Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 12-09-12, 12:51   #121
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Vechile mele jante au ajuns in UK, tot pe o Supra. Trebuie sa recunosc ca se preteaza mult mai bine pe masina lui



Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0032.jpg
Views:	57
Size:	510.5 KB
ID:	2550393   Click image for larger version

Name:	DSC_00862s.jpg
Views:	54
Size:	382.1 KB
ID:	2550394   Click image for larger version

Name:	DSC_0052.jpg
Views:	63
Size:	496.9 KB
ID:	2550395  

__________________
BBC : Of the cars you've owned, which was your favourite?

The Stig : My Toyota Supra [Mk IV, 1992-2002, with three-litre, straight-six twin-turbo engine]. It was berserk fast, with hardened suspension and all the bells and whistles. I think in a track test with a Ferrari it would win. It was incredibly quick and it kept my attention the whole time.

Last edited by Supra_Guy; 12-09-12 at 12:56.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 20:53   #122
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Niste poze noi de azi ( probabil printre ultimele facute de mine ca proprietar).




Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 04-10-12, 22:17   #123
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Salutare.
Este o adevarata frumusete aceasta masina, extrem de ingrijita, pacat ca se vinde...sper sa ajunga pe mainile cuiva care sa o aprecieze la fel de mult.

Am o intrebare in legarura cu pozitia volanului pe partea dreapta:...se conduce greu fata de volanul pe stanga pe strazile din Romania?....nu am condus decat pe stanga si imi imaginez ca la o depasire trebuie sa calci putin linia ca sa vezi daca este libera banda.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 09:02   #124
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Salutare.
Este o adevarata frumusete aceasta masina, extrem de ingrijita, pacat ca se vinde...sper sa ajunga pe mainile cuiva care sa o aprecieze la fel de mult.

Am o intrebare in legarura cu pozitia volanului pe partea dreapta:...se conduce greu fata de volanul pe stanga pe strazile din Romania?....nu am condus decat pe stanga si imi imaginez ca la o depasire trebuie sa calci putin linia ca sa vezi daca este libera banda.
Multumesc pentru apreciere. Va ajunge pe maini bune masina.

Eu am cam invatat sa conduc pe partea dreapta si mi se pare extrem de usor. Depasirile nu sunt o problema nici macar atunci cand esti singur ( vezi de obicei prin geamurile masinii din fata, ba prin stanga, ba prin dreapta), iar ca masura de siguranta iti poti cumpara oricand o oglinda speciala pentru masini RHD, ieftina, care elimina practic orice stres. Supra RHD este o masina perfecta pentru orice tara, si merita din plin economia de mii/zeci de mii de euro in favoarea uneia LHD. In toata Europa si pana in SUA & Canada a ajuns moda Suprelor RHD
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 11:14   #125
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

aa...super asa...ma speriasem de masinile cu volan dreapta si tot aveam impresia ca nu poti merge ca omu` normal pe sosea ce ele...poate pe viitor chiar imi i au una deoarece sunt destul de ieftine cu acest sistem
JDV is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 19:46   #126
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
aa...super asa...ma speriasem de masinile cu volan dreapta si tot aveam impresia ca nu poti merge ca omu` normal pe sosea ce ele...poate pe viitor chiar imi i au una deoarece sunt destul de ieftine cu acest sistem
Pentru ceea ce este Supra ( o masina de o calitate si fiabilitate incredibila cu potential enorm, o masina emblematica si plina de notorietate), Suprele RHD sunt foarte, foarte ieftine. Dupa mai bine de 4 ani de la achizitie, inca sunt de parere ca nimic in aceasta categorie de pret nu se compara. Gandeste-te.. o Supra TT valora peste 45,000$ in anii 90' ( ceea ce era enorm atunci) si pana la 60,000-70,000$ in ziua de azi. Tu practic conduci aceiasi masina, dar cu volanul pe dreapta, un fel de chilipir.

Pacat de banii necesari inmatricularii, altfel cu 15,000E puteai avea o masina de 500hp+.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 09-10-12, 17:07   #127
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Pentru ceea ce este Supra ( o masina de o calitate si fiabilitate incredibila cu potential enorm, o masina emblematica si plina de notorietate), Suprele RHD sunt foarte, foarte ieftine. Dupa mai bine de 4 ani de la achizitie, inca sunt de parere ca nimic in aceasta categorie de pret nu se compara. Gandeste-te.. o Supra TT valora peste 45,000$ in anii 90' ( ceea ce era enorm atunci) si pana la 60,000-70,000$ in ziua de azi. Tu practic conduci aceiasi masina, dar cu volanul pe dreapta, un fel de chilipir.

Pacat de banii necesari inmatricularii, altfel cu 15,000E puteai avea o masina de 500hp+.
Interesant cum devalorifica o masina pozitia volanului.

Nu`i problema...ca o bagam pe Bulgaria
JDV is offline   Reply With Quote
Old 09-10-12, 19:33   #128
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Nu`i problema...ca o bagam pe Bulgaria
=))))
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 17-10-12, 14:06   #129
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Salut, am interese pt Supra ta.
Cauta-ma te rog.
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 19:34   #130
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Cui i-a placut Supra neagra de mai sus, o poate vedea si in acest filmulet, impreuna cu un Lotus Elise :

https://www.youtube.com/watch?v=7ko8W...b_XkC-BtMVdWtw
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 02-11-12, 19:58   #131
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

THE END.

Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 11:22   #132
VAGvr6

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 23
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

pacat..era o masina impecabila .. cine a cumparat-o?

sa speram ca a ajuns pe maini bune o asemenea masina.
VAGvr6 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 18:13   #133
BT 87 YVI

Stage 4
 
BT 87 YVI's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 230
Member of:
[DACIA]
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Nu stiu ce sa spun ai avut mare grija de ea, oricum sigur a ajuns pe maini bune ca sigur a cumparato cineva cere stie ce e aceea Supra.A plecat urat nu imi place sa vad supre pe platforme nu le sta bine nu sunt in mediul lor acolo sus
__________________
BT 87 YVI is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 20:07   #134
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by VAGvr6 View Post
pacat..era o masina impecabila .. cine a cumparat-o?

sa speram ca a ajuns pe maini bune o asemenea masina.
A ajuns pe maini foarte bune masina. Nici nu puteam cere mai mult, am intalnit niste oameni extraordinari. Pana la urma a fost cumparata de o firma din Ungaria. Deci masina a plecat definitiv din Romania.

Quote:
Originally Posted by BT 87 YVI View Post
Nu stiu ce sa spun ai avut mare grija de ea, oricum sigur a ajuns pe maini bune ca sigur a cumparato cineva cere stie ce e aceea Supra.A plecat urat nu imi place sa vad supre pe platforme nu le sta bine nu sunt in mediul lor acolo sus
Masina a plecat pe platforma pana la granita. De acolo pana la destinatia finala, din Ungaria mers pe roti. Suprele merg destul de mult pe platforme, mai ales in SUA, unde proprietarii nu vor sa puna km in plus pe ele. In acest caz cumparatorul a preferat aceasta metoda, pentru ca nu stia drumul
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 20:26   #135
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Sunt incredibil de trist ca am dat-o. Nu exista masina ca sa poata umple golul in acest moment, poate doar o alta Supra.

Pentru ca am fost "acuzat" atat de prieteni cat si de altii cam facut o mare greseala vanzand aceasta masina, acestia sunt factorii determinanti care m-au adus aici, si o sa fiu sincer :

- Impozitul anual de aproximativ 2200lei si majorarea acestuia cu peste 50% incepand de anul viitor. OK, i-as fi platit cu placere daca statul mi-ar fi oferit conditii sa ma plimb cu ea, dar nici nu se pune problema...

- Din nou conditiile de drum. Mi se rupea sufletul sa merg cu ea in astfel de conditii.

- Faptul ca nu era Twin Turbo. Acesta poate ca a fost factorul determinant. Daca ar fi fost nu s-ar mai fi vandut cat eu as fi trait.

Urmatoarea masina va fi probabil un 207 RC, bineinteles banala in comparatie cu ce a fost, dar masina care ma scapa de stresul drumurilor poraste si a impozitului nesimtit.

Supra Twin Turbo este o posibilitate reala in viitor, pentru ca este masina visurilor mele, dar nu inmatriculata in Romania si cand vom avea si noi o autostrada adevarata.

PS : pozele de pe thread vor fi sterese voi lasa aici ca amintire, ultimele poze cu masina.





Last edited by Supra_Guy; 03-11-12 at 20:48.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -