pe usa nu mai sunt.....deci tind sa cred ca este precablata pentru geamuri electrice.....cat despre oglinzi electrice uitandu-ma in schema sigurantelor am vazut ca si acolo am conectorii pentru ele , si releul pentru incalzirea oglinzilor .....sper sa gasesc mufa....

atasez poze cu mufa de pe stalp.....entru geamuri electrice !

pinii pentru geamuri electrice sunt cei de sus 2 alaturati , cei lati
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CAM00370.jpg
Views:	53
Size:	618.5 KB
ID:	2925568   Click image for larger version

Name:	CAM00373.jpg
Views:	47
Size:	604.8 KB
ID:	2925569  
kippy90 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-14, 12:20   #52
kippy90

Stage 4
 
kippy90's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 277
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

Am si eu o intrebare !
Am in panoul e sigurante , un loc unde se poate pune o siguranta si scrie in carte ca este recunoastere ocupare scaun , la nr 42 ( poza atasata).

Ce este acesta recunoastere ocupare scaun?

Multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CAM00356.JPG
Views:	88
Size:	470.6 KB
ID:	2927178  
kippy90 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-14, 15:27   #53
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

Să nu fie legată de airbag-ul de la pasager.
Ceva senzori de greutate?

Adică locul din dreapta dacă nu este ocupat, la un eventual accident,
airbag-ul de la pasager n-ar trebui să se declanşeze.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 11:02   #54
gabi jugaru

Stage 3
 
gabi jugaru's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 113
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

Dragutza masina sa o folosesti sanatos si fara incidente, dc nu ii faci farurile negre pe interior exact ca la astra n joy? cred ca ar da bine pe masinuta.spor la treaba in continuare
gabi jugaru is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 13:57   #55
kippy90

Stage 4
 
kippy90's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 277
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

Multumesc , gabi jugaru! Am o lista de upgrade-uri mai mare ca a lui Mos Craciun ), dar lipsa de bani si de timp, mai ales de bani ( ca, na, traim in Romania !) ma indeamna deocamdata sa stau in repaos!

Multumesc inca o data !
kippy90 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 17:13   #56
gabi jugaru

Stage 3
 
gabi jugaru's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 113
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

cu mare placere.daca vrei te pot ajuta cu 2 faruri de astra g n joy care au fost pe masina mea dar trebuiesc polishate pt ca sunt matuite si unul din faruri cam are urechile rupte. eu le.am schimbat pe amandoua cand am luat masina.salut. a si am uitat sa spun sunt cele originale GM
gabi jugaru is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 17:31   #57
kippy90

Stage 4
 
kippy90's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 277
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

hai ca trecem pe privat
kippy90 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 00:08   #58
kippy90

Stage 4
 
kippy90's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 277
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

Intampin iar o problema.....deci detin motorul de 1.2 16v asa cum stiti....si de cand a dat frigul mi se pare ca am un consum destul de mare ...undeva la 10% in oras....pana sa de frigul nu mi-a consumat asa de mult....filtre ,bujii,ulei sunt schimbate la timp.Aveti idee de la ce poate fi?
Multumesc
kippy90 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 09:12   #59
FlorinSsv2014

Stage 2
 
FlorinSsv2014's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 29
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

Ce planuri ai cu ea Sa o conduci multi km fara incidente.
FlorinSsv2014 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 17:41   #60
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Masina mea: Opel Astra G cc

E normal sa consume umpic mai mult acuma ca a venit frigul.
valitataye is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -