Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-07, 02:08   #16
Veve

Stage 5
 
Veve's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 310
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Corolla Sedan

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Am condus si eu o masina identica dar cu alta motorizare cateva luni (dupa care am schimbat prietena.
M-a surprins cat era de stabila in curbe masina desi suspensia stock este destul de moale.Si f confortabila la drum lung.Am condus-o Bucuresti-Salonic si retur si n-am avut probleme decat cu radarele .
Ai grija sa nu-ti lasi cheile in portbagaj si sa il inchizi.
Sa o conduci sanatos.

Cu referire la cheie... Cheia are un cip de perimetru in plus fata de cipul de start. La recomandarea celor de la un service toyota am facut o proba.. am pus cheia pe scaunul din dreapta am inchis toate usile iar masina nu s-a incuiat singura.. (de fel se inchide la 2 minute daca o lasi aiurea descuiata sau uiti). Cu cheia in contact (pe off) nu se pune problema)... Asta cu referire la inchiderea automata (mentionez ca am versiunea SOL `04 - adica full)
Veve is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 02:17   #17
Veve

Stage 5
 
Veve's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 310
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Corolla Sedan

@bluey... masina este peste asteptari la capitolul stabilitate avand in vedere pretul si standardele toyota. Vezi sa nu te fure prea mult servodirectia progresiva ...
Veve is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 06:56   #18
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Toyota Corolla Sedan

Quote:
Originally Posted by Veve View Post
Cu referire la cheie... Cheia are un cip de perimetru in plus fata de cipul de start. La recomandarea celor de la un service toyota am facut o proba.. am pus cheia pe scaunul din dreapta am inchis toate usile iar masina nu s-a incuiat singura.. (de fel se inchide la 2 minute daca o lasi aiurea descuiata sau uiti). Cu cheia in contact (pe off) nu se pune problema)... Asta cu referire la inchiderea automata (mentionez ca am versiunea SOL `04 - adica full)
Incearca sa descui portbagajul cu cheia si sa o lasi inauntru in timp ce il inchizi.Asta in timp ce restul masinii este incuiata.
Sa vezi cip de perimetru ce te asteapta.
Si fa asta la 1000KM de cealalta cheie
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 08:59   #19
Veve

Stage 5
 
Veve's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 310
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Corolla Sedan

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Incearca sa descui portbagajul cu cheia si sa o lasi inauntru in timp ce il inchizi.Asta in timp ce restul masinii este incuiata.
Sa vezi cip de perimetru ce te asteapta.
Si fa asta la 1000KM de cealalta cheie

Nu stiu.. eu am desfacut cheia si la mine cel putin asa era... Mentionez ca am senzorii de perimetru in stanga si dreapta pe plafon ca niste cuburi mici de zahar

Iar daca te referi la resoftarea cheii... aia e alta poveste.. io iti zic din ce-am incercat... da` uite o s-o fac si pe-asta cu portbagajul. Daca nu merge o bag in bidonul de apa de parbriz.. poate asa (glumesc)
Veve is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 10:42   #20
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Toyota Corolla Sedan

Quote:
Originally Posted by Veve View Post
Nu stiu.. eu am desfacut cheia si la mine cel putin asa era... Mentionez ca am senzorii de perimetru in stanga si dreapta pe plafon ca niste cuburi mici de zahar

Iar daca te referi la resoftarea cheii... aia e alta poveste.. io iti zic din ce-am incercat... da` uite o s-o fac si pe-asta cu portbagajul. Daca nu merge o bag in bidonul de apa de parbriz.. poate asa (glumesc)
Daca vrei iti fac un DIY cum sa-ti incui cheia inauntru :P
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 10:55   #21
mos_gherilla

Stage 3
 
mos_gherilla's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 84
Default Re: Toyota Corolla Sedan

eu trebuie sa-i schimb bara spate pt ca m-a agatzat una in trafic, vreau sa-i pun spoiler la luneta (ca in prima poza), sa-i pun xenoane si niste jenti cromate...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	_tte000002f.jpg
Views:	121
Size:	36.3 KB
ID:	273785   Click image for larger version

Name:	_toyota_e12_body05f.jpg
Views:	76
Size:	39.0 KB
ID:	273786  
mos_gherilla is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 13:42   #22
Veve

Stage 5
 
Veve's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 310
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Corolla Sedan

@bluey.... Si iti fac eu dupa aia un DIY cum s-o spargi sa recuperezi cheia

@mos_gherilla.. nasol cu bara ... eleronul este 60 de euro.. iar xenoane nu exista inca. In cel mai bun caz pui o instalatie doar de becuri xenon (H7 - siemens), fara lupa si restul. Daca ai varianta normala (fara face-lift) poti sa iei xenoane de pe Corolla T-Sport sau Kompressor (alea stiam ca mai au), iar asa ceva nu gasesti la noi. Daca ai varianta cu face-lift... poti sa nu-ti mai faci sperante

Iar jante.. eu unul o sa pun ceva f sport... Masina nu prea se impaca cu bling-blingu` (parerea mea)

Last edited by Veve; 22-05-07 at 13:44.
Veve is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 15:04   #23
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Toyota Corolla Sedan

Quote:
Originally Posted by Veve View Post
@bluey.... Si iti fac eu dupa aia un DIY cum s-o spargi sa recuperezi cheia (parerea mea)
Iti dai seama ca il am si pe ala pregatit...
Cum crezi ca am plecat din Grecia???
Mi-a luat 2 ore sa intru in masina dar nu am spart nici un geam si nu am fortzat nici o incuietoare.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 15:15   #24
StefanVVTi

Stage 4
 
StefanVVTi's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 242
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Corolla Sedan

am trimis un mail la pilot******** si ei mi-au confirmat ca pot face orice kit exterior, "custom", dar dureaza undeva la o luna, timp in care masina trebuie sa stea la ei in service
StefanVVTi is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 15:41   #25
Bobby boss
VW Driver

Stage 5
 
Bobby boss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Member of:
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Echipa de sprijin]
[VW]
Default Re: Toyota Corolla Sedan

E interesanta am vazut sa dispune de un comfort deosebit imi place si mie cat de cat da am vazut k nu e asa spectaculosa precum pare
Bobby boss is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 17:08   #26
StefanVVTi

Stage 4
 
StefanVVTi's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 242
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Corolla Sedan

Quote:
Originally Posted by Bobby boss View Post
E interesanta am vazut sa dispune de un comfort deosebit imi place si mie cat de cat da am vazut k nu e asa spectaculosa precum pare
ideea e ca nici nu incearca sa fie spectaculoasa imbina eficienta(consum mic pana pe la 3000 de ture) si oaresce senzatii(la peste 4000 rpm) face de toate, in anumite limite, bine-inteles.

StefanVVTi is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 19:48   #27
Veve

Stage 5
 
Veve's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 310
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Corolla Sedan

pentru pretul pe care-l are este mai mult decat bine. mai ales ca toyota este cea mai fiabila marca din lume. ... in state a batut in 5 ani vanzarile GM, Ford si Chevrolet
Veve is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 12:32   #28
mos_gherilla

Stage 3
 
mos_gherilla's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 84
Default Re: Toyota Corolla Sedan

Quote:
Originally Posted by Veve View Post
@bluey.... Si iti fac eu dupa aia un DIY cum s-o spargi sa recuperezi cheia

@mos_gherilla.. nasol cu bara ... eleronul este 60 de euro.. iar xenoane nu exista inca. In cel mai bun caz pui o instalatie doar de becuri xenon (H7 - siemens), fara lupa si restul. Daca ai varianta normala (fara face-lift) poti sa iei xenoane de pe Corolla T-Sport sau Kompressor (alea stiam ca mai au), iar asa ceva nu gasesti la noi. Daca ai varianta cu face-lift... poti sa nu-ti mai faci sperante

Iar jante.. eu unul o sa pun ceva f sport... Masina nu prea se impaca cu bling-blingu` (parerea mea)
de doua zile caut eleron cu 60 euro .... dar nu gasesc .... lumineaza-ma si pe mine de unde ....
mos_gherilla is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 12:42   #29
Veve

Stage 5
 
Veve's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 310
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Corolla Sedan

Quote:
Originally Posted by mos_gherilla View Post
de doua zile caut eleron cu 60 euro .... dar nu gasesc .... lumineaza-ma si pe mine de unde ....
Ce ziceai ca ai?... E12 Hatchback sau Sedan?... Daca ai hatckback da.. am vazut cu 60 euro ... si cu vreo 80 la un ungur de la 4tuning days revin cu info. Acum tre` sa plec.
Veve is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 14:36   #30
mos_gherilla

Stage 3
 
mos_gherilla's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 84
Default Re: Toyota Corolla Sedan

Quote:
Originally Posted by Veve View Post
Ce ziceai ca ai?... E12 Hatchback sau Sedan?... Daca ai hatckback da.. am vazut cu 60 euro ... si cu vreo 80 la un ungur de la 4tuning days revin cu info. Acum tre` sa plec.
bine... nu ai nici o obligatie... dar m-ai lasat cu ochii in soare...
mos_gherilla is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -