Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Masina mea Nissan - Infiniti

Reply
 
Thread Tools
Old 10-10-14, 14:49   #1
cristi.hz
Nissan Driver

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 6
Member of:
[Nissan]
Default Nissan 200SX S14

Bine v-am gasit,

As avea nevoie de niste sfaturi legat de un Nissan 200SX S14 recent achizitionat, nu lucrez in domeniul auto, deci fiti blanzi .

Sunt foarte multumit de masina in general, ca si putere si look, insa am ceva nemultumiri la partea de "handling" sa zic asa. As dori sa imbunatatesc urmatoarele (daca se poate):
- servodirectia as vrea sa mearga mai usor (mai conduc un Phaeton '05 si e diferenta destul de mare) - sigur nu ma astept sa mearga ca si la Phaeton dar daca se poate face ceva mi-ar placea.
- masina transmite destul de mult din asflat in masina, stiu ca are suspensii mai dure ceea ce OK, dar daca se poate reduce cumva din fiecare pietricica de pe drum mi-ar placea - suspensia trebuie sa ramana asa cum e.
- franele parca nu sunt chiar asa strong cum mi-ar placea

Ma gandesc sa incerc si un drift mai micut (never done it) dupa ce reusesc sa imi setez masina sa fie asa cum imi place.

Masina are unele modificari care le-am observat:
- FMIC prins pe tubulatura default, deci nu e asa fain cu hard pipes albastre
- evacuare inox - nu imi dau seama daca e scos si catalizatorul?
- turbo boost mecanic TurboSmart setat la 0.7 bar - nu prea intra numai dupa 4K
- suspensii fata schimbate - am cheie de reglaj, dar nu stiu de care sunt?

Cu ce ma ajuta concret un astfel de set: http://www.driftworks.com/nissan-200...via-s14-a.html

Ma intereseaza fiecare item de acolo sa stiu cu ce ma ajuta, nu sunt expert dar vreau sa invat. Ar mai trebui sa ma uit si la altceva pentru handling?

Mersi!
cristi.hz is offline   Reply With Quote
Old 10-10-14, 14:51   #2
cristi.hz
Nissan Driver

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 6
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX S14

Ajuta si astea? http://www.driftworks.com/powerflex-...180sx-s15.html
cristi.hz is offline   Reply With Quote
Old 11-10-14, 18:52   #3
Liviu_NYC

Stage 5
 
Liviu_NYC's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 307
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[SEAT]
Default Re: Nissan 200SX S14

Quote:
Originally Posted by cristi.hz View Post
Astea te "ajuta" sa simti fiecare frunza,fir de par de pe sosea. Intr-un cuvant dc nu te dai pe circuit/drift uita de ele. O sa crezi ca mergi cu caruta....

Gaseste un mecanic care se pricepe la japoneze in zona unde esti tu mai ales ca nu te bagi la mecanica. Daca ai nevoie de manualul de service imi spui si ti-l trimit pe mail gratuit.

Masina are potential mult,insa stoc nu e cine stie ce...
__________________
Totul este posibil pana la limita la care imposibilul devine posibil.

Acareturile din ograda:
1969 Ims;1971 Mercedes 280 SEL;1987 Bmw 524;1992 Saab 9000 ;1995 Nissan Silvia S14:2002 Seat Ibiza;2007 Dune Buggy 250 cmc
Trotinetele:
1994 Kawasaki Kx 250;1998 Kawasaki Zx 6R;2006 Kawasaki Zx 6R;2006 Honda Xr 650 R
Unborn yet : home made dune buggy 1000 cmc
Liviu_NYC is offline   Reply With Quote
Old 11-10-14, 18:56   #4
Liviu_NYC

Stage 5
 
Liviu_NYC's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 307
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[SEAT]
Default Re: Nissan 200SX S14

Quote:
Originally Posted by cristi.hz View Post
Bine v-am gasit,

As avea nevoie de niste sfaturi legat de un Nissan 200SX S14 recent achizitionat, nu lucrez in domeniul auto, deci fiti blanzi .

Sunt foarte multumit de masina in general, ca si putere si look, insa am ceva nemultumiri la partea de "handling" sa zic asa. As dori sa imbunatatesc urmatoarele (daca se poate):
- servodirectia as vrea sa mearga mai usor (mai conduc un Phaeton '05 si e diferenta destul de mare) - sigur nu ma astept sa mearga ca si la Phaeton dar daca se poate face ceva mi-ar placea.
- masina transmite destul de mult din asflat in masina, stiu ca are suspensii mai dure ceea ce OK, dar daca se poate reduce cumva din fiecare pietricica de pe drum mi-ar placea - suspensia trebuie sa ramana asa cum e.
- franele parca nu sunt chiar asa strong cum mi-ar placea

Ma gandesc sa incerc si un drift mai micut (never done it) dupa ce reusesc sa imi setez masina sa fie asa cum imi place.

Masina are unele modificari care le-am observat:
- FMIC prins pe tubulatura default, deci nu e asa fain cu hard pipes albastre
- evacuare inox - nu imi dau seama daca e scos si catalizatorul?
- turbo boost mecanic TurboSmart setat la 0.7 bar - nu prea intra numai dupa 4K
- suspensii fata schimbate - am cheie de reglaj, dar nu stiu de care sunt?

Cu ce ma ajuta concret un astfel de set: http://www.driftworks.com/nissan-200...via-s14-a.html


Ma intereseaza fiecare item de acolo sa stiu cu ce ma ajuta, nu sunt expert dar vreau sa invat. Ar mai trebui sa ma uit si la altceva pentru handling?

Mersi!
Nu cumpara tot ce este in kitul acela,este inutil ptr ce vrei tu. Iti recomand doar coilovere si astea in setarea de street: adica 8 kgf fata cu 5 kgf spate sau pe acolo.
Liviu_NYC is offline   Reply With Quote
Old 11-10-14, 22:15   #5
cristi.hz
Nissan Driver

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 6
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX S14

Quote:
Originally Posted by Liviu_NYC View Post
Astea te "ajuta" sa simti fiecare frunza,fir de par de pe sosea. Intr-un cuvant dc nu te dai pe circuit/drift uita de ele. O sa crezi ca mergi cu caruta....

Gaseste un mecanic care se pricepe la japoneze in zona unde esti tu mai ales ca nu te bagi la mecanica. Daca ai nevoie de manualul de service imi spui si ti-l trimit pe mail gratuit.

Masina are potential mult,insa stoc nu e cine stie ce...
Mersi de sfat! Asa am sa fac.
cristi.hz is offline   Reply With Quote
Old 11-10-14, 22:16   #6
cristi.hz
Nissan Driver

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 6
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX S14

Quote:
Originally Posted by Liviu_NYC View Post
Nu cumpara tot ce este in kitul acela,este inutil ptr ce vrei tu. Iti recomand doar coilovere si astea in setarea de street: adica 8 kgf fata cu 5 kgf spate sau pe acolo.
Mersi de sugestie. Poti sa imi detaliezi totusi care exact va fi modificarea care ar trebui sa o simt cu niste coilovere si setarea mentionata de tine? Doar ca sa inteleg
cristi.hz is offline   Reply With Quote
Old 12-10-14, 20:55   #7
Liviu_NYC

Stage 5
 
Liviu_NYC's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 307
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[SEAT]
Default Re: Nissan 200SX S14

Masina capata alta tinuta de drum,mult mai sportiva,mai "legata". Va pune puterea la roti mai bine si va fi mult mai usor de controlat mai ales in viraje. intr-un cuvant HANDLING
Liviu_NYC is offline   Reply With Quote
Old 13-10-14, 09:42   #8
cristi.hz
Nissan Driver

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 6
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX S14

Quote:
Originally Posted by Liviu_NYC View Post
Masina capata alta tinuta de drum,mult mai sportiva,mai "legata". Va pune puterea la roti mai bine si va fi mult mai usor de controlat mai ales in viraje. intr-un cuvant HANDLING
Perfect, mersi!
cristi.hz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -