Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-12, 20:46   #76
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Foarte frumoasa si foarte intretinuta,imi place mult.
bafta cu ea
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 21-02-12, 20:19   #77
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Frumoasa masina ! Nu te-ai gandit sa-i faci un upgrade ? Pacat de ea sa ramana stock, parerea mea, adica sa apara doar cu numele si starea impecabila ... e totusi o Supra si are potential
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-12, 20:55   #78
meister_raul

Stage 3
 
meister_raul's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 157
Member of:
[Mitsubishi]
[2 Roti]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Cred ca aceasta Supra e cea mai frumoasa de pe 4tuning, poate si din Romania. Cand spun frumoasa ma refer bine intretinuta si e pacat de ea sa o modifici prea mult, trebuie sa existe si supre stock, parerea mea
__________________

Meister Production
meister_raul is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 12:35   #79
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by szambi77 View Post
Frumoasa masina ! Nu te-ai gandit sa-i faci un upgrade ? Pacat de ea sa ramana stock, parerea mea, adica sa apara doar cu numele si starea impecabila ... e totusi o Supra si are potential
Multumesc, si tu ai o masina la fel de frumoasa.

Cat despre un upgrade la capitolul putere m-am gandit. Indelung chiar. Singura problema, este faptul ca momentan nu dispun de fonduri pentru acest upgrade. Doua rute pot urma. Fie engine swap-ul, care m-ar costa minim 3500E, sau un kit turbo pentru motorul actual + supporting mods care m-ar costa in jur de 5000E, varianta spre care tind. Doresc sa pastrez masina cat mai mult si chiar daca ma misc mai incet sper ca in final sa fac si acest pas.

Quote:
Originally Posted by meister_raul View Post
Cred ca aceasta Supra e cea mai frumoasa de pe 4tuning, poate si din Romania. Cand spun frumoasa ma refer bine intretinuta si e pacat de ea sa o modifici prea mult, trebuie sa existe si supre stock, parerea mea
Multumesc pentru apreciere. Nu consider ca este pacat sa fac modificari la capitolul putere. La exterior este altceva, acolo modificarile vor fi minime si de bun gust. Masina este echipa cu Getrag V161 si diferential Torsen LSD, este pacat sa ramana aspirata.
__________________
BBC : Of the cars you've owned, which was your favourite?

The Stig : My Toyota Supra [Mk IV, 1992-2002, with three-litre, straight-six twin-turbo engine]. It was berserk fast, with hardened suspension and all the bells and whistles. I think in a track test with a Ferrari it would win. It was incredibly quick and it kept my attention the whole time.

Last edited by Supra_Guy; 22-02-12 at 12:57.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 13:02   #80
meister_raul

Stage 3
 
meister_raul's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 157
Member of:
[Mitsubishi]
[2 Roti]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

La motor da, ai dreptate. Ar fi frumos sa se faca o intrunire in Romania cu Supre insa sa fie permis si accesul "fanilor" printre care ma numar!
meister_raul is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 03:41   #81
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Plictiseala...Sunetul evacuarii la turatie medie-mica din interior si exterior. Stock 2JZ-GE + Garage Whifbitz 2.5" Single box cat back (! Nimic special !).

https://www.youtube.com/watch?v=4OHvjBe30VA
https://www.youtube.com/watch?v=nn9woMv-9fg
https://www.youtube.com/watch?v=9ru6roAlvDY
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 11:17   #82
meister_raul

Stage 3
 
meister_raul's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 157
Member of:
[Mitsubishi]
[2 Roti]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

finally...suna bine!
meister_raul is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 12:49   #83
C1up3r0


Stage 5
 
C1up3r0's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 347
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

felicitari :P .. suna foarte bine masina
C1up3r0 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 08:54   #84
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by meister_raul View Post
finally...suna bine!
Thks. Vor urma si filme mai bune. !

Quote:
Originally Posted by C1up3r0 View Post
felicitari :P .. suna foarte bine masina
Mersi. Am vazut ca ti-ai facut swap-ul de motor la a ta. Cum e ? Cat de mare e diferenta ?

De NA-T ce parere ai ?

Alex
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 01:42   #85
C1up3r0


Stage 5
 
C1up3r0's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 347
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Thks. Vor urma si filme mai bune. !



Mersi. Am vazut ca ti-ai facut swap-ul de motor la a ta. Cum e ? Cat de mare e diferenta ?

De NA-T ce parere ai ?

Alex

Da, diferenta e foarte mare ... parca e alta masina ) ... cand foloseam TTC (True Twin Conversion) sa intre amandoua turbo-uri pe la 3.5k rpm, daca ii dadeam tare din prima fugea spatele sau daca eram la viteza mare nu aveam tractiune :P ... dar in sequential e diferit, am boost de la 1300rpm cam pana ma satur )) ... mai am de pus ceva la ea si sper sa ajung la 400 cai. Deci apraope de 2 ori trage mai tare decat inainte si sunt inca stock cu totul inafara de evacuare. Nu e mult dar se simte.


De NA-T hmmmm... am fost cu cineva pe circuit si da, se simte si merge mult mai repede ca nah, e single turbo :P. Parerea mea e ca daca vrei sa fii diferit mergi pe NA-T, cumperi un pachet de turbo bun, sa-l instalezi "ca la carte" si sa fie tunat de cineva care stie foarte bine ce face, daca nu, pune un 2jz-gte si fa-l la standarde BPU++ sau ceva de genu' si o sa ajungi in jur la 400 cai care e deajuns pentru o perioada lunga de timp. Sunt sigur ca pe viitor o sa vrei multi cai iar atunci gte-ul o sa fie de folos. Nu am auzit pe nimeni sa fie dus un motor GE la vreo 600-700 cai... dar sunt o gramada care au dus GTE-ul si pana la 1000+ cu tot ce are intern standard.
__________________




My Whore
51% , 49% ...don't push it !!!
C1up3r0 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 12:56   #86
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Jantele sunt de vanzare pentru cine e interesat. Sunt staggered, deci e nevoie de masina RWD. Le pot vinde si separat daca e.

TD Pro Race 1.3, Matt black finish. Ofera spatiu pentru Big Brake Kit-uri. Cauciucuri noi.

2 x 18 x 8.5J ET 40 + gume 245/40/18 - 1700 RON ( Butuc 60.1 minim pentru cele 8.5J)

2 x 18 x 10J ET40 + gume 275/35/18 - 1800 RON


Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 13:21   #87
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by C1up3r0 View Post
..... pune un 2jz-gte si fa-l la standarde BPU++ sau ceva de genu' si o sa ajungi in jur la 400 cai care e deajuns pentru o perioada lunga de timp. Sunt sigur ca pe viitor o sa vrei multi cai iar atunci gte-ul o sa fie de folos. Nu am auzit pe nimeni sa fie dus un motor GE la vreo 600-700 cai... dar sunt o gramada care au dus GTE-ul si pana la 1000+ cu tot ce are intern standard.
Ce de cai putere pe-aici
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 09:43   #88
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Masina iese la vanzare. Voi reveni cu mai multe detalii si poze dupa acest weekend.






Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 15:20   #89
meister_raul

Stage 3
 
meister_raul's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 157
Member of:
[Mitsubishi]
[2 Roti]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

De ce o vinzi?!
meister_raul is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 20:21   #90
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by meister_raul View Post
De ce o vinzi?!
Au intervenit niste schimbari in viata mea si este momentul sa ne despartim. Realizez ca va fi cea mai mare greseala posibila, pentru ca nu voi rezista prea mult fara Supra, mai ales fara aceasta Supra, dar trebuie sa ma detasez si sa las de data asta masina la vanzare pana se vinde. Deocamdata am anuntat doar intentia mea, nu am pus nici un anunt. Revin saptamana viitoare cu detalii.

Last edited by Supra_Guy; 01-06-12 at 20:26.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -