Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CHEVROLET > Masina mea Chevrolet

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-09, 07:34   #241
robertdaniel

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3
Default Re: Chevrolet Aveo

Quote:
Originally Posted by Rares22RES View Post
in primul rand poti sa iti pui un cip si un filtru aer sport...astea ar fi mai accesibile la pret...si dak te poti extinde cu cheltuielile sa_ti schimbi si galeria de evacuare cu una sport...poate te pot ajuta eu cu o parte din astea sa_ti dau niste preturi,dar nu stiu dak ai voie sa faci toate astea pt k ma gandesc k inca mai ai garantie la ea...drum bun
Da, asa este, mai am garantie 1 an, dar ar fi f. bine daca ai putea sa-mi dai niste preturi poate ma apuc sa strang niste bani
Multumesc
robertdaniel is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 14:34   #242
robertdaniel

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3
Default Re: Chevrolet Aveo

Quote:
Originally Posted by SV25MBN View Post
Si oricum nu o sa ai o crestere mare de putere daca faci chestiile astea la un motor aspirat, in special unul de 1,2.
oricum... nu ma astept sa il fac din 1.2 in 2.0 dar asa cat de cat sa traga ceva mai bine pe serpentine crezi ca reusesc???
robertdaniel is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 15:26   #243
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

In primul rand este vorba de un motor aspirat, asa ca nu te poti astepta la o crestere foarte mare, iar in al doilea rand cilindreea mica te impedica sa ai parte de o crestere semnificativa de putere. Nu stiu daca vei putea obtine mai mult decat un sound mai sportiv din cele specificate de Rares22RES.
__________________


SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 22:50   #244
sergiuhusca

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Default Re: Chevrolet Aveo

Nici la ala de 1,4 nu poti scoate prea mult...
sergiuhusca is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 00:21   #245
Rares22RES

Stage 2
 
Rares22RES's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 46
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

Quote:
Originally Posted by robertdaniel View Post
Da, asa este, mai am garantie 1 an, dar ar fi f. bine daca ai putea sa-mi dai niste preturi poate ma apuc sa strang niste bani
Multumesc
dupa cum ai aflat mare lucru nu o sa obti,k e motorul prea mic,dar acolo ceva o sa se simta,te asigur.Un filtru aer sport e de la 65 lei la 105,o toba sport la un 230-250 una calumea dar sunt si la 300.pe langa asta tre sa schimbi evacuarea complet,ceea ce te mai costa ceva,dar nu pot sa iti dau un pret acum.Si in final cipul, dar aici nu te mai pot ajutade la asta cred k o sa obtii cele mai bune rezultate.Toate astea adunate o sa_ti mai dea ceva putere...drum bun
Rares22RES is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 18:29   #246
valentino081

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1
Default Re: Chevrolet Aveo

Am luat si eu un chevrolet aveo premium acu 2 luni si sunt foarte multumit de el. in legatura cu scutul si eu am fost mirat cand am vazut ca ii lipseste. Am intrebat la reprezentanta din calea vitan cat costa unul nou si mi-au spus ca e cinci mil si jum cu tot cu manopera. mi se pare cam mult de accea m-am hotarat sa caut pe la dezmembrari mai bine. oricum nu cred ca trebuie neaparat dar na...mofturi
valentino081 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 18:42   #247
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

Eu zic ca ai sa preferi sa dai cu scutul intr-un bolovan decat sa lovesti ceva ce apartine motorului. Pe mine m-a costat 700RON cu tot cu manopera, dar tine si motorul ceva mai curat, e mai protejat, etc.
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 03:21   #248
daniel-lucian

Stage 2
 
daniel-lucian's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 45
Default Re: Chevrolet Aveo

Quote:
Originally Posted by s3bby2000 View Post
Masina se comporta excelent,doar ca trebuie sa te obisnuiesti cu suspensiile ca sunt un pic cam ciudate:trebuie sa iei un pic curba mai larg in oras ca sa nu lovesti cu rotile din spate de bordura.
LOOOL. Hai ca pe asta n-am mai auzit-o. Eu stii ce cred? ... ca taica-tu nu prea le are cu sofatul si cand a dat in bordura ce sa zica? Ca sunt suspensiile ciudate si de aia ))))))))
daniel-lucian is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 08:09   #249
simon2tibi

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 253
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

Quote:
Originally Posted by Rares22RES View Post
in primul rand poti sa iti pui un cip si un filtru aer sport...astea ar fi mai accesibile la pret...si dak te poti extinde cu cheltuielile sa_ti schimbi si galeria de evacuare cu una sport...poate te pot ajuta eu cu o parte din astea sa_ti dau niste preturi,dar nu stiu dak ai voie sa faci toate astea pt k ma gandesc k inca mai ai garantie la ea...drum bun
Ceva interesant pt. Lacetti 1.6 ai?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF1396.JPG
Views:	193
Size:	1.41 MB
ID:	961598  
simon2tibi is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 09:38   #250
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Hai sa va spun noutati !

Quote:
Originally Posted by grigoras sorin View Post

Acum 4 zile am primit si eu masina - AVEO full full option . Ma bucur nespus de acest lucru - motorul de 1,4 16 v este tare frate ! o ia imediat cu a 2-a pana la 50-55 si cu a 3-a pana pe la 90 la nu mai mult de 4000 de turatii de te lipeste de scaun ! dar sa bagi la 5000 - 5500 de turatii !!!
!
asa si ce mare "jmecherie" sa ai 90/h in a 3a la 4000rpm? loganu diesel are 90 in a 3a la 3200-3300,iar solenza/Sn/logan benzina atinge si mai lejer 90/h in a 3a
si vezi ca pe la 5500rpm se prea poate sa iesi din plaja de cuplu maxim si ii cam dai blana degeaba
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 18:11   #251
simon2tibi

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 253
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Hai sa va spun noutati !

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
asa si ce mare "jmecherie" sa ai 90/h in a 3a la 4000rpm? loganu diesel are 90 in a 3a la 3200-3300,iar solenza/Sn/logan benzina atinge si mai lejer 90/h in a 3a
si vezi ca pe la 5500rpm se prea poate sa iesi din plaja de cuplu maxim si ii cam dai blana degeaba
Ce comparatie buna ai gasit !Logan diesel?Solenza/Sn/logan?Care din cele pe benzina e de 1.4 si 16 valve?
simon2tibi is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 09:16   #252
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Hai sa va spun noutati !

Quote:
Originally Posted by simon2tibi View Post
Ce comparatie buna ai gasit !Logan diesel?Solenza/Sn/logan?Care din cele pe benzina e de 1.4 si 16 valve?
pai tocmai ca e buna comparatia daca nu ai observat eu incercam sa i arat nu e ceva deosebit sa ai 90km/h in treapta a 3a chiar si cu o masina care e mai slaba si nu e 16v sau chiar cu una diesel.
omu era exaltat de performantele masinii sale,i se parea ceva deosebit,eu am postat tocmai pt a-i spune ca nu e ceva iesit din comun sa ai vitezele alea/turatiile/treptele respective.si masini fara pretentii pot face asta
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 20:48   #253
simon2tibi

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 253
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

De exemplu puteai sa-i spui ca altii la 90 km/h sunt in viteza a II a?
Poate nu a prea condus si alte masini .
Tu cand ti-ai luat prima MASINA (de exemplu daca ai avut inainte 1300 si dupa aceea ti-ai luat un Logan ),nu erai oare entuziasmat peste masura ?Si poate postai la fel .Lasa omul sa fie bucuros!
Si nu mai face comparatie intre Logan si Aveo! Nu prea vad asemanari.
Sunt (pentru mine) clase diferite.

Last edited by simon2tibi; 01-07-09 at 21:01.
simon2tibi is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 11:03   #254
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Chevrolet Aveo

Quote:
Originally Posted by simon2tibi View Post
De exemplu puteai sa-i spui ca altii la 90 km/h sunt in viteza a II a?
Poate nu a prea condus si alte masini .
Tu cand ti-ai luat prima MASINA (de exemplu daca ai avut inainte 1300 si dupa aceea ti-ai luat un Logan ),nu erai oare entuziasmat peste masura ?Si poate postai la fel .Lasa omul sa fie bucuros!
Si nu mai face comparatie intre Logan si Aveo! Nu prea vad asemanari.
Sunt (pentru mine) clase diferite.
da,dacie am condus inainte dar trecerea la logan nu mi s a parut asa mare tocmai pt ca am mai mers si cu alte masini inainte si stiam care e nivelul unei dacii fata de masinile noi.ce m-a impresionat a fost ford focus tdi care e mult peste logan,fiat albea,kalos,aveo,cielo etc din toate punctele de vedere.

dar...logan si aveo nu sunt in clase diferite.poate pt tine.pretul lor asemanator/dotarile/problemele/performanta spune ca nu ai dreptate.
e clar ca aceste masini(la care se mai adauga cateva:albea,accent) sunt niste compromisuri facute de fabricanti tocmai pt a le vinde in tari din europa de E,america de S si orientul apropiat(pt cei ce nu stiu e plina Syria,Libanul,Jordania de solenza/logan,kalos/aveo fiind f mult folosite in taximetrie.chiar ai impresia ca esti in Romania).
nu o sa vezi niciodata un vectra,passat,ford(care sunt tot masini de familie) la 9000E nou full.de ce?pt ca performanta/fiabilitatea si nivelul de confort ridicat costa.ai impresia ca plasticul,tabla,jantele,furtunele,piulitele si motorul de pe aveo sunt mai deosebite decat cele de pe logan sau albea?tot niste compromisuri au fost si la chevrolet.ca sunt putin mai calitative sau ca inginerii de la chevrolet sunt mai buni asta e alta treaba,dar nu inseamna ca e o clasa peste logan.daca era asa cum spui tu atunci costa de la 15mii E in sus
si aveai 4 stele la crashtest,aveai piele,tabla&vopsea de calitate care separat te ar costa cateva mii de E, aveai motor de 120-130CP,aveai cele mai noi si mai performante dotari(cum ar fi senzor la placuta de frana uzata asa cum am vazut la unele vw,sau xenoane,sau camera pt mersul inapoi etc etc).deci sa fim seriosi.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 22:53   #255
simon2tibi

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 253
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

Mai ,sa stii ca poti sa scriiiiiiiiiii.
Toata stima .
Daca foloseai majuscule la inceputul propozitiei ,puteam sa ne "vorbim"mai bine.Te rog nu o lua ca si o critica !
Si apropos:Aveo la pret de Logan?
Serios?La ce dotari?
Vorbim clar de cele pe benzina!
simon2tibi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -