Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-12, 18:36   #226
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Am lucrat ceva zilele astea.Am pus o suspensie sport(i-ar mai trebui arcuri mai joase pe fata) , am facut ordine pe la motor,am curatat bornele bateriei,am pus carbon pe la interior pe manerele usilor si afara la fel si....am atins topSpeed:160 Cam atat...urmeaza...ce pica dintre:distantiere,praguri,arcuri fata Multumiri Cristi,Curca,Marcea.

Poze:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC06159.JPG
Views:	108
Size:	719.7 KB
ID:	2561247   Click image for larger version

Name:	DSC06162.JPG
Views:	301
Size:	718.7 KB
ID:	2561248   Click image for larger version

Name:	DSC06176.JPG
Views:	125
Size:	621.7 KB
ID:	2561249  

Click image for larger version

Name:	DSC06181.JPG
Views:	264
Size:	640.7 KB
ID:	2561250   Click image for larger version

Name:	DSC06189.JPG
Views:	232
Size:	718.3 KB
ID:	2561251   Click image for larger version

Name:	DSC06191.JPG
Views:	156
Size:	693.8 KB
ID:	2561252  

Click image for larger version

Name:	DSC06192.JPG
Views:	187
Size:	722.6 KB
ID:	2561253   Click image for larger version

Name:	DSC06195.JPG
Views:	259
Size:	812.5 KB
ID:	2561254   Click image for larger version

Name:	DSC06199.JPG
Views:	101
Size:	777.5 KB
ID:	2561255  

__________________


Last edited by davay; 24-09-12 at 18:45.
davay is offline   Reply With Quote
Old 24-09-12, 21:45   #227
Aleks.

Stage 4
 
Aleks.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 257
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

nu stai deloc degeaba . frumoasa asta mica
Aleks. is offline   Reply With Quote
Old 24-09-12, 22:03   #228
tabokubmw

Stage 5
 
tabokubmw's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,154
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Quote:
Originally Posted by davay View Post
Am lucrat ceva zilele astea.Am pus o suspensie sport(i-ar mai trebui arcuri mai joase pe fata) , am facut ordine pe la motor,am curatat bornele bateriei,am pus carbon pe la interior pe manerele usilor si afara la fel si....am atins topSpeed:160 Cam atat...urmeaza...ce pica dintre:distantiere,praguri,arcuri fata Multumiri Cristi,Curca,Marcea.

Poze:
Usor , o pui tu la rand



Bafta!
tabokubmw is offline   Reply With Quote
Old 27-09-12, 12:11   #229
cry_dinu20

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 25
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

da da da ce sa zic arata mai bine nu ma supara ca o modific pe neagra mea de o sa plangi
cry_dinu20 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 11:56   #230
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Pam pam
Multumim cry_dinu20. Urmeaza iluminarea albastra a bordului si daca stiti cum sa fac acele rosii ziceti-mi si mie.Parca era cu vopsea fosforescenta?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC06202.JPG
Views:	192
Size:	361.8 KB
ID:	2566362   Click image for larger version

Name:	DSC06207.JPG
Views:	111
Size:	742.7 KB
ID:	2566363  

Last edited by davay; 30-09-12 at 11:58.
davay is offline   Reply With Quote
Old 02-10-12, 11:49   #231
streetfame

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 100
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

frumoasa masinuta! spor in continuare. daca aflii cum faci ceasurile luminate sa imi zici si mie (da nu le face cu vopsea ca nu o sa reusesti nimic)... am vazut pe niste siteuri dar nu raspund oamenii cum le-au facut (ei au schimbat acele da nu stiu de la ce masina au bagat), mi-a promis cineva ca ma ajuta cu niste ace dar e momentan plecat, daca aflu inaintea ta iti zic si tie (eu am tigra, deci e practic aproximativa aceeasi treaba)...
__________________

Vand accesorii tuning pentru orice masina, produsele sunt din germania.
Pentru cereri oferte intrati pe mess: street_tunning sau la tel: 0767311784
streetfame is offline   Reply With Quote
Old 02-10-12, 12:21   #232
kox2o1o

Stage 3
 
kox2o1o's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 132
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

greu sa imi dau seama dc masina are suspensie sport fa ceva cu ea si trantesteo,dc vrei iti pun niste poze cu corsa mea sa vezi cat ii de joasa cu suspensie sport fixa 60-40...
kox2o1o is offline   Reply With Quote
Old 02-10-12, 17:58   #233
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Quote:
Originally Posted by davay View Post
Pam pam
Multumim cry_dinu20. Urmeaza iluminarea albastra a bordului si daca stiti cum sa fac acele rosii ziceti-mi si mie.Parca era cu vopsea fosforescenta?
incearca de pe un corsa mai nou, sau poate gasesti ceva vopsea de la magazinele specializate care au o gama mai deversificata de nuante si culori
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 02-10-12, 18:25   #234
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Quote:
Originally Posted by streetfame View Post
frumoasa masinuta! spor in continuare. daca aflii cum faci ceasurile luminate sa imi zici si mie (da nu le face cu vopsea ca nu o sa reusesti nimic)... am vazut pe niste siteuri dar nu raspund oamenii cum le-au facut (ei au schimbat acele da nu stiu de la ce masina au bagat), mi-a promis cineva ca ma ajuta cu niste ace dar e momentan plecat, daca aflu inaintea ta iti zic si tie (eu am tigra, deci e practic aproximativa aceeasi treaba)...
Multumesc.Din cate am auzit de la logan ar merge,sunt mai lungi sau mai scurte,nu stiu exact dar am inteles ca merg adaptate.Pe un forum zicea cineva de oja fosforescenta...

Quote:
Originally Posted by kox2o1o View Post
greu sa imi dau seama dc masina are suspensie sport fa ceva cu ea si trantesteo,dc vrei iti pun niste poze cu corsa mea sa vezi cat ii de joasa cu suspensie sport fixa 60-40...

Te provoc sa facem curierat amandoi,fiecare cu masina lui si vedem care pe care Stiu ca nu e low si mi-as dori sa o mai las si eu dar dupa nu as mai face nimic cu masina.Momentan e destul de joasa pt nevoile mele.

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
incearca de pe un corsa mai nou, sau poate gasesti ceva vopsea de la magazinele specializate care au o gama mai deversificata de nuante si culori
O sa ma mai interesez,e o treaba si cu varianta de pe o corsa mai noua.

Momentan stagnez pana la salariu iar atunci as vrea preaguri,bixenon si plasticele din faruri vopsite negre+alte mici chestii.

Last edited by davay; 02-10-12 at 18:29.
davay is offline   Reply With Quote
Old 03-10-12, 18:50   #235
03xuc

Stage 5
 
03xuc's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 521
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

salut, draguta masina, vad k inca nu ai vopsit interiorul farurilor cu negru, la mine asta a fost primul lucru care l-am facut cand mi-am luat masina, e foarte simplu....bagi farurile in apa fierbinte si se inmoaie masticul cu care sunt lipite, functioneaza sigur, eu asa am procedat si au iesit frumos. 2 poze sa vezi cum au iesit.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image067.jpg
Views:	145
Size:	201.2 KB
ID:	2569926   Click image for larger version

Name:	Image068.jpg
Views:	172
Size:	219.0 KB
ID:	2569927  
03xuc is offline   Reply With Quote
Old 03-10-12, 20:23   #236
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Sunt transparente acele de la bord sau albe? se aprind in vreo culoare cand aprinzi pozitia? s'ar putea sa iti dau un pont cum sa ti le faci colorate si nu cu vopsea,dar spune'mi intai ce te'am intrebat
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 03-10-12, 20:34   #237
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Quote:
Originally Posted by 03xuc View Post
salut, draguta masina, vad k inca nu ai vopsit interiorul farurilor cu negru, la mine asta a fost primul lucru care l-am facut cand mi-am luat masina, e foarte simplu....bagi farurile in apa fierbinte si se inmoaie masticul cu care sunt lipite, functioneaza sigur, eu asa am procedat si au iesit frumos. 2 poze sa vezi cum au iesit.
Am incercat treaba si nu mi-a iesit dar urmeaza sa le rezolv si pe astea.O sa incerc si cu apa cum ai zis tu.

Quote:
Originally Posted by westsideracer View Post
Sunt transparente acele de la bord sau albe? se aprind in vreo culoare cand aprinzi pozitia? s'ar putea sa iti dau un pont cum sa ti le faci colorate si nu cu vopsea,dar spune'mi intai ce te'am intrebat
Sunt albe spre gri acele,nu transparente si nu se aprind in nicio culoare.
davay is offline   Reply With Quote
Old 03-10-12, 20:51   #238
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Pai ! ca sa le faci intr'o anumita culoare,trebuie sa dai ceasurile si inclusiv acele de la ceasuri jos.pt asta folosesti o furculita dupa ce le'ai demontat,in spatele acelor,intre motoras si placa aia pe care sunt inscriptionate gradatiile de viteza etc,pui niste inele,pe care le confectionezi din ce vrei,eventual dintr'un pix(tai cu o panza de bomfaier "felii" asa),doar sa fie inchise la culoare,sa nu raspandeasca lumina,cam de 2-3mm grosime si pe un lateral dai gaura cu o surubelnita sau ceva mic.in gaurile astea,pui led/leduri de ce culoare vrei tu,d'alea mici de 3 volti,cam cat pasta de pix in grosime,pe care lipesti rezistente pentru a functiona pe 12 volti.trebuie sa te duci sa cumperi ledurile si rezistentele de la un magazin de specialitate... prin inelele astea,tebuie sa treaca boltul acului de viteza.prinzi motorasul la loc,legi ledul undeva la pozitie,pui acul indicator inapoi si o sa ti se vada colorat in ce culoare alegi tu.
e destul de complicat,dar daca vrei,poti sa le faci...acum,nu stiu sigur cat de intens o sa ti se aprinda tie acul,avand in vedere ca e alb.dar oricum,trebuie sa fie colorat...
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 03-10-12, 20:58   #239
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Quote:
Originally Posted by westsideracer View Post
Pai ! ca sa le faci intr'o anumita culoare,trebuie sa dai ceasurile si inclusiv acele de la ceasuri jos.pt asta folosesti o furculita dupa ce le'ai demontat,in spatele acelor,intre motoras si placa aia pe care sunt inscriptionate gradatiile de viteza etc,pui niste inele,pe care le confectionezi din ce vrei,eventual dintr'un pix(tai cu o panza de bomfaier "felii" asa),doar sa fie inchise la culoare,sa nu raspandeasca lumina,cam de 2-3mm grosime si pe un lateral dai gaura cu o surubelnita sau ceva mic.in gaurile astea,pui led/leduri de ce culoare vrei tu,d'alea mici de 3 volti,cam cat pasta de pix in grosime,pe care lipesti rezistente pentru a functiona pe 12 volti.trebuie sa te duci sa cumperi ledurile si rezistentele de la un magazin de specialitate... prin inelele astea,tebuie sa treaca boltul acului de viteza.prinzi motorasul la loc,legi ledul undeva la pozitie,pui acul indicator inapoi si o sa ti se vada colorat in ce culoare alegi tu.
e destul de complicat,dar daca vrei,poti sa le faci...acum,nu stiu sigur cat de intens o sa ti se aprinda tie acul,avand in vedere ca e alb.dar oricum,trebuie sa fie colorat...
AM mai vazut operatiunea ast ape undeva si nu cred ca merita riscul.La ce bafta am eu la modificari dastea sigur stric ceva si abia am facut rost de bordul asta cu turometru Mai sigur m-ar tenta o oja fosforescenta sa vad daca gasesc pe la prietena mea sa probez pe ceva,nu neaparat pe ace sa vad cum se vede...plus ca nu prea le am cu electrica asta micro,mega,extra mica,cu leduri si rezistente. E realizabil ce zici tu si merci pt idee insa momentan nu ma avant de frica sa nu sar din lac in put,sa stric cine stie ce
davay is offline   Reply With Quote
Old 03-10-12, 21:00   #240
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

))
Tu stii...eu ti'am spus cum am facut eu,dar nu la masina mea.Si da,ai dreptate.e destul de complicat...
Ce sa zic? spor la treaba :P
westsideracer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -