Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Masina mea Nissan - Infiniti

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-12, 11:47   #76
Bogdan_almera_turbo

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 167
Member of:
[Nissan]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Eu unul iti doresc succes in ceea ce vrei sa faci.Ca un sfat ar fi sa vorbesti cu UTuning,omul are un motor asemanator la care a muncit ceva timp...si are dreptate cu injectoarele.Cele de 800cc sunt prea mari...probabil ai un target initial de vreo 300cp cu un target final in jurul a maxim 450cp unde injectoare de 550 ar fi mai mult decat suficiente.De asemenea cred ca acel wastegate extern de 44mm este supradimensionat pentru ce vrei tu sa faci...un 38 ar fi fost suficient...nu ai spus nimic despre pompa de benzina,iar daca acea "noutate in racire" se refera la un intercooler aer-apa sa stii ca astfel de proiecte nu reprezinta noutati pe acest forum.

Zici ca ai ceva probleme cu functionarea motorului dar nu spui ce anume...daca vrei sfaturi din care sa selectezi ceva util va trebui sa spui exact cu ce probleme te confrunti.

De asemenea se poate deduce foarte usor ca documentarea ta este una de "suprafata" numai din cauza faptului ca tu confunzi compresia cu raportul de comprimare...cum spuneam,mult succes...asa am inceput si eu si acum stiu cate ceva doar pentru ca mi-a placut sa-mi pierd timpul si banii cu astfel de probleme.

PS.Nu stiu daca este lipsa de interes sau o problema in a accesa internetul...dar mai mult de 48 de ore pentru un raspuns la o intrebare legata de proiectul tau denota clar una din cele doua variante.
ok, iti multumesc pentru sustinere. eu am urmat un proiect realizat de cateva ori in afara. nu este o inventie, sau am luat injectoare de 800cc ca mi-au placut ca sunt mari. la fel cu wastgateul. am vorbit cu bogdan(utuning) si da, stie anumite lucruri legate de sr20, acest motor care eu l'am convertit in turbo ia apartinut. racirea da, era vorba despre un i/c aer- apa.
pot afirma ca ceea ce fac, este o noutate pe forum, este o conversie de calitate din aspirat in turbo.
si la target, ai dreptate, am inceput proiectu cu o asteptare la ceva +300cp, dar in momentu de fata, am un target de peste +400cp, lucru care poate luat oricand o alta intorsatura si sa vorbim +600.
imi place ca stii ce vorbesti, dar daca nu scriam pe alt thread, nu iti era atrasa atentia de acest topic. dupa parerea mea, asta reprezinta in romania ceea ce fac eu, si inca cativa. o nepasare totala.
Bogdan_almera_turbo is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 12:21   #77
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

Nu stau toata ziua sa "pescuiesc" topicuri cu proiecte interesante,intr-adevar daca nu postai acolo poate nu vedeam proiectul tau nici acum.Legat de acesta,incearca sa ajungi acolo unde vrei treptat.Nu incerca sa faci din aspirat un turbo de +400cp...mai intai fa-l sa mearga ok la 200cp si apoi treptat urci puterea si vezi daca totul este in parametrii si eventual mai schimbi ce crezi ca e nevoie.Am vazut ca ai luat ceva piese de calitate si ar fi pacat sa nu iasa ce trebuie doar pentru ca te-ai grabit.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 15:34   #78
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

Pot sa ma bag si eu ca musca?!?!?

Deci....asa cum am mai spus....injectoarele de 800 c sunt prea mari si o sa iti spele segmentii.

De exemplu pentru 300 de cai injectoarele de 444 cc originale de sr20det (GTIR) sunt suficiente.

Eu la 420 de cai am injectoare Denso de 700 cc si sunt cam la 75 %.


Cand vine vorba de wastegate as putea spune ca 44mm e mult prea mare pentru o turbina atat de mica......un 35 sau chiar un 38 ar fi ideal (eu spre exemplu am un Tial de 38mm care isi face treaba super ok).

La partea de racire aer....eu as merge pe un intercooler clasic aer - aer deorece Sr-urile se incalzesc destul de tare si nu cred ca cel aer - apa va face fata.

Daca mai e nevoie de vreun sfat nu ezita sa ma contactezi
__________________
Daca Nissan Motorsport e ''NISMO'' ....atunci Honda Motorsport e ''HOMO'' ???
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 22:29   #79
Bogdan_almera_turbo

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 167
Member of:
[Nissan]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

normal ca poti sa te bagi, multumesc de sfaturi, cum am mai spus, eu m-am inspirat de afara, si aceasta a fost o lista de modificari care m-a atras cel mai mult. parerile, sunt impartite, unii spun ca e buna, altii ca unele sunt prea mari, eu sunt de parere ca e mai bine mai mare, decat mai mic. sa vedem ce si cum e treaba. am comandat si culbutorii cobalt parformance. astept sa vina ca sa pot sa inchid si eu motoru.

imi spui si mie bogdane, ce garnitura de chiuloasa sa folosesc? cat de groasa? avand in vedere ca a mea era 0.9 si un sr20det are 1,1 stock, eu ma gandeam sa merg cu un 1,5 e ok? ce zici?

edit, eu nu cred ca gt3076r aka gt3040r , este o turbina mica... imi pare rau.

Last edited by Bogdan_almera_turbo; 23-07-12 at 22:32.
Bogdan_almera_turbo is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 11:17   #80
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

garnitura de chiuloasa cosworth sau Tomei (care e dublu la pret).

De 1.5 mm si sa fie cu 0.5 mai mare decat pistoanele pe care le ai acum.....de exemplu daca ai pistoane de 86 de mm trebuie sa iti iei garnitura cu gaura de 86.5 mm
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 10:47   #81
Bogdan_almera_turbo

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 167
Member of:
[Nissan]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

multumesc frumos.
culbutorii cobalt performance.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	RA-SR20_2.jpg
Views:	45
Size:	16.0 KB
ID:	2507936   Click image for larger version

Name:	RA-SR20.jpg
Views:	54
Size:	18.1 KB
ID:	2507937  

Last edited by Bogdan_almera_turbo; 28-07-12 at 10:55.
Bogdan_almera_turbo is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 23:32   #82
Bogdan_almera_turbo

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 167
Member of:
[Nissan]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

urmatoarele piese, care urmeaza sa le comand saptamana asta

admisie plenum
clapeta de 80mm
rampa de benzina hks
galerie de evacuare
Bogdan_almera_turbo is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 00:25   #83
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

Quote:
Originally Posted by Bogdan_almera_turbo View Post
urmatoarele piese, care urmeaza sa le comand saptamana asta

admisie plenum
clapeta de 80mm
rampa de benzina hks
galerie de evacuare
Tine-o tot asa,nu e greu sa faci ce ti-ai propus daca o iei pas cu pas.Btw...ce pompa de benzina folosesti/vei folosi?
GTA is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 16:24   #84
Bogdan_almera_turbo

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 167
Member of:
[Nissan]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

momentan masina are o pompa bosch de nissan almera ). o sa ii iau una de 255l/h walbro probabil, in rezervor. si un regulator de benzina tomei.

Last edited by Bogdan_almera_turbo; 31-07-12 at 16:27.
Bogdan_almera_turbo is offline   Reply With Quote
Old 02-08-12, 19:01   #85
Bogdan_almera_turbo

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 167
Member of:
[Nissan]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

slamed almera. pe fata nu are motor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0234.JPG
Views:	179
Size:	1.84 MB
ID:	2512933   Click image for larger version

Name:	IMG_0235.JPG
Views:	265
Size:	2.09 MB
ID:	2512934   Click image for larger version

Name:	IMG_0236.JPG
Views:	113
Size:	1.54 MB
ID:	2512935  

Bogdan_almera_turbo is offline   Reply With Quote
Old 02-08-12, 19:53   #86
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

Quote:
Originally Posted by Bogdan_almera_turbo View Post
slamed almera. pe fata nu are motor.
Cu garda aia la sol o sa faci toata puterea inutilizabila...va arata bine dar nu vei putea forja masina.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 02-08-12, 20:36   #87
Bogdan_almera_turbo

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 167
Member of:
[Nissan]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Cu garda aia la sol o sa faci toata puterea inutilizabila...va arata bine dar nu vei putea forja masina.
Suspensia este reglabila si nu prea exista joc foarte mare. Pot spune ca e ca un mic kart. Deci nu e problema de balans

Last edited by Bogdan_almera_turbo; 02-08-12 at 20:39.
Bogdan_almera_turbo is offline   Reply With Quote
Old 02-08-12, 23:41   #88
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

Quote:
Originally Posted by Bogdan_almera_turbo View Post
Suspensia este reglabila si nu prea exista joc foarte mare. Pot spune ca e ca un mic kart. Deci nu e problema de balans
O sa vezi atunci...daca masina este extrem de rigida vei avea probleme in a o mentine dreapta la viteze mari pe drumuri mai putin drepte,o sa topaie ca dracii de spate pe drumuri cu mici denivelari ,vei avea mari sanse sa o "pierzi" pe viraje daca gasesti o gropita,denivelare etc...

Sa nu mai zic de stresul permanent de a nu "incaleca" caini morti,pietre si alte obstacole aflate pe carosabil...sper ca iubita ta nu are sani maricei pentru ca o sa observi ca la drumuri mai lungi o sa-i tina in palme,jante strambe,anvelope taiate,multe alte chestii pe care mi-e lene sa le insir...insa cel mai important lucru este ca masina ta fiind fwd ar trebui ridicata de spate pentru o aderenta cat mai buna pe puntea fata...
GTA is offline   Reply With Quote
Old 03-08-12, 00:27   #89
Bogdan_almera_turbo

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 167
Member of:
[Nissan]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

hai sa vedem ce o sa se intample. trebuie sa arate si bine, nu doar sa fuga
Bogdan_almera_turbo is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 23:51   #90
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: nissan almera n16 sr20de+t project

Quote:
Originally Posted by Bogdan_almera_turbo View Post
slamed almera. pe fata nu are motor.
Quote:
Originally Posted by Bogdan_almera_turbo View Post
hai sa vedem ce o sa se intample. trebuie sa arate si bine, nu doar sa fuga
Si totusi, nu-i prea "slammed" ?
Esperache is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -