Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CHEVROLET > Masina mea Chevrolet

Reply
 
Thread Tools
Old 09-09-08, 22:02   #226
kstor

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default Re: Chevrolet Aveo

Eu am 26000km cu aveo 1,4 full si sunt multumit. Ce-i drept, am rulat si rulez intr-un regim de turatie mai ridicat. In ceea ce priveste montarea unui scut, eu zic sa nu-ti faci nici o problema, pentru ca eu mi-am montat unul inca din 2007, culmea, la G&P GL. si nu am intampinat nici o problema la unele mici interventii in garantie, chiar la alta reprezentanta, din alt oras. M-ar interesa, pentru momentul cand se vor toci gumele, sa le inlocuiesc cu unele cu talon putin mai inalt, pentru jante de 15". Acum am pe 55 si ma intreb daca ar merge unele de 60?
kstor is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 16:11   #227
legolas

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2
Default Re: Chevrolet Aveo

am un logan al meu si un chevrolet(aveo 1.4 16v) de firma si pot spune ca chevy e mai bun la orice decat loganul(cu loganul am facut cam 20000km si cu chevy 50000km)
chevy e o masina ok la banii ei si cu 50000 km intr-un an(si masina alergata) deocamdata nu am avut probleme
legolas is offline   Reply With Quote
Old 29-11-08, 19:38   #228
arabu10

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default Re: Chevrolet Aveo

salut ,am fost la reprez. CHEV. si am intrebat care este cea mai mare marime care se poate monta , 185/60 15R, au spus ei. Eu o sa imi iau pt. iarna 185/65/15R, sper sa mearga!
arabu10 is offline   Reply With Quote
Old 30-11-08, 20:40   #229
CrisTian enzo

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 108
Angry Re: Hai sa va spun noutati !

Quote:
Originally Posted by grigoras sorin View Post
Buna baietii mei , cu sau fara Aveoooo !

Acum 4 zile am primit si eu masina - AVEO full full option . Ma bucur nespus de acest lucru - motorul de 1,4 16 v este tare frate ! Inca n-am bagat piciorul ca lumea in pedala ca vreo 3-4000 vreau sa o protejez intr-un rodaj cat mai bun . Am apasat putin mai tare dar cu mila ! o ia imediat cu a 2-a pana la 50-55 si cu a 3-a pana pe la 90 la nu mai mult de 4000 de turatii de te lipeste de scaun ! dar sa bagi la 5000 - 5500 de turatii !!!
La tot finisajul interior - numai cine n-a vazut-o poate sa aiba dubii _ ca fata de altele mult mai scumpe nu Logan este superioara net - este extraordinara - vecinii si prietenii mei au lesinat de forma si finisajele interiorului !
Ceea ce m-o dezamagit de la primul km a fost doar un lucru - zgomotul in interior - inca de la viteze mici de 50-60 km/h parca ai un geam uitat deschis ! nu inteleg - nu este antifonata destul , sau deloc ? ce naiba se intampla ? are cineva vreo explicatie ?
Cand ma duc prima oara la service am sa cer lamuriri sau sfaturi .
Daca mai aveti alte sfaturi pentru o masina nou nouta , le astept !

Salutare baieti !



Salut!
Si frate-miu are Aveo si stiu cum e. O cauza dupa mine cred k ar putea fi lipsa unei "perne de antifonare(nu stiu exact cum se numeste)", asta este pe partea interioara a capotei motorului, care din experienta mea cu un golf 4, zgomotul resimtit este mai mic!
Actualmente masina are 12000 km.....desi nu e un zgomot deranjant, e doar sunetul motorului, zgomotul persista.
CrisTian enzo is offline   Reply With Quote
Old 30-11-08, 21:11   #230
CrisTian enzo

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 108
Default Re: Chevrolet Aveo

Acum revin si eu cu o problema personala.

Am vrea si noi sa le marim puterea boxelor, dar nu stiu daca radio-cd'ul mai primeste watti, sau daca stie cineva ce diametru au boxele?

multumesc anticipat
CrisTian enzo is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 20:26   #231
kstor

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default Re: Chevrolet Aveo

Am Aveo 1,4 16 v din februarie 2007, cu 30.000 km. Am citit ca au fost mai multe situatii de deteriorare a radiatorului de catre ventilator sau de carcasa acestuia, pentru ca ar fi un viciu de constructie, in sensul ca piesa respectiva, la vibratii, freaca celulele pina la spargere. Unii au intervenit prin montarea unor distantiere, altii au decupat putin acea carcasa. Am intrebat la Radacini si mi s-a spus sa stau linistit, ca la seria aceasta nu sunt probleme. Am ridicat capota si am vazut ca la partea de sus exista o distanta de 2-3mm, dar, de la mijloc in jos, carcasa este lipita de radiator, insa nu am sesizat scurgeri de antigel, cel putin deocamdata. I s-a intimplat cuiva dintre forumisti asa ceva? Ce date mai detineti? Multumesc!
kstor is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 10:09   #232
corneliu.toma

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1
Default Re: Chevrolet Aveo

Sa o stapanesti sanatos .Acum nu iti dai seama dar o sa apara mici neplaceri la ea de exemplu a mea o am din mai anul trecut iar plasticul de pe portiere se decojeste se face alb nu argintiu , la viteza mai mare de 100Km/ora unde e drumul denivelat se aude un zgomot neplacut de la gaurile de unde iese caldura .In rest e ok se infinge la drum si fata de logan e nervoasa rau. Am condus pe amandoua dar la logan imi place cutia de viteza intra mult mai usor ca la Chevrolet
corneliu.toma is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 09:07   #233
Grecu

Stage 5
 
Grecu's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 353
Exclamation Re: Chevrolet Aveo

Quote:
Originally Posted by corneliu.toma View Post
Sa o stapanesti sanatos .Acum nu iti dai seama dar o sa apara mici neplaceri la ea de exemplu a mea o am din mai anul trecut iar plasticul de pe portiere se decojeste se face alb nu argintiu , la viteza mai mare de 100Km/ora unde e drumul denivelat se aude un zgomot neplacut de la gaurile de unde iese caldura .In rest e ok se infinge la drum si fata de logan e nervoasa rau. Am condus pe amandoua dar la logan imi place cutia de viteza intra mult mai usor ca la Chevrolet
Ai perfecta dreptate, eu o am pe a mea din mai 2008 si plasticele au inceput sa se decojeasca, motorul e ok dar nu il ajuta cutia de viteze care este greoaie, la 9000km am schimbat caseta de directie (in garantie), iar bandoul de la portbagaj mi s-a crapat si o sa mi-l schimbe in garantie. Am un prieten care si-a luat si el un aveo la o luna dupa mine si ii vajaie oglinzile la viteze de peste 110km/h. PS: a inceput sa imi scartaie si un amortizor si din cand in cand aud si un zgomot la roata fata stanga. In rest e ok
__________________
B 63 GRC
Grecu is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 22:18   #234
Rares22RES

Stage 2
 
Rares22RES's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 46
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

Quote:
Originally Posted by kstor View Post
Eu am 26000km cu aveo 1,4 full si sunt multumit. Ce-i drept, am rulat si rulez intr-un regim de turatie mai ridicat. In ceea ce priveste montarea unui scut, eu zic sa nu-ti faci nici o problema, pentru ca eu mi-am montat unul inca din 2007, culmea, la G&P GL. si nu am intampinat nici o problema la unele mici interventii in garantie, chiar la alta reprezentanta, din alt oras. M-ar interesa, pentru momentul cand se vor toci gumele, sa le inlocuiesc cu unele cu talon putin mai inalt, pentru jante de 15". Acum am pe 55 si ma intreb daca ar merge unele de 60?
merg de 60 dar ai avantaje si dezavantaje.avantajul ar fi k nu ai mai simti toate denivelarile si dezavantajul e k e putin putin mai groaie din cauza k diametrul rotii creste.dak te intereseaza am eu de vanzare 4 buc aproape noi,doar k 2 au un profil si 2 alt profil(ma refer la modelul profilului)(si sunt de vara.205 60 r15.o sa ai si o stabilitate mai buna cu latimea asta de 205350 lei toate.
Rares22RES is offline   Reply With Quote
Old 03-03-09, 19:48   #235
kstor

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default Re: Chevrolet Aveo

Multumesc pentru oferta, da' m-am calmat, merg cu astea ca inca mai tin si la inlocuire voi pune ce a zis fabricantul ala cu ochi oblici. Cum stai cu radiatorul? L-a spart sau nu carcasa ventilatorului, cum mai multi au patit-o?
kstor is offline   Reply With Quote
Old 03-03-09, 20:46   #236
Rares22RES

Stage 2
 
Rares22RES's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 46
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

Quote:
Originally Posted by kstor View Post
Multumesc pentru oferta, da' m-am calmat, merg cu astea ca inca mai tin si la inlocuire voi pune ce a zis fabricantul ala cu ochi oblici. Cum stai cu radiatorul? L-a spart sau nu carcasa ventilatorului, cum mai multi au patit-o?
pana akm nu am patit nimic...slava Domnului si nici nu as vrea sa am parte de evenimente din astea..dar eu nu am numai 7000si ceva de km...nu stiu cat au avut altii...drum bun
Rares22RES is offline   Reply With Quote
Old 14-03-09, 10:41   #237
Rares22RES

Stage 2
 
Rares22RES's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 46
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

Quote:
Originally Posted by kstor View Post
Multumesc pentru oferta, da' m-am calmat, merg cu astea ca inca mai tin si la inlocuire voi pune ce a zis fabricantul ala cu ochi oblici. Cum stai cu radiatorul? L-a spart sau nu carcasa ventilatorului, cum mai multi au patit-o?
eu stau bine...pana akm nu am avut nicio problema cu masinasi sper sa nu am nici de aici incolo...adevarul e ca nu am numai 7500km..
Rares22RES is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 12:03   #238
robertdaniel

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3
Default Re: Chevrolet Aveo

sal
am un chevrolet aveo 2007, benzina, motor 1.2
poate sa-mi spuna cineva daca pot sa-l fac mai puternic si cat de mult ma afecteaza la consum
robertdaniel is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 13:40   #239
Rares22RES

Stage 2
 
Rares22RES's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 46
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

Quote:
Originally Posted by robertdaniel View Post
sal
am un chevrolet aveo 2007, benzina, motor 1.2
poate sa-mi spuna cineva daca pot sa-l fac mai puternic si cat de mult ma afecteaza la consum
in primul rand poti sa iti pui un cip si un filtru aer sport...astea ar fi mai accesibile la pret...si dak te poti extinde cu cheltuielile sa_ti schimbi si galeria de evacuare cu una sport...poate te pot ajuta eu cu o parte din astea sa_ti dau niste preturi,dar nu stiu dak ai voie sa faci toate astea pt k ma gandesc k inca mai ai garantie la ea...drum bun
Rares22RES is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 14:34   #240
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

Si oricum nu o sa ai o crestere mare de putere daca faci chestiile astea la un motor aspirat, in special unul de 1,2.
SV25MBN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -