Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-12, 18:53   #106
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

10,5 kg o janta ?
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 04-08-12, 20:02   #107
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by MIRCAT View Post
10,5 kg o janta ?
Da, greutatea este per janta

Nu pot spune ca sunt ultra usoare fiind totusi CAST, dar comparativ cu cele pe care le am acum ( Peste 12kg presimt, voi veni si cu informatia asta curand) si cele stock ( 17 x 9.5J), care cantaresc 11,5kg, greutatea este excelenta zic eu daca tinem cont si de dimensiuni.
__________________
BBC : Of the cars you've owned, which was your favourite?

The Stig : My Toyota Supra [Mk IV, 1992-2002, with three-litre, straight-six twin-turbo engine]. It was berserk fast, with hardened suspension and all the bells and whistles. I think in a track test with a Ferrari it would win. It was incredibly quick and it kept my attention the whole time.

Last edited by Supra_Guy; 04-08-12 at 20:06.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 13:00   #108
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Da, greutatea este per janta

Nu pot spune ca sunt ultra usoare fiind totusi CAST, dar comparativ cu cele pe care le am acum ( Peste 12kg presimt, voi veni si cu informatia asta curand) si cele stock ( 17 x 9.5J), care cantaresc 11,5kg, greutatea este excelenta zic eu daca tinem cont si de dimensiuni.
Ma asteptam la o greutate mai mica de la rota ..........in fine....... sunt bestiale ca si masina!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 13:39   #109
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

N-am mai avut rabdare. Cam asa arata jantele pe spate...

PS : Jantele vechi de pe spate cantareau 13kg fiecare, deci este o reducere considerabila tinand cont ca in latime am avansat.






Last edited by Supra_Guy; 05-08-12 at 13:46.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 07:04   #110
C1up3r0


Stage 5
 
C1up3r0's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 347
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

frumoase jantele ... cum ti se par franele care le ai ? am vrut si eu sa-mi cumpar la un moment dat dar am auzit doar lucruri rele ... si de cat sunt? 6 fata si 4 spate ?
__________________




My Whore
51% , 49% ...don't push it !!!
C1up3r0 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 10:00   #111
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by C1up3r0 View Post
frumoase jantele ... cum ti se par franele care le ai ? am vrut si eu sa-mi cumpar la un moment dat dar am auzit doar lucruri rele ... si de cat sunt? 6 fata si 4 spate ?
Thks Jantele sunt intradevar superbe. Pics don't do them justice.

Sigur franele despre care ai auzit numai lucruri rele nu erau cele KAD ? Ale mele sunt K-Sport x8 fata si x4 spate si sunt de departe cel mai bun upgrade pe care l-am facut la masina ( si cel mai scump totusi). Multi membrii din UK le folosesc pe Supra. Sunt extraordinare, balansate excelent pentru road use, adica poti controla exact forta de franare din pedala, spre deosebire de alte masini pe care le-am condus, care te baga cu capul in parbriz la cea mai mica atingere a pedalei. Nu le-am testat niciodata pe circuit cei drept, dar sunt sigur ca au fost testate de unii membrii din UK si se descurca si acolo excelent cu placute adecvate.

Pe forumul mkivsupra.net, este un review detaliat al acestor frane pe Supra si cuvintele sunt numai de bine

http://www.mkivsupra.net/vbb/showthr...ake-Kits/page7

post #99

Sa nu mai spun ca sunt mult mai usoare decat cele mai bune frane OEM ( UK Spec-urile), arata mult mai bine si nici nu costa 4000-5000E cat un kit Brembo...

Last edited by Supra_Guy; 21-08-12 at 10:04.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 14:17   #112
C1up3r0


Stage 5
 
C1up3r0's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 347
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Thks Jantele sunt intradevar superbe. Pics don't do them justice.

Sigur franele despre care ai auzit numai lucruri rele nu erau cele KAD ? Ale mele sunt K-Sport x8 fata si x4 spate si sunt de departe cel mai bun upgrade pe care l-am facut la masina ( si cel mai scump totusi). Multi membrii din UK le folosesc pe Supra. Sunt extraordinare, balansate excelent pentru road use, adica poti controla exact forta de franare din pedala, spre deosebire de alte masini pe care le-am condus, care te baga cu capul in parbriz la cea mai mica atingere a pedalei. Nu le-am testat niciodata pe circuit cei drept, dar sunt sigur ca au fost testate de unii membrii din UK si se descurca si acolo excelent cu placute adecvate.

Pe forumul mkivsupra.net, este un review detaliat al acestor frane pe Supra si cuvintele sunt numai de bine

http://www.mkivsupra.net/vbb/showthr...ake-Kits/page7

post #99

Sa nu mai spun ca sunt mult mai usoare decat cele mai bune frane OEM ( UK Spec-urile), arata mult mai bine si nici nu costa 4000-5000E cat un kit Brembo...

Ohhh, scuze.. le-am confundat ) ... eu ma gandeam la "Kido" ... si wow, 8 pe fata, ai ganduri mari cu masina cumva ?
C1up3r0 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 16:45   #113
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by C1up3r0 View Post
Ohhh, scuze.. le-am confundat ) ... eu ma gandeam la "Kido" ... si wow, 8 pe fata, ai ganduri mari cu masina cumva ?
Ma gandeam eu ca e vorba despre alt kit Poti merge cu incredere pe K-sport.

Nu mai am planuri mari deocamdata, masina fiind de vanzare, momentan doar pe forum dar dupa ce rezolv cu jantele va merge si pe Autovit.

Nu strica niciodata sa ai frane bune
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 22:44   #114
C1up3r0


Stage 5
 
C1up3r0's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 347
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Ma gandeam eu ca e vorba despre alt kit Poti merge cu incredere pe K-sport.

Nu mai am planuri mari deocamdata, masina fiind de vanzare, momentan doar pe forum dar dupa ce rezolv cu jantele va merge si pe Autovit.

Nu strica niciodata sa ai frane bune
Ehhh, eu am avut noroc si cand am cumparat una din Japonia si am adus-o ca sa fac transplantul, a avut frane 4/2 OEM :P hehehe ... oricum multe persoane zic ca atat timp cat ai sub 500 cai franele 2/1 sunt foarte bune si nu trebuie schimbate dar 4/2 sau altele mai mari fac diferenta si e o modificare foarte folositoare :P. Fiecare cu preferintele lor ca de ex este aici unu' care are SZ-R 6sp si vrea frane 4/2 ca sa fie mai in siguranta iar dupa multe "sfaturi" a renuntat la ideea aia si ramane cu 2/1 ...
C1up3r0 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 00:13   #115
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by C1up3r0 View Post
Ehhh, eu am avut noroc si cand am cumparat una din Japonia si am adus-o ca sa fac transplantul, a avut frane 4/2 OEM :P hehehe ... oricum multe persoane zic ca atat timp cat ai sub 500 cai franele 2/1 sunt foarte bune si nu trebuie schimbate dar 4/2 sau altele mai mari fac diferenta si e o modificare foarte folositoare :P. Fiecare cu preferintele lor ca de ex este aici unu' care are SZ-R 6sp si vrea frane 4/2 ca sa fie mai in siguranta iar dupa multe "sfaturi" a renuntat la ideea aia si ramane cu 2/1 ...
Asa este. Sistemul de franare OEM 4/2 este intradevar inca destul de performant. Nu trebuie sa uitam ca din 1997 de cand s-au efectuat testele de franare 110km\h - 0 de catre Car and Driver magazine si pana tocmai in 2004 cand a fost depasit de Porsche Carrera GT, sistemul de franare de Supra Turbo a detinut recordul la franare dintre toate masinile de productie.

Insa, K-Sport cu discuri de 356mm si placute Yellow Stuff au reusit sa-l impresioneze mai mult pe tipul care a facut review ul. Eu folosesc discuri de 330m si placute standard K-Sport pe fata, Yellow Stuff doar pe spate, deci este posibil sa existe o diferenta de performanta.

Last edited by Supra_Guy; 22-08-12 at 00:16.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 16:57   #116
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Finally... new look.

In curand voi adauga si o buza fata din "Polyurethane" de la MVP Motorsports. Inca ma gandesc daca o las neagra sau o vopsesc in culoarea masinii...








Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 17:00   #117
meister_raul

Stage 3
 
meister_raul's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 157
Member of:
[Mitsubishi]
[2 Roti]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Nustiu ce ii faci dar arata ca noua masina...
meister_raul is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 17:29   #118
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Dedicare... Spalare si polish dupa orice drum, garaj pe vreme urata etc etc
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 01:27   #119
C1up3r0


Stage 5
 
C1up3r0's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 347
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Asta e un prieten care locuieste in alt oras, la 8h de mine cam ... dar ne-am intalnit cand am fost pe circuit si masina arata super tare si la fel ca si tine, are grija de ea si o spala, polish si restu ... El are buza neagra si arata super

http://www.supraforums.com.au/forum/...ry-so-far.html

Last edited by C1up3r0; 27-08-12 at 01:31.
C1up3r0 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 08:18   #120
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Supra MKIV '97, Getrag 6+1 trepte

Quote:
Originally Posted by C1up3r0 View Post
Asta e un prieten care locuieste in alt oras, la 8h de mine cam ... dar ne-am intalnit cand am fost pe circuit si masina arata super tare si la fel ca si tine, are grija de ea si o spala, polish si restu ... El are buza neagra si arata super

http://www.supraforums.com.au/forum/...ry-so-far.html
Mie imi place sa am grija de orice lucru. Dar cand ai asa ceva, esti obligat sa iti dai toata silinta. Frumos proiectul prietenului tau ! Vad ca merge pe NA-T
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -